Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja prymitywnej instalacji C.O - przeróbka na obieg wymuszony

17 Sie 2011 11:00 2307 2
  • Poziom 27  
    Witam
    Jakiś czas temu stałem się właścicielem starego domku, w którym jest prosta instalacja C.O. wykonana dosyć prymitywnie. Piec to płyta grzewcza z 2 "dziurami" do gotowania, opalane drewnem. Grzejniki żeliwne, po 3 na stronę. Każdy około 10 żeberek. 4 grzejniki ogrzewają pokój 45m2, jeden łazienkę, jeden korytarz w którym znajduje się też piec. Obieg grawitacyjny działa bardzo słabo, spadki rur nie są zachowane, nie mam możliwości ich poprawy (zamurowane itp.). Jedna strona nagrzewa się dużo wolniej i nie osiąga takiej temp. jak druga. Na rurze wylotowej zamontowałem sondę termometru (pomiar pośredni, mierze temp. rury wylotowej, piec nie ma możliwości zamontowania termometru), przy 70 stopniach na termometrze w pomieszczeniach jest komfortowo. Tak przez kilkanaście lat mieszkali ludzie.

W tej chwili dom będzie używany jako "letniskowy", chce zachować ogrzewanie, jednak spuszczanie wody co roku jesienią jest kłopotliwe, tym bardziej ze czasami zima tam zajeżdżam i chciałbym mieć ogrzewanie.

Pomysł mam taki aby na wyjściu z pieca (nr1) dać pompkę obiegowa, zlikwidować naczynie wzbiorcze, oraz dołożyć naczynie przeponowe na (nr2).
    Mam kilka pytań, proszę też o komentarze. Czy mogę całkowicie zrezygnować z grawitacji i dać pompkę szeregowo (piec będzie uruchamiany tylko w obecności kogoś, braku prądu się nie obawiam), w którym miejscu montować naczynie przeponowe? Przechodząc na układ zamknięty muszę zamontować odpowietrzenie na każdym grzejniku? Cały układ chce napełnić glikolem, żeby nie spuszczać płynu z układu na zimę.

Modyfikacje chce zrobić niskim kosztem, ponieważ budynek nie będzie mieszkalny.
  • Poziom 26  
    martinpl napisał:
    zlikwidować naczynie wzbiorcze

Jak to sobie wyobrażasz przy tej instalacji?
  • Poziom 27  
    Usunąć i zaślepić króciec, a zamiast tego naczynie przeponowe. Czy były to błąd przy wymuszonym obiegu i układzie zamkniętym?