Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus U004-24K woda użytkowa za gorąca i gaśnie

Becel 18 Aug 2011 21:41 6898 27
 • #1
  Becel
  Level 15  
  Witam

  Mam problem z moim piecem i odkąd pamiętam jest on od zawsze, chodzi mi mianowicie o nagminne wyłaczanie się pieca podczas przygotowania wody użytkowej. Sprawa wygląda tak odpalam wode na maksa, temperatura ustawiona jest np. na 40 stopni. Piec załacza się i grzeje pełną parą po nagrzaniu zmiejsza ogien i gaśnie, teraz zaczyna leciec zimna woda po chwili on znowu się odpala i tak ciągle praktycznie obojętnie czy nastawie 40 - 45 - 50 stopni. Więc kompie sie na raty :) jak jest ciepła woda to oki ale jak leci zimna to trzeba uciekać :) Dla pieca obojętne czy woda leci pełnym strumieniem czy na połowę zachowuje się tak samo.  Czy istnieje w nim jakaś regulacja żeby grzał troszkę mniejszym płomieniem to może nie będzie tak rozgrzewał węrzownicy, że przepływająca woda będzie w stanie być nie przegrzaną. Lub wogóle wyjście z sytuacji. Dodam, że raz na jakiś czas zdaje się działać normalnie i się nie wyłącza. Akurat pod koniec filmiku tak jest, że podniosłem trochę temperaturę i się nie chciał wyłączyć, ale jak zakręciłem wodę i ponownie odkręciłem na tych samych ustawieniach było to samo, czyli podgrzał i się wyłączył.

  Żeby troszkę rozjaśnić sprawę dodałem filmik jak to się u mnie odbywa dioda płomienia wskazuje oczywiście kiedy piec grzeje.

  http://www.youtube.com/watch?v=dpitsW9LEWg

  Dzieki
 • #2
  zybie
  Level 30  
  Wygląda mi na żle wyregulowany palnik, nie można też wykluczyć innych przyczyn
 • #3
  Becel
  Level 15  
  Czy palnik można regulowac elektronicznie czy mechanicznie jak to bylo w starych piecach?
 • #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Mechanicznie krzyżakiem i kluczem płaskim przy pomocy elektronicznego miernika ciśnienia (na przykład). Samemu tego robić nie możesz - rzecz jasna.
 • #5
  Becel
  Level 15  
  Czyli nie ma jakiegoś sposobu na rozwiązanie mojego problemu bez specjalnych mierników itp i muszę wezwać serwis.
 • #6
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie musisz ale powinieneś. Zamiast miernika można użyć węża ułożonego w literę U z milimetrową podziałką. Celem kontynuacji ... zapisz się na odpowiednie szkolenia :)
 • #7
  Becel
  Level 15  
  Taką pomoc to możesz sobie odpuścić. Zamiast napisać coś konkretnego to piszesz bzdety o szkoleniach. Szukam tu pomocy, bo jak kupiłem piec to przyszedł fachowiec po szkoleniach, 15 latach w zawodzie i niby wszystko zrobił, a działa jak widać na filmiku. Szukam informacji czy ten typ pieca ma tak działać, i to jest jego normalne zachowanie i co ewentualnie mogę zrobić sam bo jak mam wezwać jakiegokolwiek fachowca to mnie krew zalewa, bo co jeden to lepszy od drugiego tak jak z mechanikami samochodowymi. Jeżeli piec źle działa to na co zwrócić uwagę jeżeli bez serwisanta się nie obejdzie.
 • Helpful post
  #8
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Z filmu wynika że kocioł pracuje nienajgorzej. Faktycznie - przy nastawie c.w.u. +40stC obserwujemy w kółko zał./wył. palnika. W tym kotle palnika na grupie gazowej nie trzeba regulować (wyregulowany - jak wynika z serwisówki w fabryce). Na ale nie zaszkodzi sprawdzić. Ale żeby sprawdzić i kopać w armaturze gazowej - to wybacz ale nie objaśnię. Innym powodem może być też: zabrudzony/zakamieniony wymiennik c.w.u., uszkodzony (źle odczytujący temperaturę czujnik c.w.u.) lub nadszarpnięta postępującym czasem pompa w kotle. Ale skupiłbym się najpierw na czyszczeniu wymiennika c.w.u.
 • #9
  kowal001
  User under supervision
  Becel wrote:
  Taką pomoc to możesz sobie odpuścić. Zamiast napisać coś konkretnego to piszesz bzdety o szkoleniach. Szukam tu pomocy, bo jak kupiłem piec to przyszedł fachowiec po szkoleniach...


  Kolego "becel", wawrzeczko_t udzielił ci prostej odpowiedzi, tyle ile można na tym forum. W sumie to nie wiem, czemu nie korzystasz z serwisu firmowego Buderus www.buderus.pl jeśli serwisant po szkoleniach nie usunął awarii. Przecież są to wykształceni, wyszkoleni i doświadczeni pracownicy firmy Buderus. Dyspozycyjni dla inwestorów w trudnych sprawach związanych z ofertą Buderus. Jest taki portal dla zainteresowanych, instrukcji i serwisówek może skorzystasz? http://www.buddoc.mindgroup.pl/
 • #10
  Becel
  Level 15  
  Bardzo proszę przeczytaj trzecią odpowiedź "wawrzeczko_t" i właśnie to jest odpowiedz jaka mnie interesuje.

  Jak znajdę chwilę to zobaczę jak się miewa wymiennik i jak będzie w dobrej kondycji to zamówię serwis z buderusa. Napiszę czy coś z działaniem pieca się zmieniło

  Dzięki za pomoc
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  orbitalasd
  Level 11  
  mam taki sam piec. i takie same problemy. myślałem że mój jest wyjątkowy... ale teraz wiem że nigdy więcej buderus. trzeba szanse dać innym.
  sprawdziłem wszystkie opisane możliwości włacznie z wymiennikiem był czysty.
  pozostały jeszcze czujniki temperatury.
  nalezy wiedzieć że piec ma dwa obiegi. zamknięty i otwarty węzownicy. w ramach zamkniętego obiegu ogrzana woda albo lata po kaloryferach albo zawór przepina obieg na płytkowy wymiennik ciepła. woda uzytkowa to obieg otwarty tznaczy woda przechodzi przez wymiennik odbiera ciepło i do kranu.
  co należy sprawdzić. oba obiegi otwarty i zamknięty mają swoje czujniki temp. jesli węzownica nie odda ciepła w wymienniku. temp przekroczy wartość bezp i piec się wyłączy pomimo tego że woda użytkowa ma zaledwie 40 stopni. to sugerowałoby że masz brudny wymiennik. jak go wymontujesz (to proste - dwa imbusy/śruba m6 i masz go w dłoni) to okaże się że jest czysty.... więc prawdopodobnie czujniki temp dają różne wskazania. oba wkręcone są w korpus zaworu przełaczającego cwu i co.
  jeden ma rózowe drugi niebieskie przewody. ponieważ pracują z róznymi obciązeniami mogą się róznie zuzywac. (cwu cały rok do 45 stopni) ogrzewanie tylko w sezonie az 85 stopni tak masz na filmie na youtube.

  nie ufam paprakom z autoryzowanych serwisów. nam taki fachowiec jak zakładał u trzech na trzech sąsiadów spartolona robota...

  Dodano po 3 [minuty]:

  jak będziesz wykręcał wymiennik przygotuj sobie nowe oringi fi wew 17 lub 18 mm razy 3.5 mm grube. oringów ma być 3. stare nawet jeśli nie popękanę są sprasowane i na pewno nie adą szczelne. ja tak miałem

  Dodano po 51 [sekundy]:

  4 oringi nie 3. zle wcisnąłem

  Proszę poprawić błędy pisowni
  mod - mirrzo
 • #13
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  orbitalasd wrote:
  nalezy wiedzieć że piec ma dwa obiegi. zamknięty i otwarty węzownicy.

  Jakoś Ci nie wierzę, a mam podstawy do tego.
  Becel wrote:
  Jeżeli piec źle działa to na co zwrócić uwagę jeżeli bez serwisanta się nie obejdzie.

  Też w pierwszej kolejności stawiam na wymiennik. Zaproś serwisanta i zdaj się na jego wiedzę. Jeżeli zrobi - zapłać, a jeżeli nie, nie musisz płacić.
 • #14
  orbitalasd
  Level 11  
  mirrzo wrote:
  orbitalasd wrote:
  nalezy wiedzieć że piec ma dwa obiegi. a mam podstawy do tego.
  Becel wrote:
  Jeżeli piec źle działa to na co zwrócić uwagę jeżeli bez serwisanta się nie obejdzie.

  Też w pierwszej kolejności stawiam na wymiennik. Zaproś serwisanta i zdaj się na jego wiedzę. Jeżeli zrobi - zapłać, a jeżeli nie, nie musisz płacić.

  oczywiście zamkniety węzownicy i otwarty wody uzytkowej.
  co ty taki niedowiarek? jak masz to podaj powody
  wielu serwisantów ma siedem klas loterii państwowej (są wyjątki) a wiekszość z nich paprze robote. ty serwisant jestes czy masz jakąs prowizje?

  Za brak reakcji na wpisy, nagradzam kolegę ostrzeżeniem.
  Teraz również proszę o poprawę błędów pisowni.
  3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • #15
  piracik
  Moderator of Heating systems
  orbitalasd wrote:
  wielu serwisantów ma siedem klas loterii państwowej (są wyjątki) a wiekszość z nich paprze robote. ty serwisant jestes czy masz jakąs prowizje?
  orbitalasd wrote:
  nie ufam paprakom z autoryzowanych serwisów. nam taki fachowiec jak zakładał u trzech na trzech sąsiadów spartolona robota...

  orbitalasd wrote:
  nalezy wiedzieć że piec ma dwa obiegi. zamknięty i otwarty węzownicy.


  Widzisz, po Twojej wypowiedzi można wnioskować, że Ty masz mniej klas niż Ci serwisanci.
  Pomijam już fakt, że odgrzewasz temat z przed ponad 4 miesięcy gdzie do tej pory autor wątku na pewno sobie jakoś z tym poradził.
  Piec to piec, rozpalasz i grzejesz powietrze. Co innego gdybyś mówił o kotle, który ogrzewa wodę. :)
 • #17
  Becel
  Level 15  
  Panowie dajcie spokój z dogryzaniem sobie na wzajem :)

  Autor jeszcze żyje z tym problemem, jak tylko się to zmieni od razu umieszczę post. U mnie problem jest chyba od nowości i wydaje mi się, że ten typ tak ma. Już się nawet przyzwyczaiłem, ale bardzo mnie to irytuje. Zastosuję się do wskazówek "orbitalasd" i zobaczę jak to wygląda w moim kotle. Ale to nie wcześniej niż w połowie lutego bo kuruję złamaną nogę.

  A co do serwisów pewnie z niego będę zmuszony skorzystać, ale nie chce mi się opisywać mojej przygody z zeszłego roku z pralką elektroluxa 2 miesiące po gwarancji i ile mnie kosztował serwis (oczywiście od producenta) i co do czego zakup nowej pralki, tym razem postawiłem na naszą Amice ponieważ dawali gwarancję 5 lat za friko :) Oczywiście jeden fachowiec nie równy drugiemu, tak samo z serwisami nie można stawiać wszystkich na jednej półce.
 • #18
  orbitalasd
  Level 11  
  mistrzowie od kociołów. nie pomogliście becelowi tylko stoicie na straży kamiennych dziewic, którym zagrozić mogą robiące gołębie. nie dodaliście żadnego wpisu rozwiązującego ten problem. jedyne czym służycie to dobrą radą... wujowie. idź skorzystaj z serwisanta, daj szansę się mu nauczyć, najwyżej mu nie zapłacisz. żal.
  myślicie że bacel chciał się pożalić moderatorom, czy znaleźć odpowiedź? nawet jeśli temat założony pół roku temu to ktoś go przegląda nawet po latach. jeśli mój wpis pomoże komuś innemu to chwała forum. jeśli nie to wywalcie temat i wstawcie swoją reklamę.
  jak czytam fora i widzę wpisy jak wasze...
  moderatorku... czy regulamin nie mówi że nie trzeba robić wpisów które nic nie wnoszą do tematu.
  a kwestie wiary rozwiązują inne fora.

  becel. napisz swojego maila w razie problemów z kociołem. ja z wiadomych powodów go nie podam. zresztą mierzo sobie go wyciągnie i da mi bana. mam to w nosie. po raz kolejny przekonałem sie że na tym forum ten moderator to zakompleksiony serwisant.


  Proszę poprawić błędy pisowni. 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • #19
  piracik
  Moderator of Heating systems
  wawrzeczko_t wrote:
  Samemu tego robić nie możesz - rzecz jasna.
  Becel wrote:
  Czyli nie ma jakiegoś sposobu na rozwiązanie mojego problemu bez specjalnych mierników itp i muszę wezwać serwis.
  wawrzeczko_t wrote:
  Nie musisz ale powinieneś. Zamiast miernika można użyć węża ułożonego w literę U z milimetrową podziałką. Celem kontynuacji ... zapisz się na odpowiednie szkolenia
  Becel wrote:
  Taką pomoc to możesz sobie odpuścić. Zamiast napisać coś konkretnego to piszesz bzdety o szkoleniach.
  wawrzeczko_t wrote:
  skupiłbym się najpierw na czyszczeniu wymiennika c.w.u.
  kowal001 wrote:
  Kolego "becel", wawrzeczko_t udzielił ci prostej odpowiedzi, tyle ile można na tym forum.
  Becel wrote:
  Bardzo proszę przeczytaj trzecią odpowiedź "wawrzeczko_t" i właśnie to jest odpowiedz jaka mnie interesuje.

  Moim zdaniem wszystko w tym temacie zostało powiedziane, od pozostałych rzeczy jest instrukcja lub serwis.
  Chyba kolego orbitalasd nie wymagasz abyśmy przepisywali instrukcję na forum, nie po to ono powstało.
  A jeżeli chodzi o serwisantów to moim zdaniem sprawa identycznie wygląda z prawem jazdy. Zobacz jakich kierowców z prawem jazdy mamy na polskich drogach, czy nie lepiej wziąć kogoś aby nas zawiózł kto jeszcze nie ma prawa jazdy i szkolenia go nie zepsuły?
  Następna sprawa, temat zszedł na regulację zespołu gazowego. Czy uważasz, że zachęcanie osoby, która nie ma zielonego pojęcia o tym na czym to polega jest dobrym pomysłem?
 • Helpful post
  #20
  orbitalasd
  Level 11  
  Kolego piracik,
  nie ja zacząłem tą nierówną walkę, piszę o swoich doświadczeniach z tym piecem (kotłem dla fachowców, ja jestem tylko użytkownikiem). dziś właśnie usunąłem wszelkie niedomagania z którymi zmagałem się od kilku lat. broń boże dotykać zespołu gazowego modulatora płomienia i innych takich. to pozostawiam... specjalistom...
  becel zrób tak. wyłącz kocioła, pozamykaj zawory. wykręć wymiennik płytowy, przygotuj te oringi o któryc pisałem wcześniej. wymiennik do gara z nierdzewki i zalać roztworem do usuwania kamienia. w niedziele dostałem kamix w granulkach (po pół godziny wymiennik znów był srebrny (błyszczący wewnątrz). możesz użyć roztworu kwasu azotowego o stężeniu do 5 % w temp 20 stopni C. (absolutnie siarkowego czy solnego) azotowy ma własności utleniające więc ładnie pasywuje wymiennik.
  w tym czasie wykręć oba czujniki prze zaworze przełączającym c.w.u. i c.o. nim to zrobisz przygotuj sobie podkładki aluminiowe fi wew 10mm. na pewno stare skruszały. oba czujniki na delikatną szczotę drucianą. na czujniku c.o. będzie czarny osad z kamienia na czujniku c.w.u. bedzie rdzawy luźny nalot (tak było w moim wypadku) oczyszczone czujniki wkreć z powrotem. ja zamieniłem je między sobą (mają te same oznaczenia). odpowietrz piec/kocioł. i ciesz się prysznicem czy kąpielą.
  wszystkich prawdziwych serwisantów przepraszam. niedouczonym i zakompleksionym współczuje.

  ps nie dotykać i nie regulować zespołu gazowego !
  co do błędów językowych przepraszam pisałem w pośpiechu.
  co do ich poprawy, gdybyśmy ich nie robili moderatorzy byli by nie potrzebni, więc pozwolę im istnieć.
  co do błędów merytorycznych piec czy kocioł. jak kupujecie sportowe buty w lidlu to nie zawsze są to adidasy, tak jak stacja benzynowa to nie zawsze CPN a auto terenowe to dżip (jeep). ale wszyscy wiedzą o co chodzi po nie pisałem o pralce.


  Proszę poprawić błędy pisowni. 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  mod - mirrzo
 • #21
  Becel
  Level 15  
  Mam nowy problem teraz się dzieje tak, że jak odkręcę ciepłą wodę piec grzeje, ale jak ją zakręcę grzeje dalej. Jak dojdzie do 80-90 stopni to się wyłącza i pompuje cały czas wodę, chyba przez wymiennik. Dodatkowo nie mogę załączyć CO. Ustawiam na termostacie ale piec nie reaguje. A czasem sam się odpala na 20sec. zagrzeje się jak bym wodę odkręcił i znowu pompuje.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Poczytałem trochę w necie i myślę, że na ten moment problem mnie przerasta jutro ma przyjechać serwis.
 • #22
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Becel wrote:
  że jak odkręcę ciepłą wodę piec grzeje, ale jak ją zakręcę grzeje dalej.


  Mikrostyk aktywacji c.w.u. lub zespół przełączający c.o./c.w.u. (membrana) do wymiany.
 • #23
  Becel
  Level 15  
  Ale i tak chyba części zamiennych nie kupie więc serwis mnie nie ominie.
 • #24
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Jak poszukasz to może i kupisz. Tylko po 1. Czy wiesz co masz kupić 2. Co z częściami zrobisz jeśli diagnoza będzie nietrafna, 3. Serwisant zrobi to fachowo (a jeśli nawet niechcąco nie - to i tak on bierze na siebie odpowiedzialność, pod warunkiem zażądania protokołu serwisowego - oczywiście.) Po 4. Zapewne trzeba zrobić czyszczenie kotła.
 • #25
  Becel
  Level 15  
  A więc był wczoraj Pan z serwisu i spytał się kiedy był ostatni przegląd i ja mu na to, że to pierwszy od nowości po za tym, że ja co pół roku czyszczę piec na tyle ile mogę. Był nawet miło zaskoczony, że jak na 10 letni to wszystko jest w dobrym stanie. Problem z ciepłą wodą rozwiązany wymieniona mem-bramka oraz oczyszczone i nasmarowane podzespoły ruchome w tych zespołach wodnych (nie znam dokładnych nazw). Sama mem-bramka nie była uszkodzona, ale zalecił wymianę koszt 20zł więc grzech nie wymienić. W sumie skończyło się na przeglądzie i konserwacji koszt całości 191zł i rok rękojmi na wykonaną pracę.

  Problem gasnącego pieca wygląda tak, że serwis nie stosuje takich praktyk jak od kamienianie, tylko wymienię wymiennika na nowy. Koszt wymiennika przy kursie euro na dzień wczorajszy około 4.3 to gdzieś 340zł brutto, więc, że mój kocioł ma już 10 lat i to pierwsza inwestycja w niego to suma do przeżycia. Postanowiłem jednak spróbować na własną ręką oczyścić ten wymiennik i jak to nie przyniesie efektów dopiero wtedy wymienić.
 • #26
  orbitalasd
  Level 11  
  w instrukcji serwisowej jest napisane wyraźnie o czyszczeniu wymiennika z kamienia. serwisowi sie to oczywiście nie opłaca bo za odkamieniacz 5 zł trzeba zapłacić.
  wymiennik w normalnych warunkach jest niezniszczalny bo pracuje w zakresie 10 do 90 stopni C a wykonany jest ze stali nierdzewne lub kwasoodpornej (w każdym razie jakiejś autenitycznej) więc jedyne uszkodzenia które mogą go pokonąć mają naturę mechaniczną, a te raczej nie wystąpią.
 • #27
  Becel
  Level 15  
  Dokładnie zrobiłem tak jak pisał "orbitalasd" i już piec działa normalnie.

  Dzięki za pomoc.
 • #28
  piracik
  Moderator of Heating systems
  orbitalasd wrote:
  serwisowi sie to oczywiście nie opłaca bo za odkamieniacz 5 zł trzeba zapłacić.
  Dolicz do tego demontowanie wymiennika, pracę pompy i przynajmniej godzinę pracy serwisanta to już klientowi się za bardzo nie opłaca a nie serwisowi. Ciekawie czy Tobie chciałoby się stać 3 godz. nad kotłem, czyścić, regulować, posprawdzać zabezpieczenia, naczynie, czynnik ciągu itp. za 150 zł dodatkowo w tej kwocie bawić się kwasem i tłumaczyć czemu aż 150zł to kosztuje. Serwisant powinien przecież wykonywać usługi za darmo. Przecież użytkownik zapłacił za kocioł i to powinni wystarczyć.