Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reballing RSX PS3- komponenty, narzędzia, opinie

18 Sie 2011 21:06 14614 43
  • Poziom 15  
    Witam
    Temat raczej dla osób robiących reballing RSX w PS3.

Jakich kulek używacie? Ołowiowe czy bezołowiowe?
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Witam
    Temat raczej dla osób robiących reballing RSX w PS3.

Jakich topników używacie?
  • Poziom 20  
    Używałem wielu różnych ale najlepsza jakość w stosunku do ceny to Warton Future HF Rework Jelly Flux. Jest kilka równie dobrych ale cenowo średnio się kalkuluje.

Bimer535 napisał:
    Zazwyczaj PB chyba że klient sobie życzy inaczej.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 21  
    Zazwyczaj wszyscy używają PB. Poza tym nie lepiej założyć jeden temat?
  • Moderator
    Tematy scaliłem. Mam nadzieję że temat będzie miejscem na wymianę rzeczowych opinii oraz doświadczeń.
  • Poziom 21  
    Jesli chodzi o topnik do wylutu i czyszczenia ukladu to nie używm jakis specjalnych topników. Wystarcza mi ASA-223 lub kingbo-218. Do nakladania kulek używam h-036. Trzeba uwazac z zakupem tego h-036 bo była w polsce seria taka że do niczego to się nie nadawało. Do wlutu uzywam dostarczonego mi wraz ze stacja ACHI "FLUX B" Tego ostatniego nigdzie nie mogłem znaleźć ale dostawca stcji zpewnił mnie ze ma to na stanie:) Przy stosowanych przezemnie topnikach nie mam problemów z podniesieniem układu wyczyszczeniem i ponownym wlutowaniem.
  • Poziom 15  
    piko37, używam prawie takiego samego zestawu. Mój topnik H036 ma w sobie coś w rodzaju gródek.

W jakiej odległości od układu ustawiacie promiennik (stacje IR)?
  • Poziom 20  
    Dostałem ten H036 razem ze stacją i z całym szacunkiem ale jest to szajs w porównaniu w wartonem. Może do wylutu i oczyszczenia padów się nadać ale do kulkowania średnio się nadaje. No ale jak wam się dobrze pracuje to ok. Porobicie troszkę dłużej w temacie zmienicie zdanie. Co do promiennika ja trzymam około 4 cm nad układem i przy profilu jaki mam ustawiony nie mam najmniejszego problemu z żadnym układem.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Mam kilka H036 z gródkami i to jest własnie ten szajs. Ten którego obecnie używam jest o wiele lepszy od tego który kupowałem wcześniej. Ten z gródkami nadaje sie na śmietnik. Ciężko go nawet wycisnąć. Wartona nie stosowałem także nie mam porównania ale juz myślałem nad zamówieniem :) Promiennik ustawiam około 3cm nad układem. Wracając do Topnika to kumpel poleca RMA7. Ma ktoś doświadczenie w pracy z tym topnikiem?
  • Poziom 20  
    Piko37 używałem tego topnika szukając czegoś co mi będzie najbardziej pasowało.Nie jest zły ale dla mnie jednak lepszy okazał się warton. W ogóle najlepszy jaki używałem to AIM NC254 ale jest stanowczo za drogi.
  • Poziom 15  
    A RSX robicie z jego miedziną blaszką czy odrywacie?
  • Poziom 30  
    sebek99 napisał:
    A RSX robicie z jego miedziną blaszką czy odrywacie?

A gdzie jest ta miedziana blaszka?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Sebek99 to co nazywasz miedzianą blaszką na pewno nie jest miedziane i poczytaj może troszkę najpierw sobie forum bo wszystko o co pytasz było już nie raz omawiane.

Jeśli chodzi o mnie nie ściągam czapki czyli radiatora z RSXa i ściągam układ tak jak jest bez najmniejszych problemów.Wszystko zależy od sprzętu jakim dysponujesz.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie zdejmuję radiatora, naklejam na niego specjalną czarną taśmę teflonową przewodzącą ciepło. Dzięki temu promienie IR nie odbijają się od radiatora.
  • Poziom 21  
    Zdjęcie radiatora z RSXa do łatwych nie należy więc jeśli niema konieczności to go nie zdejmuj:)

FlyBoy gdzie się zaopatrujesz w taką taśmę?
  • Poziom 30  
    Ja nie zdejmuję blachy i też naklejam taśmę. W moim przypadku jest ona po to aby bezdotykowa sonda temperatury poprawnie czytała temperaturę układu.
  • Poziom 15  
    Przeczytałem sporo na forum i "zgłupiałem" bo jest wiele sposobów.

Mam Achi pro sc (IR). Zdjęcie go nie jest dla mnie dużym problemem tylko myślałem, że jak się zdejmie i dam nową pastę na pamięci i procesor to będzie lepiej. Naklejenie podkładki silikonowej nie obciąży za bardzo układu?
    Jak grubą naklejacie? A próbowaliście grzać bez czyszczenia go z tej oryginalnej pasty?

Jak najlepiej umieścić termoparę? Na płycie obok układu?
  • Poziom 21  
    Ja termoparę umieszczam na płycie możliwie jak najbliżej lutowanego układu.
  • Poziom 15  
    Witam
    Temat dotyczy ponownego podgrzania procesora RSX w PS3.
    Nie mówię tu o opalarce czy piekarniku a o prawdziwej maszynie do lutowania BGA.

Przechodzi pełny profil lutowania a sam układ "chodzi na kulkach". Wiem, że przy odpowiednim topniku daje to całkiem niezłe efekty.

Ktoś powie ile procent zwrotów ma przy takich naprawach?

Moderowany przez Dzimi:

Specjalnie został utowrzony temat do wymiany doświdczeń, opinii. Prosiłbym zamieścić tego typu pytania w tym temacie.

• Poziom 20  
    w czasie do kilku miesięcy możesz się spodziewać 80% zwrotów. Nie wiem jak inni ja nie robię nigdy reflow bo po prostu szanuje pieniądze klienta i swoją prace.Nie lubię dwa razy tego samego robić a i klient tym bardziej nie lubi dwa razy za to samo płacić.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Akurat jeśli chodzi o PS3, to reflow jest bardzo problematyczną "metodą" naprawy wad BGA. Jeśli dysponujesz sprzętem zdolnym upłynnić bezołowiowe kule dla grubej płyty PS3, to moim zdaniem nie ma się co zastanawiać i należy wykonać pełny reballing (a nie jedynie reflow). Inna sprawa, że w conajmniej 90% amatorskich napraw PS3 pod pojęciem "reflow" kryje się opalarka i 550 stopni bezpośrednio na RSX,a. Efektów takich napraw widziałem aż nadto - najpopularniejsze to: bąble na laminacie RSX,a, stopione kondensatory 1200 uF NEC-TOKIN, a nierzadko doszczętnie zwęglony laminat płyty głównej. Reasumując: możliwe, że np. dla Xboxa 360 reflow niekiedy wystarcza jako "naprawa" - natomiast PS3 tą metodą po prostu naprawić (czyli przywrócić pełną funkcjonalność na okres dłuższy niż kilka dni - tygodni) nie można.
  • Poziom 30  
    Wszystko jest zależne od tego czym to robisz. Nie wiem jak w Polsce ale w UK bardzo duży procent serwisów katuje procki PS3/Xbox opalarkami lub innym tandetnym sprzętem. Mogę wypowiedzieć się bazując na własnym doświadczeniu, że reflow ( poprawnie wykonany ) na dobrym sprzęcie spokojnie wystarczy. Zaznaczę tu na dobrym sprzęcie, do tego odpowiedni topnik, sprawna ręka i PS3 nie wróci. Na kilka setek wykonanych reflow, wróciło max 20 sztuk, które zostały przekulowane. Mówię o sztukach które nie były wcześniej katowane przez nieprofesjonalne podejście do problemu.
  • Poziom 15  
    Zdjęcie RSX CXD2971DGB:

https://obrazki.elektroda.pl/2745178600_1314699400.jpg

Uszkodzenie lakieru przy czyszczeniu z kulek. Zawsze robię tak samo i nigdy mi się nie zdarzyło coś takiego. Co mogłem zrobić źle?

Plecionka Chemtronics 7-100L. Grot - ścięty pod kątem walec.

Zauważyłem, że ten układ ma jaśniejszy odcień lakieru.
  • Poziom 30  
    Nakładasz normalną cynę przed zdjęciem bezołowiowej? Może ten układ ktoś wcześniej zmasakrował?
  • Poziom 15  
    Nie nakładam. Zbieram z grubsza pozostałość po ołowiowych kulkach a potem plecionką zbieram resztę cyny. Niestety to ja go zmasakrowałem... Zobaczyłem dopiero jak zmyłem topnik.

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

Wydaje mi się, że odbarwienie lakieru w tym miejscu było po zdjęciu układu. Być może lakier się odparzył a ja zdjąłem go wtedy łatwo plecionką.
  • Poziom 20  
    Standardowe uszkodzenie solder maski. Jak czyścisz pady to pamiętaj że zawsze robisz to za pomocą cyny i dopiero potem stosujesz plecionkę. Robisz to po to że cyna pb ułatwia roztapianie kulek które są bezołowiowe i łatwiej taki układ wyczyścisz co potem ułatwia ponowne na kulkowanie. Po drugie takie uszkodzenie układu zazwyczaj się robi jak masz za wysoką temperaturę grota. Dawno takiej masakry układu nie widziałem a tym bardziej nie zrobiłem.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    sebek99 napisał:
    Zbieram z grubsza pozostałość po ołowiowych kulkach
    chyba po bezołowiowych.
    Ja po podniesieniu układu podlewam topnikiem i jadę cały układ zwykłą grubą cyną i dopiero po tym zbieram plecionką. Tak samo postępuję z padami na płycie, gdy jest jeszcze ciepła po podnoszeniu układu. Liczy się szybkość i sprawna ręka. Obecnie mam PDR-XT5 ale wklejam filmik jak robiłem xboxy jeszcze na Jovy. Mam nadzieję, że pomoże tym którzy zaczynają reballing.

Link
  • Poziom 9  
    A ja mam pytanko na jakim sprzęcie pracujecie robiąc reballing GPU/CPU w Playstation 3 ? Zastanawiam czy stacje typu LY IR-PRO-SC v.2 lub Jovy 7500 bez problemu poradzą sobie z płytą od PS3 ?
  • Poziom 20  
    Jovy sobie daruj bo jest za mały podgrzewacz na takie płyty. Co do LY IR PRO SC jak najbardziej. Ja pracuje na Achi IR PRO SC i jest w zupełności wystarczające do konsol.
  • Poziom 21  
    Ja pracuje na LY IR PRO SC V2 i bardzo dobrze się na niej pracuje. Ma duży i mocny podgrzewacz także bez problemu radzi sobie z grubą płytą od PS3.