Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie kolumny do 1000zł wybrac ?

darelo12 19 Aug 2011 23:18 2093 3
    darelo12
    Level 9  
    Witam szanownych forumowiczów. Chciałbym, abyście mi doradzili w sprawie zakupu kolumn do 1000zl. Maja one grac na ampku Marantza SR7000. pokoj 6m2 xd. zastanawiam sie nad Tonsilami Fenix 2, STX F-360(lecz, nigdzie nie moge znalezc opini na temat tego modelu i dlatego nie jestem za bardzo zdecydowany na nie). Mam subwoofer, ale w przyszlosci moze sobie kupie jakis wzmacniacz to pasuje, aby kolumny mialy dobry bass. Prosze o porade i z góry dziekuje :D
    Brydzio12346
    Level 20  
    kolumny stx sa kolumnami dobrymi lecz lepsze brzmienie maja tonsile :)
    Bawoof
    Level 12  
    Witam. Zbyt duże kolumny odpadają z powodu małego pokoju. Dużo zależy też od preferowanej muzyki. STX schodzi niżej niż tonsil. Oba zestawy są dobre - na pewno cię nie zawiodą :) Wybór jednak należy do ciebie.
    zetzet1973
    Level 1  
    Witam..., od razu przejdę do rzeczy, nie jestem fachowcem w kwestii akustyki ale wykwalifikowanym monterem sprzętu RTV, a w wolnych chwilach w ramach rozrywki zajmuję się składaniem i naprawą komputerów. Z tego co mnie nauczono w szkole warto, aby kolumny miały jakiś zapas mocy w stosunku do wzmacniacza. Wiadomo oczywiście, że nie mówimy o jakichś kosmicznych cyfrach!! Ale uważam, że jeśli mowa o powiedzmy 30 % to będzie to miało jakiś sens. Z tego czego również mnie w szkole nauczono, to wspomnę o zniekształceniach wzmacniaczy oraz kolumn przy maksymalnych obciążeniach. Warto również zwrócić uwagę na fakt długofalowego obciążenia wzmacniacza dużą ( ale jeszcze nie maksymalną )mocą co przy awarii sprzętu jest wykrywane przez serwis i najczęściej kończy się utratą gwarancji. Tyle z teorii, w praktyce do 1000 PLN można wybrać np STX KD-200 5.0 i w sumie w większości średniej wielkości pomieszczeń to wystarczy. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość przenoszenia kolumn frontowych, co w tym wypadku wynosi 30Hz do 23 kHz, co uważam za wynik znakomity. Jeśli te kolumny by były przeznaczone do małego pomieszczenia to można w zupełności zrezygnować z subwoofera, alfo rozpatrzyć opcję F-140 + sub..., aktywny. Wszystko oczywiście na stronie producenta. Ale zdecydowanie chciałbym kolegę przestrzec przed kupowaniem kolumn "chińskiej produkcji bądź pochodzenia". Z reguły taki zakup wiąże się z dużym ryzykiem, zarówno ze strony trwałości, jak i jakości oraz ewentualnej gwarancji. Osobiście miałem kontakt z trzema modelami i wszystkie chowały się w głęboki cień w stosunku do KD-200. I jeszcze jedno, jeśli kolega wybierze już konkretny model, nie koniecznie przecież polecany przeze mnie to proponuję go porównać "parametrowo" z innymi ciekawymi zestawami i konkretnie też dobrać pod wzmacniacz..., pozdrawiam!!