Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon DRA-585RD trzeszczy prawy kanał, pomóżcie

22 Sie 2011 11:23 1882 4
  • Poziom 8  
    Witam,

posiadam amplituner Denon DRA-585RD podpięty do kolumn samoróbek o impedancji 8 Ohm i mocy 100 W na kolumnę. Od początku po uruchomieniu sprzętu zauważyłem, że prawa kolumna troszeczkę trzeszczy. Po wielu testach, zmianie kolumn, podpinaniu na zmianę do gniazd A lub B i wymianie kabli jestem całkowicie pewny, że nie jest to wina kolumny jak myślałem na początku. Wychodzi na to, że prawy kanał trzeszczy. Zaobserwowałem też, że po podkręceniu głośności problem ten ustępuje, dźwięk z kolumny jakby sam się poprawia i wszystko jest w porządku, można słuchać przez cały dzień. Prolem pojawia się gdy sprzęt zostaje wyłączony i ponownie włączony np. po kilku minutach lub godzinach, po czym znów po znacznym podkręceniu gałki głośności po chwili kolumna przestaje trzeszczeć. Zasięgłem porad na forach i wszyscy wskazywali na zabrudzony potencjometr, ewentualnie "zimne luty". Zakupiłem odpowiedni preparat do konserwacji i czyszczenia potencjometru "Kontakt PR" i użyłem go. Zdjąłem gałkę potencjometru i psiknąłem preparatem. Liczyłem na ustąpienie usterki, jednak nic to nie pomogło. Proszę o pomoc, nie wiem czy rzeczywiście problem tkwi gdzie indziej czy może nieodpowiednio wyczyściłem potencjometr, gdyż jest on obrotowy (Alps) i ciężko dostać się do wnętrza mechanizmu. Amplituner otwierałem i nie zauważyłem żadnych przepalonych elementów, "zimnych lutów" ani innych uszkodzeń. Czy może być gdzieś indziej "pies pogrzebany"? Jak należy prawidłowo wyczyścić potencjometr bez konieczności wymontowywania go? Gościu, od którego kupiłem sprzęt twierdzi, że testował sprzęt i wszystko chodziło bez zarzutu (sprawdzał kanały, końcówkę mocy,tuner, potencjometr, siłę głosu, czy sprzęt nie wyłączą samoistnie). Nie znam się zbytnio na elektronice, dlatego sam boję się ingerować bardziej w sprzęt. Pomóżcie koledzy :cry:
  • Moderator
    Najpierw sprawdź prąd spoczynkowy stopni końcowych. Porównaj prąd sprawnego kanału, z kanałem charczącym. Potencjometr zostaw w spokoju.
  • Poziom 8  
    Dzięki za radę. Zauważyłem, że po dotknięciu obudowy problem znika całkowicie, wydaje mi się, że to jakieś przebicie albo coś innego. W każdym razie teraz już wykluczam zupełnie potencjometr. Podziałam jeszcze trochę, może wykryję coś innego.
  • Poziom 23  
    Kanał trzeszczy czy buczy jak nie dotykasz obudowy ?
  • Poziom 8  
    Dzięki za zainteresowanie. Okazało się, że jednak była to wina kabla chinch łączącego odtwarzacz cd z amplitunerem. Występowało spięcie/zwarcie albo coś w tym stylu. Po zmianie kabla wszystko wróciło do normy :)