Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdjęcia płytki radia Unitra Diora Taraban DMP-502

QbixXx 22 Sie 2011 23:51 4467 6
  • #1 22 Sie 2011 23:51
    QbixXx
    Poziom 8  

Witam!
    Nie wiem czy temat w odpowiednim miejscu, ale nigdzie indziej nie mogę znaleźć tego typu tematu czy też zdjęć.

Prosiłbym o wrzucenie dobrej jakości zdjęć płytki z elementami (oraz bez nich) wlutowanymi w tym radyjku, ponieważ podczas renowacji tego radia zapomniałem o jakże to przydatnych zdjęciach po wylucie wszystkich elementów :( . Otóż napisy po stronie elementów podczas czyszczenia płytki denaturatem starły się, a części pozostałych zostało niewiele (szczególnie chodzi o stronę przy głowicy UKF - tam gdzie znajdują się elementy do możliwości przestrojenia radia). Posiadam schemat do tego radia w niezbyt dobrej jakości, ale nie mogę się połapać z połączeniami elementów dlatego napisałem w tej sprawie ten temat. ;)

PS. Chce "odrestaurować" to radyjko ponieważ ma dla mnie wartość sentymentalną. :D

Pozdrawiam. :)

0 6
  • #3 23 Sie 2011 10:58
    QbixXx
    Poziom 8  

Dzięki!
    Właśnie o to mi chodziło. Jednak jeszcze nie posiadam jednej informacji. Otóż po stronie druku pod głowicą UKF były dwie zworki tylko nie wiem w którym miejscu. Prosiłbym o wyrysowanie kreskami na tym zdjęciu gdzie mam je zlutować.
    Zdjęcia płytki radia Unitra Diora Taraban DMP-502

Pozdrawiam.

0
  • #4 23 Sie 2011 14:49
    Mirek Z.
    Moderator

Mostki masz tu zaznaczone przerywaną linią (po prawej), jednak rysunek niespecjalnie zgadza się ze schematem... Sprawdź wg schematu połączenie C42, C43, C44.
    W każdym razie zdrowo przesadziłeś z tymi wylutami. Mostki wystarczyło odlutować jednostronnie żeby wyczyścić płytkę, wylutowanie filtrów grozi oderwaniem końcówek cewek, itd...

0
  • #5 23 Sie 2011 20:43
    QbixXx
    Poziom 8  

Hmm... jak wylutowałem wszystkie podzespoły to (jak dobrze pamiętam, bo robiłem to spory czas temu i pracowałem przy radiu tylko wtedy kiedy miałem czas) te mostki (zworki) znajdowały się dokładnie tuż pod głowicą i przypominam sobie coś, że biegły one w ten sposób:
    Zdjęcia płytki radia Unitra Diora Taraban DMP-502, lecz niestety nie jestem pewien.
    Rozumiem, że kondensatory mają związek z którąś z fal radiowych. Jednak zauważ, iż tam znajduję się isostat do włączenia danej fali, więc kolejno gdy isostat tej fali (powiedzmy długiej, bo nie wiem która to jest fala) jest wyłączony i włączona jest inna fala (powiedzmy krótka) wtedy C43 jest włączony nie dla fali długiej. Następnie gdy isostat fali długiej jest załączony wtedy załączony jest C42 dla tej fali. Więc moim zdaniem ta część układu nie posiadała mostku gdyż sam nie pamiętam tam go zastosowanego (chodzi mi o tą długą linię przerywaną właśnie po prawej stronie).
    Rzeczywiście schemat nie jest w pełni zgodny z rysunkiem i połączeniami elementów, ponieważ po przyjrzeniu się dokładniej niektóre elementy są inaczej połączone niż rzeczywiście (co bardzo myli przy serwisowaniu).
    Dobrze by było gdyby właśnie ktoś kto posiada to radio mógł zajrzeć tam i wyrysować te połączenia (dwa zworki tuż pod głowicą)
    "W każdym razie zdrowo przesadziłeś z tymi wylutami.":
    Rozumiem, lecz gdybyś widział stan czystości tej płytki to przeraziłbyś się (szkoda pisać gdzie było to radio) ;D. Co do wylutu filtrów wiedziałem, że rzecz taka mogłaby się zdarzyć, jednak (na moje szczęście) żadna z końcówek nie uległa uszkodzeniu czy też oderwaniu (rozumiem że chodzi o temperaturę, jednak dobrze lutowie odessałem i końcówki delikatnie przeciskałem cienkim twardym drutem dzięki czemu końcówki nie były na siłę wyciągane od strony elementów, co nie powodowało uszkodzenia). Nawet w jednej cewce naprawiałem króciutki zwój bo był zerwany w kilku miejscach na raz (mam zamiar też przewinąć cewkę FM, bo jest pozrywana), zaś co do cewek strojeniowych (L3, L4 i jakieś jeszcze chyba) to będę je ustawiał gdy radio podłączone będzie wydawać jakiś szum z głośników, co do przestrajania jeszcze się nie zdecydowałem. Co do kondensatorów to nie sprawdzałem ich miernikiem bo nie posiadam takiej możliwości, jedynie mogłem sprawdzić ich stan zwarcia przez tryb sprawdzania diod. Rezystory na 100% wszystkie dobre bo sprawdzałem. Głowica UKF wygląda na sprawną (brak widocznych uszkodzeń mechanicznych, płynne kręcenie). Co do trymerów ta sama sprawa co kondensatory (jednak jednego przeczyszczając mi się przekręcił ;P). Co do układów scalonych nie wiem, dowiem się dopiero jak będę włączał po ukończeniu tej żmudnej pracy ;). Transformator okazał się uszkodzony :(, pewnie miał gdzieś zwarcie bo jak odlutowałem go z płytki i włączyłem do zasilania to brak było napięcia na stronie wtórnej (a powinno być 13,2 V oraz 6,2 V na dodatkowym zwoju jeśli się nie mylę dla żarówek), i dodatkowo zaczął syczeć i po chwili uderzenie zwarcia (nigdzie go nieumyślnie nie docisnąłem, świadomy byłem, że mogło by to spowodować zwarcie, ustawiony był tak że żadne uzwojenie nie dotykało podstawki), przez co trafo się zjarało.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

0
  • #6 23 Sie 2011 20:59
    Mirek Z.
    Moderator

To, co narysowałeś, czyli dodatkowe połączenie masy, oczywiście może być. Ja nie pamiętam - dawno już Tarabana nie widziałem, zapewne fabryka na to wpadła po wyprodukowaniu pierwszych egzemplarzy. Zdarza się.

0
  • #7 23 Sie 2011 21:16
    QbixXx
    Poziom 8  

Teraz już mam pełne zestawienie moich problemów (jeszcze tylko dorwanie jakiegoś podobnego trafa i wszystko do uruchomienia), wielkie dzięki za pomoc. :D

Pozdrawiam :)

0
  Szukaj w 5mln produktów