Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Indesit NBAA 33 NF NX D nie wyłącza się i zamarza

20 Sie 2011 12:25 9872 7
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem z lodówką Indesit NBAA 33 NF NX D. (Total NO Frost)
    Ma ona 2 lata i 2 miesiące! (już po gwarancji :cry: )
    Od jakiegoś czasu chodzi trochę inaczej (inny dźwięk pracy).
    Sprawdziłem z tyłu na dole w zamrażalniku ma dużo lodu.
    Lodówka chłodzi (jest ustawiona na 7'C) zamrażarka też (-18'C).
    To coś czarnego z tyłu na dole (sprężarka?), pracuje non stop i się bardzo grzeje.
    Chłodnica która idzie na plecach lodówki jest gorąca na początku (1 "zwój" z 5ciu), następnie ciepła, a ostatnie 3 "zwoje" przewodu są zimne.

Gdy ją rozmroziłem to wyciekło dużo wody i przez ok. 2 tyg. było ok teraz znów dziwnie chodzi i jest lód w zamrażalniku (widac przez otworki doprowadzające powietrze do zamrażalnika).
    Wiatrak chodzi, ale chyba sie nie wyłącza po otworzeniu drzwi.
    Gdy wyjąłem szuflady w zamrażarce to miałem wrażenie jakbym cały czas słyszał pracę wiatraka.

Znajomy powiedział, że przyczyna może być ubytek płynu/gazu chłodniczego.
    Chciałbym zapytać o przyczynę. Zapewne będę musiał wezwac fachowca, ale chciałbym wiedziec w którym kierunku powinien zmierzać żeby nie wymienił pół lodówki nie znajdując przyczyny jak u mojego ojca.
  • Poziom 29  
    Wydaje mi się że masz ubytek czynnika chłodniczego, gdzieś musi być nie szczelność. Trzeba by zawołać fachowca. Mogę się mylić bo nie jestem specem w tej dziedzinie.
  • Poziom 9  
    Przypomniało mi się jeszcze, że kilkukrotnie włączał mi sie alarm, który w instrukcji jest opisany: urządzenie sygnalizuje nadmierne rozgrzanie zamrażarki.
    Sprawdzałem drzwi przylegają dobrze, uszczelka nie odstaje.
    Alarm pojawiał sie kilkukrotnie. Po wyłączeniu mijało kilka godzin i pojawiał się znowu.
    Wtedy właśnie postanowiłem ja rozmrozić. Przez ok. 2 tyg było ok a później znów pojawił się alarm ale tylko kilka razy w ciągu 1 dnia.

Teraz zarasta lodem w zamrażarce i dziwnie chodzi.
  • Poziom 2  
    witam,
    moim zdaniem padła sonda rozmrażania (ta która znajduje się na parowniku).
    z wymianą sondy będzie ciężko (chyba że na krótko podłączysz nową).
    możesz jeszcze wypiąć sondy z płytki elektronicznej (z tyłu lodówki) wtedy lodówka zacznie pracować według programu zapisanego na płytce, który pomija wskazania sond. kostka z sondami zawiera 6 przewodów, 3 niebieskie i 3 czerwone.
    wypnij kostkę i zobacz jak sprzęt będzie działał.
  • Poziom 9  
    Trochę mi ręce opadły. Gdyby lodówki były tańsze kupiłbym nową.
    Oddałem lodówkę do serwisu. Uzupełniono płyn chłodzący i załatano nieszczelność. Przez tydzień chodziła elegancko, ale później znów przestała się wyłączać i miała dużo lodu na ściance w zamrażalniku, a jest no frost więc aż tyle mieć nie powinna. Zgłosiłem. Okazało się, że czynnik nie ubywa, ale coś jest nie tak z jakim ś czujnikiem i będzie wymieniony. znów pare dni ok, póxniej znów to samo. Serwisant wyjął z mojej lodówki jakis moduł celem przeprogramowania.
    Po przeprogramowaniu lodówka siw wyłącza, ale jakoś dziwnie pracuje.
    Nie otwierana pracuje 1-2 godz. a później nie pracuje 0,5 - 1 godz. i ciągnie kupę prądu.
    Sprawdzałem miernikiem ciągnie ok. 1kW/h Jak sprawdziłem licznik to mało nie padłem.
    Dodatkowo pracuje nawet gdy nie chodzi sprężarka.
    Znajomy stwierdził, że pewnie źle mi ustawili cykl i lodówka chłodzi, a później rozmraża lód i tak na okrągło stąd ciągły pobór prądu.
    Czy znacie dobrego fachowca w Wa-wie lub północno-zachodnich okolicach który by mi ją dobrze ustawił ?
  • Poziom 26  
    Pewnie zamontowali dodatkowe grzałki odszraniające i stąd większe zużycie energii.
  • Poziom 9  
    zwróciłem uwagę, że z tyłu na dole jest źle przykręcona biała obudowa płyty.
    Odkręciłem i szlag mnie trafił.
    Domorośli naprawiacze wyciągnęli ode mnie kasę za wymianę czujnika, a tymczasem odcięli go z kostki.
    Nie wiem który. Zostały 2 z czarną i z czerwoną opaską na przewodzie.
    Jadę jutro do nich po zwrot kasy.
    Mam w planach kupić inną lodówkę, a tą sprzedać, bo ciągnie mi od cholery prądu.
    Zakładam, że może być to przez to że lodówka działa niewłaściwie.

Może chce ktoś kupić lodówkę na części.
    Wszystko poza czujnikiem sprawne.
  • Poziom 26  
    Jarek191 napisał:
    odcięli go z kostki.

No i zrobili prawidłowo w tym przypadku. Urządzenie tym samym przeszło na sterowanie czasowe a nie jak dotychczas temperaturowe.