Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

który z AVR-ów będzie działał z LCD nokii ???

mojomax 25 Nov 2004 09:39 1879 9
    Przemo1268
    Level 19  
    Do obsługi tego wyświetlacza wystarczy dowolny procesor musi tylko posiadać odpowiednią liczbę wyjść i pamięć
    mojomax
    Level 15  
    Przemo1268 wrote:
    Do obsługi tego wyświetlacza wystarczy dowolny procesor musi tylko posiadać odpowiednią liczbę wyjść i pamięć

Liczba wejść - wiadomo, a czy ktoś się orientuje, ile mniej-więcej zajmuje program do obsługi wyświetlacza nokii ?
    fantom
    Level 31  
    Hehe sam program obslugi raczej niewiele ale kod przetrzymujacy obraz do wyswietlenia to juz duzo dlatego ze lcd nokii nie ma wlasnej pamieci obrazu.Dla porownania podam ze narysowanie calego ekranu zajmuje zdaje sie 504 bajty co jak na tinego jest bardzo duzo.Wyjsciem moze byc zastosowanie zewnetrznej pamieci na obraz (np EEPROM na I2C).
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    fantom wrote:
    Hehe sam program obslugi raczej niewiele ale kod przetrzymujacy obraz do wyswietlenia to juz duzo dlatego ze lcd nokii nie ma wlasnej pamieci obrazu.

A skądże takie rewelacje ?
    pcd8544.pdf wrote:

1 FEATURES
    · Single chip LCD controller/driver
    · 48 row, 84 column outputs
    · Display data RAM 48 ´ 84 bits

Czyli wyświetlacz ma własny RAM... :)
    Zajrzyj tutaj, poczytaj, będziesz wiedział więcej o LCD od Nokii : http://serdisplib.sourceforge.net/ser/pcd8544.html
    fantom wrote:
    Dla porownania podam ze narysowanie calego ekranu zajmuje zdaje się 504 bajty co jak na tinego jest bardzo duzo.Wyjsciem moze byc zastosowanie zewnetrznej pamieci na obraz (np EEPROM na I2C).
    Abstrachując od konieczności przechowywania pamięci obrazu w dodatkowym układzie, nie polecałbym pamieci EEPROM do przechowywania zmieniającego się obrazu - 100 000 zapisów i wymiana kostki ? Raczej jednak RAM przydatniejszy byłby, gdyby nie to, że nie ma raczej tutaj konieczności użycia dodatkowej pamięci... ;)
    Pozdrawiam, LightHouser
    fantom
    Level 31  
    LightHouser wrote:

Czyli wyświetlacz ma własny RAM... :)

Czy gdzies jest napisane ze chodzilo mi o RAM matrycy ? Chyba ze szczytem mozliwosci tego wyswietlacza jest dla ciebie wyswietlanie non stop tego samego obrazu ;-).Jako pamieć obrazu mialem na mysli pamiec ROM z ktorej zczytujesz kolejne ekrany lub pojedyncze znaki i wpisujesz je do wyswietlacza (cos na ksztalt CGROM w sterowniku HD44780).
    LightHouser wrote:
    Abstrachując od konieczności przechowywania pamięci obrazu w dodatkowym układzie, nie polecałbym pamieci EEPROM do przechowywania zmieniającego się obrazu - 100 000 zapisów i wymiana kostki ? Raczej jednak RAM przydatniejszy byłby, gdyby nie to, że nie ma raczej tutaj konieczności użycia dodatkowej pamięci... ;)
    Pozdrawiam, LightHouser

O ile mi dobrze wiadomo czytanie z pamieci EEPROM nie powoduje jej niszczenia.Obrazy i pojedyncze znaki sa wpisane tylko raz wiec nie ma potrzeby ich ciaglego nadpisywania ;-).Zreszta niewazne kazdy niech robi jak uwaza u mnie dziala bardzo dobrze.
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    fantom wrote:
    Czy gdzies jest napisane ze chodzilo mi o RAM matrycy ?

Nie, nie było, jak równiez nie było napisane, że chodzi tobie o ROM
    fantom wrote:
    Chyba ze szczytem mozliwosci tego wyswietlacza jest dla ciebie wyswietlanie non stop tego samego obrazu ;-).
    Proponuję ton dyskusji dążący bardziej do wzajemnego zrozumienia, w moim poście nie wyraziłem negatywnej nastawienia do twojego IQ, wskazałem, tylko gdzie można poczytać o LCD, bo obrałem pewien własny tok rozumowania spowodowany twoją ogólnikowością i uznałem, że nie posiadasz takowej wiedzy, co nie ma nic wspólnego z twoimi potencjalnymi możliwościami.
    fantom wrote:
    Jako pamieć obrazu mialem na mysli pamiec ROM z ktorej zczytujesz kolejne ekrany lub pojedyncze znaki i wpisujesz je do wyswietlacza (cos na ksztalt CGROM w sterowniku HD44780).

No cóż nie napisałeś tego tak ściśle wcześniej, więc nie dziw się - napisałeś tylko "kod przetrzymujacy obraz do wyswietlenia" i "lcd nokii nie ma wlasnej pamieci obrazu", a o pamięci znaków/ekranów w ROM nic nie wspomniałeś. Mogą też być przydatne procedury rysujące określone figury geometryczne. Jako ROM na znaki, ekrany osobiście preferuję dowolny AVR, co ma zaimplementowany rozkaz "lpm" ("Load Program Memmory" - ATiny2313 lub ATiny26, wszystkie ATmegi) i wtedy pakujemy wszystkie take tam duperele(fonty, stringi), które i tak się nie zmieniają podczas obsługiwania programu do pamięci programu, najlepiej na jej koniec, lub pomiędzy podprocedurki, a EEPROM pozostawiamy na częściej się zmieniające(np. ustawienia użytkownika, przykładowo głośność przywyłączaniu zasilania w jakimś konkretnym odtwarzaczu mp3) wartości ustawień. Czytamy podając do pary rejestrów ZL:ZH dwukrotność adresu.
    fantom wrote:

O ile mi dobrze wiadomo czytanie z pamieci EEPROM nie powoduje jej niszczenia.Obrazy i pojedyncze znaki sa wpisane tylko raz (chyba ze zmienia się projekt i zalozenia ukladu) wiec nie ma potrzeby ich ciaglego nadpisywania ;-).Zreszta niewazne kazdy niech robi jak uwaza u mnie dziala bardzo dobrze.

Nie pisałem o czytaniu, bo raczej taka pamięć z ograniczeniem ilości cykli odczytu nie jest powszechnie znana(być może istnieje takowa), tylko o zapisie i to w kontekście bufora wyświetlania("nie polecałbym pamieci EEPROM do przechowywania zmieniającego się obrazu"), co sam LCD ma już wbudowane. Używanie EEprom jako ROM to też jest jakieś rozwiązanie, ale najczęściej zostaje sporo pamięci we flash i można EEprom użyć do innych celów, gdy już robimy projekt, w którym użytkownik może ustawiać jakieś parametry, niekoniecznie z dobudowywaniem zewnętrznej pamięci.
    W/g mnie do projektu dobra byłaby ATmega8 - ma sporo pamięci do zabawy(w tym 1kB RAM), a kosztuje ok. 20 PLN.
    Pozdrawiam, LightHouser
    fantom
    Level 31  
    Nieporozumienia sie zdarzaja ale wazne ze znalezlismy konsensus ;-).Autor watku pytal sie o mozliwosc podlaczenia do ATTimy ktore z zalozenia wlasnej pamieci programu maja malutko stad moj pomysl dotyczacy zewnetrznego EEPROM dla znakow do wyswietlenia i tyle.Rowniez pozdrawiam.
    marmur99
    Level 17  
    Nie wiem, czy to coś pomoże, ale opiszę Wam moje doświadczenie z tym wyświetlaczem.
    Otóż zrobiłem projekt bardzo złożonego sterownika bazującego na PIC16F876A (12MHz) + 24LC64. uC posiada 8kW pamięci programu i niewiele małoużytecznej (bo stronnicowanej) pamięci RAM.
    Mapy znaków umieściłem w pamięci programu (żeby był do nich szybszy dostęp) natomiast łańcuchy znaków i kilka screenów umieściłem w zewnętrznym eepromie. Zewnętrzny eeprom odczytywałem z prędkością około 600-700kbit/s (dał radę) i dane wysyłane do LCD z zegarem 3MHz.

Wszystko działało płynnie pomimo tego, że nie miałem tak naprawdę do dyspozycji ramu i cały ekran trzeba było składać "w locie".

Mam nadzieję, że te informacje okażą się pomocne,

Marmur99