Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

devolt 29 Cze 2012 14:45 303470 296
 • #121 29 Cze 2012 14:45
  MlodyAmator
  Poziom 13  

  Witam.
  Zastosowałem się do rady Kolegi lordqpa i muszę przyznać, że był to strzał w dziesiątkę! Choć lektura wymagała wgryzienia się nieco w temat, bo na podanej stronie dosyć chaotycznie jest opisane to zabezpieczanie. Jednakże dziękuję za nakierowanie na problem.

  Podsumowując dotychczasowe działania:
  1. Zastosowałem tranzystor IRF840 (o dziwo IRF830 po ostatnim padzie NE555 przeżył).
  2. Poprawiłem filtrowanie na zasilaniu NE555, dodałem większy elektrolit za 7812, sama cewka omija stabilizator.
  3. Zastosowałem układ z gaszeniem przepięć, ten wystarczający. Elementy jakie zastosowałem to
  Kondensator 10nF/400V (Zalecany 1000V)
  Dioda Schottky'ego MIC 1N5822 (3A/40V póki co wystarcza)
  Rezystor 1kΩ/0.25W (Niestety moc jest zbyt mała i rezystor wyparował, zalecam ≧5W)
  Całość jest zamontowana przy MOSFECIE, a z płytki przewodami ok 20÷25cm podłączyłem cewkę z Poloneza (12V, pierwotne 3Ω).
  Na razie nie przekroczyłem 1,3A, ze względu na zasilacz, ale przy takim prądzie działa ładnie, chociaż moc nie zachwyca. Wyładowania mają ponad 5mm, ale nie jest to ciągły łuk.

  Pozdrawiam,
  Piotr.

  Aktualizacja 1.07.2012
  ==========================================================

  Kupiłem i przylutowałem nowy rezystor do układu gaszenia o mocy 5W.
  Zbudowałem rurę generatora.
  Rura składa się ze szklanej rurki o średnicy 20mm i długości 250mm. Na prawie całości nawinąłem cienki drut stalowy, galwanizowany. Jako elektrodę użyłem siatki stalowej, galwanizowanej, którą pociąłem tak, że miałem w środku drut i po dwóch stronach wypustki 3-4mm. Takich części 3 złożyłem tak, żeby utworzyć coś na miarę szczotki, całość skręciłem drutem takim jaki użyłem do owinięcia rury.
  Całość zasilam jednak z zasilacza sieciowego od laptopa o parametrach: 18,5V 4,9A.
  Okazało się, że 12V to jednak mało, żeby efekt był wystarczający.
  Podczas pracy na elektrodzie wewnętrznej jest widoczna fioletowa poświata, a po ok. 30s pracy w pokoiku 3x4m jest mocno wyczuwalna specyficzna woń. Całość wtedy pobiera 1,9A przy napięciu 18,5V. To jest maksymalny pobór jaki udało mi się uzyskać przy tym napięciu.
  Przy napięciu 12V pobór był maksymalnie 1,3A, ale zapaszek był wyczuwalny dopiero po kilkuminutowej pracy.
  Na koniec powiem, że rezystor 5W w układzie gaszącym grzeje się znacznie. Nie wiem czy się nie uszkodzi przy długotrwałej pracy, ale to jeszcze przede mną.
  Obudowę dopiero będę robił, więc poniżej zamieszczam zdjęcia urządzenia bez obudowy. Płytka nie jest piękna, ale układ jest wykonany na płytce uniwersalnej, do tego wiele razy był modyfikowany i wymieniane były elementy.
  Schemat końcowego urządzenia zamieszczam poniżej, jeśli jednak by ktoś chciał się na nim wzorować, to radzę zwrócić szczególną uwagę na zasilanie samego NE555, wszystkie kondensatory w sąsiedztwie 7812, w tym układzie są NIEZBĘDNE.

  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU




  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

  Dziękuję wszystkim za pomoc i życzę owocnych doświadczeń.
  O efektach pracy tego urządzenia nieomieszkam poinformować, ale najpierw muszę znaleźć ładną obudowę.

  Pozdrawiam,
  Piotr.

  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • Mitronik
 • #122 02 Lip 2012 09:25
  Prepond
  Poziom 19  

  Nie grzeje Ci się radiator? Ja miałem 2 razy większy i musiałem dokleić kolejny bo temperatura rosła do powyżej 60 stopni, nie dało się go dotknąć. Lepiej sprawdź bo po kolorze MOSFETa (w sensie jego naturalnego radiatora) wnioskuje że ma grubo... Na moje masz kiepsko wydajną lampę, ta konstrukcja nie jest głupim pomysłem ale za mało tych drucików, szczotka ciągle bije wszystko na głowę bo testowałem. Pokaż jeszcze fotki jak się świeci (no jak już obudowę zrobisz). Ja finiszuje swoją konstrukcje ale przez wyjazd służbowy przeciągnie się do następnego poniedziałku... Jak temperatura rurki szklanej?

 • #123 02 Lip 2012 12:32
  MlodyAmator
  Poziom 13  

  Witam.
  Na temat temperatury rurki nie wiele mogę powiedzieć, bo pracowała maksymalnie kilka minut i nie była w ogóle ciepła, a smrodu było dużo. (Dzisiaj u mnie w pokoju nie czuć praktycznie żadnych zapachów, a miałem taki ładny, waniliowy... ;) )
  Co do temperatury mosfeta i koloru radiatora, to się nie zgodzę. Otóż na zdjęciu faktycznie wygląda nie ciekawie, ale przy wcześniejszych "zabawach" kiedy generowałem iskry, prąd poboru czasami nawet przekraczał 5A (troszeczkę przeciążałem zasilacz), a mosfet był lekko ciepły. Kolor jego radiatora jest taki, ponieważ zdjęcie jest pod dużym kątem, a ten pomarańczowy otacza go całego w miejscu fabrycznego cięcia.
  Jeśli chodzi o wydajność samej lampy, to zgadzam się, jest kiepsko, bo generator ma potencjał na 5A, a maksymalnie z tą lampą da się osiągnąć 1.9A. Jednak narazie zostawię tak jak jest i sprawdzę jak sobie będzie radziła w akcji. Mam nadzieję, że wydajność będzie wystarczająca, a mniejsza moc pozwoli mi lepiej kontrolować ewentualne temperatury rurki i tego nieszczęsnego rezystora w układzie gaszącym.
  Samo świecenie nie jest mocne i co ciekawe, nie występuje na końcach tych drucików, a między nimi, raczej na środkowej elektrodzie. Taka ciekawostka.

  Pozdrawiam,
  Piotr.

 • #124 11 Lip 2012 09:22
  cosso
  Poziom 9  

  Witam
  przymierzam się do budowy ozonatora z wykorzystaniem transformatora zapłonowego do palnika oleju opałowego "wg recepty" na stronie: http://salwach.pl/ozone_generator

  czas zapłonu zastosowanego transformatora to 33% w ciągu 3 min (AB 33% in 3 min.)
  1) co to tak naprawdę oznacza? nie znalazłem opisu na necie.
  2) jak z pracą ciągłą? gdybym chciał ozonować pokój/mieszkanie – to pasuje żeby urządzenie działało np. kilkadziesiąt minut
  3) czy w takim razie trafo z czasem zapłonu 50% lub 100% jest ok?
  dla przykładu: http://www.abceko.pl/Transformator_zaplonowy_BRAHMA_TD_2_LTCSF-3908.html

  4) jeśli dla przykładu strona wtórna transformatora jest oznaczona 2x12kV to znaczy że ma 3 wyprowadzenia i będę mógł skorzystać z 12kV lub 24kV ?

  dziękuję za odpowiedź

 • #125 22 Lip 2012 14:03
  Trup_umarty
  Poziom 10  

  Zrobiłem układ według schematu:
  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU
  podłączyłem go do rurki porcelanowej owiniętej siatką nierdzewną wewnątrz i z zewnątrz. Układ nie zawsze startuje, pomaga odłączenie zasilacza z sieci i ponowne załączenie. Wszystko ładnie, wyładowania koronowe się tworzą w środku i na zewnątrz (fioletowa poświata) lecz po kilku minutach działania zanikają i nie słychać charakterystycznego pisku przetwornicy. Po kolejnym restarcie znów się tworzą przez jakiś czas. Całość jest dobrze chłodzona, zasilacz pod obciążeniem podaje 16,3V.
  Zastanawiam się czy zanik wyładowań jest spowodowany zbyt niskim napięciem zasilania. Jak podłączyłem zasilacz o mniejszym prądzie to układ "gasł" w momencie spadku napięcia do około 14V. Nie mam innego zasilacza o wyższym napięciu i odpowiedniej wydajności. Czy pomoże zmiana wartości elementów lub ilości zwojów? Nie chcę nic spalić bo całość jest upakowana w obudowie i każda naprawa zajmuje dużo czasu. Jak wszystko będzie działać poprawnie to zamieszczę zdjęcia z moim ozonatorem.

 • Mitronik
 • #126 23 Lip 2012 18:22
  puszak
  Poziom 28  

  Mój pomysł na elektrodę to słoik i szczotka drucianka na wiertarkę. Na około słoika przyczepiłem folie aluminiową, a do środka wsadziłem druciankę. Jest dużo wyładowań, dużo ozonu, słoik robi się gorący. Testowałem to jakieś 15 minut i słoik był mocno ciepły. W nakrętce słoika wstawiłem wentylator (mały z laptopa) i rurkę którą wydmuchiwany jest ozon.
  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

 • #127 06 Sie 2012 14:14
  terminux
  Poziom 23  

  puszak napisał:
  Mój pomysł na elektrodę to słoik i szczotka drucianka na wiertarkę.


  Ciekawy pomysł ze słoikiem. Możesz pokazać lepsze zdjęcie tzn jaśniejsze? Może być bez wyładowań w środku.

 • #128 06 Sie 2012 22:28
  m.biruta
  Poziom 16  

  Chcę wykonać ozonator i zastosować go w ozonowaniu wody w basenie. Zastanawiam się tylko jak przetransportować ozon do rury z wodą pod ciśnieniem 2 barów. Myślałem o użyciu pompki do napowietrzania akwariów, ale tam jest dużo elementów plastikowych, które wg. niektórych ozon szybko by zniszczył...

  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

  I pytanie czy ozon zmieszany z wodą jest również "zabójczy" dla tworzyw sztucznych tj. dla basenów z PVC :)

 • #129 23 Sie 2012 09:53
  Blue Planet
  Poziom 8  

  Witam
  Pompę powietrza musisz podłączyć przed wejściem generatora aby wdmuchiwać czyste powietrze do urządzenia. Uchroni to pompę przed utlenieniem jej elementów.
  Wyprodukowany przez generator ozon można przetransportować elastycznym wężem sylikonowym lub teflonowym do zwężki Venturiego ( inaczej inżektora ) włączonego w układ instalacji oczyszczania lub chociaż przez napowietrzacz akwarystyczny.
  Padło pytanie czy ozon może uszkodzić materiał pvc z którego jest zrobiony basen...
  Obawiam się iż stężenie ozonu osiągane przez wyżej wymienione konstrukcje nie jest w stanie zaszkodzić basenowi.
  Pytanie czy jest w stanie zaszkodzić drobnoustrojom i glonom które rozwijają się w wodzie basenowej jeśli jest tam przynajmniej 3000litrów wody...
  Ozon jest wyczuwalny przez nas już w niewielkim stężeniu lecz to jeszcze nie świadczy o jego dużych właściwościach dezynfekujących.
  Przyjmuje się że stężenie ozonu w wodzie basenowej powinno wynosić 0.9-1,5 g O3/m3
  Jeśli chcesz bawić się w temat ozonowania wody basenowej to podpowiem ci że ozon najskuteczniej działa podpięty w układ oczyszczania wody bezpośrednio przed filtrem z piaskiem kwarcowym i węglowym.
  Mimo wszystko powinno się utrzymywać również niskie stężenie chloru dla przedłużenia działania dezynfekcji wody.

 • #130 25 Sie 2012 22:40
  djtatra
  Poziom 11  

  Kolega Blue Planet ma tutaj rację, ze względu na charakter mojej pracy przytoczę dwa przykłady:

  1. Wanna SPA z hydromasażami posiada w sobie generator ozonu, który działa gdy włączona jest mała pompka filtracji (filtry kartuszowe), sam ozon jest zaciągany przez miniaturową zwężkę Venturiego + zawór zwrotny odporny na ozon :]

  Ogólnie ozon czuć po ściągnięciu przykrycia wanny, same elementy PVC itd nie psuja się.

  2. Baseny z ozonatorem - tutaj sprawa jest już bardziej skomplikowana i urządzenia potrafią kosztować tyle co samochód :]

  Ponieważ pracuje na basenach jako serwis, mówimy o basenach takich jak duże pływalnie i aquaparki, tam sam ozonator potrafi zajmować 20m2.

  Ogólna zasada w instalacji basenowej, ozon wytwarza się w reaktorze, następnie na by-passie instalacji filtracji woda jest ozonowana, potem ozon przechodzi przez destruktor ozonu lub tylko filtr z węglem aktywnym. W pomieszczeniach podbasenia stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia przed wydostaniem się ozonu, system taki po wykryciu zadanej dawki ozonu w powietrzu wyłącza ozonator, włącza sygnalizację dźwiękową, świetlną, obsługa techniczna dostaje sms i włącza się wietrzenie pomieszczenia z ozonatorem.

  Czujnik ozonu zamontowany jest dość nisko ok 40 cm nad podłogą.

  Nie można dopuścić aby woda była ozonowana i wpadała do basenu (dysze napływowe), wtedy ozon gromadzi nam się na hali basenowej...
  wystarczy iść dalej i pomyśleć co będzie z ludźmi przy złej lub niesprawnej wentylacji.

  Co prawda zajmuje się serwisem basenów bardziej od strony elektrycznej mam jednak w pamięci gdy raz przerabialiśmy instalację za reaktorem ozonu, po przecięciu rury PVC fi 50mm wydobył się ozon (był tam syfon zrobiony), po chwili nie umiałem oddychać, wargi miałem jak Panie lekkich obyczajów i ogólnie brak sił... Wtedy w ramach doświadczenia założyliśmy gumową rękawiczkę (taka jak do mycia stosują sprzątaczki), rękawiczka nawet nie zdążyła się napompować, po chwili jakby znikała, rozszczepiła się, od tego czasu wiem co potrafi instalacja ozonowania i jak coś robię przy ozonatorze 4 x myślę zanim coś zrobię.

  Prostym przykładem jest wymiana oringów na śrubunkach w instalacji ozonowania, nie wolno tam zakładać zwykłych gumowych!!!

  To tyle z doświadczeń :]

 • #131 27 Sie 2012 21:36
  rydzyk999
  Poziom 10  

  Gdzie można dostać fajną, drobną siatkę?

 • #132 28 Sie 2012 09:22
  Prepond
  Poziom 19  

  w OBI jest stoisko z siatkami aluminiowymi, metalowymi, nierdzewka itp od razu są przycięte na wymiary różne.

  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • #133 30 Sie 2012 20:44
  rydzyk999
  Poziom 10  

  kurcze, byłem dzisiaj w OBI, obszedłem chyba wszystkie działy i nikt o niczym takim, poza siatką ogrodzeniową...
  Na którym dziale Ty widziałeś te siatki? Do czego one zazwyczaj służą?

 • #134 30 Sie 2012 21:39
  m.biruta
  Poziom 16  

  Blue planet, djtatara: dziekuje za wasze informacje ktore na pewno przydadza mi sie przy projektowaniu instalacji. Jak rozumiem najlepiej jest wpuszczac ozon przed filtrem piaskowym ze wzgledu na duza powierzchnie dzialania ozonu i rozejscie sie po calym zbiorniku? Ja niestety bede musial to zrobic za filtrem ze wzgledu na to, ze oprocz ozonu chce dozowac chemie na glony, koagulant oraz ph, wiec musze to zrobic za filtrem w malej butli z wejsciem i wyjsciem do basenu :-/

  Zwezke venturiego montowalem juz przy systemie nawadniania ogrodu. Minusem jest drastyczny spadek wydajnosci systemu (ok 20-30% za zwezka) :-/ dlatego zastanawialemmsie nad zastosowaniem pompkimakwarystycznej ktora wtlaczalaby w instalacje powietrze z ozonem.

  I czy musze wdmuchiwac powietrze od gory? Ozon jest ciezszy od powietrza, opaalby wiec na dno rurki, skad pobierany bylby razem z powietrzem przez pompke. Takiempompki maja wydajnosc > 1000 l/godz, wiec przy kilku gramach o3 nie powinno byc problemu...? Czy bylbys w stanie (blue planet) polecic jakis sprawdzony uklad do wytworzenia Wladowan koronkowych? W tym tmacie nie ma chyba zadnego.

  Zastanawiam sie z jakiego materialu najlepiej zrobic elektrody? Miedz, czy moze cos innego? Zakladajac, ze daloby sie wytworzyc ok. 3-4 g ozonu na godzine to efektywne byloby naozonowanie ok. 3-4 m^3 basenu.

 • #136 01 Wrz 2012 22:45
  Blue Planet
  Poziom 8  

  Drogi m.biruta niestety nie ma prostego, taniego sposobu na wydajny generator wyładowań w zamkniętej komorze.
  Nasze generatory dzielą się na dwie rodziny, z zamkniętą komorą i z otwartą komorą.
  W jednym i drugim rozwiązaniu elementy wyładowań muszą wytrzymywać wysokie napięcie, temperaturę, długi czas pracy, muszą być szczelne (zamknięta komora) oraz co najważniejsze to muszą być bezpieczne.
  Aby spełnić te wszystkie cechy i utrzymywać parametry emisji przez długi czas to niestety koszt produktu nie jest mały.
  Co do zwężki venturiego to strata przepływu jest ale można dobrać średnice do przepływu. Można też wstawić w rurę od wody kamień napowietrzający i podłączyć do niego wąż z generatora ozonu przez zawór zwrotny.
  Ozonuje się przed filtrem aby silnym stężeniem dezynfekować/oczyszczać filtr a zarazem rozprowadzać ozon w wodzie.

 • #137 17 Wrz 2012 16:57
  danielp12
  Poziom 10  

  Witam,

  mam pytanie czy do obudowy ozonatora można wykorzystać blachę aluminiową? Wiem, że ze względu na właściowości utleniające ozonu najlepsza by była nierdzewka. Będzie coś się działo z aluminium?

 • #138 18 Wrz 2012 11:44
  Blue Planet
  Poziom 8  

  Goła blacha aluminiowa może się utlenić więc trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć.
  Blacha nierdzewna lub kwasoodporna jest dobra ale ciężka.
  Generator czasem trzeba wnieść na czwarte piętro razem z innymi urządzeniami więc liczy się rozmiar i każdy kilogram.

 • #139 18 Wrz 2012 11:49
  danielp12
  Poziom 10  

  Blue Planet napisał:
  Goła blacha aluminiowa może się utlenić więc trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć.


  W grę wchodzi tylko malowanie proszkowe czy można to pomalować czymś innym?

 • #140 25 Paź 2012 09:07
  Niuniek_84
  Poziom 23  

  Witajcie,

  Nurtują mnie pytania, a możliwe że Koledzy już robili doświadczenia z tym:
  1. Stosowanie rurki od termometru daje podobno dobry efekt za niską cenę i łatwy dostęp - dlaczego lepiej stosować cienkie rurki, a nie te duże ?
  2. Czy faktycznie uzyskamy lepszy efekt owijając rurkę siatką niż drucikiem ?
  3. Czy wewnątrz rurki również można zastosować siatkę ?
  4. Czy można zastosować np. transformator WN 230V->7100V około 100VA ??

  Myślę o zbudowaniu takiego generatora ozonu, jednak zastanawiam się nad tematem samej rurki.

  Pozdrawiam,
  Piotr

 • #141 28 Paź 2012 09:32
  Prepond
  Poziom 19  

  Witam,

  Ponieważ nadszedł dzień przeróbki mojego Ozonatora na coś innego, postanowiłem udokumentować to co jeszcze działa - może komuś się przyda jakiś pomysł. Całość zamknąłem w walizce z OBI, jest to dobre rozwiązanie gdyż można ją zamknąć na klucz w trakcie pracy ozonatora - jest przez to lekko bezpieczniejszy :) Sam moment wyładowań koronowych to rurka szklana z eBaya o średnicy 35mm i długości 250mm. W środku druciak przeznaczony dla wiertarki - czyszczenia, a na zewnątrz siateczka metalowa z OBI. W środku rurki jest wentylator czego nie widać na zdjęciach, jest on bardzo mały, miał obudowę 40mm więc lekko spiłowałem żeby się zmieścił. Przepływ powietrza oznaczyłem strzałkami. W środku niezbyt wiele estetyki ale to z tego względu, że elementy w moich urządzeniach ciągle zmieniają zastosowanie i nie chce ucinać przewodów które przydadzą się później. MOSFET grzeje się jak głupi, same radiatory nie dawały rady i musiałem umieścić tam również wentylator. Rurki miałem dwie, jedna pękła od częstotliwości którą grał rdzeń od cewki WN - TAKŻE UWAGA NA CZĘSTOTLIWOŚĆ REZONANSOWĄ SZKŁA BO PĘKA:) Jak widać na fotkach istnieje możliwość podłączenia do gniazda na zapalniczkę w samochodzie. Ale wydajność jest kiepska wtedy. Najlepiej pracuje po wyprostowaniu z trafa 24V i podłączeniu tego jako źródła uzwojenia pierwotnego cewki WN. Na fotkach widać 2 mostki, ponieważ zasilanie elektroniki to wyprostowane 12V. Oto fotki:

  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

  Wydajność, jest bardzo duża, po ozonowaniu pokoju musiałem 1,5h wietrzyć. Najwięcej ozonu produkowane jest zanim nagrzeje się rurka szklana, także temperatura mu nie służy - polecam jakiś wentylator do chłodzenia, najlepiej wodę dookoła... Urządzenie powstało gdyż spaliłem bułkę w mikrofali :) buchało ogniem, dym poszedł na mieszkanie i smród był niesamowity... Ozonator sobie z tym poradził, a mikrofala wsadziłem do worka i pompowałem tam ozon żeby wytępić smród z elektroniki. Wszelkie pytania najlepiej na GG 3703209.

 • #142 02 Lis 2012 16:37
  elektryku5
  Poziom 37  

  Więc tak, cewka zapłonowa sobie bardzo ładnie radzi, żarówka owinięta stalową siatką (chyba czyścik) i smrodu po 3 minutach jest tyle, że prawie nie ma czym oddychać, jedyna wada to bardzo szybko pękające żarówki, także albo załatwić lampę ozonatora, albo szklaną rurkę i może wydajność będzie podobna jak z żarówką.

  Teraz jeszcze takie pytanie co jest bardziej skuteczne, domowy ozonator, czy może lampka UV-C 18W, albo perhydrol jeśli coś nie jest z metalu?

 • #143 02 Lis 2012 16:40
  Prepond
  Poziom 19  

  Lampy mają marną wydajność, sprawdzałem, w porównaniu do projektu który zrobiłem i opisałem post wyżej, nie ma porównania nawet. Jak w rurę szklaną dasz szczotkę to po prostu nie przeżyjesz w tym samym pokoju dłużej niż 30 minut, po prostu zemdlejesz...

 • #144 02 Lis 2012 16:59
  elektryku5
  Poziom 37  

  Z żarówką po 3 minutach już było ostro, no nic będzie trzeba szukać szklanej rury.

 • #145 11 Sty 2013 11:07
  sansai
  Poziom 9  

  A co myślicie o zasotosowaniu zamiast powielacza przetwornicy od xenona? O ile pamiętam tam mamy do dyspozycji 23kV nie wiem czy nie za dużo?

 • #146 11 Sty 2013 12:58
  Prepond
  Poziom 19  

  Im wieksze napiecie tym lepiej, pytanie ile taka przetwornica ma mocy? Bo troche tam trzeba zeby wyladowania byly na w miare duzej powierzchni...

 • #147 11 Sty 2013 14:04
  sansai
  Poziom 9  

  Zasila toto 35W palnik, ale można pójść nawet dalej i zastosować balast od lamp do projektorów, nawet jeden taki posiadam, przerobiony pod xenona. W oryginale zasila on lampę 200 a nawet 300W, zależy od modelu. Póki co teoretycznie rozważam, ale najpóźniej wiosną chciałbym porobić experymenty :)

 • #148 11 Sty 2013 14:12
  Prepond
  Poziom 19  

  300 W to już za dużo nawet, bo nie schłodzisz elementów na których będzie wyładowanie koronalne... W razie co pisz podczas testów na GG 3703209

 • #149 25 Sty 2013 21:04
  merlinekII
  Poziom 15  

  Witam
  W kontekście prób z balastami od lamp to 15-20kV mają tylko do zapłonu i nie wielkiej mocy a balast dostarcza około 80V do pracy lampy po zapłonie.

  już szybciej dobre zasilanie można uzyskac przerabiając trafo od mikrofali zmieniając rdzeń z żelaznego na ferryt i uzwojenie pierwotne na dopasowane do zasilania. ilość drutu na wtórnym jest spora i dość dobrze nawinięta może nie przebije izolacji, trzeba by zrobić testy. a drut z pierwotnego wykozystać do nawinięcia na mniejsze napięcie.
  ale to tylko koncepcja.... :)

 • #150 26 Sty 2013 11:20
  elektryku5
  Poziom 37  

  Ehh, tyle kombinowania, a cewkę zapłonową tak łatwo zdobyć...
  Sam jej używałem puki nie przepaliła się żarówka, na której miałem stalową siatkę, ale efekt był niezły, jeśli uda mi się zdobyć coś lepszego niż żarówa z siatką, to powinno być całkiem ok.