Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt dla firmy serwer i router, www, email, dane, VPN, ok 10 userów,

przerabiarka 20 Aug 2011 11:59 4076 13
 • #1
  przerabiarka
  Level 21  
  Słowem wstępu: chwilę już nie interesowałem się sieciami i stąd mój post. Zresztą nigdy w takim zakresie:) mam nadzieję, że koledzy zrozumieją.

  W związku ze zmianą siedziby firmy klienta i przygotowywaniu nowego obiektu powstały nowe perspektywy.

  To co jest na chwilę obecną to: Okablowanie (10 punków 2xUTP) jest, łącze 1Mb jest, strona też jest. Jest również pomieszczenie serwerowe wraz z szafą rackową. 7 komputerów z XP, drukarka A3 ze skanerem,

  To co klienta chce od sieci i serwera:

  Serwer WWW - do 100 odwiedzin dziennie.

  Serwer email - 10-15 kont pocztowych (tutaj rozważam również usługę gmaila)

  Serwer plików - 1. archiwizacja i dostęp do plików tylko LAN - projekty Autocad - zależy mu na bezpieczeństwie danych.
  2. pozostałe pliki dostęp z zewnątrz - zaproponował VPN 7 adresów ale czy top potrzebne? Może po prostu jakaś mamba, sftp?

  Router z AP wbudowanym lub zewnętrznym (2 AP: na halę oraz biuro).

  No i UPS zdolny do uciągnięcia 7 komputerów klasy P4 oraz całej szafy. (propozycja klienta to zasilanie komputerów z serwerowni z 5kv UPS ale moim zdaniem tutaj raczej zrobię osobne ups'y na każdy komputer przy biurku).

  Serwer będzie na kseonie - to wiem. Kupować gotowca czy samemu poskładać?
  Jaki system MS czy linux? Bardzo ważna jest niemal całkowita bezobsługowość i autobackup i autostart.
  Jaki router? Również najważniejszy autostart i backup (np na CF)


  To tyle co na razie przychodzi mi do głowy.
  W oparciu o wasze opinie i sugestie przygotuję projekt.
  Jeśli czegoś nie wymieniłem albo powinienem coś dodać to proszę o propozycje.

  Cena? W zasadzie nie ma cennika, będą 2; tańszy i droższy. Powiedzmy że 5 tyś na serwer nie jest problemem. Albo serwer i router.

  Jest to po prostu informatyzacja całego budynku.
 • #2
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Quote:
  Serwer WWW - do 100 odwiedzin dziennie.

  serwer www z firmową stroną przy łączy 1Mbit/s (chyba asynchronicznym) nie mówiąc o ruchu z hostów w sieci wewnętrznej, czy nie lepiej wynająć za "parę groszy" zewnętrzny hosting?

  Quote:
  Router z AP wbudowanym lub zewnętrznym (2 AP: na halę oraz biuro)

  Router kupił bym bez ap jeżeli będzie ustawiony w serwerowni a zasięg bezprzewodowy załatwił bym kilkoma ap-kami zamontowanymi po budynku po doprowadzeniu lan-a.
  Sam router popatrzył bym za czymś dwu WAN-owym np.
  DrayTek VigorPro 5300, Linksys RV082,
  Co do switch-a to na pewno mogę polecić HP Pro-Curve (bardzo szeroka oferta), jeżeli są plany światłowodów warto zakupić sprzęt z gniazdami na modułu GBIC.
 • #3
  przerabiarka
  Level 21  
  Klient jak będzie potrzeba pociągnie sobie nawet światłowód:) To co podałem to obecne warunki. Oczywiście łącze będzie szybsze:) a kwestia synchroniczności to zostawiam w zależności od prędkości.
 • #4
  czuker
  Level 25  
  nie bardzo rozumiem jakie znaczenie w tym wszystkim ma synchroniczność/asynchroniczność transmisji.

  jeśli chodzi o UPS to wiesz przed czym ma on zabezpieczać? przez ile chcesz podtrzymać zasilanie? czy chodzi o to żeby pani Krysia zdążyła zamknąć swoją stację roboczą po tym jak jej zgaśnie światło czy też całość ma działać przez 30min czy 2 godziny bez zewnętrznego zasilania?

  Co do wyboru systemu to najlepiej użyć takiego który opanowało się w takim stopniu aby nim administrować albo użyć takiego sytemu który zna Twój najlepszy przyjaciel :)

  VPN chyba są wygodniejsze jeśli musisz udostępniać różnorodne protokoły z wewnątrz sieci, jeśli dostęp tylko do pobierania plików to może scp wystarczy. Na wybór sposobu dostępu do wewnątrz sieci należy spojrzeć także przez pryzmat użytkowników którzy będą z tego korzystali. Jeśli użytkowanie będzie zbyt pracochłonne/niewygodne/trudne to albo będą próbować obchodzić zabezpieczenia, albo w końcu wymogą ich zmianę.
 • #5
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Quote:
  nie bardzo rozumiem jakie znaczenie w tym wszystkim ma synchroniczność/asynchroniczność transmisji.

  Jeżeli chodzi ci o moją wypowiedź to chodziło mi tylko o prędkość tego łącza internetowego a co za tym idzie poprawność (stabilność) pracy tego serwera www na zewnątrz. Nie wspominając już o komforcie pracy na komputerach w sieci wewnętrznej, nad którym też trzeba się zastanowić.
  Jeżeli nie ma jeszcze instalacji to polecał bym także zrobić wszystko na skrętce kat6 aby spokojnie można było zapewnić transmisję (linkowanie) się urządzeń w sieci z prędkością 1Gb/s. co w przyszłości może przynieść wymierne pozytywne efekty. Ale jak to zwykle bywa wszystko zależy od pieniędzy jakie są zarezerwowane na daną inwestycję.
 • #6
  przerabiarka
  Level 21  
  Co do UPS to ma po prostu Pan Wiesław spokojnie zapisać projekt i wyłączyć komputer. Serwer ma oczywiście pracować ile się da. Wynika to z prac na linii energetycznej w tamtej okolicy. Za jakiś około rok problem zniknie.

  Co do łącza. Tak, będzie większe. Co do światłowodu? Jest taka możliwość ale chyba nie ma takiej potrzeby. Co do skrętki? Już taka jest poprowadzona. Gdzieniegdzie cat5e+cat6 a gdzieniegdzie 2xcat5e i nie wiadomo dlaczego.

  Co do routera: Dziękuję bardzo jimasek za doradzenie LINKSYSa. Czy jest coś jeszcze w podobnym stylu z interfejsem graficznym?:)

  Co do serwera. Hmm, nie będzie problemu w linuxie z udostępnianiem plików pod windowsy? Pytam w związku z moim brakiem doświadczenia w linuxach.
 • #7
  adikbo
  Level 26  
  Witam,

  Proponuję podzielić ten projekt na kilka etapów:

  - po pierwsze rodzaj i przepustowość łącza : Tutaj najważenijszym kryterium jest faktyczna przepustowość (standardowo do takich zastosowań polecałbym łącze symetryczne conajmniej 10/10MB) oraz technologia doprowadzenia łącza - najpopularniejszy jest xDSL.
  - drugie bardzo ważne kryterium to adres IP. Należy wybrać łącze które ma stały adres IP. Uprzedzając dyskusję o no-ip czy dyndns - to nie jest rozwiązanie dla firmy. A już napewno nie w przypadku serwerów pocztowych. Stały adres IP musi być i nie ma dyskusji.

  - router brzegowy: najlepszym rozwiązaniem byłby router z wbudowanym firewallem i możliwością ustawienia QoS (celowo QoS a nie podział łącza). Należy zapewnić przyzwoitą ilość pasma na stronę www, serwer poczty i dla użytkowników. Dodatkowym atutem jest możliwość filtrowania pakietów oraz antyspam i antywirus. Dobrej klasy urządzenia potrafią obsłużyć te funkcje jednocześnie. Co do wyboru sprzętu: Juniper SSG-5 lub Cisco ASA 5505. Ewentualnie router Cisco serii 1800 z oprogramowanie advanced security.

  - serwer: do zastosowań które podałeś wystarczy nawet poleasingowy DELL 2950 w minimalnej konfiguracji sprzętowej tj 2GB ram i jeden procesor Xeon. Waniejsze w tym przypadku są dyski HDD. W podstawowej konfiguracji mamy dwa dyski SAS 72GB w raidzie 1 (mirroring). To będzie zdecydowanie za mało. Proponowałbym pozostawienie tych dwóch dysków na potrzeby systemu operacyjnego i dokupienie dwóch dysków SAS 320GB na dane (oczywiście też w raid 1). Dodatkowo należałoby dokupić napęd taśmowy (streamer) do wykonywania backupu.

  - dostęp zdalny - zaproponowane przeze mnie urządzenia sieciowe posiadają w standardowej wersji od 5 do 250 licencji na klienta zdalnego dostępu. Aplikację instalujesz na komputerach użytkowników mobilnych i mogą się łączyć do firmy z dowolnego miejsca na świecie.

  - oprogramowanie na serwerze - w opisywanym przypadku jedynym sensownym wyjściem jest instalacja serwera w oparciu o Linux. Celowo nie podaję dystrybucji aby nie wzbudzać niepotrzebnych dyskusji. Pakiety którymi należy się zainteresować to głównie: postfix - poczta email; samba - udostępnianie plików; cups - serwer wydruku.

  - wifi - najlepszym rozwiązaniem jest kupno access pointów jako osobnych urządzeń. Ewentualnie można zastosować opcję tańszą i kupić najtańsze routery wifi i wykorzystać je jako ap. Zależy od tego na ile chcesz mieć niezawodną sieć wifi.

  - zasilanie - w twoim przypadku optymalniejsze jest kupno jednego UPS 5kVA i centralne wymuszenie zamknięcia stacji roboczych oraz serwera na czas awarii. Kupowanie pojedyńczych UPS sprowadzi się do tego, że będziesz marnował czas i pieniądze na ciągłe wymienianie baterii.


  Do tego wszystkiego możesz się jeszcze pokusić o zaprojektowanie i wdrożenie telefonii IP. Mając tak przygotowaną infrastrukturę aż się prosi o postawienie na serwerze Asteriska i podpięcie do niego lini telefonicznych.  Pozdrawiam
  adikbo
 • #8
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Quote:
  Co do UPS to ma po prostu Pan Wiesław spokojnie zapisać projekt i wyłączyć komputer. Serwer ma oczywiście pracować ile się da. Wynika to z prac na linii energetycznej w tamtej okolicy. Za jakiś około rok problem zniknie.

  Dobór UPS-a jest prosty policz moc urządzeń które będą podłączone plus długość podtrzymania i masz gotowy wynik. Poszukał bym czegoś do szafy rakowej coś z APC 1500VA plus do tego mniejsze ups stanowiskowe, bo chyba centralny ups odpada :)
  Quote:

  Co do łącza. Tak, będzie większe. Co do światłowodu? Jest taka możliwość ale chyba nie ma takiej potrzeby. Co do skrętki? Już taka jest poprowadzona. Gdzieniegdzie cat5e+cat6 a gdzieniegdzie 2xcat5e i nie wiadomo dlaczego.

  Co do łącza internetowego to oczywiście kabel jakiś DSL z Polpaka i może jakaś radiówka od lokalnego dostawcy jako backup łącza.
  Quote:

  Co do routera: Dziękuję bardzo jimasek za doradzenie LINKSYSa. Czy jest coś jeszcze w podobnym stylu z interfejsem graficznym?:)

  Jeżeli chcesz coś graficznego to polecam Drayteka naprawdę bardzo stabilna praca i przejrzyste menu do konfiguracji. Możliwość zarządzania pasmem, tworzenia serwer/klient VPN, firewall, polski interfejs, możliwość konfigurowania połączeń VoIP,
  Quote:

  Co do serwera. Hmm, nie będzie problemu w linuxie z udostępnianiem plików pod windowsy? Pytam w związku z moim brakiem doświadczenia w linuxach.

  Jeżeli masz mniejsze doświadczenie z linuxem i ty będziesz administratorem to polecam jednak coś na windows. Zawsze będzie prościej i wygodniej dla ciebie, poza tym sprawdził bym na czym pracuje księgowość, chodzi o oprogramowanie jakiej bazy używa lub czy są jakieś przewidywania na przyszłość.
 • #9
  przerabiarka
  Level 21  
  adikbo wrote:
  Do tego wszystkiego możesz się jeszcze pokusić o zaprojektowanie i wdrożenie telefonii IP. Mając tak przygotowaną infrastrukturę aż się prosi o postawienie na serwerze Asteriska i podpięcie do niego lini telefonicznych.

  Czy będzie telefonia IP? Ma być na razie centrala. Jak na te wymagania czyli jeden numer i kilka słuchawek nie wiem czy to potrzebne... choć nie ukrywam że w oparciu o całość jest to całkiem niezły pomysł. Może i tu masz jakieś propozycje w szczególności sprzętowe? Bezprzewodowe oczywiście.

  Temat nabiera jak dla mnie właściwego kierunku. Dziękuję serdecznie za niezwykle cenne opnie i mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec.

  Odnośnie odpowiedzi na wasze pozostałe pytania odpowiem za chwileczkę jak podgonię projekt. Będzie mi łatwiej odnieść się.
 • #10
  adikbo
  Level 26  
  Odnośnie sprzętu do VoIP - będziesz potrzebował czegoś robiącego za centralę czyli serwer z Asteriskiem. Odnośnie samych telefonów - jeżeli chcesz mieć bezprzewodowe słuchawki to polecałbym zainteresować się telefonami komórkowymi Nokii które mają możliwość pracy jako telefony VoIP poprzez połączenie WiFi. Można to bardzo łądnie skonfigurować i działa bezproblemowo. Tą funkcję mają napewno telefony E52 i E72 - używam ich właśnie w takiej konfiguracji z centralką VoIP opartą o SER (Sip express router).
 • #11
  przerabiarka
  Level 21  
  Witam.
  Dziękuję koledzy za cenne rady i ukierunkowanie mnie.

  Chwila czasu i ustaleń i wiadomo. Co jest i co ma być: w oparciu o założenia

  6 komputerów klasy P4, 1Gb, 40-80Gb to jest, zasilacze 350W do 400W, system XP.

  2 niezależne UPS'y: Mogą być takie same. 1 na infrastrukturę sieciową (router, switch, serwer) oraz drugi na 6 komputerów (stacja + monitor) podanych wyżej. Myślę, że takie rozwiązanie jest najlepszym wyjściem.
  Quote:

  2x DELL Online UPS 3750W RACK w cenie około 2700zł

  lub

  2x APC SMART UPS 3000 RACK w cenie około 1700zł

  Czy to wystarczy aby pociągnąć chwilę te urządzenia?
  Czy da się sterować planami zasilania w ten sposób na komputerach?


  Router: w oparciu o wasze sugestie wybrałem taki "bajer"
  Quote:
  Router DrayTek Vigor 2920Vn – ok. 1200 zł.
  Główne cechy:
  - WAN 2x 10/100/1000BaseTX (RJ45) - Smart Link Backup / Load Balance
  - LAN 4 x 10/100/1000BaseTX (RJ45)
  - Liczba kanałów IPSec VPN 32
  - Telefonia VoIP
  - Obsługa WLAN (wifi) a,b,g,n do 4 podsieci (SSID)
  - USB; pozwala na podłączenie drukarki, modemu 3G, dysku USB
  - ściana ogniowa (firewall): SPI (Stateful Packet Inspection), DoS (Denial of Service),
  Multi-NAT, DMZ Host, Port-redirection and Open Port


  Switch 24 potrowy Gigabit:
  Quote:
  LINKSYS SLM2024-T lub HP ProCURVE 1810G-24 – około 900 zł.


  Serwer na Windows Server 2003:
  Quote:
  Dell PowerEdge 2850 – 1800 zł.
  Główne cechy:
  - PROCESOR: INTEL(R) XEON 2 x 3.0 GHz ( 64-bit z Technologią HT)
  - RAM: 4 GB ( możliwość rozbudowy)
  - HDD : 3 x 73 GB SCSI ( możliwość zmiany konfiguracji)
  - MOZLIWOSC MONTAZU 6 dysków SCSI
  - SIEĆ: 2 x GIGABIT
  - Karta zdalnego zarządzania DRAC
  - RAID PERC 4 z pamięcią 256MB oraz podtrzymaniem bateryjnym, RAID: 0, 1, 5 ,10, 50
  - OBUDOWA: 2U
  - ZASILACZ: 2 x ZASILACZ
  - KLAWIATURA+ MYSZ+ KABLE + SZYNY + PANEL + KLUCZYKI

  Tutaj mam poważny problem ponieważ potrzebuję większej przestrzeni dyskowej. Około 2Tb, nie zależy mi na SCSI, SATA odpowiada mi całkowicie do potrzeb.

  Są to wymagania sprzętowe na "start". Klient zgodził się na ten sprzęt, ale może być on równie dobrze jeszcze zmieniony. W późniejszym czasie dojdzie AP oraz centrala telefoniczna bezprzewodowa. Czy to voip czy zwykła to kwestia jeszcze do ustalenia.

  A teraz co klient oczekuje od konfiguracji: o to to już trochę szczegółowo i skomplikowanie i stąd pojawiają się moje pytania:

  "Poczta będzie od gmaila i takie rozwiązanie już zostaje.

  Strona będzie na firmowym serwerze i jest oparta o HTML'a i ma tylko prosty formularz. Odwiedzin nie więcej jak 50 dziennie. Zajmuje mało i nic się w tym przypadku nie zmieni w ciągu najbliższych kilku lat.

  Proszę tej kwestii nie roztrząsać czy gmail czy szybszy serwer. :)"

  Serwer plików: firma posiada pliki takie jak projekty autocad, realizacje, zdjęcia, faktury, umowy i inne w plikach i folderach. Dodatkowo każdy pracownik ma ograniczony dostęp do plików na serwerze, czyli nie widzi zawartości folderu kolegi. Szef widzi wszystko. Dostęp do plików będzie uzależniony od stacji na której będzie siedział pracownik. Podobnie sprawa ma się mieć przy korzystaniu z VPNa.

  Pytanie jak to zrobić? Aby szef mógł określać prawa dostępu ze swojego komputera? Wystarczy po prostu w ustawieniach folderu na serwerze dać dostęp użytkownikowi przy udostępnianiu zasobów? Nie widzę tego oczyma wyobrażni ale chyba krążę w odpowiednim kierunku?

  VPN: Dostęp będzie w ten sposób miało tylko 4 pracowników. Będą mogli korzystać ze swoich zasobów jak na stacjach w firmie.

  Do routera dostarczane są licencje na VPN'a. Czy mam korzystać z programu dołączonego do routera czy może coś innego? Nie będzie problemu z udostępnieniem określonych zasobów jak ma to miejsce lokalnie?

  No i dwie sprawy nowe które dołączyły:

  Drukarka i skaner: Skaner ma skanować do folderu użytkownika któy aktualnie z niego korzysta tak aby wracając do biurka miał już plik na komputerze. Jak to zrobić? Kupić odpowiedni skaner/drukarkę? Wklepywany kod użytkownika?

  Backup danych w domu szefa. Chce on mieć w piwnicy skrzyneczkę na której będzie trzymana kopia serwera/wybranych folderów. W razie pożaru np.
  Czy serwer NAS to załatwi?

  Ogólnie ma być to urządzenie nie wymagające monitora, myszki i klawiatury które raz w tygodniu szef w domu sobie włączy, zapali się zielona lampka, że zrobione i odepnie od sieci.

  Ponownie liczę na sugestie i komentarze.
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • #12
  adikbo
  Level 26  
  Mamy dokładniejsze dane więc możemy przejść do rzeczy:

  router - średni wybór. W tej cenie masz Cisco ASA5505 (sprzętowy firewall) bądź CISCO 1820 z softem adv. security. Ale to twój wybór.

  Serwer - jeżeli wymagana przestrzeń dyskowa to 2TB to raczej na serwerach Della tego nie uzyskasz - za duże koszta. Tu wchodzi w grę rozwiązanie oparte o sieciowy zasób typu NAS np firmy QNAP. Na serwerze stawiasz windows 2008 server z kontrolerem Active Directory. Inna opcja to Linux i SMB i tak samo uprawnienia nadawane przez serwer dla dostępu do plików/katalogów na NAS.

  VPN - nie znam Drayteka - w normalnych urządzeniach jest możliwość zdefiniowania grupy - ale to nie rozwiązuje problemu dostępu do katalogów - tu pomoże tylko Active Directory bądź Samba. Używanie innych klientów VPN niż te dostarczone przez producemta to igranie z ogniem. Czasami to działa ale w większości przypadków nie działa poprawnie albo działa nieobliczalnie.

  UPS - obydwa rozwiązania całkiem przyzwoite. 3kVA wystarczy abu zamknąć 6 komputerów i zapisać prace na nich wykonywane. Rozdzielenie obwodów komputerowych i serwera wydaje się być słusznym posunięciem. Co do zarządzania komputerami - APC ma karty zdalnego zarządzania oraz klientów instalowanych na stacjach. W przypadku braku zasilania klienci wyświetlają powiadomienie i zależnie od definicji zamykają system bądź wykonują inne czynności - poczytaj o PowerShute. DELL chyba też ma coś podobnego.

  Zdalny backup - nie wyobrażam sobie takiego rozwiązania. Tzn jest ono ze wszech miar słuszne - tylko niesamowicie kosztowne. Backup 1TB nawet na łączu 50MB będzie trwał bardzo długo - około 500h (czyli około 20 dni). Niewykonalne.
  Lepszym rozwiązaniem jest codzienny backup na taśmy i przechowywanie ich w sejfie poza biurem firmy - tak się robi backup w większości firm.

  Drukarka i Skaner - urządzenia wielofunkcyjne mają opcję skanowania do konkretnego folderu na dysku sieciowym. Koledzy od drukarek napewno podpowiedzą odpowiedni sprzęt. Ja osobiście pracuję na Ricoh Afficio 2232C.

  Switch - tutaj nie ma nad czym myśleć. Do tak podstawowych funkcji może być tak naprawdę jakikolwiek.

  pozdrawiam
  adikbo
 • #13
  przerabiarka
  Level 21  
  Dziękuję, routerek rozważę jednak skoro tak oponujesz za nim.

  Albo może ktoś wypowie się jeszcze w tej sprawie.

  Co mnie zastanawia w związku z twoimi radami:

  Serwer:
  Quote:

  DELL POWEREDGE 6800 W WERSJI TOWER/RACK – 2900 zł.
  Główne cechy:
  - 2 MOCNE I WYDAJNE PROCESORY INTEL XEON 3.66 GHZ MP Z FSB 677 MHZ
  - 2 ZASILACZE REDUNDANTNE ZAPEWNIAJACE CIAGLA NIEPRZERWANANA PRACE
  - 4 GB SZYBKIEJ PAMIECI DDR II ECC REGISTERED
  - PLYTA GLOWNA Z MOZLIWOSCIA MONTAZU AZ 4 PROCESOROW, POSIADA 2 GNIAZDA PCI-EXPRESS x4 ORAZ 1 GNIAZDO PCI-EXPRESS x8, 3 GNIAZDA PCI-X !!!
  - KONTROLER RAID PERC 4e/DI Z 256 MB CACHU I PODTRZYMANIEM BATERYJNYM + DODATKOWY KONTROLER RAID XPOWER PCI-Express SATA II 2+2P
  - MOZLIWOSC MONTAZU AZ 10 DYSKOW TWARDYCH SCSI U320 + 2 DYSKI SATA W RAID ! już z dwoma 2x2Tb
  - 2 KARTY SIECIOWE 1000 MBIT
  - WYSWIETLACZ INCYDENTOW LCD Z PRZODU OBUDOWY


  Albo jaki inny serwer z kontrolerem SATA?

  I backup:
  To może pociągnąć kabel do domu klienta? Nie problem - 40metrów. Jak nie to radiówką. Rozumiem, że pierwszy backup będzie długi ale każdy kolejny to chyba kilka minut na aktualizację danych?

  Ma być to automatyczne...
 • #14
  adikbo
  Level 26  
  Witam,

  Jeżeli to tylko 40m to można rozważyć pociągnięcie bezpośredniego połączenia przez kabel. Radio odpada ze względu na ilość danych.

  Odnośnie samego backupu i zasad jego wykonywania:

  Całość backupu dzielimy na kilka etapów:

  - na początku robimy backup całości.
  - każdego dnia robimy tzw kopię przyrostową - nagrywamy tylko pliki które się zmieniły.
  - na koniec albo początek tygodnia wykonujemy pełny backup danych.

  Takie podejście ma tą zaletę, że jak coś się uszkodzi bądź usunie, łatwiej i szybciej można odzyskać dane - wgrywamy kopię z danego tygodnia + przyrostowe i mamy aktualny stan dysków. Jeżeli zrobisz jeden backup i tylko przyrostówki to możesz to odtwarzać przez miesiąc.

  Dodatkowo możesz robić pełne backupy co miesiąc. Wtedy ustalasz sobie politykę backupu np 2 tygodnie wstecz (wersje codzienne) + 6 miesięcy wstecz (co miesiąc).

  Przy takim podejściu w razie problemów masz możliwość odzyskania pracy z praktycznie dowolnego okresu.


  Odnośnie serwera - ten który podałeś zdecydowanie będzie spełniał wymagania. Dodał bym do niego tylko jakiś streamer do robienia backupu i zamiast ciągnąć skrętkę zainwestował w sejf z tasiemkami.


  Co do routera to się nie upieram - każdy wybiera to co jest w danej chwili dostępne/wygodne/łatwe w obsłudze.
  Zaletą urządzeń Cisco jest to, że przy dobrej konfiguracji stawiasz je i zapominasz, że tam stoją. Widziałem na własne oczy switche i routery pracujące bez przerwy przez 16 Lat bez restartu. Jeżeli Draytek jest w stanie to osiągnąć to ok. Nie znam tego sprzętu.  Pozdrawiam

  adikbo