Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiego sprzętu potrzebuje? WiFi na odległość do 100m

lgtco99 22 Sie 2011 00:20 4545 32
  • #1 22 Sie 2011 00:20
    lgtco99
    Poziom 11  

Witam.

Potrzebuję sprzętu, który zapewniałby dobry zasięg w murowanym domu i drewnianych domkach na odległość do 100m.

Obecnie posiadam router TP-LINK TD-W8910G. Wiem, że muszę kupić antenę. Pytanie brzmi: Jaką?
    Czy wystarczy antena czy potrzebuję też dodatkowego sprzętu?

0 29
  • #2 22 Sie 2011 09:52
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Ile domków ?

Jakie masz pasmo łąćza internetowego ?

Czy w okolicy są już sieci WIFI 2.4Ghz ?

Czy to ma być porządnie czy najtaniej.

Czy wszystkie komputery mają się widzieć, dzielenie plików ?

Jedna antena zewnętrzna na bazie 'siejąca' neta dookoła.
    W każdym domku antena zewnętrzna. Jeśli wewnątrz domku potrzeba pokrycia WIFI to drugi APek do siania neta po domku. Co do zasięgu WIFI w domkach to srebrnej kuli do WIFI w zabudowie nie ma, to loteria, dopóki nie spóbujesz nie będziesz pewny jak z pokryciem będzie. Generalnie jedna ściana OK, dwie może, trzy raczej nie. Sufit na pewno więcej niż jedna ściana (zbrojenie dodatkowo)

Masz do wyboru techologię 2.4ghz lub 5ghz, da druga mniej spotykana zatem zakłócenia mniejsze od innych sieci, ale droższa.

Na bazie powinien być router z zaawansowanym podziałem pasma.

EDIT:
    W domkach drewnianych jest szansa że będzie WIFI wprost z bazy, jeśli by na bazie postawić 'mocną' antenę, ale bez próby nic nie wiadomo.

0
  • #3 22 Sie 2011 10:12
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można też zrobić "myk" z anteną kierunkową - jeśli wszystkie trzy punkty są w linii, to można wykorzystać właściwość anteny kierunkowej - otóż sieje ona też w przeciwnym kierunku, jednak z dużo mniejszą mocą.

0
  • #4 22 Sie 2011 15:14
    lgtco99
    Poziom 11  

bogiebog napisał:
    Ile domków ?

Tak jak widać na zdjęciu; "na dole" 5 domków i murowany dom, "na górze" 8 domków.

bogiebog napisał:
    Jakie masz pasmo łącza internetowego ?

Obecnie 1Mbps w październiki migracja do 10Mbps

bogiebog napisał:
    Czy w okolicy są już sieci WIFI 2.4Ghz ?

2, może 3. Chyba 2.4GHz

bogiebog napisał:
    Czy to ma być porządnie czy najtaniej.

Najlepiej coś pomiędzy :D. Ale bliżej do porządnie.

bogiebog napisał:
    Czy wszystkie komputery mają się widzieć, dzielenie plików ?

Raczej nie. Zależy mi po prostu na dostarczeniu internetu do wszystkich kwater.

bogiebog napisał:
    Jedna antena zewnętrzna na bazie 'siejąca' neta dookoła.
    W każdym domku antena zewnętrzna.

W każdym domku antena zewnętrzna?!

Trochę nie doprecyzowałem moich oczekiwań. Zależy mi na tym, aby każdy gość mógł korzystać z internetu na swoim laptopie.

Czy sprawę załatwiły by dwie anteny kierunkowe zamontowane w punkcie zaznaczonym na zdjęciu?

Umieszczam także zdjęcie z lokacji ewentualnych anten.

Zdjęcie A:

W przypadku zdjęcia A antena mogłaby się znajdować jakieś 2m wyżej.

Zdjęcie B:

Wydaje mi się że dwie anteny będą lepszym wyborem bo ciężko znaleźć miejsce w którym antena "widziałaby" wszystkie kwatery.

0
  • #5 22 Sie 2011 15:29
    piterus99
    Poziom 43  

Do domku wewnątrz osobny AP(może zostać ten TP-Link co masz po prostu).
    Na zewnątrz dwa urządzenia TP-Link WA-5120G, każdy by obsługiwał swój sektor.
    Jednak w domkach może być problem z zasięgiem - zależnie od grubości murów, tego się nie da powiedzieć, trzeba by to wybadać.

Jeśli iść w koszty, można powiesić dwa sektory i dokręcić do nich po bullecie, ale czy to by coś dało... Z drugiej strony nie przesadzajmy, odległość jest mała, więc spokojnie powinno to działać na tych WA-5120G.

0
  • #6 22 Sie 2011 15:35
    bogiebog

Podstawa stabilnego sygnału to widoczość optyczna.
    Wszelkie przeszkody, szczególnie te z zawartością wody negatywnie wyływają na sygnał.

Mocne anteny osiągają moc kosztem wiązki (tzn mocniejsza antena oznacza węższa wiązka), Mocne anteny dookólne zawężają wiązke w pione (jak latarnia morska).

Ja bym próbował mocniejszą antenę dookólna (10-12db) i sprawdzał pokrycie w domkach, tam gdzie nie ma wystarczającego sygnału niestety trzeba dołożyć dwa radia WIFI (jeden do odbiouru z bazy drugi so siana WIFI po domi), np Airlive Duo.

Sprawdż z charakterystki anteny dookólnej, 10-12db czy wszystkie domki znajdą się we wiązce.

Ilustracja wiązki anteny WIFI w zależności od wzmocnienia

Jeśli chcesz odbierać bezpośrednio z bazy na komputerze/laptopie to tylko 2.4ghz bo kart do kompa na 5ghz nie ma.

W bazie routerboard RB750 + ubiquity bullet 2 do anteny http://ubnt.com/bullet

Antey na bazę szukaj w Dipol, Interline, CyberTeam, CyberBajt, ProConnect.

0
  • #7 22 Sie 2011 15:51
    lgtco99
    Poziom 11  

Czyli musiałbym dokupywać drugi router i dwa AP?

Myślę że routera nie potrzebuje ale tych AP nie mogę znaleźć w żadnym sklepie.

0
  • #8 22 Sie 2011 16:05
    bogiebog

Jak w bazie nie dasz routera z podziałem pasma (QOS) to jeden 'ściągacz' zamuli wszystkim neta, no chyba że wszyscy będą grzecznie oglądać strony www tylko.

0
  • #9 22 Sie 2011 18:03
    lgtco99
    Poziom 11  

A może TP-Link TD-W8960N+ Dwie anteny kierunkowe? To nie wystarczy?

0
  • #10 22 Sie 2011 18:05
    bogiebog

Dwie anteny służą do standardu "N", nie obsłużysz dwóch sektorów tym.

0
  • #11 22 Sie 2011 18:22
    lgtco99
    Poziom 11  

Nie ma routerów które pozwalałyby na podłączenie dwóch oddzielnych anten?

Cytat:
    Podstawa stabilnego sygnału to widoczość optyczna.

Dlatego więc antena dookólna odpada raczej odpada.

Te zdjęcia są wykonywane z domu w którym mieszkam i w którym mam obecni router. Nie ma punktu w którym antena "widzi" wszystkie kwatery.

Grubość ścian w drewnianych domkach raczej nie ma takiego znaczenia bo w większości przypadków z komputera korzysta się na tarasach.

Więc może do routera który mam dokupić dwa AP i dwie anteny kierunkowe?

0
  • #12 22 Sie 2011 18:33
    bogiebog

Bez widoczności optycznej robisz to na własne ryzyko.

lgtco99 napisał:
    Więc może do routera który mam dokupić dwa AP i dwie anteny kierunkowe?

Jak na tarasie to może na standardowych antenach pójdzie. Przetestuj to najpierw a potem dokupuj anteny jakby było za mało.

0
  • #13 22 Sie 2011 18:38
    lgtco99
    Poziom 11  

bogiebog napisał:

Jak na tarasie to może na standardowych antenach pójdzie. Przetestuj to najpierw a potem dokupuj anteny jakby było za mało.

Na standardowej antenie nie ma szans. Do tej pory korzystam również z anteny kierunkowej (jakiejś anonimowej) ale nie wiele pomaga.

Teraz wpadłem na pewnie pomysł w którym antena dookólna chyba dała by radę. A jak to z nimi jest z zasięgiem w pionie? Część domków jest wyżej a część niżej więc gdy jedne domki miały by dobre zasięg to czy reszta nie miała by problemów?

0
  • #14 22 Sie 2011 18:44
    bogiebog

Wykonaj test, ustaw apeka ze standardową anteną w miejscu gdzie ma być docelowa antena, na laptopie w jednym z domków zainstaluj inssider-a i zmierz jaki masz sygnał.

Pasowałoby mieć -70db conajmniej, więc jak masz -90db to raczej żadna antena ci nie przebije przez przeszkody.

0
  • #15 22 Sie 2011 19:26
    lgtco99
    Poziom 11  

Spróbuje, tylko wykombinuje jakiegoś laptopa :)

Przeszkód fizycznych raczej nie ma. Ale jak to jest z zasięgiem w pionie?

0
  • #16 22 Sie 2011 19:28
    bogiebog

lgtco99 napisał:
    Ale jak to jest z zasięgiem w pionie?

Tak jak pisałem.

0
  • #17 22 Sie 2011 19:38
    lgtco99
    Poziom 11  

OK, jutro biorę laptopa, testuje i złoże raport :D

0
  • #18 23 Sie 2011 16:46
    lgtco99
    Poziom 11  

Gotowe.

W najwyższym punkcie RSSI wyniosło -78--80 (przy domkach na samej górze).
    W najniższym punkcie przy murowanym domu na samym dole wyniosło -73--75.

0
  • #19 23 Sie 2011 17:18
    bogiebog

-80 jest słabszym sygnałem od -70.

No to potrzebujemy +10db, standardowa antena routera ma 2dbi, zatam jakaś antenka 12dbi, np TL-WA5210G, ale sprawdż czy domki zmieszczą się we wiązce, lub jakaś dookólna 12dbi jak pisałem wczesniej.

0
  • #20 23 Sie 2011 18:29
    hermes-80
    Poziom 43  

Jeśli teren jest twój to lepiej wziąć kabel UTP zewnętrzny, łopatę i położyć skrętkę.

0
  • #21 23 Sie 2011 19:47
    homikro
    Poziom 12  

zgadzam się z hermes-80
    a jak chcesz wi-fi to postaw zwykłe AP w domkach i nie będziesz nic kombinował, sygnał super pokrycie nawet 200% :-P

0
  • #22 23 Sie 2011 20:50
    lgtco99
    Poziom 11  

homikro napisał:
    zgadzam się z hermes-80
    a jak chcesz wi-fi to postaw zwykłe AP w domkach i nie będziesz nic kombinował, sygnał super pokrycie nawet 200% :-P

Domków jest 13 + dom murowany + dom w którym mieszkam.

Chyba zdecyduję się po prostu na antenę.

0
  • #23 23 Sie 2011 20:52
    hermes-80
    Poziom 43  

Chcesz to zrobić porządnie to zrób to na kablu podprowadzając do każdego domku kabel.
    W domu jakaś mała centralka z patch panelem, switchem 16/24 portowym zarządzanym z VLAN-ami + router (mocniejszy np RT-N16 + Tomato ( Vlany + logowanie połączeń, podział łącza), do każdego domku jakiś taniutki router z wifi i będzie git
    Inaczej to będzie niemiłosiernie kulało.

0
  • #24 23 Sie 2011 21:07
    homikro
    Poziom 12  

W domku wystarczy zwykły AP już nie przesadzajmy z routerem.

Osobiście próbowałem już z jednym routerem z WI-FI i klient łapał neta z budynku obok.
    I do mnie że nie działa.

0
  • #25 23 Sie 2011 21:10
    hermes-80
    Poziom 43  

No nie zwykły AP bo router pozwoli na odcięcie podsieci i umożliwi podłączenie dowolnej ilości urządzeń przez wczasowiczów pod ich router wifi, a jednocześnie przycięcie pasma na samo IP WAN routera co zapobiegnie niekontrolowanemu podziałowi łącza (czyli nadanie pasma na domek, a nie na urządzenie)

0
  • #26 23 Sie 2011 21:17
    homikro
    Poziom 12  

ok ok
    co nie zmienia faktu że łopata/szpadel oraz UTP CAT 5E będzie optymalnym rozwiązaniem :-))
    Chociaż te 100 m mnie trochę martwią w specyfikacji jest do 90m.

0
  • #27 23 Sie 2011 21:20
    hermes-80
    Poziom 43  

?? Jakie 100 - przecież podaje 50 w jedna stronę i 50 w druga stronę max - centralka przecież w domu musi być w tym pośrodku działki tam gdzie będzie dostarczony net.

0
  • #28 23 Sie 2011 21:24
    homikro
    Poziom 12  

Zasugerowałem się tym

lgtco99 napisał:

Potrzebuję sprzętu, który zapewniałby dobry zasięg w murowanym domu i drewnianych domkach na odległość do 100m.

0
  • #29 23 Sie 2011 22:01
    lgtco99
    Poziom 11  

hermes-80 napisał:
    Chcesz to zrobić porządnie to zrób to na kablu podprowadzając do każdego domku kabel.
    W domu jakaś mała centralka z patch panelem, switchem 16/24 portowym zarządzanym z VLAN-ami + router (mocniejszy np RT-N16 + Tomato ( Vlany + logowanie połączeń, podział łącza), do każdego domku jakiś taniutki router z wifi i będzie git
    Inaczej to będzie niemiłosiernie kulało.

Cena czegoś takiego to ok 1500zł. Nijak to się ma do anteny za 200zł.

Wdzięczny jestem wszystkim za te porady. Po prostu nie wiem czy nie jest to trochę przerost formy nad treścią. Na początku napisałem, że zależy mi na tym aby na terenie całego ośrodka każdy mógł skorzystać z internetu. 50-70% ludzi ma ze sobą laptopa (mniej więcej). Z drugiej zaś strony ich liczba będzie wzrastać i komfort korzystania z sieci byłby większy gdyby w to zainwestować większą kwotę.Byłba by to przecież inwestycja na dłużej. Już nie wiem co wybrać.

Z tymi 100 metrami trochę przesadziłem. Myślę, że nigdzie nie ma więcej niż 70m (nie w linii prostej)

0
  • #30 23 Sie 2011 22:08
    hermes-80
    Poziom 43  

Jeśli jest możliwość położenia kabli to od wifi uciekaj jak najdalej - zrobisz to raz, a porządnie inwestując trochę kasy ale za to będziesz spal spokojnie, a nie gonił do zdenerwowanych wczasowiczów z powodu niedziałającego neta.

0