Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dysku SATA przez kontroler SATA PCI

20 Sie 2011 09:54 3531 16
  • Poziom 8  
    Witam
    Mam problem z podłączeniem dysku SATA Maxtor Maxline III porzez kontroler SATA PCI i jako dodatkowy dysk ATA Western Digital WD800 na płycie głównej GA7NFRZ, a dokładniej chodzi o to że na dysku SATA chce mieć Windowsa XP ale instalator Win nie widzi dysku SATA chociaż przy zainstalowanym Win na dysku ATA podczas uruchamiania komputera pokazuje sie że dysk Maxtor jest podłączony.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Musisz zintegrowac sterowniki do kontrolera z plyta instalacyjna XP lub podac na dyskietce w trakcie instalacji.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    To normalny objaw, przy zastosowaniu "protezy" jaką jest kontroler PCI. Sam ten temat wałkowałem i jest o tym sporo na forum. Czasami wymagane jest dokompilowanie BIOS-u kontrolera do BIOS-u komputera - jeżeli ma być to np. boot disk. Tak czy siak, po wielu próbach i eksperymentach prowadzi to do wymiany płyty głównej i kompatybilności wstecznej, tzn. z ATA-> na SATA, ale to już o wiele mniejszy problem.

PS. Sterowniki do kontrolerów PCI? Hmm, bardzo kapryśne to stworki :)
  • Poziom 8  
    Wszystko OK tylko problem polega na tym że nie posiadam stacji dyskietek a sterowniki do kontrolera SATA PCI mam na płycie CD
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Za pomocą programu nlite zintegruj sterowniki kontrolera z płytą instalacyjną systemu.
  • Poziom 8  
    A w jaki sposób moge zintegrować sterowniki do kontrolera SATA z płytą instalacyjną Win XP?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    1. Wypożyczyć lub zakupić zewnętrzną stację FDD na port USB,
    2. Skompilować nową płytę instalacyjną WinXP z oryginału, np. za pomocą programu N-lite.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Zacznij od sprawdzenia, czy w ogóle komputer będzie chciał wystartować z tego dysku podłączonego do kontrolera.
    Jeśli tak (w co wątpię), możesz użyć programu nLite, aby przygotować płytę startową ze zintegrowanym sterownikiem kontrolera.
  • Poziom 8  
    Dzięki zaraz spróbuje przygotować tą płyte ze sterownikami a i jeszcze jedno pierwszy raz gdy podłączyłem dysk maxtor na istniejącym Win XP i uruchomiłem komputer, XP wykrył ten dysk i był on widoczny jako Nowy ale pojemności 250GB a potrzebowałem na nim partycji zachciało mi się kombinować K...WA MAĆ :-)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeszcze raz, to że jest widoczny z poziomu "pracującego" Windowsa, nie znaczy, że da się z niego uruchomić. BIOS płyty musi umożliwić, "wystartowanie" BIOSU kontrolera - patrz uwagi kolegi Mariopi.
  • Poziom 8  
    Czyli raczej mam nikłe szanse na zainstalowanie Win XP na tym dysku SATA?
    Jakby nie było panowie to WIELKIE DZIĘKI i respect.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Szanse są ale upewnij się ale:
    1. Zintegruj sterowniki jak napisano wyżej.
    2. Sprawdź w BIOS-ie czy możesz uruchomić komputer z tego kontrolera.
    3. Spróbuj przeprowadzić instalację.
  • Poziom 8  
    Już szukałem w BIOSIE i nie ma tam żadnej opcji związanej z kontrolerem SATA
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    I nie będzie, bo przecież na płycie go nie ma.
    A teraz poważnie:
    Poszukaj w sekcji BOOT (lub tam gdzie się ustawia kolejność napędów) czegoś w rodzaju OTHER lub THIRD PARTY lub czegokolwiek co nie jest z wiązane z urządzeniami podłączonymi do płyty głównej.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Jeszcze jedna sprawa.
    Przed instalacją Win XP odłącz od kompa wszystkie dyski oprócz tego na którym chcesz go zainstalować, ponieważ system wrzuci MBR i pliki rozruchowe na pierwszy dysk ATA/SATA podłączony do płyty głównej.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    JB_YARO napisał:
    Już szukałem w BIOSIE i nie ma tam żadnej opcji związanej z kontrolerem SATA

First Boot Device -> SCSI

Przydałoby się wiedzieć na jakim układzie jest ten kontroler.
  • Poziom 8  
    Odnosząc się do mojego wczorajszego tematu najlepsza okazała się jak zwykle metoda prób i błędów ale wszystko jest OK, dyski podłączone w tym SATA przez kontrolera, Win XP Retail w stylu WIN7. śmiga, procesor podkręcony.
    Wielkie dzięki wszystkim którzy odpisali mniej lub bardziej trafnie