Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny SIRIO ML 145 z CB ALAN 100 plus.

23 Sie 2011 15:20 9625 27
  • Poziom 17  
    Witam , dziś byłem w serwisie cb aby zestroić antene jak w temacie.Gość który stroił mi antene miał reflektometr ze zdjęcia (czy to wiarygodny miernik?).Po podłączeniu na początku SWR przekraczał granice na skali powyżej 3 a niekiedy do końca skali.Gość potem skrócił promiennik i wychodziło mu coś poniżej 2 na skali (kanał 20) , poszedł znów skrócić promiennik i potem wyszło mu już ok 1,5 na skali i powiedział że jest dobrze.Czy taki SWR jest dobry oraz czy jak wcześniej używałem przez dłuższy czas radia z tak wysokim SWR nie osłabiłem tym radia przy nadawaniu?
  • Poziom 23  
    Miernik trochę taki nieprofesjonalny :) ale o ile jest sprawny to pozwala na bezpieczne dla radia dostrojenie anteny.
    SWR masz dobry.
    Nie osłabiłeś radia.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    caber napisał:
    Gość który stroił mi antene miał reflektometr ze zdjęcia ...

Jaki przyrząd - taki Fachowiec a jest ich już tylu - jak grzyby po deszczu. :cry:
    Cytat:
    (czy to wiarygodny miernik?)

Miejmy nadzieję, że sprawdził "poprawność" wskazań tego "mierzydła".
    Cytat:
    ... i potem wyszło mu już ok 1,5 na skali i powiedział że jest dobrze.Czy taki SWR jest dobry

Jak najbardziej prawidłowy.

Tu masz - co i jak - .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic520962.html
    Cytat:
    ... oraz czy jak wcześniej używałem przez dłuższy czas radia z tak wysokim SWR nie osłabiłem tym radia przy nadawaniu?

Jest tak jak napisał zezuama .

Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Mam nowy tranzystor mocy w.cz. o oznaczeniu ''C2078 D8L4'', czy warto wymienić na nowy czy dac sobie z tym spokój?A tak pozatym to coś jest nie tak z tym radiem bo raz jest odbiór i nadawanie ok a niekiedy słaby odbiór i na jakiekolwiek pytanie brak odzewu.Co może być przyczyną?
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Miernik trochę taki nieprofesjonalny
    stary dobry patent, jeśli skalibrowany, ważne by wiedzieć co i jak się mierzy. Z innej beczki folia była podklejona? bo coś za duży SWR na starcie?
  • Poziom 17  
    Ta srebrna folia służąca jako ekran została naklejona (osobiście ją naklejałem) pod magnes jak tylko kupiłem antene bo była w zestawie nie naklejona a czytałem na forum że jest potrzebna.Mam nadzieję że gość zna się na tym bo jest polecany przez innych mobili.Ponoć jest najlepszy w okolicy Stalowej Woli.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam że antene stroiłem na maluchu.
  • Poziom 17  
    Witam ,dzisiaj kupiłem miernik i sam mierzyłem SWR , posiadam dwie anteny ; HUSTLER IC100 oraz SIRIO ml 145 (tą stroiłem w serwisie) i oto wyniki pomiarów na zdjęciach; na HUSTLER IC 100 SWR wynosi 1,1 do 1,5 w zależności gdzie postawie antene i od tego jak wysune promiennik a na tej strojonej wczoraj SWR jest tak wysoki że wskażnik jest na końcu skali. Dlaczego na tej strojonej w serwisie jest tak wysoki SWR (nowa antena) niedawno kupiona a ten HUSTLER stary prawie 4 letni.W HUSTLERZE jest wymieniony kabel z 4,5m na 4m.Anteny podczas pomiarów stały w tych samych miejscach.

• Poziom 31  
    Oczywiście kolega wykonał pomiar zgodnie ze sztuką ? Poczytał instrukcję kalibracji?
    Na foto podstawowy błąd : nie wykonuje się pomiaru jeśli coś jest w pobliżu anteny ( tu radio & miernik). Duży SWR ML świadczy u przerwie w wtyk/kabel/antena lub fachowiec "przedobrzył" mierząc z włączonym matcherem lub przywalił w ..... podczas kalibracji ( by klient się cieszył wynikiem).
  • Poziom 17  
    gregorio27 napisał:
    Oczywiście kolega wykonał pomiar zgodnie ze sztuką ?

Tak , oczywiście , najpierw podłączyłem wszystko po kolei potem prawy przełącznik ustawiłem na SWR a lewy na FWD 10W potem nacisnąłem nadawanie i skalibrowałem końcówke na SET a następnie trzymając cały czas wciśnięte nadawanie przełączyłem na REF i wyszły takie pomiary jakie podałem.
    gregorio27 napisał:
    Na foto podstawowy błąd : nie wykonuje się pomiaru jeśli coś jest w pobliżu anteny ( tu radio & miernik).

Robiłem też pomiar z dala od anteny tak jak ten fachowiec na siedzeniu i wynik też był ten sam.Patrzyłem omomierzem czy jest zwarcie na tej antenie ML145 jak jest przykręcona cewka z batem i jest połączenie między ekranem a goracą żyłą , jak odkręciłem cewke to zwarcia nie było ale ekran i gorąca żyła między wtyczką uc1 a gwintem w podstawie i tym bolcem od gorącej żyły w podstawie było połączenie więc kabel wykluczam razem z podstawą i wtyczką , dodam że z zakręconą cewką i batem między batem a wtyczką też jest zwarcie i od ekranu i od gorącej zyły , mam nadzieję że dość jasno to wytłomaczyłem jakie pomiary przeprowadziłem.

Dodano po 10 [minuty]:

A jak mierzylem moc nadajnika tym miernikiem to na jednej i drugiej antenie wyszło ok 0,6W , czy to dobrze?
  • Poziom 17  
    Witam , właśnie przed chwilą mierzyłem SWR na obydwóch antenach i wyniki wyszły mi następujące;
    SIRIO ML145

1- 1,1
    20-1,3
    40-1,5

HUSTLER IC 100

1-1,4
    20-1,1
    40-1,0

Dodam że przy pomiarze PWR WFD wskazówka wskazuje tylko 1,5 W na każdym kanale (antena SIRIO ML145) a na (HUSTLER IC100) od kanału 1 do 20 pomiar wynosi 1,5W a na 40 wynosi ok 1,9W. Dlaczego tak mała moc jest tego radyjka ? Końcówka mocy fabryczna nigdy nie zmieniana.Czy może ma tak być ?
  • Poziom 23  
    Pomiaru mocy dokonuj przy napięciu zasilania 13.8V oraz sztucznym obciążeniu 50ohm.
  • Poziom 31  
    Jeśli pomiar mocy wykonany poprawnie ( w zakresie 10W, przełącznik PWR ) to świadczy z dużym prawdopodobieństwem o uszkodzeniu tranzystora końcowego 2SC2078. Sprawdź dla pewności w AM/FM.
  • Poziom 17  
    gregorio27 napisał:
    Jeśli pomiar mocy wykonany poprawnie ( w zakresie 10W, przełącznik PWR )

Pomiar wykonany prawidłowo na kanale 20 przy SWR wynoszącym 1,3 a moc dalej jest w granicach 1,5 W w zakrecie AM. W zakresie FM moc nieco wyższa , podnosi się do około 1,8W .

Dodam że posiadam owy tranzystor nowy ale nie jestem pewien czy to nie jest tzw. malowanka i czy opłaca się go tam lutować.
    Kiedyś jak tylko kupiłem to radio z tą anteną hustler-a(niezestrojona) to nadawanie było na około 10km. a teraz przy dłuższej antenie , nowej (zestrojonej) nadawanie około 5km (obydwa te wyniki podaję z przestrzeni otwartej).

Dodano po 10 [minuty]:

Pomiar na zakresie FM (widać , wskazówka jest lekko wychylona dalej niż na zdjęciu z zakresu AM)

Pomiar na zakresie AM
  • Poziom 23  
    Jakie masz napięcie zasilania radia w podczas wykonywania pomiaru ?!?
  • Poziom 17  
    Oto dokładne zdjęcie posiadanego przezemnie miernika (widać dokładnie skale) ,podczas pomiaru mocy obydwa przełączniki przełączyłem do góry
  • Moderator
    caber napisał:

Dodam że przy pomiarze PWR WFD wskazówka wskazuje tylko 1,5 W na każdym kanale (antena SIRIO ML145) a na (HUSTLER IC100) od kanału 1 do 20 pomiar wynosi 1,5W a na 40 wynosi ok 1,9W.

Przypominam (również udzielającym "pomocnych" podpowiedzi), że pomiaru mocy nadajnika dokonujemy na sztucznym obciążeniu a nie na antenie.
    Moc nadajnika mierzymy na obciążeniu 50Ω wpiętym do gniazda antenowego.
    Jeżeli nie ma mocy deklarowanej przez producenta to zajmujemy się naprawą nadajnika.
    Jeżeli jest deklarowana moc to zajmujemy się usterkami toru antenowego.

Proszę nie powielać głupoty jaką jest pomiar mocy nadajnika obciążonego anteną a nie sztucznym obciążeniem 50Ω
  • Poziom 17  
    Zaraz zmierzę napięcie.

Dodano po 5 [minuty]:

Napięcie jakie mam z aku podczas pomiaru wynosi 12.8V.
  • Poziom 17  
    Mam takie pytanie - żeby zrobić sztuczne obciążenie mogę dać 4 rezystory węglowe 200ohm/2W?
  • Poziom 23  
    caber napisał:
    Mam takie pytanie - żeby zrobić sztuczne obciążenie mogę dać 4 rezystory węglowe 200ohm/2W?

Możesz.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Proszę nie powielać głupoty jaką jest pomiar mocy nadajnika obciążonego anteną a nie sztucznym obciążeniem 50Ω
    Z całym szacunkiem każdy serwisant to wie, tu mamy kogoś potrzebującego pomocy i bez sensu by robił na jeden raz obciążenie! Za piwo serwis zrobi pomiar! Jeśli antena ma SWR w okolicy 1 to można z dozą prawdopodobieństwa przyjąć że ma Σ≈50Ω, z postów kolegi wynika że kombinuje z nową anteną bo coś się stało z zasięgiem, a więc pewno i z PA. Ja mam doświadczenie z klientami a nie z "suchą teorią" którą niektórzy tylko powielają bez podstaw praktycznych.
  • Poziom 33  
    Twój fachowiec miał prawo przeoczyć jedno uszkodzone radio, bo mu tego nie powiedziałeś. Widać pech chciał, że radio raz działa dobrze a raz źle co jest jak najbardziej normalne bo to jest Alan 100 plus. Zamiast po prostu poprosić o pomoc w sprawie naprawy radia, to Ty wolisz bawić się w głupie zabawy w PAPARAZZI a teraz masz żal do wszystkich tak jakby KAŻDY FACHOWIEC miał z góry założone aby CIĘ OSZUKAĆ.
  • Poziom 17  
    SP8JZ napisał:
    Dlaczego po prostu nie poprosiłeś o pomoc w sprawie naprawy radia, tylko teraz masz żal do wszystkich

Kolego ja nie mam do nikogo żadnego żalu.
    SP8JZ napisał:
    myślisz tak jakby KAŻDY FACHOWIEC miał z góry założone aby CIĘ OSZUKAĆ

Jak na razie to tak nie myślę bo dzisiaj sprawdzilem SWR jeszcze raz na tej antenie co ją stroił i był w normie.
    Więc nie rozumiem co ty piszesz bo chyba sam nie zrozumiałeś o co chodzi w tym co ja tu pisałem wcześniej.
    SP8JZ napisał:
    przy okazji napykał fachowcowi kilka fotek

Napykałem te fotki podczas gdy gość poszedł docinać bat a ja zostałem przy aucie po to aby je zrobić i zasięgnąć porady czy taki miernik daje wiarygodne pomiary.Poczytaj jak chcesz jeszcze raz ten temat to zrozumiesz jego sens.
    SP8JZ napisał:
    Takie rzeczy się mówi Twój fachowiec miał prawo przeoczyć jedno uszkodzone radio na jakieś 100 sztuk, bo mu TEGO NIE POWIEDZIAŁEŚ !!!
    A tego zdania to już sam nie rozumiem co napisałeś.

Dodano po 5 [minuty]:

SP8JZ napisał:
    to Ty wolisz bawić się w głupie zabawy w PAPARAZZI

Już dawno nikt mnie tak nie rozśmieszył jak ty (co ty to piszesz ?).
  • Poziom 33  
    Jeśli masz podejrzenie, że jest problem z zasięgiem, to się mówi PANIE MAM PODEJRZENIE, że z radiem coś jest nie tak.
    I sprawa załatwiona. To, że jeździłeś z rozstrojoną anteną wcale Cię nie usprawiedliwia po prostu masz ZŁE relacje z ludźmi (albo na odwrót). Rozkręć radio i szukaj zimnych lutów na cewkach, albo zleć robotę fachmanowi. Głowa do góry :D
  • Poziom 17  
    Cała płyta główna przelutowana na nowo i dalej jest to samo.
    SP8JZ napisał:
    PANIE MAM PODEJRZENIE, że z radiem coś jest nie tak

A ja wtedy myślałem że to wina anteny.
  • Poziom 33  
    Zajrzyj tutaj Link. Zrób ten układ i podaj odczyt będzie wiadomo czy wina miernika, czy radia.
  • Poziom 1  
    Witam.
    Ja mam podobny problem, kupiułem Alan42 z anteną Sirio ML 145 i niemogę ustawić SWR.
    Na mierniku wychodzi
    1-3
    20-ponad 3
    40 - ponad 3
    Co może być problemem
    Sprawdzałem kable nigdzie nie ma zwarcia.
    Według mnie za krótki jest promiennik.
    Kupiłem promiennik na 2 metry czy to może rozwiązać problem?
    Jeszcze nie zamontpwałem czekam na przesyłkę.
    Co radzicie.

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

Do tego:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012

• Poziom 31  
    Cytat:
    Co radzicie.
    Poczytać, pooglądać instrukcję ML145 i nalepić z dołu dołączoną folię! , a jeśli to nie pomoże to udać się do sprzedawcy i wymienić antenę na sprawną. Oczywiście strojąc antenę z jakimś "normalnym" radiem, ponieważ dla mnie ręczniak + antena zewnętrzna to lekkie nieporozumienie..