Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pojazd elektryczny zbudowany z silników DIY

emer2 18 Sie 2011 14:14 14418 6
  • Pojazd elektryczny zbudowany z silników DIY

Autorem projektu jest student Massachusetts Institute of Technology. Ponieważ autor ma dostęp do różnorodnych narzędzi potrzebnych do obróbki metalu, postanowił zbudować własny silnik DIY, a później zmontować z niego i innych potrzebnych elementów pojazd elektroniczny - coś w stylu elektrycznej deskorolki. Zainspirowany przez skuter BWD, postanowił wmontować silnik w koło. Większość elementów wchodzących w skład takiego silnika zostały wykonane przez autora projektu. Wymagało to wkładu pracy i czasu, ale było warto, bo efekt jest naprawdę zdumiewający. Pojazd jest sterowany za pomocą kontrolera RC, który został zmodyfikowany tak, by można było połączyć go z modułem XBee i płytką sterującą. Pojazd jest zasilany z baterii LiPo, które znajdują się w specjalnie wykonanej do tego celu aluminiowej obudowie.

Poniżej zdjęcie ręcznie nawijanego uzwojenia silnika:
    Pojazd elektryczny zbudowany z silników DIY

Poniżej link do projektu skutera BWD:
    Link

Poniżej link do strony źródłowej:
    Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 19 Sie 2011 09:45
    riodoro1
    Poziom 22  

Mają ogromny wkład w rozwijanie technologii na uczelniach więc tworzą, u Nas co najwyżej kanapkę z ketchupem można zjeść, a szkoda bo dużo talentów się marnuje.

• #3 19 Sie 2011 19:57
    starepc.pl
    Poziom 24  

Wykładowcy umieją motywować i mają do tego środki. A w Polsce? ...

• #4 19 Sie 2011 22:59
    Andrusza1
    Poziom 12  

Już sobie wyobrażam polskiego studenta jak tnie blachy jednostronnie krzemowane na frezarce laserowej. Skąd środki i materiał, a swoją drogą projekt świetny, tak to się można uczyć budowy maszyn.

• #5 10 Wrz 2011 11:25
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

riodoro1 napisał:
    Mają ogromny wkład w rozwijanie technologii na uczelniach więc tworzą, u Nas co najwyżej kanapkę z ketchupem można zjeść, a szkoda bo dużo talentów się marnuje.

starepc.pl napisał:
    Wykładowcy umieją motywować i mają do tego środki. A w Polsce? ...

A w Polskich realiach jest tak że ani laboratoriów na miarę XXI wieku nie ma a studenci bazują na gratach z lat 80 lub starszych. Każdy zadowolony tylko że później taki absolwent robi na kasie w realu bo nie umie odnaleźć się w realiach.
    Uczelnie wolą zainwestować w prof., dr. na pakiety MSO niż wyposażyć pracownie w nowszy sprzęt.

Szkoda gadać ...

• #6 10 Wrz 2011 16:22
    krru
    Poziom 32  

Andrusza1 napisał:
    Już sobie wyobrażam polskiego studenta jak tnie blachy jednostronnie krzemowane na frezarce laserowej. Skąd środki i materiał, a swoją drogą projekt świetny, tak to się można uczyć budowy maszyn.

O ile dobrze zrozumiałem tekst źródłowy, akurat nic takiego nie było potrzebne. Z resztą na forach modelarskich (na elektrodzie też) opisywano wielokrotnie jak przerobić silnik z napędu CD/DVD (Na przykład tutaj. lub tutaj) . Wymienia się magnesy na neodymowe, przewija uzwojenia grubym drutem i takie coś osiąga pod 100W. 4 takie silniki spokojnie napędzą deskorolkę. Dla chcącego nic trudnego.

• #7 20 Wrz 2011 12:03
    TokamakPl
    Poziom 16  

krru napisał:
    O ile dobrze zrozumiałem tekst źródłowy, akurat nic takiego nie było potrzebne. Z resztą na forach modelarskich (na elektrodzie też) opisywano wielokrotnie jak przerobić silnik z napędu CD/DVD ... Dla chcącego nic trudnego.

Nie mogę się zgodzić. Na filmie wyraźnie widać kółka z wbudowanymi silnikami które najprawdopodobniej zostały wykonane na jakiejś frezarce. Sytuacja na Polskich uczelniach (i nie mówię o tych 2 kategorii) jest tragiczna co wiem z pierwszej ręki - studiuje. Pracownie zostały pozamykane w celu redukcji kosztów. Jedyne do czego studenci mają dostęp to: oscyloskop, zasilacz, jakiś multimetr.

Nie ma mowy o budowaniu czegokolwiek, chyba że zrobi to samemu w domu (i tak jest w praktyce, jeżeli ktoś coś fajnego zbudował najczęściej wiąże się to z dostępem do maszyn "u ojca w firmie" lub dostępem do pieniędzy i produkcją na zamówienie). Choćby ktoś był nie wiadomo jak zdolny nie zrobi nic bez odpowiednich narzędzi. Bardzo rozczarowałem się studiami, radzę innym studentom (i sobie samemu): Uciekajcie stąd jak najszybciej!