Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hulajnoga elektryczna 500W - przeróbka

23 Aug 2011 16:52 54680 40
Testo
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • Testo
    x_darek
    Level 2  
    W jaki sposób regulujesz prędkość tej hulajnogi? Przewody doprowadzone pod silnik się nie grzeją? Wyglądają na zbyt cieńkie wg mnie
  • Testo
    SzymonHK
    Level 20  
    Połączenie szeregowe akumulatorów o różnej pojemności to błąd, ten mały akumulator (7Ah) będzie rozładowywał się do zera, a dwunastki jeszcze będą miały ok. 40%. Co w perspektywie kilku cykli może go uszkodzić. Poza tym określenie pojemności zestawu na 36Ah to fikcja.
    szymon122
    Level 38  
    Możesz spróbować zrobić plastikowy ślizgacz na łańcuchu (u góry) który by naciągał łańcuch. Plastik nie powinien tak hałasować.
    Ja też nie pytam jak sterujesz tym silnikiem

W poście jest napisane 36V a nie Ah.
    Na jakie napięcie silnik?
    Skarabeusz87
    Level 15  
    Widzę na zdjęciu 2 duże akumulatory i jeden mały. Jak się domyślam połączone są szeregowo. Nie widzisz tu problemu małej wydajności akumulatorów?
    SzymonHK
    Level 20  
    Pomyliłem z wartością napięcia, powinno być 12Ah. Z lepszym skutkiem można zamienić te dwie 12-tki na mniejsze, a efekt końcowy będzie lepszy bo mniejsza waga pojazdu.
    Manio95
    Level 21  
    x_darek wrote:
    W jaki sposób regulujesz prędkość tej hulajnogi?

Mictronic wrote:
    *Wymiana bocznika w chińskim sterowniku na drut miedziany-czyli zdjęcie ograniczenia.

Więc sam się domyśl. Jest to oryginalny sterownik oparty na dwóch mosfetach (tak mi się wydaje), którego radiator widać na ostatnim zdjęciu-przykręcony koło akumulatorów.
    kajtaskajtas
    Level 13  
    szymon122 wrote:
    Jak to może być oryginalny sterownik skoro jest mocniejszy silnik, wymienione zostały przynajmniej tranzystory (na jakie)?

Sterownik oryginalny, tranzystory nie były wymieniane, a jakimś cudem daje radę. Widocznie chińczyki dali tranzystory na zapas albo do wszystkich hulajnóg, zarówno słabych jak i mocnych pakują ten sam, mocny sterownik.

Swoją drogą ładnie wyszło, hulajnogę tą widziałem jak jeszcze była niepomalowana i w fazie ciągłych poprawek ;) Mi się jeszcze tylko nie podoba niskie "podwozie" (można o coś zahaczyć) i kółka trochę większe mogłyby być... ale to by już wymagało nowej ramy itp itd
    creative1agh
    Level 14  
    Na hałas prowadnika łańcucha jest mała rada :) wykonać go z twardego kawałka drewna. W kombajnach zbożowych ( pył, temperatura, duże obciążenia ) się sprawdza i - o dziwo - nie wyciera się jakoś szczególnie szybko - po jedenastu sezonach ( ok 10 pełnych dni pracy na sezon ) ścierały się raptem o kilka mm.
    User removed account
    User removed account  
    djmtey
    Level 17  
    Mam pytanie , możesz pokazać wnętrze tego sterownika i zaznaczyc to co wymieniłeś aby zdjąć blokadę? pozdro!
    szymon122
    Level 38  
    Mictronic wrote:
    Parametry -Vmax 26km/h

michal54_87 wrote:
    bo hulajnoga pedzi 100 km/h

więc z skąd to stwierdzenie?

I nie wyobrażam sobie jazdy 100km/h taką hulajnogą :D

Mictronic wrote:
    By wyrównać w nich ładunki łącze je równolegle

Na zdjęciu są połączone szeregowo
    Od czego nowy silnik?
    markovip
    Level 34  
    Mógłbyś zainwestować i zrobić akumulator na ogniwach 18650.

Gratuluję udanej konstrukcji i pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    wastirus
    Level 9  
    Ja chciałbym zapytać o silnik - jakie jest jego oznaczenie lub napięcie, moc i obroty ?
    User removed account
    User removed account  
    xarusx
    Level 14  
    Quote:
    ...Na chwile obecną muszę wymienić akumulatory na nowe by w końcu sprawdzić zasięg...

Czy po wymianie akumulatorów możemy liczyć na filmik z "oblotu testowego"?:D
    skaktus
    Level 37  
    Ja mam takie zastrzeżenia - sterownik wisi nad ulicą / podłożem. Teoretycznie dobre rozwiązanie bo ma obieg powietrza, ale praktycznie - trochę deszczu i powoli mamy rdzewienie/śniedzenie/utlenianie.To samo z wskaźnikiem A - niestety wiem z doświadczenia że nie są one wodoszczelne, a jest to instrument delikatny i kilka kropel potrafi go unieruchomić.

Co do akumulatorów na 18650 - koszt zakupu porządnego balansera z ładowarką i ekranem LCD na polskich serwisach aukcyjnych przy pewnej woli polowania na aukcjach - tak jak w moim wypadku - to około 70 zł. Akumulatory można również zakupić w rozsądnych cenach - okazyjne oferty to akumulator 18650 o pojemności około 2600 mA w cenie 3 zł. Zestaw takich akumulatorów pewnie dał by lepsze wyniki obciążalności jak i zasięgu.

A ładowarka z balanserem i tak się przyda na przyszłość bo można nią ładować praktycznie wszystko co jest obecnie dostępne.
    A
    seba_x
    Level 31  
    Zamiast 18650 można dać 32650 mają dużo większą pojemność, cenę niestety też ;-(
    Grzegorz_madera
    Level 36  
    Mictronic wrote:
    Nie "centrowność" zębatki na kole spowodowała różne napięcie łańcucha od tego w jakim położeniu jest koło, to również ułatwiało spadanie łańcucha.

A czego się spodziewałeś montując zębatkę w ten sposób? Idź do tokarza, niech dorobi odpowiednie mocowanie i zniknie problem spadającego łańcucha.
    User removed account
    User removed account  
    luke666
    Level 33  
    Mictronic wrote:
    Tu najlepiej sprawdziły by się paski klinowe lub jakiekolwiek przekładnie pasowe.

Przekładnia klinowa ma chyba mniejszą sprawność, która dodatkowo spada w przypadku gdy pas się zamoczy. Wyższą sprawność mają chyba przekładnie pasowe zębate, ale nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat.
    Dr. Plamo
    Level 12  
    Mictronic wrote:

*Przesuniecie tylnego kola w kierunku prawej części ramy by silnik mniej wystawał

Witam. A nie ma to zbyt negatywnego wpływu na prowadzenie? W końcu to jednoślad...
    User removed account
    User removed account  
    Dr. Plamo
    Level 12  
    Mictronic wrote:

Jedynie gdy kierownice trzyma się jedna ręka to wszystko nagle wpada w wibracje

Zjawisko o którym piszesz nazywa się "shimmy" i występuje też w "dużych" motocyklach i często bywa spowodowane brakiem osiowości miedzy przednim a tylnym kołem. Poczytaj o tym, bo przy prędkościach 30 - 40 km/h można sobie już krzywdę zrobić....