Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spadki napięcia - sprawdzenie poprawności rozumowania

T_O_J_A 18 Sie 2011 12:22 4872 9
  • #1 18 Sie 2011 12:22
    T_O_J_A
    Poziom 12  

Witam

Chciałbym wyjaśnić kwestię obliczania spadków napięć dla obwodów szeregowo połączonych opraw oświetleniowych. Posiłkując się książkami P. Wiatra i P. Markiewicza zrobił mi się taki mętlik w głowie że już nie do końca rozumiem jak się je oblicza. W czym problem

Dla obowdu 3 fazowego chcę obliczyć spadek napięcia. 45 opraw każda o mocy rzeczywistej 112W. Pierwsza oddalona od rozdzielnicy o 125m następne oddalone od siebie co 36m. Korzystając ze wzoru uproszczonego dla kabla miedzianego o przekroju 35mm2 wyliczam.

jednostki
    gamma-m/(Ohm*mm2)=57
    s-mm2
    P-W
    L-m
    U-V
    po podstawieniu jednostek do wzoru wszystkie ładnie się skracają. Dalej
    Jeżeli moc jest taka sama to można wyciągnąć 112 przed sumę

dU=100/(gamma*s*Un^2)*SUM(Pi*Li)=100/(57*35*400^2)*112*SUM(Li)=

Zgodnie z tym co zrozumiałem trzeba sumować kolejno odległości od złącza do danej oprawy (?), więc
    SUM(Li)=125+(125+36)+(125+2*36)+(125+3*36)+...+(125+44*36)=
    =125*45+(36+2*36+3*36+...+44*36)

Rozpisałem wszystko żeby wyeliminować błędy, dalej obliczam sumę ciągu w nawiasach, żeby nie liczyć na piechotę zgodnie ze wzorem 2*36+(44-1)*36*44/2=35640 i tą wartość podstawiam do wzoru

=125*45+(36+2*36+3*36+...+44*36)=41265

dU=100/(gamma*s*Un^2)*SUM(Pi*Li)=100/(57*35*400^2)*112*41265=
    =1,44%

Wydaje mi się że to jest za mały spadek napięcia dla obwodu który ma blisko 1,8km. Czy popełniłem jakiś błąd w obliczeniach? Przede wszystkim chciałbym się dopytać szanownych forumowiczów czy poprawnie pod względem teorii podszedłem do obliczeń. W szczególności jeżeli chodzi o sumowanie odległości. Czy jest jakiś prostszy sposób na obliczenie tego spadku?

Pozdrawiam

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Sie 2011 12:49
    arkdom
    Poziom 19  

retrofood napisał:

Ale to jest obliczanie spadków napięć w obwodzie jednofazowym.

Ze wzoru trzeba wyrzucić "2" lub otrzymany wynik podzielić przez 2.
    Oczywiście pod warunkiem, że lampy są rozłożone równomiernie na wszystkie fazy.

0
  • #4 18 Sie 2011 13:15
    T_O_J_A
    Poziom 12  

arkdom napisał:
    retrofood napisał:

no niestety nie masz racji ponieważ jeszcze dodatkowo do obliczeń bierze się inne napięcie co znacznie zmienia wynik. Dzięki za chęć pomocy ale prosiłem o sprawdzenie poprawności rozumowania, przede wszystkim podstawienia do wzorów czy są odpowiednie. Znalazłem również strony na obliczanie spadków ale jeżeli nie ma przedstawionego rozumowania i obliczeń to im nie ufam.

0
  • #5 18 Sie 2011 13:26
    retrofood
    Moderator

arkdom napisał:
    retrofood napisał:

http://www.prs.pl/page690.html

0
  • #6 18 Sie 2011 13:43
    T_O_J_A
    Poziom 12  

retrofood napisał:
    arkdom napisał:
    retrofood napisał:

http://www.prs.pl/page690.html

o ile dobrze mi się wydaje to jest jeden odbiór na końcu przewodu zasilającego, jak się ma taki spadek napięcia do spadku, który usiłowałem obliczyć? To chyba nie jest to samo, być może wartości będą zbliżone, ale gdy otrzymamy wynik na granicy dopuszczalnego spadku napięcia nadal będzie zagwozdka i powrót do standardowych obliczeń (o ile ktoś chce coś zrobić dokładnie a ja chcę )

0
  • #7 18 Sie 2011 13:51
    arkdom
    Poziom 19  

Przede wszystkim pytanie, jak są rozłożone lampy, czy jest 45 słupów z jedną oprawą, czy np. 15 słupów po 3 oprawy, każda zasilana z innej fazy. Oczywiście należy policzyć spadki napięć w przewodach fazowych wynikające rezystancji danego odcinka i przepływającego przez niego prądu. Ale to jest proste. Problemem będzie przewód neutralny w przypadku 45 słupów, ponieważ w różnych odcinkach popłyną różne prądy.

0
  • #8 18 Sie 2011 14:12
    T_O_J_A
    Poziom 12  

arkdom napisał:
    Przede wszystkim pytanie, jak są rozłożone lampy, czy jest 45 słupów z jedną oprawą, czy np. 15 słupów po 3 oprawy, każda zasilana z innej fazy. Oczywiście należy policzyć spadki napięć w przewodach fazowych wynikające rezystancji danego odcinka i przepływającego przez niego prądu. Ale to jest proste. Problemem będzie przewód neutralny w przypadku 45 słupów, ponieważ w różnych odcinkach popłyną różne prądy.

45 słupów każdy z jedną oprawą, zasilanie 3 fazowe więc co trzecia z tej samej fazy

0
  • Pomocny post
    #9 18 Sie 2011 14:33
    arkdom
    Poziom 19  

No to można policzyć dla jednej fazy(z której jest zasilana najdalsza lampa) sumę iloczynów rezystancji i przepływających przez nie prądów. dla przewodu N w sumie wyjdzie prosto do policzenia, bo przez 2/3 długości(od 1 do ostatniego słupa) (czyli 1056m) popłynie prąd I (prąd pojedynczej lampy) a przez resztę prąd będzie równy zero.

0
  • #10 18 Sie 2011 20:03
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Zakładając równomierne obciążenie:
    P= 5040W
    l=1709m
    s=35mm2
    γ = 35m/Ωmm²
    U=400V
    ΔU% = P*l*100/ γ*s*U^2 = 4,39% dla kabla Alu
    Dla miedzi będzie to 2,7%