Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

devolt 28 Lip 2016 17:14 315722 297
    jankers3
    Poziom 2  
    Wentylator od starego zasilacza PC może mieć za małą wydajność. Elektrody w ozonatorze podczas pracy
    powinny mieć możliwie jak najniższą temperaturę.
  • Computer Controls
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany
    jankers3 napisał:
    Wentylator od starego zasilacza PC może mieć za małą wydajność.
    Wiesz to z autopsji czy po prostu chciałeś zabłysnąć?
    Więc jaką powinien mieć wydajność?

jankers3 napisał:
    Elektrody w ozonatorze podczas pracy
    powinny mieć możliwie jak najniższą temperaturę.
    Tu masz rację.

Przez przypadek w swoim zamontowałem wentylator 120mm, 1200obr/min.
    Jak zobaczyłem jak "dmucha" to miałem obawy o przegrzewanie (bardziej przetwornicy niż płytek). Ale w ramach testów, po kilku minutach pracy, zaraz po odłączeniu zasilania "pomacałem" przetwornicę i płytki. Temperaturę elementów określam jako "letnie".
    jankers3
    Poziom 2  
    Nie chodziło mi o błyskanie. Swego czasu dłubałem taki generator ozonu i jako takie doświadczenie nabyłem. Moje wypociny prezentuję na fotach. Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU
  • Computer Controls
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany
    jankers3 napisał:
    Swego czasu dłubałem taki generator ozonu i jako takie doświadczenie nabyłem. Moje wypociny prezentuję na fotach.
    Ale nie napisałeś nic konkretnego. Stwierdziłeś tylko, że wentylator od pc może być za mało wydajny. Ale na jakiej podstawie tak twierdzisz? Ja chociaż sprawdziłem organoleptycznie.

A to moje wypociny:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15786598&highlight=#15786598
    jankers3
    Poziom 2  
    W swoim "dziele" nie stosowałem gotowych układów, wszystko montowałem z elementów. Jest to prototyp
    który wymaga przebadania w trakcie pracy. Od czoła generator posiada amperomierz i potencjometr do regulacji prądu, a jednocześnie wydajności ozonu. Podczas prób zaobserwowałem mocne nagrzewanie elektrody. Efektem było pęknięcie płytki szklanej grubości 4mm. Po wymianie izolatora i zmniejszeniu prądu
    (wydajności) generator pracował zadowalająco.Zastosowałem mało wydajny wentylator wielkości takiego z zasilacza. Do czyszczenia samochodu urządzenie jak najbardziej się nadaje, lecz w przypadku większych pomieszczeń jest za mały. Pracuję obecnie nad większym ozonatorem
    z wentylatorem PMD2412PMB2-A oraz z elektrodami większej powierzchni własnego wykonania.
    szyzaw
    Poziom 2  
    Tylko pytanie, czy jest sens czegoś takiego, dlatego że w moim mieście (Gliwice/Zabrze) odgrzybianie jest już od 35 zł
    leszeksz2
    Poziom 16  
    Witam.
    Postanowiłem wykonać własny ozonator. Wykonałem przetwornicę zvs. Na razie nie robiłem "działa ozonowego". Testy przeprowadzałem w powietrzu. Uzyskiwana "iskra" nie jest taka jak powinna. Wiem że kolor iskry ma być taki fioletowy i cienki. Ja mam łuk elektryczny gruby, jasny żółty i wygląda tak jak płomień ognia. Jedna elektroda rozgrzewa się do czerwoności i potrafi się topić (z drutu stalowego 1 mm). Ozonu nie wyczuwam w ogóle. Zamiast trafo WN (nie miałem) mam zastosowany trafopowielacz i diody prostownicze mam 1n4007 zamiast tych szybkich.
    elektryku5
    Poziom 38  
    ZVS właśnie taki łuk daje.

Wie ktoś może czy da się osobno kupić takie płytki do ozonatora jak w gotowych zestawach (popularnych ostatnio na forum)?
    rooter75
    Poziom 17  
    elektryku5 napisał:
    Wie ktoś może czy da się osobno kupić takie płytki do ozonatora jak w gotowych zestawach (popularnych ostatnio na forum)?

Pewnie że da się, są na ebay.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Dzięki, pod hasłem "ozone generator" coś już można znaleźć, gotowiec z zasilaniem opisany jest jako 3.1-3.5kV 16kHz.
    Nie wiem czy zasilanie z cewki samochodowej się nada, bo po pierwsze udaje mi się co najwyżej kilkaset Hz wpompować, po drugie napięcie jest wyższe, no chyba że dwie takie płytki połączyć szeregowo?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    leszeksz2 napisał:
    Zamiast trafo WN (nie miałem) mam zastosowany trafopowielacz i diody prostownicze mam 1n4007 zamiast tych szybkich.
    Błąd. Czyli prąd stały - najgorsza opcja do generacji ozonu.
    goblins
    Poziom 17  
    Mam pytanie o zasilacz posiadam transformator z monitora. Czy może ktoś może mi pomóc w podłączeniu tego transformatora do układu HV (chcę go zbudować). Chcę zbudować zasilacz albo na NE555 lub IRF640 tylko mam problem z wyprowadzeniami oraz ile nawinąć dodatkowych uzwojeń na rdzeń a które uzwojenie usunąć. W załączniku zdjęcie transformatora. Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU
    chris18404
    Poziom 19  
    Czy ktoś zbudował ozonator wraz z czujnikami np temperatury itp? Typu arduino lub podobne?
    mikrash1
    Poziom 11  
    Witam, co myslicie (gdyż nie doczytalem sie jednoznacznej odpowiedzi) o lampie rtęciowej 125W?
    Posiadam takie cudo tylko zanim rozbije bańkę dobrze by było wiedzieć czy będzie wstanie wyprodukować tyle ozonu by wystarczyło na ok. 16m^2..?
    Jest to możliwie najprostsza konstrukcja ozonatora ale czy warta zachodu?
    Ronin64
    Poziom 35  
    Ja 250W kasowałem EPROM'y. Ozon był średnio wyczuwalny natomiast lampa była dość gorąca. Dodatkowo trzeba zrobić osłonę przed UV bo oczu szkoda jednak ;)
    goblins
    Poziom 17  
    OK dziękuje za odpowiedz Krzysztof Kamienski, będe szukał innego zasilania skoro to nie jest ok
    Pozdrawiam
    dzik9999
    Poziom 14  
    Odsnieżając trochę temat:
    Czy ceramiczna rurka by się nadawała do takiego wynalazku czy konieczna jest szklana?
    goblins
    Poziom 17  
    Ceramiczna też może być. Musi być dielektryk/ izolator a ceramika jest ok.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @dzik9999 Tak, ale chyba z ,,chińskiej porcelany" :D . Dość trudno o cienkościenną rurke ceramiczną, nie sadzisz ? Ale fakt, na pewno była by trwalsza. Sam teraz też zabrałem się za budowe generatora ozonu, przy czym mam dwie opcje do wyladowań koronowych. Rura szklana z wyciorem kal. 12, wewnątrz, czyli taka walcowa szczotka mosiężna w szklanej rurze, owinietej folia aluminiowa, albo zlecę ,,neoniarzowi" :D wykonanie bańki z jedną elektrodą i bańka ta owinięta siatką miedzianą. Generator to standard - NE 555, driver bipolarny oraz MOSFET na wyjściu. Transformator WN to cewka zapłonowa od skutera - małe i tanie.
    quiet
    Poziom 17  
    Odgrzebię kotleta..ja mam zbudowany generator ozonu na płytkach ceramicznych..śmiga to już z 5lat.
    W jaki sposób można określić zużycie płytek? Wydaje mi się że ozon jest coraz mniej wyczuwalny. Czy takie płytki mają jakąś swoją żywotność?
    goblins
    Poziom 17  
    Prawdopodobnie elektody ulegly ulenieniu. Oczyść elektrody np wypoleruj i zobacz czy się poprawi.
    quiet
    Poziom 17  
    Płytka z jednej strony troszkę zżółkła:
    Czym proponujesz polerkę? Jakąś pastą polerską typu tempo czy z domowych zakamarków jakiś specyfik się nada?
    goblins
    Poziom 17  
    Spróbuj tempo potem umyj np benzyna ekstrakcyjną lub czymś innym żeby pozbuć sie pozostałości pasty.
    lg2000
    Poziom 12  
    Nie poleruj bo zniszczysz napyloną warstwę przewodnika. Zobacz po ciemku czy dobrze świeci. Jak nie, to spróbuj w generatorze WN dostroić PRkiem. Być może się rozstroił jak u mnie. Nowy, świeżo odpakowany nie działał. Lekkie dostrojenie i elektrody świecą jak wściekłe. Wystarczy odkręcić dwie śrubki od aluminiowego radiatora i jest dostęp.
    quiet
    Poziom 17  
    A jak to dostroić? Tak żeby najmocniej świeciło?
    Wrzucisz zdjęcie jak u Ciebie to świeci?
    U mnie wygląda to tak:
    lg2000
    Poziom 12  
    Podobnie. Skoro są wyładowania koronowe nie masz co kombinować.
    J23-nadaje
    Poziom 1  
    Ruszyło coś w temacie. Są jakieś gotowe sensowne obudowy ze stali, aluminium.
    Ceny generatorów spadły, moderzy też coś tam robią w sensownych cenach.
    Zastanawiam się nad własnym, ale nie mam narzędzi by samodzielnie ładnie to zrobić.
    Jedyny plus to, że wiem co mam w środku przy zakupie. Przy ładnej obudowie na zamówienie taniej lub wiele taniej już nie będzie.