Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka

leon007 19 Sie 2011 16:39 119232 68
  • #31 19 Sie 2011 16:39
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

Moja sprężarka wygląda dokładnie tak: http://asmot.bydgoszcz.pl/img/p/219-762-thickbox.jpg

Powiedz mi jeszcze czy ten kanał olejowy, który jest pod kołem zębatym z przodu sprężarki masz zaślepiony czy nie? Jeżeli nie, to czy olej nie będzie zbyt szybko uciekał do zbiornika poprzez brak uszczelnienia na wale i ten otwór smarny?
    Zasilanie sprężarki olejem jest z tyłu, tam gdzie gwint M10 x 1?

Jaki pasek będzie przenosił moment?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #32 19 Sie 2011 16:49
    sebol*
    Poziom 15  

Vietech napisał:
    Witam, Leon - bardzo fajna konstrukcja. proponuje Ci jeszcze dorobić (kwestia bezpieczeństwa) elektrozawór jakiś i np magnetron na końcówce no i wiadomo, opaska z magnesem na ręce - koszt niewielki ale bezpieczne i wygogne

Magnetron ? Żeby miał jajka gotowane ? :D

• #33 19 Sie 2011 18:10
    leon007
    Poziom 13  

Test Driver Skoda napisał:

Powiedz mi jeszcze czy ten kanał olejowy, który jest pod kołem zębatym z przodu sprężarki masz zaślepiony czy nie? Jeżeli nie, to czy olej nie będzie zbyt szybko uciekał do zbiornika poprzez brak uszczelnienia na wale i ten otwór smarny?
    Zasilanie sprężarki olejem jest z tyłu, tam gdzie gwint M10 x 1?

Nie no tłumaczę- że olejenie mam zachowane, nic nie zaślepiałem... Co to znaczy zbyt szybko? Bardzo dobrze, że będzie uciekał do zbiornika- w sprężarce nie powinno być oleju w obudowie, powinna na bierząco wypływać.

Jaki pasek będzie przenosił moment?

Pasek B17mm, klinowy.

• #34 19 Sie 2011 18:43
    sebol*
    Poziom 15  

Najlepiej ten otwór spływowy zaślepić, wstawić pierścień uszczelniający (miejsce chyba jest, jak nie ma to też da radę) i napędzać normalnie kołem pasowym czy sprzęgłem od przodu. A ostatni czop wału (z tyłu sprężarki) wykorzystać do napędu wentylatora, czy pompy. Oczywiście trzeba by wykonać otwór do spływu oleju w innym miejscu, gdzieś na dole w korpusie, ale to nie stanowi problemu.

Kolega jaki silnik zamierza zastosować i jakie obroty na wale sprężarki ?

• #35 19 Sie 2011 20:30
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

Chodziło mi o to, że przez ten otwór więcej i szybciej wypłynie oleju niż zdąży nalecieć nowego. Według mnie łożyska ślizgowe nie będą dostatecznie smarowane ze względu na niski poziom oleju. Nie wiem czy tak będzie, zrób tak jak uważasz, najwyżej potem będziesz zmieniał konstrukcję. Chociaż masz zastosowaną pompę oleju także wydaje mi się że będzie okey.

Od razu wszystkiego się nie zrobi dobrze, zawsze znajdą się jakieś drobne poprawki. Pracuj dalej, mam nadzieję, że wszystko w efekcie końcowym będzie dobre. Wklejaj zdjęcia na bieżąco jak dasz rade.

sebol* napisał:

Najlepiej ten otwór spływowy zaślepić, wstawić pierścień uszczelniający (miejsce chyba jest, jak nie ma to też da radę) i napędzać normalnie kołem pasowym czy sprzęgłem od przodu. A ostatni czop wału (z tyłu sprężarki) wykorzystać do napędu wentylatora, czy pompy.

Dokładnie tak ja mam zrobione.

• Sklep HeluKabel
  • #36 19 Sie 2011 20:48
    sebol*
    Poziom 15  

Chodziło mi o to, że przez ten otwór więcej i szybciej wypłynie oleju niż zdąży nalecieć nowego

W tej sprężarce masz smarowanie jak w silniku... Olej pod ciśnieniem płynie do panewek wytwarzając tam film olejowy, to co wypływa z panewek jest rozbryzgiwane na cylindry i spływa do zbiornika oleju (w SW680 z Jelcza tę funkcję spełnia miska olejowa silnika). Wypływa tyle co wpływa :D i tak ma być. Poziom oleju ma wynosić zero. Nie jest do niczego potrzebny.
    Odpowiednie smarowanie zapewnia ciśnienie oleju w magistrali sprężarki na poziomie 3-4 barów. Zakładając pompę oleju trzeba dodać zawór przelewowy, którym to ciśnienia da się ustawić.

• #37 19 Sie 2011 20:55
    Test Driver Skoda
    Poziom 13  

Dobrze piszesz. Mój błąd.

• #38 19 Sie 2011 21:19
    set666
    Poziom 12  

mam pytanie bo też bym chciał zrobić sobie kompresor ale do lakierowania.
    Gdzie można kupić te sprężarki od ciężarówek, ciągników itd za takie małe pieniądze? Patrząc po alledrogo i ogólnie w necie ceny potrafią być kosmiczne...

• #39 19 Sie 2011 21:33
    sebol*
    Poziom 15  

Za małe pieniądze to na złomie/szrocie. Używane gdzieś okazyjnie jak ktoś chce się tylko pozbyć etc. A nóż się trafi w dobrym stanie. Sprężarki od ciężarówek są bardzo trwałe, średnio wydajne (największe 30-40m3/h) wymagają bezwzględnie smarowania pod ciśnieniem i większości chłodzenia płynem głowicy, żeby dalej mogły sprawnie pracować, a to skutecznie komplikuje budowę. Po za tym z racji że są przykręcane do bloku silnika, to nie ma uszczelniacza na wale etc. Większość jest mocowana kołnierzowo, to wymaga kolejnych kombinacji...

• #40 19 Sie 2011 22:54
    set666
    Poziom 12  

no a jak to jest z przeróbkami jeżeli właśnie chodzi o ich chłodzenie i uszczelnienie?

• #41 20 Sie 2011 21:00
    nowy225
    Poziom 10  

Witam kolegów. Wtrącę się do tematu z mocą silnika jest ona zbyt mała. Mam podobną samoróbkę ale na jednej sprężarce i mam obroty ok. 820obr/min, przy silniku 3kw jest ok.Wcześniej miałem obr. ok. 940obr/min i silnik po kilkunastu minutach pracy robił się zbyt ciepły, teraz przy tych obrotach jest letni. Ten silnik się zagotuje po kilku , kilkunastu minutach , jeżeli sprężarki są w dobrym stanie.

• #42 21 Sie 2011 16:12
    M.G1
    Poziom 12  

Vietech napisał:
    Witam, Leon - bardzo fajna konstrukcja. proponuje Ci jeszcze dorobić (kwestia bezpieczeństwa) elektrozawór jakiś i np magnetron na końcówce no i wiadomo, opaska z magnesem na ręce - koszt niewielki ale bezpieczne i wygogne

Magnetron 8-O - to nie jest tu do niczego potrzebne, chyba że w mikrofalówce albo radarze. Chodziło koledze o kontaktron? Jeśli tak to się z tym zgodzę.

• #43 28 Sie 2011 16:57
    D_Mrozu
    Poziom 20  

Witam.
    Koledze chyba chodziło o HALLOTRON, a nie MAGNETRON.
    Świetna konstrukcja.
    Pozdrawiam

• #44 09 Lis 2011 10:11
    Mustafa123
    Poziom 9  

Witam
    Znalazłem na znanym wszystkim portalu aukcyjnym sprężarkę od jelcza, w niskiej cenie (100 zł), jest ona regenerowana. Wychodzi na to że to HS31, jednak głowicę ma troszkę inną.
    No i teraz pytanie do innych, czy taka sprężarka będzie dobra do kompresora?
    Numer aukcji: 1921690920

Zdjęcia:

Post edytowałem.
    CMS

• #45 09 Lis 2011 12:54
    leon007
    Poziom 13  

Na zdjęciach pokazałeś cztery różne typy sprężarek- nie wiadomo o którą chodzi.

Trzy pierwsze sprężarki to polskie HS i są na panewkach, ostatnia to WABCO- nie wiem jak smarowana.

• #46 09 Lis 2011 18:09
    Mustafa123
    Poziom 9  

Ok, dzięki, sam nie byłem do końca świadom że to różne, ponieważ pochodzą z tej samej aukcji, a w niej nic nie jest o nich napisane. W takim razie, zapytam sprzedawcy.

No i mam jeszcze jedno pytanie.
    Czy zastosowanie mniejszej butli (60-150l) do kompresora o wydajności od 500l/min, który będzie używany przy piaskarce, będzie w czymś przeszkadzała czy jednak butla powinna być większa.

• #47 09 Lis 2011 19:38
    kidu22
    Poziom 35  

Pojemność butli zalezy od odbioru powietrza a nie kompresora.

• #48 09 Lis 2011 20:45
    Mustafa123
    Poziom 9  

Odbiór powietrza również będzie w okolicy 500l/min, w przyszłości może i więcej, ale wtedy dokładam drugą sprężarkę.

• #50 16 Mar 2012 21:31
    kzyho3
    Poziom 10  

Robię taką samą, wymyśliłem ją zanim zobaczyłem ten temat. Mam silnik 5,5 KW 1400/min.
    Mam pytanie czy wszystkie sprężarki od jelcza są smarowanie olejem podciśnieniem?
    Mam pompe od hydrauliki z białoruśki (nowa) jak myślicie nada się? I czy wie ktoś jakie ta pompa ma mieć obroty?

• #51 01 Maj 2012 20:02
    grand997
    Poziom 10  

Witam. Podłącze się do tematu i pokażę moją sprężarkę na bazie dwóch sprężarek HS 21, oraz piaskarkę o pojemności 100L.

Kilka danych:
    Kompresor - Sprężarki 2xHS21, silnik 7,5kW, pompa wspomagania od poloneza, zbiornik 180L oraz odwadniacze od sprężarki 3jw60, reduktor własna konstrukcja, elektrykę oparłem na sterowniku czasowym który odpowiada za przełączanie gwiazda-trójkąt

Piaskarka - zbiornik z agregatu proszkowego AP100,

Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka

• #52 03 Maj 2012 10:01
    amalino
    Poziom 12  

grand997 napisz coś więcej na temat reduktora

• #53 03 Maj 2012 10:39
    grand997
    Poziom 10  

Reduktor wykonałem ze zwykłego zaworu grzejnikowego, wiec nie jest to w pełni profesjonalne, lecz pozwala płynnie regulować ciśnienie na wyjściu powietrza. Przypuszczam że przy większych zmianach ciśnienia na zbiorniku takie rozwiązanie może nie być zbyt dokładne.

• #54 03 Maj 2012 16:30
    amalino
    Poziom 12  

Aaa, mowa tu o reduktorze powietrza. Chodziło mi to ciśnienie smarowanie sprężarek bo sama pompa daje ciśnienie w granicach 80barów.

• #55 03 Maj 2012 19:38
    grand997
    Poziom 10  

Tak to wygląda jak poniżej . Ciśnienie oleju na sprężarki wynosi 2-3 atmosfery.

• #56 03 Maj 2012 22:59
    matteusz662
    Poziom 10  

#grand997 Bardzo ciekawe wykonanie kompresora. Jak z wydajnością?

• #57 04 Maj 2012 07:40
    grand997
    Poziom 10  

Do 3 atmosfer pompuje w 34,61s = wydajność 988l/min(teoretyczna)
    6 atmosfer w 1min 16,48s czyli 894 l/min(teoret) . Na dyszy 3,5mm trzymała ciśnienie około 7at.

• #58 04 Maj 2012 21:38
    matteusz662
    Poziom 10  

Całkiem przyzwoite osiągi. A ile Cie kosztowały te sprężarki i butla? Czy silnik 5.5 kw dałby rade?

Dodano po 2 [minuty]:

A jeszcze jedno pytanie. W przybliżeniu ile Cie kosztował ten cały kompresor?

• #59 04 Maj 2012 22:15
    grand997
    Poziom 10  

Kwota, kompresor z piaskarką około 1500zł. Silnik 5,5kW okazał się za słaby.

• #60 06 Maj 2012 17:36
    placek182
    Poziom 1  

Witam.
    Wątek, bardzo fajny i życiowy, tylko małe zapytanie do właścicieli urządzeń

Można wrzucić jakiś filmik/zdjęcia co do efektów pracy ?

Czy do wypuszczania piasku używacie jakiś pistoletów ?

Pozdrawiam

Szukaj w 5mln produktów