Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ricoh-jak działają kserokopiarki

nostradameus 18 Aug 2011 19:10 4747 30
    nostradameus
    Level 10  
    Witam. Jestem tu poczatkujacy. Od krotkiego czasu pracuje w firmie sprzedajacej ksera glownie Ricoha. Nowe i uzywane. Na razie dostaje niestety tylko panele do czyszczenia, ale z wielka checia nauczyl bym sie wiecej jak one dzialaja. Dlaczego kartka wychodzi kompletnie brudna, albo zbyt blada. Na jakiej zasadzie dzialaja TD i ID sensor itp. Czy jest jakas mozliwosc znalesc gdzies materialy najlepiej w naszym ojczystym jezyku. Z gory dziekuje za pomoc.
    huberto233
    Level 26  
    warto tak od poczatku trudno jednak w jezyku ojczystym bo malo materialow raczej.

Nie mozesz poprosic w firmie zeby dala ci jakis trening ?

Teoria jest dosc dluga bo Ty od razu pytasz o cos co nazywa sie kontrola procesu a to jakby serce :-)

Materialy w jezyku angielskim zaden problem ..
    Robson1
    Level 26  
    Witam,

Skoro pracujesz w serwisie ricoha to popytaj czy mają coś takiego jak Core Technology Manual .

Według mnie to są podstawy. Jest tego co prawda chyba ponad 1000 stron a znajdziesz tam podstawy które na pewno ci pomogą. Niestety jest to w j.angielskim ale chcąc pracować w tym zawodzie musisz w pewnym stopniu go opanować.

Jeśli nie to daj znać to podeślę.

Pozostaje mi tylko życzyć wytrwałości i powodzenia.

Pozdrawiam
    nostradameus
    Level 10  
    Problem polega na tym, ze to firma angielska w Anglii i mechanicy niechetnie dziela sie informacjami. Troszke juz w tym pogrzebalem i ogolna wiedze mysle jakas posiadam. Czyli od skanowania, przez proces obrazu, ladowanie Drumu itp. Ale caly czas posluguje sie tym jezykiem i niestety nie wszystko kumam. A nie mialem tego okazji poczytac w ojczystym jezyku, a nie pracuje tu zaden Polak, zeby mi mogl wytlumaczyc. I wlasnie na tej kontroli procesu najbardziej sie gubie. Bo nie wiem czy wszystko od poczatku dobrze zrozumialem. I mam klopoty wlasnie z tym dlaczego moze kartka byc czarna albo blada a wiem, ze wlasnie w ID i TD sensorach i ich odczytach mozna duzo odnalezc. Tak samo jak nie jestem pewien czy jak mowa Pattern w ID sensorze to ID odczytuje ile jest toneru na drumie?
    Robson i Huberto jesli byla by mozliwosc podeslania jakis materialow nawet w j angielskim byl bym zobowiazany.
    piotr_krak
    Level 24  
    A manuala to kolega nie posiada? Na elektrodzie schematów jest trochę do ricoha. Zacznij od konkretnego modelu np 1035. Oczywiście manual po angielsku, chyba nie będziesz miał problemu skoro pracujesz w Anglii.

A zasadę działania kserokopiarki masz tutaj:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kserokopiarka

Każda działa tak samo. W jednych jest bęben i on kładzie obraz na kartkę w innych jest dodatkowo pas transferowy. Bęben/ny kładą wtedy obraz na pas a z pasa przeniesiony jest na kartkę. W Twoim przypadku wystarczy jak załapiesz jak działa pierwsza opcja.

Na rysunku 4 jak odepniesz elektrodę ładująca papier (wałek) to wtedy powinna Ci wyjść kartka BIALUTKA. Dlaczego masz raz blady obraz innym razem czarną kartkę sam pomyśl, prześledź link i jak masz zmysł techniczny to rozwiązanie samo się nasunie.
    nostradameus
    Level 10  
    Nie rozumiem do konca jeszcze z drum charge i Dev bias.
    wyczytalem, ze:
    jak drum (-950) -1700 ustawimy na np -1900 dostajemy jasniejsza kopie, a jesli np na -500 kobia bedzie prawie czarna

a w dev bias (-650) jesi na -800 kopia bedzie ciemniejsza a np na -100 kopia bedzie jasna i tu wlasnie nie do konca kumam na jakiej to zasadzie dziala.
    huberto233
    Level 26  
    koledzy nie dziela sie z Toba informacjami bo nie rozumieja tego tak samo:-) Nie martw sie przyjdzie dzien ze to oni beda do Ciebie przychodzic po informacje :)

Jak bedziesz bardzo zdesperowany to pisz , chetnie pomoge jak moge
    piotr_krak
    Level 24  
    Coś mi się wydaje że za bardzo w te cyferki zalazłeś ;).

Można to wyjaśnić tak. Developer to proszek, który przenosi toner. Im mocniej naładujesz wałek developera tym więcej toneru przeniesie, więcej się do niego przyklei, dlatego masz jaśniej bądź ciemniej.

Z kolei bęben to element światłoczuły, elektroda ładująca polaryzuje powierzchnię bębna, laser nanosi obraz, a następnie przy kontakcie z developerem, który ma odwrotną polaryzacją ( + i - się przyciągają :) ) toner zostaje przeniesiony na bęben. I tutaj również masz możliwość kombinacji jaśniej ciemniej. Im większa różnica potencjału tym mocniej się (więcej) przyciągnie toneru do powierzchni bębna.
    gasior
    Level 26  
    Quote:
    Im mocniej naładujesz wałek developera tym więcej toneru przeniesie, więcej się do niego przyklei, dlatego masz jaśniej bądź ciemniej.

Widze, ze jakies nowe teorie procesu kserograficznego nam tu powstaja :)
    Alcedo
    Level 23  
    Daj znac, z ktorego rejonu Anglii jestes. Ja pracuje w oklicach Liverpool - Manchester, jakby co to moge pomoc troche, ale zadnych ksiazek to nie mam, tylko service manuale.
    pozdrawiam
    Piotr
    cezar80
    Level 27  
    A ja dla początkujących to polecał bym serwisówkę od starych analogowych Ricohów. Np; Ft 4415 itp lub coś Feniksowatego. Jak tam dobrze się wczytasz w dział który pokazuje imaging proces zajarzysz o co w tym chodzi. Były tam dokładnie opisane wszystkie napięcia, z czego wynikają co regulować. Jak to ogarniesz w cyfrówkach bardzo podobnie..(nieraz tylko na odwrót z ładowaniem)
    Kiedyś na szkoleniach w ricoh były nawet serwisówki tłumaczone dokładnie na język ojczysty z tłumaczeniem kodów, jak to wpływa na kopię (od jakiegoś feniksa gdzieś to posiadałem)
    nostradameus
    Level 10  
    wielkie dzieki wszystkim do tej pory za pomoc. JA mieszkam w srodkowej Anglii w poblizu Coventry.

Czyli to wyjasnienie mozna uznac tak na chlopki rozum za odpowiednie?

Można to wyjaśnić tak. Developer to proszek, który przenosi toner. Im mocniej naładujesz wałek developera tym więcej toneru przeniesie, więcej się do niego przyklei, dlatego masz jaśniej bądź ciemniej.

Z kolei bęben to element światłoczuły, elektroda ładująca polaryzuje powierzchnię bębna, laser nanosi obraz, a następnie przy kontakcie z developerem, który ma odwrotną polaryzacją ( + i - się przyciągają Smile ) toner zostaje przeniesiony na bęben. I tutaj również masz możliwość kombinacji jaśniej ciemniej. Im większa różnica potencjału tym mocniej się (więcej) przyciągnie toneru do powierzchni bębna.
    Pozdrawiam
    piotr_krak
    Level 24  
    Na chłopski rozum tak

kolega gasior zakwestionował część:
    "Im mocniej naładujesz wałek developera tym więcej toneru przeniesie, więcej się do niego przyklei, dlatego masz jaśniej bądź ciemniej"
    -> może więcej toneru developer nie przeniesie, ale pośrednio toner będzie miał mocniej naładowany przeciwnie ładunek w stosunku do ładunku na bębnie, stąd odpowiednie naładowanie developera również ma wpływ na obraz.
    nostradameus
    Level 10  
    Witam a udalo by sie komis wytlumaczyc o co chodzi w developmencie z tym turboelectric charge? z gory dziekuje za pomoc
    gasior
    Level 26  
    Hej

To nie turboelectric a triboelectric. To po prostu ladunek elektrostatyczny powstajacy na skutek tarcia.

W przypadku developmentu chodzi o tarcie malych czasteczek toneru o duzo wieksze czasteczki developera. Dzieki temu wytwarzany jest ladunek pomagajacy oblepic ziarnko developera drobinami toneru.

Pozdrawiam
    nostradameus
    Level 10  
    No tak mialo byc triboelectric charge - sorki za pomylke i dziekuje za wyjasnienie.

A jeszcze mam pytanie z gornej czesci ksera, czyli skanera. O co chodzi z White Level Correction i Black Level Correction? Doczytalem, ze chodzi o wyrownanie zmian w fotokomorkach. Zeby zczytywaly rowno? O to chodzi?
    gasior
    Level 26  
    To korekta wyrownujaca odczyty poziomow bieli i czerni na calej szerokosci sensora CCD. Nierownomiernosci odczytu wynikaja z niedostatku swiatla na krancach lampy, utrate ilosci swiatla na obrzezach obiektywu, roznic w czulosci pojedynczych fotoelementow matrycy CCD, nierowna charakterystyke odbicia swiatla przez lustra. Calosc kontrolowana przez elektronike plyty SBU, nie stwarza z reguly problemow w Ricoh-ach. Pozdrawiam
    nostradameus
    Level 10  
    kolejny raz dzieki za odpowiedz :)
    Znalazlem takie male pytania odnosnie ladowania Drumu i ciekawi mnie czy dobrze na nie odpowiadam sobie
    1) Jaki bedzie efekt z kopia jesli ladowanie drumu bedzie niewystarczajace ( zbyt pozytywne too positive)? Moja odpowiedz kopia bedzie czrniejsza

2) Jaki bedzie efekt na kopie jesli ladowanie drumu zawiedzie kompletnie?
    Odpowiedz - Bedzie kompletnie czarna kopia

3) Jaki bedzie efekt na kopie jesli charge roller bedzie brudna
    Odpowiedz - powstanie tło

4)jaki bedzie efekt dla kopii jesli i tu mysle ze chodzi o uziemnienie - drum earth bedzie utracony?
    odpowiedz - powstanie taka bialawa wyprana kopia

5)co kompensuje wilgotnośc / zuzycie drumu
    odpowiedz Charge roller correction (VSDP)

czy dobrze odpowiadam sobie na zadane pytania? Czy udalo mi sie na tyle zrozumiec to zagadnienie, ze odpowiadam dobrze?

Jesli gdzies cos zrozumialem zle prosze o podpowiedz gdzie
    pozdrawiam
    gasior
    Level 26  
    1,2,3 i 4 - dobrze. Z tym ladowaniem i jego brakiem to wlasciwie pytanie i odp nr 3 wiele wyjasnia. Brudna rolka = mniejsze ladowanie, stad tlo. Czym brudniejsza, tym wieksze. Oczywiscie logika poprawna w przypadku maszyn cyfrowych, w analogach wszystko dokladnie odwrotnie.

Co do kompensacji zuzycia bebna to klania sie process control - na jakosc kopii poza zuzyciem bebna ma tez wplyw zuzycie developera. Process control koryguje w pewnym zakresie nie tylko napiecie ladowania bebna, ale tez bias developmentu i ilosc toneru w developerze. Ale ogolnie kombinujesz dobrze.

Pozdrawiam
    nostradameus
    Level 10  
    Jeszcze raz dzieki za wszystkie odpowiedzi szczegolnie do Ciebie Gasiar:)
    I mam kolejne pytanie
    Jaki bedzie efekt na kopie jesli optyka lasera (shield glas) bedzie brudna?

odpowiedz nasuwa mi sie ze kopia bedzie jasniejsza, tylko nie jestem pewien czy optyka i shield glass beda mialy taki sam wplyw na kopie.

tym rzem tez dobrze kombinuje?

Pozdrawiam
    Nightwing
    Level 17  
    Ta będzie jaśniej w miejscu zabrudzenia. Zależnie od tego co będzie brudne to tak to ci na kopi wyskoczy.

Shield Glass spowoduje jaśniejszy pas. Jak zabrudzi ci się lustro to któraś krawędź będzie jaśniejsza itd.
    nostradameus
    Level 10  
    Witam wszystkich wyczytalem wlasnie, ze development bias czesto uzywany jest do kontroli gestosci obrazu i zapobieganiu tla. do czego jeszcze moze sluzyc i co on tak naprawde robi? bo nie do konca rozumiem jego zasade dzialania.
    pozdrawiam
    nostradameus
    Level 10  
    A czy udalo by sie wyjasnic komus na czym polega ten caly process control? z gory dziekuje za wyjasnienie
    nostradameus
    Level 10  
    Dzieki za materialy, przydadza sie na pewno:)
    A teraz mam pytanie jeszcze z tymi minusami plusami,
    Czy np Low negative charge to to samo co more positive charge?
    gasior
    Level 26  
    Ciezko zrozumiec w jakim kontekscie zadajesz to pytanie.

Pisalem juz w innym poscie - plus czy minus to kwestia konwencji.

Miedzy +1000V i -1V roznica potencjalow to 1001V. Tak samo jak miedzy -1002V i -1V...

Wartosc bezwzgledna ma znaczenie, a nie znak ladunku.
    nostradameus
    Level 10  
    witam:)
    a co to jest ten doctor gap? czy jest on w developmencie? bo spotkalem sie z tymi slowami ale nie jestem pewny gdzie wystepuje i za co odpowiada.
    Pozdrawiam
    gasior
    Level 26  
    Doctor Gap to szczelina pomiedzy Doctor Blade a walkiem developmentu. Wielkosc tej szczeliny odpowiada za grubosc warstwy developera na rolce. Ustawiane fabrycznie, nie powinno sie tego samodzielnie regulowac. Przy zadnej procedurze serwisowej nie ma zreszta takiej potrzeby.
    nostradameus
    Level 10  
    Witam:)
    a mozna sie jeszcze dowiedziec, o co chodzi z VSDP Charge roler Voltage Correction i na jakiej zasadzie to dziala?
    Pozdrawiam

Dodano po 14 [minuty]:

A czy moge sobie to tak wytlumaczyc, o ladowaniu drumu, ze High Voltage board laduje charge roller do okolo 1600V i przenosi na drum okolo -900V co nazywamy VD i kiedy drum sie zuzywa, albo jest zmiana temperatury albo wilgotnosc, rekompensuje straty VD i to wlasnie nazywa sie VSDP czyli Charge roller viltage correction? dobrze kombinuje?