Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można TN-C zamienić na TT

hpDarek 18 Sie 2011 09:41 1846 6
 • #1 18 Sie 2011 09:41
  hpDarek
  Poziom 7  

  Witam,
  Czy w domku jednorodzinnym, w którym rury od wody mam (pewność) metalowe, dobrze uziemione (przy dodtknięciu fazą działa bezpiecznik) mogę zamiast zerowania bolce ochronne podłączyć właśnie do rur? Jeśli nie to dlaczego, dlaczego nie można łączyć zerowania i uziemienia wykonanego właśnie w ten sposób? Wydaje mi się takie uziemienie bezpieczniejsze niż stosowanie zerowania. Zastanawiam się czy taka zamiana da układ TT?

  0 6
 • #2 18 Sie 2011 10:12
  paluszasty
  Poziom 24  

  DLA TWOJEGO I CUDZEGO BEZPIECZENSTWA BARDZO PROSIŁ BYM O NIE POWTARZANIE EKSPERYMENTÓW Z PODŁĄCZANIEM FAZY DO RUR ITP.!!! NIE MOŻNA UZYWAC RUR JAKO UZIEMIENIA!!!.

  W celu ochrony przeciwwyważeniowej należy najlepiej z sieci TN-C przejść na TN-C-S, punkt rozdziału uziemić, zastosować RCD. Rury i wszystkie metalowe przedmioty należy połączyć do głównej szyny wyrównawczej, ale nie wiem jak to wygląda w TN-C-S, a dokładniej mam kilka wątpliwości.

  0
 • #3 18 Sie 2011 10:36
  hpDarek
  Poziom 7  

  Wiem że w blokach gdzie mogą się trafić wstawki nie metalowe, w przypadku uziemienia rurą i awari czyli dostania sie fazy na rure, faza może stanowić zagrożenie dla innych, ale co w moim przypadku, gdzie mówię rury są krótkie, dobrze uziemione, mam pewność że nie przeniosą fazy gdzieś do kogoś, tylko zadziała SWZ. Czy naprawde lepiej stosować zerowanie?

  0
 • #4 18 Sie 2011 10:43
  paluszasty
  Poziom 24  

  Lepiej przejść na TN-C-S,nawet nie wiem czy nie ma teraz takiego wymogu. Nie zacytuje żadnej normy ale powtórzę jeszcze raz, nie wolno instalacji wodnych itp stosować jako uziemienia nawet w domkach.

  0
 • #5 18 Sie 2011 10:44
  Wirnick
  Poziom 26  

  DLA TWOJEGO I CUDZEGO BEZPIECZEŃSTWA - chodzi o jednoznaczność instalacji TN lub TT.
  Zapomina się o podstawowej zasadzie w TN - metaliczna ciągłość przewodów ochronnych.
  Wtedy pętla zwarcia ma oporność mniejszą od 1 om, co w TT jest nieosiągalne - a ma decydujący wpływ na SWZ.
  Wykonuje się układy TN/TT w instalacjach tymczasowych, nie mogą to być instalacje komunalne i mieszkaniowe(określa to konwencja z 1993r.).

  0
 • #6 18 Sie 2011 10:58
  hpDarek
  Poziom 7  

  Układ jest Tn-c, wcześniej w łazience miałem wykonane zerowanie, wiem że należałoby przejść na Tn-c-s. Ta zmiana nie wchodzi w grę, zastanawiam się tylko nad jednym, czy bezpieczniejsze jest zerowanie, czy podłączanie pod ten przysłowiowy grzejnik. Wiem że nie wolno, tylko nie rozumiem dlaczego, to znaczy rozumiem że mogą być wstawki niemetalowe itp, ale co ( teoretycznie, nie upieram sie żeby tak robić) w przypadku gdy tych rur nikt nie będzie rozłączał, wodomierz jest nie w domu tylko na podwórku w betonowej studzience, także spora część rury jest w ziemi, nawet gdyby go odłączyć. Prosze mi wyjaśnic dlaczego konkretnie nie można użyć tej rury do uziemienia, w tym konkretnym przypadku. Zastanawiam się również dlaczego nie miesza się zerowania i uziemienia ( już nie koniecznie do jakichś rur, ale ogólnie), chodzi mi o to co się stanie w przypadku awari, czyli przedostania się fazy na obudowę, jeżeli obudowa ta będzie spięta zarówno z neutralnym, jak i z jakimś dodatkowym uziemieniem.
  Pozdrawiam

  Nie ma układu Tn-c. Jest TN-C.
  Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. [retrofood]

  0
 • #7 18 Sie 2011 11:21
  retrofood
  Moderator

  Forum nie zastępuje szkoły. A Kolega otrzymał już odpowiedź.

  Najgorzej gdy piekarz usiłuje zastępować lekarza.

  0