Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirpool AWO/O 4313/P Błędy F07, F06, F12

Kriszo82 20 Sie 2011 21:34 7309 6
  • #1 20 Sie 2011 21:34
    Kriszo82
    Poziom 2  

Witam

Bardzo proszę o poradę w sprawie naprawy pralki j/w/t. Pierwszy błąd F07 zanotowałem 27.07.2011. Pralka nie wirowała prania. Sprawdziłem na forum elektroda i wg. wskazówek wymieniłem Triaka 16A600V. Po wymianie działała, ale po 7 cyklu prania wyświetlił się błąd F06. Wirnik pralki nie drgnął na żadnym z programów. Wykręciłem silnik dałem do sprawdzenia fachowcowi. Wymienił szczotki, wyczyścił komutator. Zamontowałem i prała - 8 cykli zaliczyła i błąd F06 powtórka. Żona wyłączyła z prądu poczekała 6 godz. i prała kolejne 4 cykle. Po skończonym 4 cyklu włączyła dodatkowe wirowanie i po 1 min wyskoczył błąd F12. Wiem już że opis tego błędu to cyt. "Błąd zabezpieczenia grzania, grzałka, elektronika sterująca"

Pytanie moje to: Co po kolei zrobić, na co zwracać uwagę, aby postawić prawidłową diagnozę?

0 6
  • #2 20 Sie 2011 21:44
    Dławik81
    Poziom 15  

Po pierwsze może to być wina, to znaczy uszkodzenie czujnika temperatury cieczy piorącej opartego na rezystorze NTC to uszkodzenie powoduje dla sterownika informacja jednoznacznę zła temperatura .Sterownik modułu sprawdzić w ostateczności. urządzeniu do nastawienia temperatury tzw potencjometr wyciera się bieżnia oporowa i źle interpretowana jest temperatura zadana .co może prowadzić do błędu .A co grzałki trzeba by było pomierzyć rezystancje multimetrem , lub sprawdzić rezystancje sprawność czujnika temperatury tak w ogóle to prześledzić zbadać cały tor ścieżki sterowania uszkodzenie któregoś z tych elementów powoduje wyświetlanie eroror.

1
  • #3 21 Sie 2011 15:03
    Kriszo82
    Poziom 2  

Dziś zabrałem się za robienie tej pralki i co się okazało: Od wczoraj wyłączona była z prądu, dziś podłączyłem i po włączeniu delikatne wirowanie - wywirowała. Potem nawet 2 cykle prania zrobiła jeden godzinny drugi pół godzinny. Teraz przy trzecim pobiera wodę i po 1 min wyskakuje F06. Wykręciłem silnik sprawdziłem ile Ohm ma tacho wynik 69,7 lub 70,1 tak skacze. kabelki przy silniku ok, szczotki nowe długie na 30mm. Co jeszcze można sprawdzić aby wykryć wadę?

1
  • #4 21 Sie 2011 18:08
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rozwijająca się upływność grzałki do masy.

0
  • #5 29 Sie 2011 00:50
    wosokol
    Poziom 20  

wymień grzałkę, albo sprawdź induktorem rezystancje izolacji grzałki i silnika

0
  • #6 31 Sie 2011 21:57
    Dławik81
    Poziom 15  

Induktorem to raczej bym nie polecał no chyba ze odłączy całą grzałkę lub elektronikę aby wysokie napięcie nie spowodowało uszkodzenia elementów elektronicznych tych wrażliwych.

0
  • #7 31 Sie 2011 22:40
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dławik81 napisał:
    Induktorem to raczej bym nie polecał no chyba ze odłączy całą grzałkę lub elektronikę aby wysokie napięcie nie spowodowało uszkodzenia elementów elektronicznych tych wrażliwych.

Tylko induktorem ! A kto sprawdza grzałkę bez fizycznego jej odłączenia od instalacji pralki?

0