Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

devolt 27 Sty 2013 21:08 314468 297
 • #151
  rapec
  Poziom 9  
  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Witam,
  Dlaczego do ozonatora nie można zastosować trafopowielacza?
  Zbudowałem układ na ZVS i działa ładnie z trafopowielaczem (łuk 3-4 cm), niestety nie mam trafa WN bez powielacza. Muszę gdzieś takie zakupić.
 • Relpol przekaźniki
 • #152
  SoMeBoDy777
  Poziom 12  
  A nie można by pójść na łatwiznę i użyć całej płyty z monitora, podpiąć to wszystko do rury, słoika i heja generować ozon?
 • Relpol przekaźniki
 • #153
  sidkoz
  Poziom 10  
  Witam a tak się zastanawiam nad generatorem HV do produkcji ozonu i przyszło mi na myśl jakby wykożystać do tego lampę plazmową. Taki produkt mozńa kupić już za ok 30 zł. Czy ktoś już prubował rozbierać takie ustrojstwo?


  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  (dj-MatyAS)
 • #154
  elektryku5
  Poziom 38  
  Podejrzewam, że będzie o wiele za słabe.
 • #155
  lukashb
  Poziom 39  
  Chciałbym dodać, ŻE TLEN NIE JEST ŁATWOPALNY. A to, że są wybuchy tlenu i pożar to zasługa ludzkiej głupoty i niewiedzy. W tlenie się poprostu wszystko spala, nawet Ty z dużą szybkością. O smarach nie wspominam, bo puszka towotu + butla ze źle dokręconym reduktorem to proszenie się o kłopoty. Poczytać trochę i potem się brać za eksperymenty.
 • #156
  sm210
  Poziom 10  
  Koledzy proszę o pomoc.
  Zbudowałem układ z pierwszego postu i mam kłopot. Na tranzystorze który zastosowałem występują duże przepięcia w czasie wyłączenia układu i co pewien czas tranzystor BUZ11 przepala się. Prąd w czasie pracy nie przekracza 1,5A . Zastosowałem diody impulsowe BYV95C - 1.5A600V na stykach cewki i na colektor-emiter ale to nic nie daje. Proszę o pomoc
  Tomek
 • #157
  elektryku5
  Poziom 38  
  A do czego to podłączyłeś? (Trafo WN/trafopowielacz/cewka WN)
 • #158
  sm210
  Poziom 10  
  To jest trafo WN z telewizora gdzie uzwojenie pierwotne nawinąłem sam chyba około 30zwoji fi 0,5mm. W czasie pracy nic się nie grzeje, wszystko poprawnie działa.
 • #159
  elektryku5
  Poziom 38  
  BUZ11 może mieć za małe napięcie dopuszczalne, popatrz jakie tranzystory stoją w telewizorach. (Jeśli dobrze pamiętam są to BU508.)
 • #160
  mirek1g
  Poziom 14  
  Witam
  Chcę zrobić generator ozonu. W jednym z postów znalazłem link do generatora ozonu zbudowanego na bazie transformatora zapłonu oleju w piecach co. Na Allegro można kupić takie trafo za kilkadziesiąt złotych. Czy to jest złe rozwiązanie, słabsze niż ZVS + przerobiony transformator odchylania??

  Będąc w Niemczech podejrzałem taką samoróbę używaną do dezynfekcji wnętrz samochodów chłodni. Konstrukcja była dość prosta. Z tego co zdążyłem zauważyć to były dwie rury z elektrodami zasilane dwoma chyba transformatorami zapłonu oleju, turbina i przekaźnik czasowy. Niemcy nie chcieli rozmawiać o tej wytwornicy ale ten przekaźnik czasowy chyba uruchamiał na przemian jeden to drugi moduł. Przypuszczam że te transformatory lub rury grzały się dlatego pracowały przemienne.

  Jeszcze jedno pytanie, chcę jako elektrody użyć mosiężnego wyciora do czyszczenia broni myśliwskiej gładkolufowej. Czy ten wycior ma wejść ciasno do szklanej rurki czy musi być przestrzeń między drucikami a rurką??
 • #161
  tkordus
  Poziom 20  
  Witajcie!

  Ja zamówiłem na ebayu zestaw generatora ozonu.
  Przetwornica napięcia i płytka ceramiczna.
  Płytka ma około 2mm grubości, z jednej strony jedna elektroda chyba - cała powierzchnia chyba napylonym węglem i zalakierowana.
  Druga strona to nadruk drugiej elektrody w postacji jakby ostrza widelca - równoległe linie.
  Po stronie tych linii po podłączeniu przetwornicy cała powierzchnia świeci na fioletowo, generując dużo ozonu - mam porównanie z generatorem ozonu 300mg/h.
  Czy ktoś mi wytłumaczy jak ta płytka działa? Elektrody są po przeciwnych stronach płytki...

  Jakby ktoś pytał o cenę - to płytka z przetwornicą kosztowała niecałe 90 PLN z przesyłką... A wydajność podobno 3,5g/h


  Link
 • #162
  mirek1g
  Poziom 14  
  Jeżeli kupiłeś generator ozonu to pokaż filmik lub foty o nim. Chyba że to ten wentylator wytwarza ozon.
 • #163
  tkordus
  Poziom 20  
  Przecież wyraźnie widać białą płytkę która świeci na fioletowo....

  Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU
 • #164
  Blue Planet
  Poziom 9  
  Wydajność tych zestawów płytowych jest różna i zależy od kilku czynników, częstotliwości, napięcia ale co najważniejsze tego co jest napylone na płycie ceramicznej.
  Dużym problemem tanich "gotowców" jest trzymanie zadanych parametrów w czasie i pod wpływem zmiany temperatur oraz żywotność płyt.
  Należy pamiętać że urządzenie które konstruujecie do produkcji ozonu nie wytwarza samego ozonu ale również inne gazy niepożądane jak np. azotany
  Bez specjalistycznego urządzenia pomiarowego trudno określić ile ozonu produkuje wasz generator a ile związków ubocznych.
  Nie bez znaczenia jest również jakość samego gazu a więc co za tym idzie skuteczność reakcji jaka ma zajść przy rozpadzie.
  Często się mówi o słabym działaniu dezynfekcji ozonem ale tak naprawdę niewiele osób przykłada wagę do sprzętu i wydajności tylko wszyscy skupiają się na cenie urządzenia lub usługi.
  Przy zabawie z własnym generatorem ozonu zachowajcie należyte środki ostrożności, wdychanie ozonu prowadzi od poczucia suchości w ustach i gardle, kaszlu, do bólu głowy i klatki piersiowej. W przypadku wdychania ozonu i azotanów w silnych stężeniach może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płuc lub nawet śmierci.
  Wszystkich chętnych zasięgnąć informacje o ozonie i generatorach ozonu odsyłam na ****
  Moderowany przez Pawel wawa:

  Reklamę usunięto!

 • #165
  pila11
  Poziom 2  
  Kolego tkordus jak sprawują się te płytki-wytwornice ozonu?
 • #166
  matti66
  Poziom 12  
  Witam
  Niedawno uruchomiłem prototyp generatora wykonanego na podstawie schematu kolegi MlodyAmator wprowadzając niewielkie zmiany. Całosć projektu z opisem krok po kroku, zaprojektowaną płytką drukowaną, sposobem wykonania "działa" ozonowego i przygotowania trafa WN i zdjęciami zamieszczam w załączniku. Urządzenie zmontowane ze sprawnych elementów działa od razu po podłączeniu zasilania. U mnie działało testowo 1 godzinę, elementy nie grzały się nadmiernie, wytwarzało ozon. Jest to prototyp więc wszelkie uwagi na temat sposobu montażu elementów są niecelowe Jeszcze raz przestrzegam że w urządzeniu występuje napięcie niebezpieczne dla życia i że wdychanie ozonu jest szkodliwe dla zdrowia.
  Załączniki:
 • #167
  tamin
  Poziom 15  
  Jeśli ta rurka to świetlówka to proponuje ją ciąć na gorąco drutem oporowym- nagrzać do czerwoności owinięty drut i dotknąć szkła wilgotną ściereczka (oczywiście wcześniej wyrównując w niej ciśnienie). Następnie brzegi nadtopić nad palnikiem gazowym i powoli wychłodzić. Wzmocni to brzeg i rurka nie pęknie jak się to wszystko nagrzeje.
  Mi przebiło 3 takie rurki i nie mam pojęcia dlaczego. Swoją drogą fajny efekt jak przebija- rurka nagle zaczyna świecić jasnym białym światłem :)
 • #168
  marek osiekowski
  Poziom 2  
  tkordus napisał:
  Witajcie!

  Ja zamówiłem na ebayu zestaw generatora ozonu.
  Przetwornica napięcia i płytka ceramiczna.
  Płytka ma około 2mm grubości, z jednej strony jedna elektroda chyba - cała powierzchnia chyba napylonym węglem i zalakierowana.
  Druga strona to nadruk drugiej elektrody w postacji jakby ostrza widelca - równoległe linie.
  Po stronie tych linii po podłączeniu przetwornicy cała powierzchnia świeci na fioletowo, generując dużo ozonu - mam porównanie z generatorem ozonu 300mg/h.
  Czy ktoś mi wytłumaczy jak ta płytka działa? Elektrody są po przeciwnych stronach płytki...

  Jakby ktoś pytał o cenę - to płytka z przetwornicą kosztowała niecałe 90 PLN z przesyłką... A wydajność podobno 3,5g/h


  Skąd przekonanie że powstaje tam dużo ozonu? Mierzyłeś to jakimś miernikiem?
  W sprzedaży są tanie generatory z Chin (ten również co widać na zdjęciu) o mocno zawyżonej wydajności i porównanie ich organoleptycznie jest pseudonaukowe.
  https://obrazki.elektroda.pl/9303354400_1365927141_thumb.jpg
  Nie twierdze że miałeś złe intencje prezentując te płytki ale radzę zastanowić się przed zakupem tanich zestawów jak już prezentowana jest cena i miejsce zakupu.
 • #169
  mirekgi
  Poziom 10  
  Kolego Test 123 jak dla mnie w tym temacie jest mowa o generatorze ozonu który fajnie mieć aby klimatyzację w samochodzie oczyścić ( zabieg wskazany co najmniej raz w roku). Taki zabieg w zakładzie usługowym kosztuje ok 50 zł a tu można we własnym zakresie sobie pomóc . Pozdrawiam .
 • #170
  tkordus
  Poziom 20  
  Pila11 - ozonator działa bardzo fajnie.

  marek osiekowski - mam porównanie do ozonatora który kupiłem parę lat temu na pewnej aukcji krajowej który miał zadeklarowane 200mg/h
 • #172
  lukashb
  Poziom 39  
  Ja nadal myślę, nad palnikiem rtęciowym obudowanym z wentylacją i kanałem by przepływało przez niego powietrze i omiatało go - w ten sposób wytwarza się bardzo dużo ozonu, a i światło UV będzie w 80% zamknięte szczelnie. Ciekawe ile taki palnik wytwarza ozonu, bo palniczek 80W z lampy do dezynfekcji radzi sobie bym powiedział tak sobie z pokojem 18m2. Ale 18m2 to nie samochód.
 • #174
  otomeko
  Poziom 15  
  Witam kolegów.
  Mam dwa pytania związane z produkcją ozonu.

  1. Gdzie można kupić same elektrody do wyładowań koronowych?
  2. czy lampy UV-C lub palnik od żarówki rtęciowej ma większą sprawność w produkcji ozonu?
 • #175
  tamin
  Poziom 15  
  1. Te ceramiczne?? Np na alle... aliexpress...
  2. Przeczytaj wszystkie 6 stron wątku. Najlepsze efekty na rurkach z siatką.
 • #176
  kobiko
  Poziom 9  
  Witam. Mam pytanie czy trafopowielacz z potencjometrami (z monitora sony trinitron 200sf) będzie się nadawał do generatora ozonu? czy schemat z 1 posta będzie dobry dla tego trafopowielacza?
 • #177
  mirek1g
  Poziom 14  
  Niestety nie, tafopowielacze nie nadają się do takich zastosowań. Wpisz na allegro lub w wyszukiwarce hasło transformator odchylania a zobaczysz czego potrzebujesz. Niektórzy stosują samochodowe cewki zapłonowe, ale moim zdaniem trafo odchylania jest najlepsze. Można na nim tanio zbudować dość prosty i naprawdę bardzo wydajny generator ozonu.
 • #178
  kobiko
  Poziom 9  
  Dzięki za szybką odpowiedź. Znalazłem u mnie w mieście nowe trafa tvl 31 i tvl 62 unitra. Który będzie lepszy?
  Generator mam zamiar zasilać zasilaczem komputerowym 250W.
  Czy schemat z 1 postu będzie odpowiedni?
 • #179
  mirek1g
  Poziom 14  
  Oba trafa dobre, najważniejsze w nich to rdzeń i cewka WN. Polecam Ci zrobienie przetwornicy takiej jak ja zrobiłem - link 2, naprawdę mocna.
  http://weirdscience.eu/ZVS%20-%20rezonansowa%20przetwornica%20wysokiego%20napi%C4%99cia.html
  http://lucaslab.grandhost.pl/lucaslab/zvs.htm

  Zrobiłem z dwoma różnymi obwodami wysokiego napięcia (pierwotnie był jeden obwód, drugi dorobiłem później). Pierwsza część to zasilacz (wyprowadziłem dodatkowo zaciski do zasilenia z akumulatora samochodowego) i płytka przetwornicy (kończy się na wyprowadzeniach do cewki pierwotnej trafo). 2 część to trafo WN, elektroda i "generator wiatru". W wersji mobilnej elektroda to kupione na allegro szkło laboratoryjne, nie pamiętam nazwy ale to jest jakiś łącznik, jest to rurka szklana grubościenna z dwóch stron szlifowane zakończenia - średnica wewnętrzna ok 25mm, elektroda wewnętrzna to wycior mosiężny kupiony w sklepie myśliwskim, na zewnątrz drobniutka siatka z nierdzewki. Wiatr wytwarza wentylator komputerowy zamocowany w lejku plastikowym. Używam tego zestawu do np dezynfekcji samochodu (kolega zrobił taki sam zestaw, elektroda zrobiona z probówki laboratoryjnej dno obciął u optyka). Drugi zestaw to elektroda zrobiona klosza rurowego do jakiejś lampki łazienkowej, kupiłem w sklepie oświetleniowym średnica wewnętrzna rury około 45 mm, długość z 200, elektroda wewnętrzna to 2 paski drobnej połączonej i skręconej w spiralę siatki*, zewnętrzna elektroda to siateczka. Tu źródłem wiatru jest stara suszarka do włosów z odłączoną spiralą. Ten zestaw daje naprawdę dużo ozonu. Zrobiłem go na prośbę znajomego. Jego teściowa do śmierci paliła w domu po 60 papierosów dziennie. Mieszkanie nie odnawiane dzieści lat, ściny brązowe ociekały smołą. Zerwanie tapet, skrobanie i mycie ścian nic nie dało. Znajomy gdzieś przeczytał że ozon na takie coś najlepszy. Zrobiłem więc zestaw drugi, uruchomiliśmy w mieszkaniu przez przełącznik czasowy, włączyliśmy to na godzinę w cyklach 10min pracy 10 pauzy i poszliśmy na piwo. Przyszliśmy po mniej więcej 2 godzinach, ozon było czuć jak cholera mimo że aparatura od godziny nie pracowała. Mieszkanie to 3 pokoje, łazienka i kuchnia, po godzinie dziennie w każdym pomieszczeniu i po smrodzie.

  * elektroda środkowa to dwa paski drobnej siatki długości około 300 mm szerokości 55mm. Wydłubałem na długich bokach druty tak żeby zostały wąsy. Oba paski przeciąłem w połowie krótkich boków wzdłuż do połowy, przecięcia wsunąłem w siebie tak że otrzymałem taki krzyż. potem skręciłem i wsunąłem w szklaną rurę.

  Jestem teraz na urlopie, nie mam tego przy sobie. zdjęć umieścić nie mogę. Zresztą ciężko by było bo obudowę mam oklejoną matą szklaną i żywicą
 • #180
  Jacek212
  Poziom 13  
  Temat już chyba ma trochę ale zainteresował się odrzybianiem klimy dopiero teraz i mam pytanie do MlodyAmator na płytce wiedzę diodę zdaje się że jest ona wlutowana między (1)NE555 a bramkę tranzystora, po co ona tam jest? Ma schemacie nigdzie jej nie ma.