Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa samochodu sterowanego funkcja bluetooth.

20 Sie 2011 20:34 2986 6
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów
    Chciałbym wykonać samochód sterowany łączem bluetooth. Myślałem o wykorzystaniu starego telefonu komórkowego (noki 6330) .
    Mam co najmniej dwa problemy, a mianowicie:
    -napięcie z telefonu napewno nie wystarczy aby zasilić silniczek od samochodu ... Przy czym raczej nie chciałbym zmieniać silniczków w samochodzie...
    Czy jest jakaś inna możliwość oprócz kupna nowego transformatorka?
    -zastanawiam sie gdzie podłączyć przewody od samochodu... Chodzi o to w jakim miejscu (na układzie telefonu)
    Sorry za malo profesjonalne słownictwo ale dopiero zaczynam poważniejsza zabawę z elektronika.
    Mam juz za sobą naprawe paru telefonów, samochodów zdalnie sterowanych, również przeróbki:), budowę oświetlenia itd.Witam forumowiczów
    Chciałbym wykonać samochód sterowany łączem bluetooth. Myślałem o wykorzystaniu starego telefonu komórkowego (noki 6330) .
    Mam co najmniej dwa problemy, a mianowicie:
    -napięcie z telefonu napewno nie wystarczy aby zasilić silniczek od samochodu ... Przy czym raczej nie chciałbym zmieniać silniczków w samochodzie...
    Czy jest jakaś inna możliwość oprócz kupna nowego transformatorka?
    -zastanawiam sie gdzie podłączyć przewody od samochodu... Chodzi o to w jakim miejscu (na układzie telefonu)
    Sorry za malo profesjonalne słownictwo ale dopiero zaczynam poważniejsza zabawę z elektronika.
    Mam juz za sobą naprawe paru telefonów, samochodów zdalnie sterowanych, również przeróbki:), budowę oświetlenia itd.
    Czy moze macie jakieś inne pomysły jak to zrobić. . .
    Z góry dzięki
    Pozdro.
  • Moderator Robotyka
    Zasadniczo nie stosuje się do sterowania pojazdami bluetooth i telefonów. Jest to sposób zbyt wolny, i zupełnie nie ergonomiczny. Poza tym, zasięg BT to w telefonie zwykle ok. 10m (a trafiają się telefony z 1m zasięgu). A tyle to ma popsuty chiński nadajnik na podczerwień za 10zł.

Jest to podróżowanie z Poznania do Konina przez Sztokholm, Rygę, Hong Kong i Ustrzyki Górne.

Po prostu bez sensu. Poczytaj o sterowaniu trochę silnikami DC i regulatorach. Nikt nie wykorzystuje telefonu do zasilania czegokolwiek. Jeżeli już, to wysyła się sygnał sterujący, a napięcie zasilające idzie z pakietu głównego modelu.

Poza tym, jak wymyślisz jak transformować prąd stały, za pomocą zwykłego transformatora, to pewnie dadzą ci Nobla. ;)

Generalnie projekt raczej przekracza twoje obecne możliwości i jest niepraktyczny.
    Sugerowałbym raczej zainteresować się innymi projektami. Np. samodzielnym wykonaniem regulatora dla silniczka, lub sterowanie silniczkiem przez czujnik zewnętrzny np. termistor. Przykładem może być wentylator zmieniający prędkość obrotową w zależności od temperatury chłodzonego elementu.
  • Poziom 2  
    No tak Sorry zapomniałem o zmiennym . . . A możecie polecić jakimś projekt w którym wykorzystan ten samochód?
  • Moderator Robotyka
    Możesz spróbować wspomnianej wariacji projektu i zbudować samochodzik, który będzie jeździł sam, nawet w kółko - gdy będzie oświetlony przez słońce lub inne silne źródło światła i stawał, gdy będzie w cieniu. Wystarczy fotodetektor, załączający napęd silnika. Pojazd będzie częściowo autonomiczny.
    Możesz potem próbować np. regulować czułość układu lub wprowadzić stany pośrednie - np. regulację prędkości. Od tego będzie już tylko krok do robotów typu "followliner" lub "światłolub".
    Ale jak wszędzie - trzeba zacząć od podstaw, nie od dachu.

Inna wersja, to naprawić mu sterowanie, zamontować w nim jakieś lampki i głośniki i kiedy samochód wjedzie w światło lub cień - zależy od wyboru, dawałby sygnał wizualny czy dźwiękowy (lub jedno i drugie).

Później można pokombinować z automatycznym hamulcem awaryjnym - kiedy pojazd wykryje przeszkodę przed sobą, wyłącza bieg silnika do przodu.

To już projekt dający podstawy do budowy pojazdu reagującego na otoczenie.

Jednak bardziej zaawansowane projekty będą już wymagały poważniejszych środków. Jeżeli chcesz iść głębiej w robotykę i elektronikę, to sugeruję zakup KIT-u startowego jakiegoś mikroprocesora z rodziny Atmega i naukę programowania go. Warto też zainteresować się modelarstwem RC - jest znacznie poważniejsze niż ten samochodzik oraz jest bardzo wdzięczną platformą do modyfikacji i wprowadzania zmian.

Trochę kosztownym projektem, ale mało wymagającym jest zabudowanie na pojeździe podglądu w czasie rzeczywistym. Wymaga małej kamery - najczęściej płytkowej o rozdzielczości ok 420 linii - ok. 20$, zestawu do transmisji Video o mocy 500-800mW (polecany jest zestaw FOX A/V) ok/ 60$, pakiet dający napięcie ok. 12V (a właściwie dwa) jakieś 50zł/szt i coś do odbioru obrazu - telewizorek przenośny, laptop, monitor lub nawet specjalne gogle na głowę... W przypadku Laptopa trzeba jeszcze kupić konwerter obrazu telewizyjnego, tak zwany Video grabber. Popularny jest "Easy Cap" - 30zł. Jak widać, najdroższy będzie podgląd, ale jak ktoś ma laptopa to już z głowy. Laptop w dodatku umożliwia zapis obrazu. W innym przypadku albo trzeba dokupić nagrywarkę obrazu telewizyjnego (a nie są tanie), lub kupić mikrokamerę nagrywającą na kartę pamięci i zamontować ją obok tej podglądowej.

Zaletą jest to, że taki projekt jest bardzo prosty i wymaga tylko spięcia wszystkich elementów razem, oraz ewentualnie konfiguracji na laptopie programu do obróbki video.
    Wadą są koszty - kilkaset złotych może pójść spokojnie.
  • Poziom 2  
    Dzięki:) podoba mi sie pomysł z tym hamulcem... To moze byc trochę roboty... Czy moze ktoś zrobić jakiś schemat?.
  • Poziom 2  
    Tylko jeszcze czego do tego użyć?. Czujników? Jakie macie pomysły?