Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Excel VBA] różne referencje

Ninek007 17 Sie 2011 20:59 2463 2
 • #1 17 Sie 2011 20:59
  Ninek007
  Poziom 7  

  Witam.

  Kiedyś uzyskałem Waszą pomoc, więc liczę na kolejną. ;)

  Nie jestem biegły w programowaniu, ale staram się sobie jakoś radzić, jednak problem na który się natknąłem przerasta moje umiejętności.

  W pracy dorobiłem sobie makro w excelu, które w określony sposób wysyła dane do pliku Word'a (za pomocą schowka i zakładek w dokumencie worda).
  Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że ten arkusz (umieszczony w naszej wewnętrznej sieci) otwierany jest przez różnych użytkowników mających zainstalowane różne wersje MS Office'a.
  Korzystamy z Office'a 97, 2003 i 2007.
  Problem leży w referencjach.
  Nawet jeśli otworzę plik w wersji "najniższej" i zaznaczę odpowiednią referencję do worda, to po otwarciu tego pliku na komputerze z zainstalowaną "wyższą" wersją office'a, wszystko działa, ale niestety po zapisaniu zaktualizowanego arkuszu referencja zostaje automatycznie zmieniona na "wyższą" wersję worda. Ponowne uruchomienie tego makra na komputerze z zainstalowanym Excelem 95, skutkuje oczywiście błędem (brak referencji do "wyższego" worda).
  Mam nadzieję, że problem opisałem czytelnie.

  Myślę, że rozwiązaniem byłoby rozszerzenie programiku o polecenia, które na starcie ustawiałyby odpowiednią referencję - odpowiednio do zainstalowanej wersji office'a. Nie wiem jak to zrobić, więc liczę na Waszą pomoc/podpowiedź.
  Z góry dziękuję.

  0 2
 • #2 18 Sie 2011 08:41
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  W Internecie aż roi się od przykładów :) Pierwszy z brzegu odnośnik po wpisaniu "vba references" prowadzi do stronki Link z gotowym makrem usuwającym "missing references". Jest w nim sporo przydatnych poleceń.
  W Twoim przypadku musiałbyć zapuścić pętlę we wszystkich używanych wersjach Excela i sczytać id w oknie immediate (Ctr+g) Tu przykład z jakimś AcrobatCośTam
  [Excel VBA] różne referencje

  Wg mnie procedura powinna wyglądać tak:
  1) usuwasz wszystkie "missing"
  2) w zależności od wersji Excela (w E2k7 Val(Application.Version)=12 ) sprawdzasz, czy referencja o GUID właściwym dla danej wersji jest w kolekcji i jeśli nie, dodajesz

  0
 • #3 18 Sie 2011 10:45
  Ninek007
  Poziom 7  

  Dzięki za odpowiedź.
  Przeglądałem strony, na stronę do której podałeś link też trafiłem. Problem w tym, że dla mnie to zbyt skomplikowane. Tak jak pisałem nie jestem biegły, po prostu taki "samouczek" coś tam sobie od czasu do czasu prostego utworzę, coś w necie znajduję i próbuję przerobić na swoje potrzeby itp.
  Już czegoś o moim problemie (w tzw. "międzyczasie") się dowiedziałem - lepiej zmienić sposób na późne wiązanie - omija się tego typu problemy (o "wczesnych" i "późnych" wiązaniach w ogóle nie miałem pojęcia).

  VBA praktycznie nie znam (kiedyś przed wieloma laty nieco bawiłem się Turbo Pascalem - więc teraz VBA to dla mnie zupełnie obcy twór).
  Więc zmieniam swój kod.
  Dodałem do swojego kodu:
  Set oWord = CreateObject("Word.Application")
  oWord.Documents.Open Filename:= Nazwa_pliku

  Teraz głowię się jak do określonej zakładki w dokumencie worda wpisać wartość ze zmiennej z mojej procedury w Excelu, ale szukam rozwiązania. ;)

  EDIT:

  Już chyba rozwiązałem swój problem. Dzięki za zainteresowanie.

  0