Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upgrade sprzętu do 200-300 zł

Razor509 23 Sie 2011 16:02 1008 13
  • #1 23 Sie 2011 16:02
    Razor509
    Poziom 27  

Witam,
    chciałbym nieco rozbudować swój aktualny sprzęt jako, że w najbliższym czasie wpadnie do kieszeni parę groszy. Do wydania będę miał ok. 200-300 zł + możliwa sprzedaż dowolnego podzespołu. Części nie muszą być nowe, ale żeby posiadały jakąś gwarancję. Niżej zamieszczam specyfikację swojego sprzętu:

CPU: Athlon II 640 4 x 3,0GHz
    MoBo: Gigabyte GA-MA770T-UD3
    RAM: GoodRam 4GB 1333MHz
    GPU: MSI Radeon HD 5770 1GB
    PSU: OCZ Fatal1ty 400W
    HDD: WD Caviar 250GB
    SYS: Windows 7 Ultimate 64 Bit

Sam brałem pod uwagę kilka opcji:
    1. Sprzedaż obecnego procesora i zakup Phenoma II X4 955;
    lub
    2. Sprzedaż obecnej karty graficznej i zakup Radeona HD 6850;
    lub
    3. Sprzedaż obecnego procesora oraz karty graficznej i zakup jakiegoś Phenoma II X2 i do tego Radeon HD 6850;
    lub
    4. Sprzedaż obecnej płyty głównej oraz zasilacza i wymiana na lepsze, mocniejsze egzemlparze - to w ramach przyszłościowych zmian. Do tego ewentualna zmiana dysku;
    lub
    5. Nie zmieniać nic, dozbierać więcej $$.

Czego oczekuję? Cóż, komputer z założenia ma być do gier, ale nie jestem wymagającym graczem i jeżeli opcje celujące w przyszłość byłyby tutaj odpowiednie, to zastosowałbym zmiany nr. 4 lub nr. 5, bo wiadomo niebawem będą premiery nowych podzespołów. Poza tym jak już wspomniałem wyżej podzespoły do ewentualnej wymiany nie muszą być nowe, więc można odliczyć parę złotych przy ewentualnych propozycjach z Waszej strony. Co jeszcze mogę napisać? Posiadam monitor 19" z max. rozdz. 1440x900, więc rzeczy typu FullHD mnie nie interesują, po prostu bez zbędnych bajerów. Do ewentualnych zmian obecny zasilacz powinien wystarczyć (2 linie 12V po 18A i 360W obciążalności), ale tak jak mówię biorę pod uwagę też przyszłościowe zmiany, więc wszelkie propozycje mile widziane.

Z góry dziękuję

0 13
  • #2 23 Sie 2011 16:14
    daavid117
    Poziom 42  

Razor509 napisał:
    3. Sprzedaż obecnego procesora oraz karty graficznej i zakup jakiegoś Phenoma II X2 i do tego Radeon HD 6850;

To będzie bardzo dobry wybór. Dołożysz trochę, a wzrost wydajności będzie bardzo wyraźny.

0
  • #3 23 Sie 2011 16:25
    wariato
    Poziom 43  

Jeszcze lepszym wyjściem byłoby jakbyś dozbierał i kupił za jednym zamachem X4 955 + HD6850.

0
  • #4 23 Sie 2011 17:07
    Razor509
    Poziom 27  

A co byście np. powiedzieli o opcji:
    Sprzedaż aktualnej karty graficznej i zakup Radeona HD 6850 + lepsze chłodzenie CPU i do tego O/C na poziomie 3,6-3,8GHz? Kiedyś, dawno temu rozważałem taką opcję, ale ostatecznie się rozmyśliłem. Jednak teraz ze względu na możliwość tańszego zakupu HD 6850 może byłoby to dobre rozwiązanie? Co o tym myślicie? 3,6GHz zrobie na 100%, bo zaraz po zakupie przeprowadzałem wstępne testy :).

Opcja Phenom II X2 + HD 6850 wydaje się w porządku, ale jest kilka ale. Wiem, że przy tym procesorze istnieje możliwość odblokowania dodatkowych rdzeni, ale jak wiadomo nie jest to pewna rzecz. Wiem też, że w aplikacjach korzystających z maksymalnie 2-ch rdzeni Phenom będzie dużo lepszy od Athlona, jednakże też zdarza mi się czasem zagrać w popularne "GTA IV" :P, a ta gra jak wiadomo korzysta z dobrodziejstw czterordzeniowców, dlatego nie wiem jak w takiej sytuacji wyglądałaby wydajność obecnego Athlona X4 vs Phenom X2. Czasem też bawię się w emulację gier z PS2, jednak tam wystarczą 2 rdzenie ze względu na brak obsługi więcej niż 2-ch rdzeni, więc tutaj sprawa jest jasna. Generalnie rozważam jeszcze upgrade sprzętu w przyszłości, ale nie wiem na jak długo wystarczyłyby mi te dwa rdzenie.

Opcja Phenom II X4 955 + HD 6850 jest bardzo fajna, tylko że musiałbym jeszcze uciułać trochę grosza. W sumie nigdzie mi się nie pali i być może lepiej jest zaczekać niż kupować coś na tzw. "chybcika", bo potem można żałować :). Nie są to jakieś duże pieniądze, ale każdy chce mieć dobry sprzęt.

Teraz więc biorę pod uwagę 4 opcje:
    1. Radeon HD 6850 + Phenom II X2
    2. Zakup lepszego chłodzenia oraz HD 6850 i O/C procesora.
    3. Tymczasowe wstrzymanie się i dozbieranie do zestawu Phenom II X4 955 + Radeon HD 6850 (tak żeby kupić od razu jedno z drugim).
    4. Zakup HD 6850 lub Phenoma II X4 955 i ciułanie na Phenoma II X4 955 lub HD 6850.

Co byście doradzili? Jestem też ciekaw jak wygląda sprawa z procesorami typu Phenom II X2 vs Athlon II X4 w aplikacjach przystosowanych do obsługi procesorów X4? W internecie można znaleźć różne opinie i trudno jest się zdecydować.

0
  • #5 23 Sie 2011 18:25
    daavid117
    Poziom 42  

Razor509 napisał:
    Sprzedaż aktualnej karty graficznej i zakup Radeona HD 6850 + lepsze chłodzenie CPU i do tego O/C na poziomie 3,6-3,8GHz? Kiedyś, dawno temu rozważałem taką opcję, ale ostatecznie się rozmyśliłem. Jednak teraz ze względu na możliwość tańszego zakupu HD 6850 może byłoby to dobre rozwiązanie? Co o tym myślicie? 3,6GHz zrobie na 100%, bo zaraz po zakupie przeprowadzałem wstępne testy :).

Ja tej opcji mówię stanowcze TAK! Bardzo dobry pomysł. Później gdy wymienisz sobie procesor na Phenom II X4 to chłodzenie będzie też jak znalazł. Takie moje zboczenie overclockera :).

0
  • #6 23 Sie 2011 19:45
    Razor509
    Poziom 27  

Chyba właśnie tak zrobię. Kupię lepsze chłodzenie na CPU, zrobię O/C i do tego Radeon HD 6850, a za jakiś czas Phenom II X4 955. Jednak prosiłbym jeszcze o sugestię odnośnie tego HD 6850. Konkretnie chodzi mi o producenta. Zależy mi, żeby to była w miarę cicha i wydajna wersja karty, bo mój obecny HD 5770 od MSI w wersji "PM2DIG" przy 100% obrotów wentylatora jest trochę uciążliwy dla ucha, natomiast znajomy zakupił sobie niedawno HIS'a HD 5770 i jego karta jest praktycznie niesłyszalna w porównaniu do mojej, dlatego zależy mi na tym aby kupić w miarę cichą wersję tego HD 6850. Generalnie nie narzekam na swojego HD 5770, bo jak za te pieniądze, to jest bardzo dobra karta, jednak głośność systemu chłodzenia może pozostawiać wiele do życzenia i być uciążliwa dla kogoś kto nie ma problemów ze słuchem.

Odnośnie chłodzenia CPU myślę, że coś pokroju Fortisa, Spartana albo Freezera w zupełności wystarczy?

Jeżeli macie jeszcze jakieś sugestie / uwagi, to chętnie ich wysłucham.

Na koniec mam pytanie do moderatora. Co się stało z przyciskiem "pomógł" albo gdzie on się teraz znajduje? Jakie warunki trzeba spełniać aby "móc" go użyć?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

0
  • #7 23 Sie 2011 20:03
    Celes
    Poziom 28  

Wybrałbym chyba jednak Fortisa niż Spartana. Dużo większe możliwości, mniejsze obroty, a jak się znudzi/nie sprawdzi to zawsze można sprzedać za większą kasę niż spartana.

Co do HD6850 to ja mam Sapphire nie toxic. Niby dość fajnie, nie jest głośnia. Po podkreceniu przy graniu prawie nie słuchać, ale przy furmarku osiąga 82stopnie i wentyl około 80% co przy moim cichym komputerze jest dosc uciążliwe. Wybrałby, zdecydowanie Gigabyte z 2 wentylatorami (XFX z 2 wentylatorami pewnie chodzi podobnie).
    Koledze zamontowałem tego Gigabyte tylko wersje OC (juz pewnie wiesz ze napięcie się nie podbija więc podkręcisz do 920MHz na rdzeniu - ja na swoim Sapphire z podnoszonym napięciem wyciągam 980 - ale to już sie mocno grzeje)

W tym momencie wybrałbym Gigabyte nawet wersje OC bo to podbicie napięcia aż tak dużo nie daje, a sporo ciszej i chłodniej - poza tym są to dość tanie karty - XFX z 2 wentylatorami jest sporo drozsza

0
  • #8 23 Sie 2011 20:09
    daavid117
    Poziom 42  

Razor509 napisał:

Na koniec mam pytanie do moderatora. Co się stało z przyciskiem "pomógł" albo gdzie on się teraz znajduje? Jakie warunki trzeba spełniać aby "móc" go użyć?

W tym dziale nie ma "pomógł". Jeśli bierzesz 6850, to weź wersję która nie ma zablokowanego napięcia rdzenia, bo we wspaniałej większości te karty można naprawdę mocno podkręcić.

0
  • #9 26 Sie 2011 11:28
    Razor509
    Poziom 27  

Dzięki po raz kolejny za dotychczasowe porady :).

Mam jeszcze pytanie odnośnie bezpiecznego O/C na mojej płycie przy Phenomie II X4 955. Wiem, że ten procesor ma TDP na poziomie 125W co sprawi, że sekcja zasilania będzie nieco bardziej obciążona w porównaniu do 95W Athlona i o ile na Athlonie nie muszę się za bardzo przejmować o sekcję, to przy Phenomie trzeba będzie uważać, aby jej nie usmażyć podczas O/C.

Tak więc moje pytanie brzmi - ile mniej więcej zniesie taka sekcja zasilania podczas podkręcania Phenoma II X4 955? Nie chodzi mi tu ile procesor wyciągnie, tylko ile płyta wytrzyma bezpiecznie.
    Pytam ponieważ opcja jaką wcześniej wspólnie ustaliliśmy jest taka, że po zakupie HD 6850, chłodzenia na CPU i O/C obecnego procesora za jakiś czas zakupię Phenoma II X4 955 i jak można się łatwo domyślić posiadając takiego Fortisa byłoby czystym marnotrawstem nie podkręcić tego procesora.

0
  • #10 26 Sie 2011 12:09
    fiend_
    Poziom 43  

Mając fortisa, zmienia się obieg powietrza i sekcja zostaje kompletnie bez żadnego owiewu; albo kupujesz radiator na sekcję (są specjalnie pod te modele Gigabyte) albo nie ruszasz w ogóle napięcia vcore. Ewentualnie doczepiasz mały wentylator skierowany na sekcję zasilania.

0
  • #11 30 Sie 2011 18:46
    Razor509
    Poziom 27  

Żeby nie robić niepotrzebnego dziadostwa na forum, nie zakładam nowego tematu i napiszę tutaj.
    Interesuje mnie jeszcze jedna ciekawostka, którą znalazłem na necie odnośnie procesorów Phenom II X4.

Cytat:
    Some top-level AM3 processors (x945 125W, x955 and x965) require a special power-supply feature, often called "dual power-plane". It's supported by default in all native AM3 mainboards, however not in most AM2+ mainboards, even those advertised as "AM3 optimised" or "AM3 ready". Processor running below its nominal speed (i.e. at 800 MHz), clock and multiplier locked are symptoms of this incompatibility. This is caused by the processor itself: when it detects that the motherboard does not supply dual power planes, the chip locks its multiplier to 4x. This issue is not resolvable via BIOS update; however, users of AM2 and AM2+ motherboards can still use Phenom II processors excluding the 125 watt variants.

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale czy nie chodzi tutaj przypadkiem o to, że te procesory wymagają dodatkowego zasilania typu 8 pin (2 x 4 pin) w sekcji CPU? I czy to się tyczy płyt AM2+ czy AM3 albo jednego i drugiego razem? Pytam ponieważ mój zasilacz posiada tylko 1 x 4 pin i na Athlonie jest wszystko w porządku, nawet podczas O/C. Zarówno na necie jak i w instrukcji do płyty można znaleźć informację o tym, że dodatkowy 4 pin poprawia jedynie stabilność CPU w określonych sytuacjach, więc nie wiem jak to się ma do procesorów 125W? Dalej można wyczytać, że procesor pracuje poniżej nominalnego taktowania. Zegar i mnożnik są zablokowane i nie można ich zmienić. Jest to spowodowanem działaniem procesora, który wykrywa blablabla...
    Jeżeli to co tam pisze to prawda, będę skazany na wymianę zasilacza.
    Jest ktoś wstanie mi to wytłumaczyć?
    Z góry dzięki.

0
  • #12 30 Sie 2011 20:33
    fiend_
    Poziom 43  

Cytat:
    It's supported by default in all native AM3 mainboards

Twoja płyta to natywne AM3, także nie ma się czego obawiać. Powinno nie być problemu z jedną wtyczką 4pin, 2x4 pin jest wskazane przy podkręcaniu albo wyższym tdp (140w) dla lepszej stabilności komputera.

0
  • #13 30 Sie 2011 20:43
    daavid117
    Poziom 42  

Razor509 napisał:
    however not in most AM2+ mainboards, even those advertised as "AM3 optimised" or "AM3 ready"

Tu chodzi o płyty AM2+, które podobno obsługują Phenom II X4 125W. Jeśli płyta jest AM3 to nie ma co się obawiać. Większość z płyt AM2+ ma problem z obsługą Phenom II X4 (125W). To jednak chyba nie do końca prawda, bo już wiele działających zestawów AM2+ + Phenom II X4 955 (125W) widziałem. To raczej tylko takie ostrzeżenie.

0
  • #14 30 Sie 2011 23:01
    Razor509
    Poziom 27  

W takim razie jeszcze raz piękne dzięki za wszystkie porady :).
    Gdybym mógł to wrzuciłbym Wam tutaj to "pomógł", no ale niestety nie ma jak :|.
    Myślę, że na ten moment rozwiązałem wszystkie swoje wątpliwości, więc wydaje mi się że można ten temat uznać za zamknięty.

0
  Szukaj w 5mln produktów