Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala Matrix 424 - wykrzyknik w trójkącie - jak zresetować ?

twoman 23 Aug 2011 16:16 7386 4
 • #1
  twoman
  Level 10  
  Witam.

  Centralkę z tematu mam z odzysku.
  Po podłączeniu manipulatora (LCD - ikonowy), podpięciu 2 czujek i aku, włączyłem do sieci. Po standardowej procedurze inicjacji na wyświetlaczu pojawiły się zwyczajowe symbole, a oprócz nich migający dzwonek (wg instrukcji pamięć alarmu włamaniowego), wykrzyknik w trójkącie (stan usterki), oraz słychać powtarzającą się sekwencję dźwięków ostrzegawczych.
  Przy próbie wciśnięcia jakiegokolwiek przycisku (po dłuższym czasie również samoistnie) zapala się dodatkowo ikona sabotażu.
  Dodam, ze oprócz stanu usterki nie wyświetlił się żaden z numerów, które są opisane w instrukcji.
  Reset zworą na płycie gł. nie przynosi rezultatu (dźwięk sugeruje, że wchodzimy w ten tryb, ale żadnych zmian nie widać). Reset w trybie programowania jest niemożliwy, ponieważ nie mogę wejść w ten tryb za pomocą opisanej procedury (dwukrotnie strzałki i 9999 - zakładam, że kod instalatora jest domyślny).
  Po otrzymaniu zdemontowanej centralki, na wejściach Z podpięte były rezystory 4,7 k, (DEOL ?), dlatego postanowiłem zrobić próbę w takiej konfiguracji - żadnych zmian.
  Aku dobry. Dla pewności odpiąłem wszystko oprócz manipulatora, a wszystkie wejścia Z zwarłem do masy (w drugiej wersji zbocznikowałem rezystorami).
  Intuicja podpowiada mi, że został zmodyfikowany kod instalatora, oraz zablokowany RESET samą zworą.
  Zastanawiam się, czy jest możliwe wejście w tryb programowania (warunek resetu z kodem), jeśli sygnalizowana jest awaria, oraz czy po dwukrotnym wciśnięciu podwójnej strzałki i wpisaniu kodu (nawet niewłaściwego) powinna nastąpić jakaś reakcja?
  Na jednym ze starszych wątków ktoś wspominał o żmudnej pracy z odczytaniem pamięci i zmodyfikowaniem jej zawartości (chodziło pewnie o kod instalatora), ale w moim przypadku raczej jest to nie możliwe (brak programatora, doświadczenia itp).
  Gdzie indziej była wzmianka, że na podwieszenie tej centralki częstym antidotum jest długotrwałe odłączenie zasilania, ale w moim przypadku tydzień niczego nie zmienił.
  Chyba, że chodziło np. o kilkanaście lat ;-)
  Będę wdzięczny za każdą sugestię.
 • #2
  gigi-44
  Level 26  
  Odnośnie resetu to jak jest instalator zablokowany to szkoda czasu lepiej kupić nową płytę centrali.
  Po wpisaniu 2 strzałek i kodu instalatora jeśli jest prawidłowy to zapika 2 razy i na wyświetlaczu powinny zacząć mrugać ikony kłódka z trójkątem nie pamiętam czy razem czy na przemian ale powinna być któraś z tych reakcji natomiast jeśli kod jest inny nie będzie żadnej reakcji i po wpisaniu kilka razy strzałek i błędnego kodu załączy dzwonek czyli stan alarmu.
  Pierwsze zaczął bym od zblokowania linii rezystorami 4,7k potem kod użytkownika 1234 taki jest fabryczny i wpisz go dwa razy a dopiero potem sprawdź strzałki i 9999.
 • #3
  twoman
  Level 10  
  Wejścia były blokowane rezystorami, jak również zwierane do masy - bez rezultatu.
  Czy kod użytkownika pozwoli na wejście w tryb programowania, który jest konieczny do skonfigurowania centralki? Z tym nie powinno być problemu, bo osoba, która ją użytkowała, prawdopodobnie jest w jego posiadaniu.
  Dodam jeszcze, że na manipulatorze wyświetla się otwarta kłódka i symbol zasilania (poprawnego).
 • #4
  gigi-44
  Level 26  
  Kod użytkownika nie daje możliwości programowania ale jak system jest w alarmie lub pokazuje że był alarm to trzeba wpisać kod użytkownika aby skasować tą informację i dopiero po jej skasowaniu centrala wpuści Cię w tryb programowania czyli 2 x strzałki i 9999
 • #5
  twoman
  Level 10  
  No cóż, sam skomplikowałem sobie życie...
  Okazało się, że, tak jak pisał kolega wyżej, wystarczyło wpisać dwukrotnie kod użytkownika (po pierwszej sekwencji pokazuje się się historia zdarzenia, a po drugiej zostaje wymazana).
  I tutaj małe zaskoczenie - po zdobyciu kodu użytkownika (telefon do przyjaciela ;-)), okazało się, że podany kod nie działa...
  Teraz już wiem, że reset samą zworką doszedł do skutku już za pierwszym razem, ale z mojego punktu widzenia nic na to nie wskazywało (wyświetlacz pokazywał wciąż te same ikony/problemy). Swoją drogą, jest to niefortunne rozwiązanie, gdyż reset systemu kojarzy mi się z powróceniem do ustawień fabrycznych. Nie przypuszczałem jednak, że historia zdarzeń pomimo resetu będzie rzutować na zachowanie centralki.
  Jak łatwo się domyśleć, kod użytkownika i instalatora powróciły do ust. default.
  Po wejściu w tryb programowania wystarczyło teraz zeskanować magistralę i pozbyć się drugiego, nie podłączonego wyświetlacza (fabrycznie zaprogramowane są oba rodzaje), po czym centralka przestaje sygnalizować alarm sabotażowy (default'owa reakcja w przypadku braku urządzenia na magistrali).
  Reasumując - wszystko jest O.K. i właśnie rozpoczynam konfigurację centralki.
  Serdeczne dzięki za naprowadzenie mnie na właściwy trop.