Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU

devolt 30 May 2012 07:27 343739 302
IGE-XAO
    szwarcu1
    Level 14  
    Witam wszystkich.

Mam zamiar wykonać własny generator ozonu w celu odgrzybienia klimatyzacji samochodowej. Znalazłem na elektrodzie link do ciekawego generatora WN.
    Czy zorientowani w temacie mogliby podpowiedzieć czy taki generator zda egzamin przy konstrukcji przedstawionej w tym temacie?

Link do generatora WN:

http://www.edw.com.pl/pdf/k12/76_13.pdf

Dziękuję i pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Grzesaw
    Level 10  
    Witam dołączm sie do własnej produkcji maszynki do ozonu chociaż na wstępie jeszcze nie działa, może ktoś mnie wspomoże i wytknie błąd - mile widziane :)
    Wytworzenie wysokiego napiecia realizuje kaskadowy powielacz z 230V wychodzi 3,7kV (schemat dołaczony poniżej).
    Na jednym stopniu mierzyłem wychodziło około 620V i po pomnożeniu przez 6 wychodzi około 3,7kV DC
    Nie wiem dlaczego nie da sie zaobserwować wyładowania koronowego.
    Charakterystycznego zapachu tez nie ma. Elektrodę kupiłem za 37zł.

Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU Odgrzybianie klimy, własny generator OZONU
    onepiotr
    Level 25  
    Czy nie wydaje ci się że 3,7kV to może być trochę mało? Pierwszy post, pierwszy schemat - 10-20kV z cewki.
    Poza tym jaka jest wydajność Twojego powielacza? Jakiej mocy wyładowania uzyskasz?

W 92 poście szwarcu1 zamieścił linka - miłej lektury :)
    Grzesaw
    Level 10  
    Widziałem na allegro generator WN do tej elektrody dane z tabliczki 3,1-3,5kV 18kHz. Czy 18kHz może mieć wpływ na generacje wyładowania koronowego? Podkreślam u mnie jest napięcie stałe.
    szwarcu1
    Level 14  
    onepiotr wrote:
    Czy nie wydaje ci się że 3,7kV to może być trochę mało? Pierwszy post, pierwszy schemat - 10-20kV z cewki.
    Poza tym jaka jest wydajność Twojego powielacza? Jakiej mocy wyładowania uzyskasz?

W 92 poście szwarcu1 zamieścił linka - miłej lektury :)

No właśnie - zda on egzamin? :-)
    miki1998
    Level 10  
    Grzesaw wrote:
    Widziałem na allegro generator WN do tej elektrody dane z tabliczki 3,1-3,5kV 18kHz. Czy 18kHz może mieć wpływ na generacje wyładowania koronowego? Podkreślam u mnie jest napięcie stałe.

Też dołączam się do pytania. Na Allegro same płytki można dostać w niskiej cenie natomiast zasilacze/przetwornice są bardzo drogie.
    grendel123
    Level 15  
    Do wytwarzania sensownych ilości ozonu generator wysokiego napięcia stałego się nie nadaje.
    miki1998
    Level 10  
    grendel123 wrote:
    Do wytwarzania sensownych ilości ozonu generator wysokiego napięcia stałego się nie nadaje.

No dobrze czyli nie uda się zmontować taniego zestawu :cry:
    Na allegro zestaw np.taki
    http://allegro.pl/generator-ozonu-ozonator-5000mg-h-odgrzybianie-o3-i2400866872.html
    kosztuje 349 zł. Czyli sam zasilacz kosztuje ponad 250 zł. Może ktoś zna adres/link gdzie dostanie się tańszy zasilacz spełniający wymagania dla poprawnej pracy ozonatora. No chyba, że ktoś ma pomysł jak samemu zmontować odpowiedni tani zasilacz/przetwornicę :D
    grendel123
    Level 15  
    Najtaniej i najskuteczniej: transformator wysokiego napięcia od starego telewizora (koniecznie stary typ bez wbudowanego powielacza) + jakikolwiek generator 15-20kHz z kluczem na jakimś tranzystorze polowym + rurka szklana z siatką ze stali nierdzewnej (koniecznie nierdzewna) w środku i na zewnątrz. Tak zrobiona lampa po załączeniu świeci ślicznym fioletowym światłem jak na podanym wyżej filmie, jeśli tylko dość dokładnie i równo umieścimy siatki. Tanio lepiej się nie da.
    elektryku5
    Level 38  
    Cewka zapłonowa jest bardzo łatwa do zdobycia, a też potrafi wytworzyć ozon. Szczególnie przy bardzo wolnym przełączaniu, wtedy to nawet kula plazmowa na takiej cewce produkuje dużo smrodu. (Zamiast łuku po prostu przeskakują iskry, kula to żarówka jednokrotnie owinięta drutem, żarnik do wyjścia, a drut do masy cewki.)

Przy większych częstotliwościach (piszczący łuk, na ucho środek pasma akustycznego) cewka z auta jakoś specjalnie dużo ozonu nie produkuje.

To tak odnośnie cewki zapłonowej, bo niestety dostanie trafa to nie lada problem, wszystkie poszły do kul plazmowych...
  • IGE-XAO
    Prepond
    Level 19  
    ktoś sprawdzał jak grube może być szkło??
    miki1998
    Level 10  
    elektryku5 wrote:

... niestety dostanie trafa to nie lada problem, wszystkie poszły do kul plazmowych...

Zanim zacząłem pytać o zasilacz na forum próbowałem znaleźć odpowiedni na allegro, google itp. Niestety bez rezultatu.
    Niezmiennie twierdze, że zasilacze sprzedawane w zestawie do samodzielnego montażu ozonatora są drogie. :cry:
    No to pozostaje chyba odżałować 350 zł na taki zestaw. Tylko żeby to NAPRAWDĘ działało a nie było tylko latarką świecącą na fioletowo.
    Prepond
    Level 19  
    chłopie, zasilacz od laptopa....

ja nie wiem jak to ma działać według schematu z pierwszej strony... Częstotliwość jaką się da ustawić to max 5kHz co cholernie musi piszczeć... A dwa autor napisał, że użył BUZ11 zamiast IRF510 który też jest za mały... BUZ11 jest na max napięcie 50V a przecież tam się indukuje kilka setek na pierwotnym jak MOSFETa się zatka.... ciekawe...
    elektryku5
    Level 38  
    Wszyscy się na to trafo uparli, a co szkodzi spróbować z cewką zapłonową, toż to dość łatwo zdobyć i potrafi ozonem zesmrodzić.
    --Tesla--
    Level 9  
    Kiedyś się bawiłem i ładnie sie spisuje cewka zapłonowa przerywana przekaźnikiem od kierunkowskazów.
    elektryku5
    Level 38  
    Ja miałem cewkę przerywaną przekaźnikiem DC podłączonym pod 50Hz, równolegle z stykami kondensator chyba 330nF/275VAC, dawało to dużo wymaganego gazu, lecz przekaźniki lubiły się szybko palić, co chyba dziwne nie jest.

Potem jako klucz miałem tranzystor wysokonapięciowy (typu nie pamiętam) i jakoś działało.

Żarówkę jak już wyżej pisałem można owinąć drutem i nie potrzeba rurek szklanych i siatek.

Tylko z taką cewką uważać trzeba, bo tam efekt naskórkowy nie wystąpi przy tak małych częstotliwościach.
    Prepond
    Level 19  
    pękła komuś podczas pracy szklana rurka?
    MlodyAmator
    Level 13  
    Witam.

Zabieram się za zmontowanie takie ozonatora na NE555. W związku z tym mam kilka pytań:

1.Zrobię go na zdobycznej cewce zapłonowej z samochodu (nie wiem jakiego) której wartość rezonansowa wynosi 8kHz (najmocniejsze wyładowania). Chcę zrobić generator bez możliwości przestrajania. Więc częstotliwość ustawię stałą. Ale nie wiem jaka wartość wypełnienia będzie generowała najlepsze warunki do wyładowań koronowych.
    Lepiej krótkie impulsy? [<50%]
    Zrównoważone? [=50%]
    Czy długie ładowanie i krótka przerwa? [>50%]

Najlepiej konkretna wartość by mnie interesowała. Chcę to zrobić bez możliwości regulacji. Żeby nie korciło użytkowników poprawianie parametrów, a wiem, że nie tylko ja będę korzystał z tego ozonatora.
    2.Jaki tranzystor będzie najlepszy?
    Autor stosuje BUZ11 i działa, pomimo sceptycznej wypowiedzi jednego z kolegów który zaleca IRF510. Całość będzie zasilana bezpośrednio z gniazda zapalniczki, więc tranzystor będzie sterowany bezpośrednio przez NE555.

Dźwięk pracy mi nie będzie przeszkadzał.
    Jak wspomniałem wcześniej chcę zasilać go z gniazda zapalniczki, bo napięcie będzie odpowiednie, a o akumulator się nie martwię, ponieważ w instrukcji ozonatora komercyjnego jest napisane, że klimatyzacja ma pracować z maksymalną wydajnością z obiegiem wewnętrznym podczas ozonowania, a co za tym idzie i silnik, tak więc prądu nie zabraknie.

Pozdrawiam,
    Piotr.
    Prepond
    Level 19  
    nie trafisz tak z tą częstotliwością i wypełnieniem, to trzeba eksperymentalnie... wszystko zalezy co użyjesz do wyladowań w sensie nie samą cewke tylko co konkretnie podłączysz, siatke, szczotke, jakie szkło jaka rurka itp... sam zobaczysz. Od razu rób regulacje bo będziesz żałował, a później wypierniczysz potncjometry a wstawisz rezystory jak się boisz, że ktoś to zmieni...
    elektryku5
    Level 38  
    Ja celowałbym w 50% lub mniej. Z generatorem też trzeba uważać, mi udało się uwalić kilka NE555, w sumie nie wiem czemu, ale możliwe, że przez bliskie położenie generatora i cewki, później wyprowadziłem sobie generator osobno, w większej odległości i działało długo. Gdzieś był też schemat na 74HC00, eksperymentowałem z nim i bodajże przy 1kHz był ładny gruby łuk, ale ozonu dużo nie było.
    Tak jak napisałem wcześniej, niska częstotliwość, niezbyt duże wypełnienie i mamy generator.

Przepraszam tylko jeśli miałaby zajść jakaś pomyłka, bo robiłem to już dawno.
    k3rano
    Level 12  
    Tak apropo ozonu... Też przymierzam się zbudować takie cudo, bo ceny gotowych urządzeń odstraszają. W dodatku jak ktoś pisze, że auto wystarczy ozonować 20-30 minut ozonatorem o wydajności 500mg/h, to twarz sama się śmieje :) Ozonatorem takiej wydajności można ozonować co najwyżej powierzchnie około 1,5 metra sześciennego - tylko... i ani metra więcej, bo nie osiągniemy odpowiedniego progowego stężenia.
    --Tesla--
    Level 9  
    Mi za czasów szkolnych na cewce i żarówce udało sie ''zapachnić'' całą klasę że aż ''zatykało dech'' tak więc wydajność musiała być spora
    lordqpa
    Level 24  
    Chciałbym zbudować generator ozonu i podsumowując ten wątek wybrałem opcję:
    - zasilanie 12V z instalacji samochodowej
    - generator impulsów PWM na NE555 zestrojony na ok.200Hz na wyjściu MOSFET
    - cewka samochodowa lub motocyklowa (6V)
    - "lampa" ze szklanej rurki, siatka na zewnątrz, wewnątrz stalowa/mosięzna szczotka do czyszczenia rur 1,5 cm średnicy np: http://lowca.pl/image_func.php?img=gfx/2f8c8b440e2528f8de028a22c36d1a17.jpg&maxwidth=350
    - wentylator
    Powinno zadziałać.
    Tylko jedno pytanie "-" WN do siatki czy do szczotki ?
    lordqpa
    Level 24  
    k3rano wrote:
    Jaką wydajność przewidujesz?

Myślę, że do samochodu wystarczy.
    k3rano
    Level 12  
    A mam jeszcze pytanie. Pomińmy to jakie zastosujemy elektrody do wyładowań koronowych (domyślam się że im większa powierzchnia tym więcej wyprodukowanego ozonu). Ale interesuje mnie kwestia zasilacza/transformatora. Od czego głównie zależy ilość ozonu od napięcia czy mocy zasilacza? Ile elektrod można np podłączyć do jednego zasilacza? i czy im większe napięcie tym większa produkcja ozonu?

Dlaczego pytam, bo czy gdybym np w ozonatorze 500mg.h zamiast tuby wytwarzającej ozon podłączył płytkę 3,5 g/h, to czy wydajność by wzrosła? Czy zasilacz pociągnąłby taką płytkę?
    Prepond
    Level 19  
    Wydajność zależy od częstotliwości po części bo ona decyduje o prądzie jaki popłynie na pierwotnym a tym samym napięciu jakie uzyskasz na WN które oczywiście do szczotki a siatkę dajesz do masy. Im większe napięcie tym większa powierzchnia jaką możesz użyć do produkcji ozonu w sensie większa szczotka w środku:) Najlepiej na gg 3703209 opowiem o swoich spostrzeżeniach... Jak zmienisz samą płytkę a resztę zostawisz to nic się nie zmieni, pobór prądu będzie ten sam.
    MlodyAmator
    Level 13  
    Witam ponownie.
    Zbudowałem generator z postu autora i mam problem.
    Generator startuje dobrze, ustawiam maksymalną częstotliwość, minimalne wypełnienie i włączam. Generator zasila cewkę z Poloneza. Zasilanie podłączam pod B+ pod drugą śrubę podłączam masę (którą kluczuje tranzystor).
    Mój problem polega na paleniu tranzystora.
    W pierwszej wersji zasugerowałem się tym co napisał autor, że pominął inwerter i zastosował BUZ11. Więc i ja tak zrobiłem. Niestety tranzystor padł po kilkudziesięciu sekundach generowania iskier między wyjściem HV, a śrubą z masą (którą kluczuje tranzystor).
    Kupiłem IRF830, podziałał może minutę i też padł. Razem z tranzystorami padły mi dwa NE555.
    Całość zasilam z zasilacza stabilizowanego 12V 1.5A. Maksymalny prąd jaki układ pobierał przed spaleniem nie przekraczał 700mA.
    Co jest powodem uszkodzeń?
    Skąd wziąć masę do HV? Bo domyślam się, że to właśnie wyładowania HV na źródło tranzystora go uszkadza.

Pozdrawiam,
    Piotr.
    Prepond
    Level 19  
    Ja mam zrobione tak jak w opisie "NIGDY TAK" i śmiga, ale na częstotliwości 28kHz więc prąd mały bierze. Zasilacz mam o wydajności 5A. Tobie się pali bo cewkę na pierwotnym masz cienkim drutem i sporo zwojów więc zachodzi jakieś zjawisko co pali MOSFETA w tej konfiguracji "NIGDY TAK" :P Jak masz trafo WN i max 10 zwojów to chodzi.