Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór tranzystora do przekaźnika

21 Sie 2011 09:18 1879 5
  • Poziom 17  
    Mam przekaźnik 12V (samochodowy z tych ciut większych) i steruje nim przez BC547 do czasu kiedy tranzystor nie załapał trwałego przebicia E-C i do niczego się nie nadaje. Cewka pobiera 0,09A prądu, a tranzystor 100mA powinien podawać. Czemu tak się dzieje i co może być problemem?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Daj diodę zabezpieczającą równolegle z cewką przekaźnika.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    przepięcia na cewce przekaźnika w trakcie wyłączania, równolegle z cewką przekaźnika wepnij diodę w kierunku zaporowym. Dodatkowo pomiędzy kolektor i emiter tranzystora możesz wpiąć kondensator 470pF.
  • Poziom 9  
    Witam. Temat pasuje tytułem idealnie do mojego problemu, więc chyba dobrze że tu piszę. Ale do rzeczy, chcę zbudować prosty układ do włączania np. światła w pokoju za pomocą komputera przez port LPT. Ponieważ jestem początkujący mam pytanie jaki tranzystor zastosować do układu jak na rysunku??
    Dobór tranzystora do przekaźnika
    I czy dodać jakiś rezystor miedzy LPT a tranzystorem?
    Schemat jest niepoprawny i nie zadziała, nie stanie się kompletnie nic bo masy LPT i układu nie są połączone. Natomiast jak je połączysz to tranzystor będzie cały czas otwarty, po czym się coś spali, LPT, albo tranzystor z racji prądu.

Tutaj masz poprawnie:
    http://xrs.winradio.com/images/antsw1.gif
    Zastosuj transoptory. Będziesz mieć pełną galwaniczna izolację.