Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Restart komputera po większym obciążeniu

21 Sie 2011 22:11 5248 15
  • Poziom 9  
    Witam

Temat często poruszany, dla mnie niestety po raz pierwszy w praktyce.

Otóż po większym obciążeniu komputera restartuje się. Problem pojawił się nagle po dwóch latach od kupienia komputera.

Konfiguracja:

System: Windows 7 (64 bit) - Service Pack 1

Płyta główna: Asus P6T Intel X58

Procesor: Intel Core i7 920 2.67GHz
    Scythe Mugen 2

Karta graficzna: podwójna NVIDIA GeForce GTX 285
    Monitor: Dell U2711 27"

RAM: Corsair Dominator 12 GB 1600 MHz

I zasilacz: Be-quiet Dark Power BQT P7-PRO 1000W

Praktycznie problem występuje od jakiś dwóch tygodni i zaczął się pojawiać nagle. Komputer restartuje się jakieś 5 minut po odpaleniu takich gier jak Napoleon Total War, World of Tanks czy też Stalker - Cień Czernobyla i Zew Prypeci. W przypadku tych dwóch ostatnich problem wyeliminował się aczkolwiek nie wiem jak - poniżej dokładnie to opisałem. Wszystkie gry były wcześniej grane na tym samym kompie i nie było problemów. Dodatkowo mam uruchomioną na komputerze grę Men of War Assault Squad i na niej takich problemów nie ma.

Wszystkie gry odpalam na rozdzielczości - 2560x1440. W przypadku Stalkera Cień Czernobyla jak podałem wcześniej ten problem też występował, ale zmniejszenie rozdzielczości pomogło - tyle tylko, że sama gra jest nie przystosowana do rozdzielczości od 1920x1080 w górę i one podobno często sprawiają, że komputer podczas gry wariuje. W przypadku Zewu Prypeci problem sam ustąpił bez zmiany rozdzielczości.

Komputer nie podkręcany.

Komputer na 100% czysty jeśli chodzi o wirusy, odkurzony w środku. Także temperatury są w normie - procesor przy dużym obciążeniu max lekko powyżej 50, grafika przy największym obciążeniu 60, reszta komponentów przy takim obciążeniu około 30 stopni. W stanie spoczynku lub małego obciążenia wszystko na poziomie 30-40 stopni. I takie temperatury były od początku.

Wymieniłem ostatnio RAM - zamieniłem 6 GB na 12 GB - ten sam typ ramu. Problem występował już przed i po wymianie RAM-u. Tak więc raczej kości odpadają.

Zastanawiam się nad dwiema możliwościami - Service Pack 1 do Windowsa 7 lub zasilacz - tu dodam, że mam komputer podpięty przez prostą listwę a w domu mam jakby troszkę wyższe napięcie niż powinno być - taki urok miejsca zamieszkania że mam o 2-8 V wyższe napięcie. Komputer użytkowany jednak był w tych warunkach dokładnie rok a sam ma dwa lata - drugi komputer o trochę słabszych możliwość pracuje w tych samych warunkach i nic się z nim nie dzieje.

Czy jest możliwe, aby ten SP1 coś namieszał? Przyznam się, że problemy jakby się pojawiły w podobnym czasie co jego instalacja. Wczoraj sformatowałem komputer i też już zainstalowałem SP1. Więc nie mogę sprawdzić tego - a z racji tego, że wcześniej problem na Stalkerze wyeliminowałem, myślałem, że to była wina tylko tej jednej gry. Ale na czystym komputerze po instalacji Napoleona TW problem się pojawił.

Z drugiej strony, czy zasilacz mógłby męczyć się z powodu napięcia? Albo zużyć się z tego powodu?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zapuściłem MemTesta aczkolwiek nie jest proste przetestowanie 12 GB... Tyle tlyko, że jak miałem 6GB to problem też występował - a wątpię aby nagle RAM się popsuł a nowy był zepsuty od razu.

Co do zasilacza to nie mam możliwość sprawdzenia innego - drugi komputer jaki mam ma 850 a wiem, że taki nie pociągnie sprawnie mojego zestawu - już to przerabiałem. No i nikt z znajomych nie ma mocnego zasilacza.

Jest jakiś inny sposób sprawdzenia zasilacza?
  • Poziom 43  
    Czemu 850W ma być za mało do tego zestawu? (jeżeli to firmowy zasilacz).

Uruchom OCCT -> CPU:OCCT test i zobacz czy się wyłączy?

Wklej uzyskane wykresy.

SPOSÓB WKLEJANIA GRAFIKI
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

Jeżeli grafika ma tylko 60 stopni w stresie to czym mierzona temp. i jakie chłodzenie - bo to strasznie mało jak na tą kartę.

Uruchom Furmark -> Stability Test i podaj temperaturę po 10-15 min. - można zrobić screen.

Zrób ten test Memtest'em bo jeżeli piszesz, że problem był wcześniej to dlaczego teraz miałoby go nie być - chyba, że sprawdzałeś te nowe 6GB oddzielnie?! (po wyjęciu starych pamięci)
  • Poziom 43  
    Jest prosty sposób sprawdzenia zasilacza, miernik i pomiary w stresie w tym wypadku.
  • Poziom 9  
    Jak skończę Memtesta to zabiorę się za resztę a co do RAM-u to ja zamieniłem 6GB na 12 GB - starych kości nie wsadzałem. Czyli nie dokładałem RAM-u ;) A wcześnie problem występował od tych niecałych dwóch tygodni na starych RAM-ach przy czym na tej samej konfiguracji wszystko wcześniej chodziło - wiosna, bo wtedy ostatni raz na tym zestawie uruchomiłem Napoleona.

Temperatury sprawdzałem programikiem EnchanceMy7even bo to akurat mam na dysku, wcześniej sprawdzałem - rok temu, jakimś innym programem - bardziej konkretnym - bo wiem, że ten co używam teraz to nie jest szczyt szczytów, ale nie pamiętam już nazwy. Temperatury mam niskie bo mam sporo chłodzenia w obudowie - po za Mugenem na procku, mam 4 wentylatory - 2 duże - bok i góra, 1 średni przód i 1 mały tył no i dość dużo miejsca w obudowie więc jest duża cyrkulacja powietrza.

No i oczywiście wyniki są takie same teraz jak i kiedyś.
  • Poziom 43  
    Windmaker napisał:
    Czy jest możliwe, aby ten SP1

Możliwe, np. miałem na serwisie laptopa HP po SP1 padł na tyle, że musiałem zrobić przywracanie systemu do stanu fabrycznego.
    Wklej obrazki z OCCT CPU 1h i napięcia zmierzone w trakcie.
  • Poziom 9  
    Co do Memtesta to sprawdziłem 10 GB RAM'u na 150% - nie wiem jak to ten programik to podaje i nie wykrył błędów więc RAM odpada.

A co do SP1 - czy można np. odinstalować go przez Programy i funkcje? Czy lepiej zapuścić znowu format dysku i ściągnąć wszystkie aktualizacje bez SP1?

I jedna rzecz - bo procka akurat przy ostatnim czyszczeniu nie "otwierałem" i nie sprawdzałem pasty, ale jak czytałem na forum tu to w podobnych tematach była dyskusja o paście. Czy jest możliwe, aby po bodajże roku - bo tyle gdzieś było od ostatniego zdjęcia procka pasta wyschła? Wtedy było jej dużo.

A tu zdjęcie z EnchanceMy7even czujników podczas testu tym OCCT - po jakiś 27 minutach testu:

Restart komputera po większym obciążeniu

Pokazuje akurat 97% obciążenia jak dobrze rozumiem.

A tu obrazki z testu tym OCCT - nie dałem pełnego godzinnego testu bo akurat trochę późno jest dla mnie :D - nie wyłączyło kompa rzecz jasna. Jutro jeszcze raz zrobię test ale na pełną godzinę.

Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu Restart komputera po większym obciążeniu

Moja wiedza się tu całkowicie wyłącza ale tak mi świta, że skoro ten test zadziałał to może faktycznie SP1 psuje coś bo gry go "męczą"?

A i pytanie do FurMarka - mam wersję 1.9.1

I nie mam tam opcji Stability test - mam jedynie BURN-IN test - to jest to samo? Bo wolę nie ryzykować skoro ostrzeżenie tam jest, że na własne ryzyko odpalam ten test :D
  • Poziom 43  
    Windmaker napisał:
    Także temperatury są w normie - procesor przy dużym obciążeniu max lekko powyżej 50

Widzisz a testując OCCT temperatura dochodzi do ~80 stopni.

Dlatego 60 stopni na tej grafice w stresie jest mocno podejrzane - jeżeli w IDLE ma 53 stopnie!
    Tak możesz uruchomić Furmark'a z tą opcją - ciekawe do jakiej temp. dojdzie?!
  • Poziom 9  
    No i konkret - ledwo kliknąłem przycisk komputer się zrestartował.
  • Poziom 43  
    Wykres z temp. się pokazał? Ile stopni było?

Teraz są dwa wyjścia albo k.graficzna albo zasilacz.
  • Poziom 9  
    Nic się nie pokazało - jak tylko kliknąłem przycisk to komputer się zrestartował.

I tu dajesz mi do myślenia - karta graficzna - miałem jakieś dwa tygodnie temu mały problem po instalacji starej gry że musiałem od nowa sterowniki instalować do grafiki i Dx-a. Po ich instalacji - wersja 280, wcześniej miałem bodajże 260, w opcjach NVIDIA włączyłem funkcję Maksymalizuj wydajność 3D w Ustaw konfigurację SLI i efektów PhysX. Nie wiem czy miałem tę opcję włączoną przed tą zmianą sterowników wtedy.

EDIT:

Wyłączyłem tę funkcję teraz.

Teraz odpaliłem FurMarka i włączył się - na jednej karcie pokazał 80 stopni max a na drugiej 55.

Zastanawiam się więc czy czasem nie zrobiłem numeru i przez te dwa lata nie jechałem na jednej karcie graficznej? I po prostu jak coś zmieniłem to się okazało, że był błąd jakiś?
  • Poziom 43  
    Niech ten Furmark pochodzi te 10-15 minut i wtedy podaj temperatury.
  • Poziom 9  
    Ok to jutro zapuszczę testy wszystkiego bo teraz już chyba czas odespać ten dzień :D

Tylko jeszcze jedno pytanie - obawiam się, że najgorsze - czy możliwe jest, aby problem leżał w podwójnych kartach graficznych? Np. źle wpięte/uszkodzone - podczas składania komputera przez komputronik? Bo u nich zamawiałem komputer i to oni go składali. Lub też nie wiem w BIOSie? Albo, że jedna karta jest uszkodzona?

To w jakimś stopniu by tłumaczyło, problem - kiedy powiedzmy nie miałem wcześniej włączonej tej w.w. funkcji, i ją teraz odpaliłem, to gry, które wykorzystują mocniej grafikę i potrafią obciążyć te dwie karty wysypują się bo druga jest po prostu uszkodzona a ta gra MoW AS po prostu nie jest w stanie obciążyć grafiki na tyle?

Nie jestem jakoś uzdolniony w obsłudze komputerów więc się nie znam ale może coś w tym kierunku?
  • Poziom 43  
    Ta opcja powinna być włączona dla Twoich kart pracujących w SLI - inaczej pracuje tylko jedna grafika.

Warto by sprawdzić działanie gier/furmark'a na każdej karcie pojedyńczo.
  • Poziom 9  
    Wiem, że to będzie głupie pytanie, ale muszę je zadać:

Gdzie mogę sterować którą kartę graficzną chcę używać?

I takie pytanie - monitor mam podłączony do karty z indeksem (1) a PhysX do karty z indeksem (2). Dalej gra MoW AS nie jest na liście tych, które wykorzystują SLI - i na niej nie mam żadnych wysypów.

Dalej - jak odpalam FurMarka na włączonym SLI to natychmiast mi się wyłącza komputer, jak wyłączę tę funkcję to robi normalnie test wg. wskazanych w poście wcześniej statystyk.

Kolejna rzecz - w opisie instalacji SLI na stronie NVIDIA jest napisane, że powinienem po włączeniu komputera otrzymać komunikat, że mam taką obsługę kart skonfigurowaną i że mogą ją włączyć. Dokładnie chodzi o sam koniec tego poradnika: http://www.nvidia.pl/object/slizone_howto_install_pl.html

Ja takiego komunikatu nie mam nawet po sformatowaniu dysku i świeżej instalacji systemu - przynajmniej nie przypominam sobie aby się pojawił.

I jeszcze jedno pytanie - czy w BIOSie powinno być np. coś ustawione aby taką obsługę zrobić? Pytam się bo dość dawno temu moje dyski twarde odmówiły mi posłuszeństwa i przy okazji zrestartował się BIOS. Dyski były strzelone fabrycznie i po prostu po użytkowaniu ich przez jakiś czas padły zupełnie - były w RAIDzie i to on padł - więc to nie wina komputera bo pierwsze oznaki błędów na nich pojawiły się na wcześniejszym komputerze - ale nie zaniepokoiły mnie wówczas. Żeby nie było - dyski mam wymienione na nowe i sprawne, zresztą system mam teraz na dysku SSD. I wszystko działa w tej konfiguracji od dawna.

EDIT:

Na włączonym SLI każda próba odpalenia Furmarka kończy się restartem. Odpaliłem na wyłączonym i temperatura podeszła po chwili do 95 stopni - wtedy wyłączyłem test bo i tak miałem ustawiony alarm na 100.

Odpaliłem też Napoleona TW bez SLI na praktycznie takich samych ustawieniach i obciążeniu jak wczoraj i wszystko zadziałało.

Po jednym z tych restartów system "wyłączył" karty graficzne i w Menadżerze urządzeń musiałem je włączyć od nowa i wtedy wyszło, że jedna z kart po włączeniu dalej error pokazuje, natomiast druga po włączeniu odpala się normalnie i znika error z drugiej karty.

Karta która sprawia problemy jest podpięta pod magistralę PCI 2.

Czyli problem leży na 100% w czymś związanym z kartą graficzną - i teraz pytanie co mam zrobić?