Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani komputer kwantowy oparty na technologii mikrofal

danielde 17 Sie 2011 23:54 4441 4
 • Tani komputer kwantowy oparty na technologii mikrofal
  W maju informowaliśmy na naszym forum o wprowadzeniu na rynek pierwszego komputera kwantowego D-Wave One o wartości 10 mln USD. Tymczasem kilka dni temu Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST) zaprezentował technikę tworzenia stanu splątania za pomocą mikrofal, co dotychczas było realizowane tylko przy użyciu drogich laserów. Według NIST w przyszłych komputerach kwantowych stan splątania będzie główną metodą służącą do przenoszenia informacji i korekcji błędów. Tym samym - naukowcy otworzyli drogę do tworzenia niedrogich komputerów kwantowych.

  Jak wiemy - z mikrofalami mamy do czynienia na co dzień, ponieważ są one wykorzystywane do przenoszenia sygnałów sieci komórkowych. NIST ma nadzieję, że uda się zbudować komputer kwantowy, wykorzystując obecne technologie mikrofalowe. W przeszłości wykonywano próby uwięzienia jonów za pomocą mikrofal, jednak NIST jako pierwszy zademonstrował tworzenie stanu splątania przy ich użyciu. Eksperyment powiódł się dzięki umieszczeniu źródła mikrofal bardzo blisko jonów w odległości 30 mikrometrów. Co prawda do schłodzenia jonów i obserwacji wyników naukowcy wykorzystali laser, jednak wystarczyło użyć lasera ultrafioletowego o niskiej mocy.

  Więcej informacji znajdziecie w źródle oraz na stronie NIST.

  Źródło:Link

 • #2 18 Sie 2011 00:10
  Mariopi
  Poziom 34  

  Tak szczerze mówiąc, wreszcie mam odpowiedź, dlaczego serwery czasowe NIST są od jakiegoś czasu splątane. A jaki laser służy do chłodzenia "układu" ze wskaźników? Może niebieski? A może zmień translatora?

 • #3 18 Sie 2011 00:12
  thief_randal
  Poziom 13  

  do komputera to troszeczkę jeszcze daleko ..:-)

 • #4 18 Sie 2011 18:06
  elpako
  Poziom 11  

  Mariopi napisał:
  Tak szczerze mówiąc, wreszcie mam odpowiedź, dlaczego serwery czasowe NIST są od jakiegoś czasu splątane. A jaki laser służy do chłodzenia "układu" ze wskaźników? Może niebieski? A może zmień translatora?


  A to kolega nie wie że laserem można chłodzić? Jeśli nie to może kolega niech nie pisze bzdur?

  Szukaj w 5mln produktów