Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka

leon007 16 Gru 2012 20:16 125394 68
    mrtomjar
    Poziom 13  
    Witam,
    Czy autor tematu może wrzucić na forum zdjęcia ukończonego kompresora ? Czy można liczyć na filmik ? Interesuje mnie (i wiele innych osób, które posiadają sprężarki smarowane ciśnieniowo) układ smarowania.
    leon007 napisał:
    Ogólnie sprężarka wymaga jeszcze dopieszczenia, dorobienia osłony pasków, lakierowania itp. Gotową sprężarką pochwalę się mam nadzieje już niebawem.

Chcę zbudować podobną konstrukcję jak w temacie, jako sprężarki zastosować 2x HS-21 (po przeglądzie), silnik Tamel 4 kW 3~ 1480 obr/min. Większość części posiadam, do kompletu brakuje tylko reduktora ciśnienia z filtrem i elementów układu smarowania.
    Zdjęcia kompresora, który mam zamiar wyremontować:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11506108#11506108
  • TermopastyTermopasty
    leon007
    Poziom 13  
    Stronę wcześniej dodałem schemat ideowy urządzenia- tam smarowanie jest wyjaśnione w 100%.

Zdjęcia mam jedynie takie:

Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka
    Zmieniło się jedynie to, że doszła pełna osłona pasków z blachy 1mm, pomalowana na biało i na gotowo są zrobione rury doprowadzające powietrze ze sprężarki do butli- jest to rozwiązane w ten sposób, że sprężarka po prawej stronie daje ciśnienie do lewego zaworu zwrotnego, a druga na odwrót- w ten sposób udało się wydłużyć drogę powietrza co obniża jego temperaturę.

Króćce mocujące rurę do sprężarki zostały rozwiercone co poprawia przepływ powietrza (sprężarki się nie grzeją), a rury o których mowa wyżej mają w środkowej części większą średnicę co daje efekt komory rozprężającej, dzięki czemu silnik rusza bez problemu nawet jeśli w butli jest ciśnienie.

Foty muszę zrobić- kompresor jest 80km odemnie.
  • TermopastyTermopasty
    leon007
    Poziom 13  
    Nie umyty, nie domalowany, z prowizorycznie zamocowanym zbiornikiem oleju:
    Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka

:)
    badek89
    Poziom 11  
    Wydajność, wydajność - to jest najciekawsze:D
    grand997
    Poziom 10  
    Różnica pomiędzy HS21 ,a HS31 to głowica w której różnią się rodzajem zaworków. Hs 31 zawory blaszkowe ,a w HS21 są zawory okrągłe płytkowe. Obie sprężarki mają takie same parametry pracy. Sprawdź również serwis tablica jest tam sporo części.

Tutaj na 1 zdjęciu są właśnie te dwie głowice
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12048722
    limak1231
    Poziom 9  
    mam pytanie do autora tematu
    zainspirowany twoją konstrukcją postanowiłem zbudować coś na wzór, i w związku z tym będę miał kilka pytań . Jeśli to nie problem proszę o odpowiedź
    1) jak rozwiązałeś mocowanie sprężarek? czy są one przykręcone tylko do tego kołnierza a te profile pionowe służą jako podpory czy wierciłeś dziury w bloku sprężarki i przykręcałeś od spodu, z boku?
    2)czy napęd na jeden pasek na sprężarkę jest wystarczający i nie powoduje nadmiernego poślizgu ? lub czy napinanie go nie powoduje nadmiernego przeciążenia panewki lub odchylenia osiowego sprężarek, ścinania paska itp ( łączy się z pytaniem nr 1)
    3)jak rozwiązałeś sprawę napinania pasków? bo nie widzę żadnych napinaczy a sprężarki raczej się nie przesuwają ?
    obecnie mam zbudowany kompresor na bazie sprężarki ził 130 ale wydajność mnie nie satysfakcjonuje (300 l/min).
    a tak poza tym gratuluję konstrukcji, bardzo ciekawie to wygląda . Wiesz już jak z wydajnością tego kompresora ? do piaskowania wystarcza? bo właśnie pod piaskarkę chcę go zbudować ( piaskowanie małych elementów motocykli myślę, że maks 10-15 min jednorazowo).
    leon007
    Poziom 13  
    limak1231 napisał:

1) jak rozwiązałeś mocowanie sprężarek? czy są one przykręcone tylko do tego kołnierza a te profile pionowe służą jako podpory czy wierciłeś dziury w bloku sprężarki i przykręcałeś od spodu, z boku?

Są mocowane tylko do kołnierza, z możliwością zamocowania dodatkowych blaszek które mocuje się do śrub cylindrów.
    Zestaw do piaskowania DIY Kompresor + Piaskarka
    (to ten dłuższy element po prawej stronie)
    limak1231 napisał:

2)czy napęd na jeden pasek na sprężarkę jest wystarczający i nie powoduje nadmiernego poślizgu ? lub czy napinanie go nie powoduje nadmiernego przeciążenia panewki lub odchylenia osiowego sprężarek, ścinania paska itp ( łączy się z pytaniem nr 1)

Pojedynczy pasek (17mm) całkowicie się sprawdza, koła są dużej średnicy i to powoduje, że pasek się nie ślizga nawet wtedy gdy nie jest (to zamierzone) bardzo napięty.
    limak1231 napisał:

3)jak rozwiązałeś sprawę napinania pasków? bo nie widzę żadnych napinaczy a sprężarki raczej się nie przesuwają ?

Podnoszę silnik do góry:). Można zrobić naciąg typu śruba-nakrętka, ja zastosowałem idealnie dobrane dystanse z deski.
    limak1231 napisał:

gratuluję konstrukcji, bardzo ciekawie to wygląda

Dzięki.
    limak1231 napisał:

do piaskowania wystarcza?

Służy tylko do tego.
    mrtomjar
    Poziom 13  
    @leon007
    Ja też mam kilka pytań:

1) Jaką otrzymałeś wydajność ?

2)
    Cytat:
    "U mnie przyłącze pod te urządzenia ma 1/2", żeby zachować odpowiedni przepływ."

Czy nie lepiej zastosować przyłącza 3/4"? Do piaskowania potrzeba dość sporo powietrza. Czy brakuje wydajności?

3) Jaki wąż został wykorzystany do piaskarki? Jaki ma przybliżony wymiar wewnętrzny i zewnętrzny?

Czekamy na film z pracy tym zestawem
    radzio9701
    Poziom 14  
    Mam kilka pytań do leona007.
    1. Otóż tworzę właśnie coś w tym stylu co ty i zastanawiam się czy zbiornik oleju jest potrzebny ? Nie można by było wykorzystać obudowy sprężarki jako zbiornika oleju ?
    2. Silnik masz podłączony w gwiazdę czy w trójkąt ?
    3. Odkręciłem głowicę w moich sprężarkach i przyłożyłem szczelnie dłoń do każdego cylindra po czy powoli kręciłem wałem , tłok zasysał mi dłoń lecz miał minimalną nieszczelność na pierścieniach . Czy to normalne , czy muszę zmienić pierścienie ?
    4. Jak najlepiej wyczyścić zaworki z syfu który nagromadził się w nich ( czarna maź itp ) ?

Z góry dzięki za pomoc ;)

Co do twojego sprzętu to daje 6+ ;)