Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przenośny zestaw nagłaśniający "Rduch" ZP-3

22 Sie 2011 20:21 1830 1
  • Poziom 9  
    Witam!!
    Na początku napisze, że fachowo nie zajmuje się systemami audio. W razie czego przepraszam ze słownictwo.
    Posiadam przenośny zestaw do nagłośnienia Rduch ZP-3 po upadku. Problem polega na tym, że przy zwiększaniu wzmocnienia na potencjometrze w głośnikach tubowych IT-30 (Monacor) powstaje coraz mocniejsze sprzężenie (piszczenie). Jako że działało wszystko dobrze przy małym wzmocnieniu sprawdziłem najpierw całą elektronikę, kondensatory, potencjometry i układy scalone. Były ok. Później podłączyłem inne głośniki z wierzy (sprzężenia nie było, przy max wzmocnieniu trochę) po tym podejrzenie padło iż awarii uległy właśnie oba głośniki poprzez zmianę parametrów cewki i magnesu. Wymieniłem cewkę w jednym głośniku, efekt dalej ten sam (zły) pomieszałem z magnesami drugiego głośnika dalej nic. Aha. Przy nowej cewce układ jednak mimo wszystko zachowywał się lepiej jak przy starej cewce.
    Czy megnesy tych głośników są główną przyczyną tej awarii? Czy da się jeszcze z czymś pokąbinować czy wychodzi na to, że będzie trzeba kupić nowe głośniki?
    Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję, bo ja już nie mam pomysłu ;/

Jakoś nie daje mi to spokoju i dalej się tym pobawiłem...
    Podłączyłem szeregowo przed głośnikiem kondensator 4,7µF. Efekt...? Sprzężenia brak ale "ubytek mocy". Po kilku testach metodą prób i błędów doszedłem do wniosku że ta pojemność powinna zawierać się w granicach 4,7µF - 10µF. Jutro dobiorę najlepszą z tego zakresu.
    Po tym można znowu dojść do wniosku że głośniki są ok, a w elektronice coś sieje...
    Tylko co by to mogło być?? Wymieniłem końcówkę mocy tda2005 i przedwzmacniacz tl072.
    Może jakiś tranzystor?? Jest tam jeszcze bd244c, jego nie wymieniałem.
    Szkoda, że nie posiadam oscyloskopu

Pozdrawiam;)
  • Pomocny post
    Serwisant
    Problem tkwi w zasadach akustyki. Głośniki tubowe są głośnikami bardzo wysoko sprawnymi. Do testowania sprzętu i naprawy nadaje się tylko przestrzeń otwarta.