Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router blokuje sieć LAN od lokalnego dostawcy

23 Sie 2011 16:07 4390 29
  • Poziom 9  
    Witajcie,

Mam specyficzny problem, na sieciach znam się niewiele, więc proszę o pomoc.
    Posiadam internet od lokalnego dostawcy internetu z własnym LANem. Internet od tego dostawcy posiada około 70-80% mieszkańców naszego miasta, dzięki czemu wymiana plików jest bardzo, bardzo szybka.

Mam w domu dwa komputery, dotychczas łączyliśmy się przez switcha i dokupiliśmy dodatkowy adres IP i nie było problemu. Odkąd mamy router D-Link, on sam nam przydziela adresy IP i jednocześnie jesteśmy pod nim "schowani" przed LANem.

Czy jest jakakolwiek możliwość, żeby tak skonfigurować połączenie, aby router nie chował nas przed LANem? Żeby nie blokował nam do niego dostępu? Administrator sieci powiedział, że "oficjalnie takiej możliwości nie ma". Pytam Was jako specjalistów, czy jest jakiś mało oficjalny sposób :P

Z góry dzięki!
  • Poziom 9  
    Czyli generalnie nie ma żadnej opcji, żeby pod routerem mieć dostęp do sieci LAN dostawcy?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Można ewentualnie tak:
    - skonfigurować LAN routera, aby adresy IP był z tej samej podsieci, co nadrzędny LAN
    - koniecznie wyłączyć serwer DHCP w routerze
    - w komputerach ustawić na sztywno adresy IP
    - przed routerem switch, a ze switcha dwa kable - jeden do portu WAN w routerze, drugi do jednego z portów LAN, wówczas oba LANy będą spięte.
  • Poziom 9  
    Bo drugi adres IP usunelismy :P
  • Poziom 9  
    A jeśli do routera podłączyć kabel od netki zamiast do WAN to do LAN1 to bedzie dzialal jak switch, prawda? LAN2 i LAN3 beda na dwa pozostale kompy. Fakt, ze z sieci LAN dostawcy nie widac kompow, ktore sa za NATem mozna tez rozwiazac chyba otwierajac odpowiednie porty... I jeszcze mysle, ze dodanie do DMZ tez rozwiaze sprawe. Niech ktos bardziej ogarniety potwierdzi badz nie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    DMZ rozwiąże sprawę, ale dostęp z sieci LAN operatora będzie tylko do tego jednego PC w DMZ.
  • Poziom 9  
    co to jest DMZ? :P
    co zrobić żeby był ten dostęp, nawet z jednego PC
  • Poziom 15  
    Zrobiłeś już to połączenie ?
    Jeśli nie, to na początek podaj typ tego D-Linka. Nie powinno być problemów, żeby nawet więcej kompów niż 2 podłączyć do tej sieci. Kwestia odpowiedniej konfiguracji. Powiedz jeszcze na czym bazuje mechanizm autentykacji u operatora sieci ? Jeśli na MAC, to jeszcze trzeba będzie odpowiednio dogadać sprawę z operatorem bądź zautentykować nowy MAC przez odpowiedni system operatora. Na początek podaj te dane o ruterze, to sprawdzimy co on potrafi.
  • Poziom 9  
    D-Link DIR-615

System operatora bazuje na MAC Adresie. Sklonowałem mój MAC adres w ustawieniach routera.
  • Poziom 10  
    Gość miał podobny problem - niestety nierozwiązany:

http://forum.purepc.pl/Oprogramowanie-Sieciowe-f16/Otoczenie-Sieciowe-W-Lan-Za-t156038.html

Może należałoby odblokować jakies porty i po nich się łączyć...

Ja też miałem taki problem i dałem sobie spokój...

Co do pytań wcześniej - jeżeli dostawca daje jedno IP potrzebny jest router żeby rozdzielić sygnał no i wiąże się to ze stworzeniem nowej podsieci - jak skonfigurować sieć żeby był do komputerów dostęp z zewnątrz żeby router go nie blokował. Może jest możliwość łączenia się przez FTP? trzebaby tylko ustalić jaki mamy adres w sieci i może przez niego próbować się łączyć (poprzez adres zewnętrzny - internetowy) co wy na to?

Kolejna podobna sprawa...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1937596.html
  • Poziom 15  
    No dobra, zacznijmy od początku.
    W ustawieniach rutera setup->Internet musisz ustawić parametry do połączenia z operatorem. Możesz skorzystać z gotowego wizarda, który poprowadzi Cię przez proces konfiguracji. Wybierz opcję DHCP(po wcześniejszym ustaleniu haseł i strefy czasowej). W okienku możesz wpisać ręcznie MAC adres albo go sklonować. Najważniejsze aby był taki, jaki jest zarejestrowany u operatora. Potem next i w na ostatnim oknie connect.
    Teraz LAN: Setup->Network settings.
    Ustaw adres rutera na np: 10.10.10.1 subnet mask 255.255.255.0, zaznacz DNS relay
    W sekcji DHCP server settings:
    zaznacz enable dhcp server
    dhcp address range: 10.10.10.100 to 10.10.10.199
    pozostałe opcje bez zmian.
    Zapisz i powinno działać. Podłącz do LAN komputer, ustaw pobieranie adresu z dhcp. Powinien dostać adres z podanego przedziału. Powinien już pingać rutery zewnętrzne.
    Jak to zrobisz i będzie działać popracujemy nad dalszą konfiguracją.
  • Poziom 9  
    Ustawiono, skonfigurowano :)
    Internet działa, przydzieliło mi adres IP 10.10.10.199.

Czekam na dalsze instrukcje!
  • Poziom 10  
    Cos mi sie wydaje, ze to nic nie da, ale czekam na dalsze instrukcje....
  • Poziom 15  
    Trochę mylisz pojęcia sieciowe LAN oraz WAN.
    WAN - to w Twoim przypadku sieć operatora. LAN to sieć lokalna, którą właśnie skonfigurowałeś.
    Aby mieć dostęp do komputerów w sieci LAN musimy ustalić wymagania:
    1. czy przydzielany ruterowi adres (przez operatora) jest zawsze taki sam ?
    2. czy dostęp do komputerów w LANie ma być na różne komputery czy tylko do jednego
    jeśli chcesz mieć więcej niż jeden komp widoczny na zewnątrz konieczne będzie ustawienie port forwarding dla konkretnych usług. Dla takiego przypdaku będziesz musiał podać listę usług i portów na jakich one pracują. Będziemy musieli opracować mapę dla PATa.

Odpowiedzi na powyższe pytania są kluczowe dla dalszych prac.
  • Poziom 10  
    OK... rozumiem kolegi problem zreszta ja mam taki sam...

Operator przydziela jeden adres IP z puli 10.X.X.X, jak do sieci podłączony jest jeden komp użytkownik ma dostęp do otoczenia sieciowego i do wszystkich komputerów w tej sieci lokalnej operatora.

Aby w sieci działały dwa kompy - mówie tu o internecie sa dwie mozliwosci - jeden musi działać jako serwer i przekazywac sygnał do drugiego ale serwer musi być włączony zeby na drugim był net (i wtedy na obu jest dostęp do otoczenia sieciowego), drugi sposób to zakupienie routera i właśnie ten sposób kolega praktykuje - podobnie jak ja, ale właśnie w tym jest minus - jest internet ale użytkownik traci dostęp do otoczenia sieciowego tej sieci dostawcy (w otoczeniu są tylko te dwa moje kompy za routerem)....

Próbujemy rozwiązać ten problem, żeby dostęp był zza routera do tej sieci LAN administratora - a właściwie do jej otoczenia sieciowego. Ja w swoim przypadku już próbowałem niemal wszystkiego nawet konfiguracji przekazywania pakietów na porty mojego kompa przy FTP i jakos to nie działą. Chciałbym dodać, że to nie jest wina ani zapory na routerze, windowsie (wyłączona) ani programu anty-wir.
  • Poziom 15  
    poczytaj o usługach netbios i wins
  • Poziom 10  
    Poczytałem - ale jakoś nie widze zastosowania w tym przypadku...
    Sieć lokalna dostawcy jest duża ok 5-10 tys uzytkownikow, nie jestem w stanie okreslić ani adresu IP ani nazwy komputera do ktorego chce sie podlaczyc.

Poszukajmy jakiegos innego rozwiazania, albo jakiegos przykladu ustawien.
    Czemu przekierowanie portów FTP też nie działa?
    Czy w ogóle jest mozliwosc obejscia routera - zeby znalezc sie w tej samej sieci co dostawca albo przekierowac pakiety z sieci na kompa przez router.
  • Poziom 15  
    Najlepiej jeszcze jakbyś dowiedział się czy Twój operator posiada serwer WINS. Możesz go o to zapytać lub sam wyczaić.
    Wystarczy ponownie zamiast rutera podłączyć komputer i zobaczyć co dostajemy od serwera DHCP.
    Komenda z linii komend ma składnię: ipconfig /All
    Jak masz problem z interpretacją, to wrzuć całą odpowiedź na forum
  • Poziom 10  
    Nie ma zadnej informacji - jest tylko informacja ze DHCP - włączone, oprócz tego standardowo IP, Brama, DNS, nazwa karty itd....
    Ja bym obstawiał ze nie ma.
  • Poziom 15  
    No to podeślij to co Ci pokazał po komendzie
    ipconfig /All

Jeśli nie chcesz publicznie, to daj na priva
  • Poziom 15  
    rozumiem, że ten output to tak jak Cię prosiłem z komputera podłączonego ZAMIAST rutera
    widzę, że sieci się pokrywają, więc zmień na ruterze dhcp na zakres np. 192.168.10.100 - 199, adres rutera 192.168.10.1 maska 255.255.255.0
  • Poziom 9  
    ups, nie, wybacz, to z routera
  • Poziom 10  
    Otoczenie sieciowe działa na innej warstwie sieciowej - nie ma możliwości dostępu do otoczenia sieciowego za routerem. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest serwer FTP, z autoforwardem portów na serwerze lub wystawienie serwera do DMZ.

Temat uważam za zamknięty.
  • Poziom 15  
    Może kolega Sebaso22 rozwinąć swoją tezę dlaczego ?
  • Poziom 10  
    Do otoczenia sieciowego nie jest podpięta żadna usługa. Działa to tylko w obrębie jednej podsieci bo Windows nie daje możliwości otoczeniu sieciowemu wyjść poza tą podsieć. Mam nadzieję że to trochę rozjaśnia.
  • Poziom 43  
    Co innego wykrywanie komputerów a co innego sam protokół SMB.
    To, że wykrywanie komputerów odbywa się przez adres broadcastu(a dane tam pojawiające się nie wychodzą poza podsieć) nie znaczy, że tak odbywa się komunikacja.

Wątek zamykam, jeśli autor będzie miał coś do dodania, proszę o kontakt.