Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

3 mieszkania 2 bezpieczniki

mr_moonlight 20 Aug 2011 16:02 3745 10
 • #1
  mr_moonlight
  Level 10  
  Witam, problem jak w temacie. Na klatce schodowej w bloku są po trzy mieszkania na piętrze. Na moim piętrze w skrzynce bezpieczników są 3 gniazda pod bezpieczniki kręcane, ale tylko dwa z nich zajęte. Przez to "współdzielę z sąsiadem bezpiecznik automatyczny 16A. Efektem jest wyzwalanie go, gdy w obu mieszkaniach uruchomione zostanie kilka odbiorników prądu. Drugi bezpiecznik też 16A topikowy zabezpiecza trzecie mieszkanie. Mieszkanie, które jest podłączone razem z moim znajduje się po przeciwnej stronie klatki (co może nie jest jakoś istotne, ale dla mnie jeszcze bardziej podważa logikę tej sytuacji). Czy ktoś mógłby mi podać uzasadnienie tego rozwiązania, lub też argumenty, którymi mogę przekonać spółdzielnię do rozwiązania tego problemu. Z góry dziękuję za rady oraz sugestie i pozdrawiam życząc miłego weekendu.
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mr_moonlight wrote:
  Czy ktoś mógłby mi podać uzasadnienie tego rozwiązania, lub też argumenty, którymi mogę przekonać spółdzielnię do rozwiązania tego problemu.


  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690

  § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
 • #3
  arkdom
  Level 19  
  retrofood wrote:
  § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.

  Jak dla mnie średnie uzasadnienie dla oddzielnych bezpieczników.
  Można by poszukać innych przepisów, jak np. punkt 2 ww. paragrafu. Jednak zależy kiedy budynek był wybudowany, przed czy po ukazaniu się rozporządzenia.
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  arkdom wrote:

  Jak dla mnie średnie uzasadnienie dla oddzielnych bezpieczników.


  Może i tak, jednak takie zasady obowiązywały i wcześniej.
  Jednak mogło być również tak, że kiedyś te mieszkania stanowiły jeden lokal. Wtedy taka sytuacja ma swoje podstawy. Ale nie może trwać. Należałoby ponadto zapoznać się z umową o dostawę energii.
 • #5
  zbich70
  Level 43  
  retrofood wrote:
  Należałoby ponadto zapoznać się z umową o dostawę energii.

  Prawdopodobnie obaj lokatorzy mają w umowie tą samą wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego. A dostawcy zwyczajnie "zwisa" fakt , że obaj są na tym samym zabezpieczeniu.

  Miałem kilka takich przypadków i sugestie mam takie:
  - interwencja u dostwcy całkowicie zbędna (patrz wyżej),
  - naświetlenie sprawy administratorowi - wskazane, choć wątpliwe, żeby kiwnął palcem dopóki nie otrzyma pisma z sądu,
  - dogadanie się z sąsiadami i wspólnym kosztem (być może niewielkim) przebudowa rozdzielnicy.

  Proponuję zaprosić niezależnego elektryka, który sytuację obejrzy i wyceni. Niewykluczone, że wyjdzie taniej i mniej kłopotliwie niż toczenie "wojenki" z administracją.
 • #6
  mr_moonlight
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedzi. Budynek (blok 7 kondygnacji / 2 klatki - wszędzie taki sam układ po 3 mieszkania na piętrze) wybudowany po wojnie. Lokale nie stanowiły wcześniej jednego. W skrzynce bezpiecznikowej znajdują się trzy gniazda, a to puste nie wygląda jakby było takie "od nowości", raczej jakby ktoś całkiem niedawno wykręcił bezpiecznik i przełączył zasilanie jednego z mieszkań pod ten drugi. Wskazywałyby na to też przewody podłączone pod to puste miejsce. Czy możliwe jest, że mieszkania miały zasilanie każde z osobnej fazy i na skutek np. uszkodzenia jednego z przewodów zasilających zastosowano takie rozwiązanie? Co do umowy o dostawę energii - najniższa możliwa taryfa to 4kW - czyli przy 2 mieszkaniach 8kW, raczej nie do uzyskania na bezpieczniku 16A. Jeżeli dobrze rozumiem, to za licznikiem instalacja jest użytkownika, licznik dostawcy, a przed licznikiem w budynku, do włącznika głównego spółdzielni/wspólnoty.
  Poniżej zdjęcie ze skrzynki bezpiecznikowej.
  3 mieszkania 2 bezpieczniki
 • #7
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Witam.

  Zdjęcie nie pokazuje, jak tam jest instalacja wykonana.
  Jest sześć drutów wychodzących z osłony bezpiecznikowej, ale i od góry są również jakieś druty, dlatego myli i układ, i opis.
  Równie dobrze może być mostek fazowy, bez zabezpieczenia.

  Bez zdjętej osłony trudno stwierdzić, jak tam jest zrobione.
 • #8
  slawekx
  Level 29  
  Witam.
  Radzę udać się do Administracji budynku (jeżeli taka istnieje) i tam zgłosić problem. Wszystko wskazuje na to, że każde mieszkanie powinno mieć swój bezpiecznik.
 • #9
  Marsal20
  Level 13  
  Te bezpieczniki to są przedlicznikowe czy dla obwodów? Masz z sąsiadami wspólny licznik? Dostajesz rachunek indywidualnie czy "dzielisz" się z sąsiadem?
 • #10
  mr_moonlight
  Level 10  
  Każde mieszkanie ma osobny licznik - te bezpieczniki są przed licznikami. Z administracją będę się kontaktować jutro.
 • #11
  pavulon
  Level 21  
  mr_moonlight wrote:
  Czy możliwe jest, że mieszkania miały zasilanie każde z osobnej fazy i na skutek np. uszkodzenia jednego z przewodów zasilających zastosowano takie rozwiązanie?


  Jak najbardziej możliwe i często spotykane, najczęściej wykonane przez idiotów elektryków z pogotowia lokatorskiego itp. tak jak piszesz po awarii.