Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PWM2DC FAN - konwerter

thom87 22 Sie 2011 14:25 2501 1
  • PWM2DC FAN - konwerter

Witam,

Konwerter PWM do DC dla wentylatora procesora powstał kiedy okazało się że nowa płyta do komputera nie obsługuje na 4-pinowym (PWM) konektorze wentylatora z wtykiem 3-pinowy (DC).
    Pomysł na prezentowany układ pochodzi ze strony producenta MAX6615 - chip-a generującego PWM, gdzie poprowadził mnie temat znaleziony na elektrodzie.

Schemat źródłowy:
    http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/3530

Konstrukcja niewiele różni się od oryginału i tak:
    - oryginalnie układ wysterowuje wentylator na 100% przy PWM min i na odwrót. Dlatego dodałem inweter sygnału PWM na wejściu układu (T1, R1, R2).
    - zastosowany został inny tranzystor T3. Użyłem taniego IRF9530 zamiast mało dostępnego MTD20P06HDL.
    - tranzystor T2 był polaryzowany napięciem zasilania układu MAX6615 co zostało w moim prototypie zatąpione potencjometrem P1 i dwoma rezystorami R3 i R4.
    Pierwotnie było to napięcie 3.3V. Teraz co trochę mnie dziwi oscyluje w okolicach 8.3V.

Te zmiany oraz sposób użycia spowodowały że układ nie pracuje tak liniowo jak przedstawiał autor (pierwszy link).
    Układ działa poprawnie do około 60%, wtedy na wentylator podawane jest już blisko 100% napięcia zasilania. Pomiary były wykonane przy pomocy programu ASUS FAN Xpert.

Schemat oraz rysunek płytki w pdf dostępny jako załącznik.

Koszt wykonania układu to kilkanaście złotych.

Zdjęcia:
    Pierwsze poniżej przedstawia pracę wentylatora bez układu, drugie z podłączonym i wstępnie wyregulowanym układem, na trzecim widać charakterystykę podłączonego innego wiatraka oraz cały program diagnostyczny.
    PWM2DC FAN - konwerter PWM2DC FAN - konwerter PWM2DC FAN - konwerter

W związku z tym że układ nie działa dokładnie jak zakładałem proszę o podpowiedzi co mogło by wpłynąć na jego parametry tak aby układ pracował bardziej liniowo w całym zakresie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    thom87
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: diy - małej mocy audio, trochę amiga
    thom87 napisał 54 postów o ocenie 4, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2008 roku.
    thom87
    Poziom 12  
    Witam,
    Przeszukując internet ostatnio znalazłem inny, sprawdzony przez autora schemat i okazało się że działa.

PWM2DC FAN - konwerter

Swój konwerter wykonałem na płytce uniwersalnej i tak już raczej zostanie, stąd nie chwalę się rysunkiem płytki.

Chciałem się jednak podzielić źródłem i dlatego odpowiadam na swój poprzedni post na ten sam temat.

http://www.eevblog.com/forum/projects-designs...rd-pwm-4-pins-to-3-pins-digital-converter/90/

Strona 7, post 99.

Wcześniej przed schematem są wykresy jak zachowuje się układ z różnymi wartościami elementów. U mnie zostały użyte nastawy pod kolor czerwony.
    W moim testowym urządzeniu użyłem BC639 zamiast 2N4401 oraz 2N6107 zamiast TIP42, który jest odpowiednikiem odpowiednika dla TIP42. :)

A oto wyniki pomiarów. Użyty wentylator to wolnoobrotowy TacensGelus przykręcony regulatorem obrotów jeszcze za konwerterem poniżej 700 obrotów/min (drugie zdjęcie).

PWM2DC FAN - konwerter PWM2DC FAN - konwerter