Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer HP Proliant dl380 (wyciszenie wentylatorów)

boss44 20 Aug 2011 12:18 6778 12
    boss44
    Level 10  
    Witam. Mam problem z wyciszeniem wentylatorów w serwerze HP Proliant DL380 G2.

Na początek napiszę że wentylatory chodziły od samego początku na maksymalnych obrotach , dopiero po zainstalowaniu systemu Windows server 2003 i odpowiedniego sterownika troszeczkę ucichły jednakże jest dalej zdecydowanie za głośno(trzymam serwer w pokoju pod biurkiem).
    Pytanie brzmi : Czy jest jakaś możliwość wyciszenia tych wentylatorów ? Od razu uprzedzam że w biosie takiej opcji nie ma(mimo że wgrałem najnowszy(2004rok) dostępny bios do tego serwera)
    Próbowałem też ściszyć programem speedfan ale niestety program nie "widzi" wentylatorów.
    luke666
    Level 33  
    Czy obniżenie obrotów wentylatorów nie spowoduje nadmiernego wzrostu temperatury? Jaka temperatura jest w tej chwili?

Najprostszy sposób na regulację obrotów to tranzystor bipolarny z potencjometrem między kolektorem a bazą.
    boss44
    Level 10  
    Temperatura jest bardzo niska, ponieważ serwer praktycznie nie jest w ogóle obciążony(około 2-5%) Co do drugiej części którą Pan napisał kompletnie nic nie rozumiem :).
    luke666
    Level 33  
    Może to być taki regulator, o ile wentylatory wewnątrz serwera są wyposażone w złącza 3-pinowe, w przeciwnym razie należy zastosować przejściówkę lub uciąć końcówki i łączyć przewody.

W tym regulatorze zastosowana prawdopodobnie taki sam sposób regulacji napięcia który podałem wcześniej.
    boss44
    Level 10  
    Zna ktoś może program do obniżania prędkości wentylatorów ?(oprócz speedfana)
    luke666
    Level 33  
    Jeśli wentylator nie ma 4 przewodów, to programowo obrotów nie zmniejszysz.
    1stdawid
    Level 11  
    luke666 wrote:
    Jeśli wentylator nie ma 4 przewodów, to programowo obrotów nie zmniejszysz.
    Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z serwerami to nie wprowadzaj ludzi w błąd. W serwerach HP złącza wentylatorów są 6Pin, nie 4 jak w desktopach. Program Speedfan nie na wiele sie tu zda. Przypuszczam że kolega Boss kupił serwer używany gdzieś na aukcji. A takie sprzedają z reguły 5 wentylatorami. 3 gniazda są wolne , a serwer odbiera ot jako awarie. Dlatego wymusza niezmniejszoną prędkość wentylatorów.
    derytrus
    Level 11  
    Witam! Sam mam od niedawna ten serwer i zdołałem go już nieco wyciszyć, z całkiem niezłymi efektami.
    Udało mi się rozgryźć wyprowadzenia wentylatorów i opracować "zaślepkę", która jest wykrywana przez serwer jako poprawnie działający wentylator.
    Szczegółowo opisałem to na blogu:

Badanie złącza wentylatora w serwerze HP DL380
    Wyciszanie serwera HP DL380

Serwer z dwoma wentylatorami wytrzymał cały upalny dzień pracy - konfiguracja i instalacja oprogramowania. Ostatecznie był ciepły, ale nie gorący. Wkrótce będę miał możliwość przetestowania jego pracy w dłuższym czasie, będzie stał jednak w chłodniejszym pomieszczeniu (podpiwniczenie).
    Mam nadzieję, że artykuł się przyda :)
    User removed account
    Level 1  
    derytrus
    Level 11  
    jurek.adam - nie obrażę się, ba, nawet się zgodzę. Oczywiste, że pierwszą lokacją dla serwera (szczególnie rackowego) powinna być dobrze wentylowana szafa w serwerowni. Jeśli jednak ktoś pyta o wyciszenie serwera, to znaczy, że nie posiada zapewne ani jednej, ani drugiej.
    Z mojego doświadczenia (oczywiście, będę jeszcze testował ten serwer przy dłuższym czasie pracy) wynika, że przy dwóch wentylatorach na wylocie serwer daje radę. Myślę, że jeśli ktoś potrzebuje komputera, który ma pracować 24/7, właśnie jako serwer, to lepiej zastosować to, co ma się na podorędziu. Maszyna serwerowa, wyposażona w redundantny zasilacz, procesor, sprzętową macierz dyskową - zawsze będzie lepsza od typowego komputera biurowego. Chłodzenie, w jakie są wyposażane serwery też jest nadmiarowe. Mam wrażenie, że warunki panujące w szafie rackowej, gdzie jest kilka czy kilkanaście serwerów, są znacznie gorsze, niż te w biurze czy na zapleczu - gdzie serwer ma możliwość odpromieniowania ciepła w każdym kierunku. Dodatkowo, w razie awarii takiego "biurowego" serwera pewnie będzie do niego dużo łatwiejszy dostęp, niż do dużego, komercyjnego datacenter.

Podsumowując - jeśli ktoś ryzykuje głową za działanie serwera - to nie będzie stawiał już kilkuletniego sprzętu, a kupi dwa, nowoczesne serwery i włoży je do niezależnych serwerowni...
    W każdym innym przypadku warto potencjalnie zmniejszyć niezawodność na rzecz powtórnego wykorzystania sprzętu oraz redukcji pobieranej mocy.
    User removed account
    Level 1  
    derytrus
    Level 11  
    Zgadzam się - jednak, żeby odprowadzić całe ciepło do tyłu potrzebne są mocne wentylatory. Jeśli będą za słabe - serwer znajdujący się niżej w szafie będzie dodatkowo grzał tego nad nim. Jeśli jednak stoi "luzem" - na podłodze, pod biurkiem itp. - obudowa może też odprowadzać ciepło.

jurek.adam wrote:
    O to właśnie mi chodziło - o zmniejszenie niezawodności. Jeśli ktoś robi to świadomie, to jego sprawa.

To machnę na początek informację, że nie zalecam takiego działania i wszystkie informacje można stosować wyłącznie na własną odpowiedzialność :)

jurek.adam wrote:
    Jeśli serwery są rakowe, to są przystosowane do takiego montażu, ciepło jest odprowadzane z tyłu, a resztę załatwia klimatyzacja.

Jasne. Natomiast dalej myślę, że chłodzenie jest z dużym zapasem i przystosowane do trudniejszych warunków, niż leżenie na biurku :)
    User removed account
    Level 1