Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Livebox TP + ASMAX BR604 - połączenie za pomocą kabla ethernet

18 Sie 2011 21:20 1582 5
 • Poziom 2  
  Witam serdecznie,

  Mnóstwo jest tu takich tematów, wiele godzin spędziłem czytając i próbując różnych możliwości ale nic z tego.

  Po przeprowadzce okazało się, że mój Livebox nie wydoli na cały nowy dom - powstał więc pomysł, żeby podłączyć go przeprowadzonym przez pół domu kablem ethernetowym do innego routera (szwagier miał na zbyciu wspomniany w temacie ASMAXowy BR604). I - o dziwo - działało to po kilku godzinach męczarni. Dopóki dziś rano nie postanowiłem (niech będę przeklęty) zmienić sposobu szyfrowania w obu routerach (wcześniej było to na obu urządzeniach taki sam WEP) na WPA. Łącząc się bezprzewodowo z LB mam internet, natomiast z routerem już nie.

  Postanowiłem więc wrócić szybko do WEPa, ale... Najwyraźniej nie pamiętam jak udało mi się to poprawnie skonfigurować kilka miesięcy temu i teraz piszę tego posta mają laptopa podłączonego bezpośrednio ethernetem do laptopa zamiast ładnie rozsianego po pokoju z pomocą ASMAXA.

  Zakładam, że to wina złej konfiguracji routera ASMAX - jak go ustawić?
  W tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic794870.html jest jedno z okienek konfiguracyjnych. Sam router ma być ustawiony jako Gateaway? Ponadto nie pamiętam już do którego z portów ASMAXA miałem podłączony kabel - WAN czy któryś z 4 ethernetowych, co też mi nie pomaga :/

  Jeśli udzieliłem zbyt małej ilości szczegółów, proszę zwrócić mi uwagę. W LB ustawienia mam fabryczne, w ASMAXie też takie przywróciłem, nie chcąc się całkiem pogubić. Czy możliwe jest poza tym ustawienie tego na WPA?

  Pozdrawiam i liczę na pomoc, Konrad
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Skonfiguruj sieć w Liveboxie, podłącz kablem do żółtego gniazda w LB router. W LB ustaw sobie wszystko, żeby się z netem połączyć, w ASMAX'ie podłącz się do WAN. Skonfiguruj router jako inną podsieć, np. jeżeli w LB masz 192.168.0.x to w BR604 ustaw 192.168.1.x. ASMAX'a połącz jako normalnego klienta, po DHCP i powinno wszystko działać bez problemu. Wadą opisanej przeze mnie konfiguracji jest to, że będziesz musiał ręcznie przełączać się między sieciami.

  W razie pytań, pozostaje do dyspozycji.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator - Sieci, Internet
  Osobiście zrobiłbym inaczej. Podpiął asmaxa do portu lan-owego, wyłączył na nim DHCP, ustawił taką samą nawę sieci wifi jak na liveboxie. Wtedy komputery będą w jednej sieci a użytkownik nie zauważy przejścia miedzy punktami dostępowymi.
 • Poziom 2  
  Uch, momencik, pozwól, że dopytam.

  Wśród opcji 'Operating Mode' mam do wyboru:
  - Gateaway
  - Wireless ISP

  Mniemam, że trzeba wybrać Gateway?
  W opcjach Basic Settings w Wireless mam dać które z 4:
  - AP
  - Client
  - WDS
  - AP + WDS
  ?

  Oraz gdzie mam ustawić to IP? W WAN Settings? Mam tam w tej chwili 192.168.2.1, czyli adres z którego jednocześnie zarządzam routerem przez przeglądarkę. IP liveboxa to 192.168.1.1, więc czy może zostać tamten 192.168.2.1 ? I jak rozumieć 'skonfiguruj router po DHCP'? Wybacz głupie pytania, ale nie ogarniam już tego po tylu godzinach :(
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  AP w opcjach Wireless. Gateway w Operating Mode. Wtedy powinien pobierać z WAN internet i udostępniać po lan/wifi. DHCP oznacz, żeby adres AP był pobierany z routera, ale tutaj nie będzie to potrzebne ;)

  Pozdrawiam
 • Poziom 2  
  Hmm, udało się na statycznych IP ustawionych dla wszystkich 3 laptopów w rodzince:
  192.168.1.12/13/14

  poustawiałem wszystko ręcznie i działa. Kabel ethernet podłączony do ASMAXa nie do WANa tylko normalnie do ethernetu. Nie wiem jakim cudem to podziałało, ale nie zamierzam już tego dotykać póki działa :D

  Dziękuje za pomoc :)