Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moc a głośność!!!

25 Nov 2004 23:18 1968 17
  • Level 20  
    Jak się ma moc do głosności??
    Ja jak mam 20 wat wzmak i 40 wat głośnik to powinno dać się wzmak odkręcic teoretycznie do full prawda? Ja odkręcam go do 1/3 i już głośnik słyszę że ma dość.
    Jak to jest??

..::NapsteR::..
  • Level 19  
    Nie podałeś co to jest za głośnik.
    A przyczyny mogą być następujące:
    Przyczyną zniekształceń może być przesterowany wzmacniacz,
    Jeżeli jest to głośnik nabyty za niewielkie pieniądze to jego rzeczywista moc sinusoidalna jest wielokrotnie mniejsza od nadrukowanej tzw. PMPO (największa jednorazowa moc impulsowa np. dla głośnika o mocy 5W chiński producent może podać moc 100W PMPO),
    Jeżeli moc głośnika wynosi rzeczywiście 40W a głośnik badasz bez obudowy to głośnik pracując na tzw. zwarciu akustycznym będzie zniekształcał w wyniku maksymalnych wychyleń będzie uderzał cewką o elementy obudowy.
  • Level 43  
    Po prostu głośnik ma za mało mocy wzmacniacz ma podawaną moc przy jakimś tam stopniu zniekształceń w wyniku czego juz przy 15 Watach wspolczynnik zniekształceń może być wysoki

Nigdy się nie powinno słuchać na maksa. Sam głośnik 40 Watowy moze stanowić zbyt duże wyzwanie przy dużych wychyłach kontrola nad głośnikiem jest zaburzona, jakbyś miał 40 Watowy wzmacniacz i 40Wat podane na przykład dla 100 godzinnej pracy nieprzerwanej i wzmacniacz który da te 40 W przy 0,5% THD i da to w dodatku na końcu skali potencjometra VOLUME, (bo niekiedy cały tor regulacji głośności jest źle dobrany, niektóre wieże mają ograniczniki, że na maxa jeszcze gra czysto, choć można by było dać jeszcze głośniej... ale wzrosło by THD). I nie ważna jest tu moc głośnika , po prostu kazdy głośnik, by charczał nawet 20Wat (pod warunkiem przeżycia 40W), 500Wat .

i to na końcu skali charczy nie głośnik, a wzmacniacz.
  • Level 20  
    Wzmacniacz to PW 8040 Unitry, Głośnik to WH 656 Alphard -> Dane tych urządzeń są 100% pewne. Wiem jak sprawdzać dane Alpharda i z wiarygodnego źródła wiem że ma 40 Wat sinus. PW 8040 ma rzeczywiste 2x 20 wat!!! nie powoduje zbytnich zniekształceń przy 1/3 swoich mozliwosci, ja nie słucham na "maxa". Wiec co jeszcze moze być tym źródłem?? Oczywiście nie koniecznie to musi się tyczyć tego tylko zestawu (PW 8040 i Wh 656) Bo potem mogą to wykożystać inni aby nie pisać nowych pytan na ten sam temat.
    Dziękuje za odpowiedzi
  • Level 43  
    problemem może być źle dobrane wzmocnienie we wzmacniaczu. Sprawdź na innym wzmaniaczu

W przypadku Alpharda dane są pewne tylko wtedy kiedy sam zmierzysz. Sprawdź na innej kolumnie dobierz obudowe do WH.

Polskie wzmacniacze maja dobrane bardzo duże wzmocnienia - i ewidentnie mozesz przesterować końcówke mocy. W dodatku kręcidełko zwane VOLUME to nie jest KOMPRESOR i nie jest wyskalowany w mocy wyjsciowej tylko działa na zasadzie dzielnika napięcia typu rezystancyjnego. W dodatku jeśli katujesz wzmacniacz z wysokiego sygnału, z niedostosowaną impedancją, no to nic dziwnego, że pierdzi. Masz juz chyba stare tranzystory nieprawdaż? w tym 8040

jak Alpharda meczysz bez obudowy to nic dziwnego że charczy. 40Wat to on ma dla obudowy prawidłowej. W obudowie otwartej głośniki wytrzymują mniej. Otwarty głośnik można uznać za nieskończoną objętość.
  • Level 20  
    u ciebe - albo przester, czyli masz mocny sygnal i te 20W zapinasz na 1/3, albo glosnik masz do kitu jakis z rynku, ale ten zwyczajnie obijalby sie o brzegi albo sie spalil, albo calosc sie sprzega i wtedy tez beda rozne ciekawe efekty specjalne.
  • Level 42  
    Witam! A mnie się wydaje, że ten wzmacniacz, przechodzi na moc muzyczna i stad są te zniekształcenia, tym bardziej, że w domowych wzmacniaczach, są silnie uwypuklane niskie częstotliwości, a 20W to jest nic, dla mało skutecznego Alpcharda. Przeciw działanie: za ingerować w kolektor barwy tonu, zmniejszając mu minimum o połowę, niskich częstotliwości w stosunku do 1kHz.
    Pozdrawiam
  • Level 27  
    Zacznijmy od banału: Skąd jest brany sygnał wejciowy, czy nie jest za wysoki, ile ma db - z tego co pamiętam powinien mieć 0db czyli chyba 0,775V. Jak sygnał z kompa to zmniejsz pozim sygnału w mikserze.
  • Level 20  
    To nie ma znaczenia, bo wzmak dostaje sygnał z CD i w nim nie ma głośności (deck). Głośniki są w obudowie zamkniętej po 2 na pudło 24 litry (liczone w winisd) i strojone na 60Hz. Co do tego jak robić i z czego robić kolumny to mi niwe musicie podpowiadać tyle wiem. :)
  • Level 21  
    Nap5teR wrote:
    Jak się ma moc do głosności??
    ..::NapsteR::..

Nijak. Z porównania mocy głośników nie da się wywnioskować jak głośno możemy grać. Otóż najistotniejszy parametr to efektywność. Np. dla głośnika 80 dB 1W/1m po dostarczeniu 1 W mocy uzyskujemy w odległości 1m natężenie dźwięku 80 dB. Przy dostarczeniu 5W mocy mamy 92dB. Dla głośnika o efektywności 92 dB 1W/1m takie samo natężenie mamy przy 1 W. Czyli, mamy różną moc wzmacniacza a takie samo natężenie dźwięku.
  • Level 43  
    Sluchaj właśnie ma 8010 powstało, kiedy o poziomie i dynamice dźwięku CD mozna było sobie pomarzyć - jest troszke milivoltów za dużo jak na wejście TAPE albo TUNER a nie mówiąc już: Gramofonowe

Pisze że to niby jest 90dB
    \ja tam stawiam na 86dB przy jednym wacie

ktoś to tak przeliczał: (na jakiejś stronce: nie daje 100% pewności)

86 dB przy 1 W
    89 przy 2 W
    92 przy 4 W
    95 przy 8 W
    98 przy 16 Watach
    101 dB przy 32 Watach

powiedzmy że uciągnie te 99 dB to jest to bardzo mało... Raczej alphard nie podaje maksymalnego SPL przy zadanej mocy oraz nie podaje dla jakiego pasma częstotliwości - najlepszy byłby wykres z komory bezechowej. Może istnieć pasmo w którym SPL wynosi 75dB... i wtedy reszta gra dobrze a zamiast basów masz to co masz. Alphard wogule ze skutecznoscią robi śmichy chichy. Ani nie piszą dla jakiego napięcia mierzyli czy mocy. Może dla 2 Wat?
  • Level 20  
    Racja kto ich tam wie. A powracając do tematu to przy tym wzmaku nawet ZG 25 C Tonsila nie chce dać się odkręcić. Co mozna powiedzieć o tym?
  • Level 28  
    :arrow: Janek co to znaczy "ten wzmacniacz, przechodzi na moc muzyczna " ??? Nie u Ciebie spodziewałbym się takiej precyzji wysławiania się Ja się domyśliłem o co Ci chodzi, ale w pierwszej chwili zbaraniałem
    :arrow: Tremolo, ja bym nawet za te 86 dB 5-ciu groszy nie dał, a 99dB to naprawdę głośno. Tyle lub niewiele więcej to ma bębniarz przy uszach, dlatego im się po paru latach te ucha psują. Cała reszta św. prawda.
    Aha, czułość polskich ampów to najczęściej rzędu 300mV, a z CDka to lubi i ponad wolt wylatać. A deklarowana moc to była zakładając najgorszy możliwy przypadek - napięcie w sieci z 10 % za niskie, uzw. pierwotne ma za mało zwojów (czyli na wtórnym następne 10 % więcej)- w poniedziałek robione, spadek na felernym grecu (w poniedziałek domieszkowanym) prawie 3 Volty itd.
    A najczęściej było normalnie - nia ma dziwne jak jest w pełnym wysterowaniu 2 razy tyle mocy. Tak 50 % więcej to oczywistość. Osobiście kiedyś zmierzyłem na wyjściu amplitunera (nominalmie 27W) na rezystorze 8 ohm, przy 1 khz, na mierniku zniekształceń było 0,5 % - 59 wat !!! I się nie fajczył. Tak się kiedyś projektowało
  • Level 20  
    No wiadomo że w PW 8040 preamp nie był najwyzszej klasy. (tak samo jak w PW9013 <- te same buty tyle, że rozmiar wiekszy :D) Czy jak bym podłączył to do diory WS 4421 to bbyło by lepiej?
  • Level 28  
    zakładając, że wzmak jest technicznie sprawny, to najpierw wsadź Pr-kę jakąś na wejście i zbij sygnał z CDka kilkanaście dB
  • Level 20  
    to powinno obniżyć poziom sygnału i doprowadzić do tego aby większość wzmocnienia wykonał wzmacniacz :? a co dokładnie tam wstawić? bo skrótu nie czaję, sorry :?
  • Level 28  
    taki "potencjomtetr" montażowy do wpychania w bebechy, kręci się śrubokształtem zamiast gałką (bo ino raz), tak ze 47 kilo byłby jak znalazł