Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK-346ZSE, chassis P-54S, baaardzo ciemny obraz.

Grucus 18 Sie 2011 03:24 1397 2
  • #1 18 Sie 2011 03:24
    Grucus
    Poziom 12  

Witam,
    Mam problem z telewizorem jak w temacie. Korzystam ze schematu z elektrody.Telewizor kilka lat temu zaczął padać, nie startowała przetwornica, sąsiad go wtedy ratował suszarką do włosów... Kiedy padł na amen, tv poszedł w odstawkę, łącznie ok. 4-6 lat. Jedną zimę zimował w pomieszczeniu bez ogrzewania, raczej nie był nigdy zawilgocony.
    Ostatnio próbowałem go naprawić. W przetwornicy wszystkie kondensatory po pierwotnej miały 80% wartości nominalnej, z wyjątkiem C813, który miał 2,2nF. Wymieniłem wszystkie elektrolity po pierwotnej, wylutowałem i przemierzyłem wszystkie opory i też były ok. Polutowałem wszystko i poprawiłem inne luty, bo laminat wygląda po tej suszarce do włosów jak jesień średniowiecza. Strony wtórnej nie ruszałem, wygląda ok. Przetwornica działa, przy wyłączonym tv mam na przekaźniku włączającym napięcia 23V i 138V. Przy włączeniu razem z trzaskiem od włączenia w.n.(?) tv wydaje z siebie bardzo krótki pisk, później dźwięki jakie z siebie wydaje nie odbiegają od dźwięków jakie wytwarza sprawny odbiornik. Po załączeniu napięcia na wyjściu przetwornicy mierzone na w/w przekaźniku wynoszą 16V i 125,5V. Telewizor po tych wszystkich latach pamięta zaprogramowane stacje, ale działa jak radio, po włożeniu anteny mam głos i bardzo ciemny obraz, nic nie widać praktycznie, jakby wyłączony odbiornik.
    Pogrzał się pół godziny, Odchylanie i wysokie chyba pracują dobrze, bo przy przełączaniu kanałów wyświetla się przez chwilę bardzo rzadki i ciemny, kolorowy śnieg na ekranie, w chwili wyłączenia to samo, tylko jest go trochę więcej. Czasami pojawiają się ciemne, kolorowe plamy tam gdzie mają być bardzo jasne fragmenty obrazu (porównałem ze sprawnym). Po wygrzaniu pomierzyłem napięcia jeszcze raz, przy odbiorze programu.
    Na płycie głównej:
    TP-125 - 125,5V i TP-16 - 16V
    Na p.k:
    BK - 145V, GK - 145V, RK - 150V
    I zmieniają się w zakresie kilku woltów w zależności od tego co ma być wyświetlane.
    175 - 185V, 12 - 12,2V, G2 - 235V.
    Myślałem że coś w gałęzi regulacji jasności sprawdziłem potencjometry, przy VR203 ustawionym na środek, napięcie na ślizgaczu vr201 można regulować w zakresie ok, 4-4,24V. Przy vr201 ustawionym na środek, vr203 zmienia napięcie na vr201 w zakresie około wolta w górę i w dół, czyli to chyba dobre.
    Kineskop reaguje na regulację screenem na trafopowielaczu. Było ustawione 235V, przy podkręceniu do 285V zaczyna się pojawiać bardzo ciemny obraz, przy 300V Obraz jest jaśniejszy, nadal ciemny zaczyna być mleczny i rozmyty, pojawiają się ukośne linie, można kręcić screenem jeszcze dalej, ale nie ma sensu.
    Przy podkręceniu napięcia na G2 do 300V nadal nie reaguje na regulacje jasności vr201 i vr203. G2 ustawiłem na pierwotne położenie 235V.
    Objawy podobne do tych z tematu: Link, Wylutowałem R208, ma 107kOhm, czyli to ok. Kontakty na cokole kineskopu i w podstawce czyste. Poprawione luty p.k, trafopowielaczu i wokół niego, bez żadnej poprawy. Uff... Dużo tego, mam nadzieję, że podałem wszystkie istotne informacje. Ktoś się spotkał z czymś takim? Jakieś podpowiedzi? Dziękuję. Pozdrawiam.

0 2
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 18 Sie 2011 20:59
    LeDy
    Poziom 43  

Grucus napisał:
    Poprawione luty p.k, trafopowielaczu i wokół niego, bez żadnej poprawy. Uff... Dużo tego, mam nadzieję, że podałem wszystkie
    Uffffff to my możemy powiedzieć. Myślisz , że jak napisałeś wszystkie " spostrzeżenia" , to wygląda na fachowca? Normalny serwisant nie będzie opisywał takich pierdół. Moja rada-oddać do serwisu.
    Już raz miałeś napisane:
    Cytat:
    To jest dział dla serwisantów. Nauka pomiarów- jak w poście wyżej.
    Tymczasem- kosz.
    to czego tu jeszcze szukasz?

0