Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Keyboard Yamaha PSR-540 i PC (problem z usb-midi)

dariasad 22 Sie 2011 10:12 5799 17
  • #1 22 Sie 2011 10:12
    dariasad
    Poziom 8  

Cześć,
    Mam problem ze swoim keyboardem yamaha PSR-540. A mianowicie gdy wciskam klawisze to albo się blokują (tzn. że nacisnę, puszczę a cały czas w programie klawisz jest wciśnięty), lub w ogóle program nie reaguje. Używam programu synthesia. Podejrzewam że jest coś źle skonfigurowane z keyboardem..

Ustawiony jest tak:
    Midi:
    - Template: KeybordOut
    - Transmit Ch: R1
    - Recive Ch: XG/GM
    - Local: ON
    - Clock: Ext.
    Czy ktoś z was podpinał może podobny sprzęt pod kompa, lub wie jak naprawić mój problem? Pozdrawiam

0 17
  • #2 23 Sie 2011 12:27
    Owex
    Poziom 7  

A czy blokują się wszystkie klawisze i zawsze, czy tylko czasami i niektóre? I rozumiem, że podpiąłeś keyboard do kompa. A gdy nie jest podpięty to czy też blokuje? Jeśli tak, to może coś z keyboardem nie tak. Wtedy oddaj go do naprawy.

0
  • #3 23 Sie 2011 15:42
    kondziorf
    Poziom 9  

Mam to samo z Casio CTK-671 i kablem USB-MIDI (http://allegro.pl/adapter-konwerter-midi-na-usb-midi-do-usb-din5-i1753506535.html)
    Problem jest podobny z wieloma urządzeniami jak przeszukuję internet od kilku dni i też nie mogę znaleźć rozwiązania.

Program Midi Monitor twierdzi że gdy wciskam klawisz C to najpierw pojawia się komunikat o wciśnieciu D(?) a gdy zwalniam klawisz to pojawia się prawidłowy komunikat o wciścnieciu C z konkretną siłą. Ten drugi komunikat miałby sens gdyby był jako pierwszy. A przy zwalnianiu klawisza powinien się pojawiać komunikat "note off" ...

Program Midi OX raczej ma rację gdy pisze, że ten pierwszy komunikat to "note off" i jak widać na screenie co się dzieje po wcisnieciu i puszczeniu najpierw C a potem D. Przedostatnia linijka(ciemna) to wciśnięcie klawisza D. Coś te MIDI zamieniają kolejność komunikatów i tu jest problem
    Dlatego Ableton Live i inne programy grają w nieskończoność daną nutę.

Da się to jakoś zmienić?

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Narazie w Midi OX udało mi się tylkio częściowo obejść problem... robiąc translation map. Note off która się pojawia z siłą0 zamieniam na note on z siłą jakąś stałą...
    a note on, która się pojawia wraz z puszczeniem klawisza, na note off.
    Gra dobrze na jednej nucie, ale jak wciskamy inną, to jeszcze jeden dźwięk jest tej poprzedniej, więc mocno kulawe rozwiązanie. Akordy to już kosmos zupełny.

Jest jakiś sposób, żeby zamienić te dwa komunikaty naciśnięcia i puszczenia klawisza?

Cholera to pewnie wina kabla za 20zł i lipa

0
  • #4 23 Sie 2011 19:02
    dariasad
    Poziom 8  

"Owex" Klawisze blokują się tylko i wyłącznie gdy keyboard jest podpięty do PC. Normalnie wszystko działa OK. Te klawisze blokują się losowo raz po wciśnięciu jakiegoś klawisza pokazało mi coś tego typu "C2648382" gdzie litera to nazwa dźwięku a cyfry to nr. oktawy.

"kondziorf" odniosę się do twoich słów "Cholera to pewnie wina kabla za 20zł i lipa" czy to faktycznie może być przez taniej roboty kabelek? Bo dosłownie mam identyczny. Jeżeli ktoś używa takiego kabelka i mu działa to proszę napisać.

P.S Midi Monitor pokazał zmianę z dźwięku E na F. Jak widać na obrazku niżej, klawisz został włączony, lecz się nie wyłączył. Zdarzyło się również tak że się włączył a po zwolnieniu klawisza pojawiła się informacja "Note ON"
    Pozdrawiam :)

0
  • #5 23 Sie 2011 20:13
    kondziorf
    Poziom 9  

No dokładnie to samo. To pierwsze "Note on" to w rzeczywistości Note off(bo ignoruje siłę odpuszczenia lub wcisniecia klawisza [Velocity 00]), Midi Monitor trochę się myli względem Midi OX ale to nieważne. Spróbuj Midi OX, może Ty cos ciekawego tam znajdziesz.

Jest tak jakby klawisz zawsze dawał o jeden sygnał starszy niż powinien...

0
  • #6 23 Sie 2011 23:14
    dariasad
    Poziom 8  

Ten program jest dla mnie czarną magią ;( Jedyne co odkryłem to, to że sygnał nie zawsze idzie kanałem nr.1 ale nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ na to
    Pozdrawiam

0
  • #8 24 Sie 2011 14:00
    dariasad
    Poziom 8  

Więc jesteśmy już coraz bliżej. Jeszcze tylko trzeba dowiedzieć się co zrobić by za każdym razem keyboard wysyłał note on i off. Oraz zrobić tak by używał tylko 1 kanału. Dzisiaj może załatwię inny kabelek i zobaczę jak wtedy będzie działał, może to rzeczywiście wina kabla.

0
  • #9 24 Sie 2011 14:33
    kondziorf
    Poziom 9  

Ja doszedłem trochę do innych wniosków, na wszystkich screenach jest podany kanał i zawsze jest to ten sam, który się wybierze w keyboardzie. u mnie jest to channel 1 u Ciebie tak samo jak widać.

Spróbuję włożyć starą kartę muzyczną z wejściem do joysticka i olać kabel usb - zobaczę czy to rozwiąże problem.
    Nie wiem czy da się cokolwiek z tym kablem zrobić, w windowsie xp nie ma za bardzo parametrów przesyłu MIDI którymi możnaby się pobawić, a przynajmniej nie moge takich znalezc

0
  • #10 24 Sie 2011 16:32
    dariasad
    Poziom 8  

Ja posiadam Windows 7, on sam mi znalazł jakieś sterowniki. Gdześ czytałem że do mojego modelu oprogramowanie kończy się, bodajże na Win 2000 :P

0
  • #11 24 Sie 2011 17:05
    kondziorf
    Poziom 9  

Włożyłem do kompa stara karte muzyczną Creative ct4810, podpialem keyboard do wejscia joysticka i wszystko śmiga w 100%. Nawet bez opóźnienia.
    Kabel widać ma porąbany interfejs w środku.

1
  • #12 24 Sie 2011 20:57
    dariasad
    Poziom 8  

Czyli sprawa jest chyba jasna prawdopodobnie to wina kabla za 20zł w najbliższym czasie pożyczę ten kabelek od kolegi i sprawdzę u siebie

0
  • #13 28 Sie 2011 21:27
    Stricker
    Poziom 11  

Witam.
    Da się wgrywać jakieś style (dźwięki midi) do keyboarda casio ctk-530?
    Dopiero się dowiedziałem że ten klawisz ma wyjście midi, ale kompletnie się na tym nie znam.
    Proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 31 Sie 2011 12:03
    dariasad
    Poziom 8  

Hej z tego co się zorientowałem to casio ctk-530 nie posiada żadnego wejścia, którym mógłbyś przesłać plik (typu USB, stacja dyskietek, czytnik kart). A wejście MIDI, jak wyżej pisaliśmy przesyła informację o tym kiedy klawisz został naciśnięty, z jaką siła i kiedy puszczony. Jeżeli twój sprzęt posiada jakąś pamięć wewnętrzną to zapewne sam możesz nagrać jakiś styl. pozdro ;)
    P.S Jeszcze nie udało mi się załatwić kabelka :D

0
  • #15 01 Wrz 2011 11:15
    kondziorf
    Poziom 9  

My wykorzystujemy MIDI OUT, ale jezeli jest wejscie też MIDI IN to pewnie da się wgrywać, tylko możliwe, że za pomocą jakiegoś programu

0
  • #17 02 Wrz 2011 10:41
    TOMI
    Serwisant

Nie sprawdzałeś czy działa jak jest podłączony tylko jeden kabelek in lub out ?

0
  • #18 06 Wrz 2011 20:41
    dariasad
    Poziom 8  

Szczerze, wątpię w to.. MIDI IN służy od odebranie sygnału np. gdy jest podłączony do kompa i korzysta się z programu np Sythesia to wtedy dźwięki są grane z głośników keyboard'a lub gdy podepniemy 2 klawiaturę. pozdro

0
  Szukaj w 5mln produktów