Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Dell Inspiron 1520 - niedzialajacy wentylator?

mnm87 17 Sie 2011 17:10 2793 4
  • #1 17 Sie 2011 17:10
    mnm87
    Poziom 2  

Witam,

kilka dni temu czyściłem laptop siostry (taki jak w temacie), ponieważ bardzo się grzał. Od nowości nie był czyszczony a ma już prawie 4 lata. Wiec rozkręciłem go, postępowałem tak jak było napisane w service manualu na stronie della, przeczyściłem radiatory, wentylatorek, nałożyłem nowa pastę na procesor i wszystko spowrotem skręciłem. Włączyłem lapka wszystko się uruchomiło normalnie bez żadnego problemu, ale po 5 minutach laptop się zawiesił. Zauważyłem ze był bardzo gorący od spodu. Włączyłem go jeszcze raz i pryjrzalem się dokładnie od spodu miejscu, w którym znajduje się wentylator i okazało się z ze wentylator sie nie kreci przez co procesor się przegrzewał i następowała zwiecha. Rozkręciłem lapka jeszcze raz sprawdziłem ten 3 pinowy wtyk od wentylatora miernikiem (przy włączonym zasilaniu) i pokazywało mi ok. 3,3V. Pomyślałem wiec, ze pewnie padł wentylator, bo płyta dawała napięcie na to złącze i pomimo tego wentylator nawet nie drgnął. Zamówiłem na allegro nowy. Dzisiaj przyszedł i właśnie go podłączyłem i okazało się ze nie działa. Sprawdziłem jeszcze raz napięcie na tym wtyku i ciągle jest ok. 3,3V. Tak wiec mam pytanie: czy możliwe, ze płyta jest uszkodzona i to napięcie jest za niskie (na wentylatorku jest napisane, ze jest on na prąd stały 5V) czy możne coś innego. Naprawdę nie wiem już co robić, a najgorsze ze siostra potrzebuje lapka :(

Napisze jeszcze ze na tym wtyku (patrząc od lewej strony) to to napięcie jest tylko na na 1 i 2 pinie (+3,3V) oraz na 2 i 3 (-3,3V). Patrząc na okablowanie wentylatorka jest to (patrząc od lewej strony) czarny-->zółty--->czerwony przewód. Czyli napięcie jest na czarnym i zółtym (+) oraz zółtym i czerwonym(-).

Proszę poprawić błędy językowe w swoich wypowiedziach! Dostępny jest przycisk "Pisownia" Laptop Dell Inspiron 1520 - niedzialajacy wentylator? [DriverMSG]

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 17 Sie 2011 20:03
    mnm87
    Poziom 2  

właśnie nie mam żadnego zasilacza DC; podłączyłem szeregowo 2 baterie 3V i próbowałem w ten sposób sprawdzić wentylator, ale nic z tego; myślę ze baterie się do tego nie dają :(

a czy jest na płycie głównej jakieś gniazdo/miejsce, gdzie jest napięcie 5V? chciałbym podłączyć tam tego wentylatorka i zobaczyć co się stanie

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #4 18 Sie 2011 07:42
    pitron
    Poziom 19  

Sporo kabli jak do wentylatora? Poszukaj czujnika temperatury czy nie jest odłączony po czyszczeniu.

0
  • #5 19 Sie 2011 13:41
    mnm87
    Poziom 2  

hej sprawdziłem te wentylatory i wszystko pięknie śmiga na 5V; czy to znaczy że złącze na płycie jest uszkodzone? Jakie powinno tam być napięcie? Można w innym miejscu gdzieś podłączyć tego wentylatora, tak na stałe żeby się ciągle kręcił ze stałą prędkością, np. pod 5V?

0