Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena radiowa AM (na fale długie i średnie) - jak?

Drzewo15 23 Aug 2011 20:42 14878 7
    Drzewo15
    Level 9  
    Witam serdecznie, posiadam leciwą miniwieżę AIWA LCX-357 i postawiłem sobie wyzwanie - chcę na niej złapać stacje nadające jeszcze na falach długich i średnich (LW i MW). Mam z tyłu wieży wejście na antenę AM, a konkretniej dwa wejścia, z tego co pamiętam do zestawu było dołączone mniej więcej coś takiego:
    Niestety nigdzie takiej antenki w domu nie znalazłem.
    Na dachu mam antenę radiową na pasmo UKF, z której sygnał po przewodzie koncentrycznym dochodzi do wieży i ląduje w gniazdku dla UKF, dzięki czemu radio na falach ultrakrótkich odbiera znakomicie. Próbowałem ten kabelek koncentryczny rozdzielić i podpiąć do gniazdka do anteny AM, gniazdko ma dwa wejścia zaciskowe, takie jak od głośników:

Niestety nie byłem w stanie wtedy nic złapać, nawet Jedynki z Solca Kujawskiego na 225kHz, domyślam się że to przez to że instalacja jest na 75Ω, zaś wejście pewnie jest na 300Ω (bez symetryzatora), poprawcie mnie jeśli się mylę. Pomijam już to że antena jest na inne pasmo i że jest to dipol (domyślam się że dipol na długie musiałby mieć parę kilometrów długości), to mimo wszystko powinna coś złapać (pamiętam jak onegdaj na starej Unitrze łapałem Jedynkę i Trójkę na kawałku druta, to co dopiero na metrowym pręcie na szczycie bloku w centrum Warszawy). Tak więc - jaką antenę zamontować na to pasmo (najchętniej zewnętrzną), jak ją połączyć i wogóle jak się za to zabrać?
    MBK
    Level 15  
    Proponuję pomyszkować i poszukać co nieco o antenie Magnetic Loop.
    Osobiście nie robiłem - mi wystarcza ok 20metrów drutu miedzy drzewami, ale z tego Co widzę nie masz możliwości, bo blok.
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    Drzewo15 wrote:
    Próbowałem ten kabelek koncentryczny rozdzielić i podpiąć do gniazdka do anteny AM

Kabel i antenę na pasmo UKF - zostaw w spokoju.

Zobacz, że najprostsza dopasowana antena ( jako ¼λ ) to wycinek dipola o długości 333,3 m na częstotliwości 225kHz .

Jedynym sensownym rozwiązaniem - to :
    - nie analizować impedancję takiej anteny
    - rozprowadzić kawałek przewodu elektrycznego (przewodzącego) jako antenę
    - przewodu = dostępnego czy pod ręką
    - przyjąć założenie, że im dłuższy przewód - tym lepiej

Reasumując.

Podłącz do gniazda jakikolwiek drut np. miedziany (dowolny) o jak najdłuższych wymiarach (przyjąłbym np. 20 m).

Jeżeli jesteś w blokowisku to drut ten (antenę) "wywal" za okno i niech wisi na zewnątrz.

Pozdrawiam.
    Drzewo15
    Level 9  
    Podpiąłem ok. 10m drutu i wywaliłem za okno (sięgnął prawie ziemi), niestety sygnał na Jedynce kiepściutki (za to Cesky Rozhlas jako tako odbiera, że da się słuchać, jedyna taka stacja jaką udało mi się złapać), to nadal nie jest to co chciałbym osiągnąć... Myślałem o tym, że na dachu bloku możnaby rozciągnąć kabel, nawet ze 40m, kwestia tylko taka jak sygnał z tego drutu ściągnąć na dół (5 piętro). Bo domyślam się że zwykły drut jak spuszczę to wytraci sygnał (chociaż może się mylę?)
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Jeżeli zainstalujesz antenę na dachu, to proponuję nie zwracać zbytniej uwagi na długość przewodu. Ile się da, tyle rozciągnij. Jeżeli będzie rozciągnięty poziomo, w miarę wysoko i odizolowany od wszelkich dostępnych na dachu przedmiotów metalowych, to spełni swoje zadanie. Sprowadzenie w dół do odbiornika tym samym izolowanym przewodem. Jako przeciwwagę (ziemię) możesz spróbować użyć instalacji wodnej, lub centralnego ogrzewania znajdującej się w mieszkaniu. Tu mogą wystąpić następujące przypadki:
    - podłączenie "ziemi" poprawi jakość sygnału użytecznego
    - podłączenie "ziemi" zmniejszy ilość zakłóceń występujących na sygnale użytecznym
    - podłączenie "ziemi" pogorszy ogólny bilans jakościowy
    - podłączenie "ziemi" nie zmienia nic
    W zależności od uzyskanych efektów pozostawisz to podłączenie, lub nie.
    Dla zabezpieczenia przed wyładowaniami proponuję zainstalować jakiś system odgromowy próżniowy, lub inny. Uwolni to użytkownika od wyłączania anteny na czas burzy.
    Quelojz
    Level 9  
    Podpinam się pod temat - czy gdzieś można kupić taką właśnie antenę?
    glass2
    Level 12  
    Gdzieś był film na YT na temat anteny do fal długich. Kilka prętów ferrytowych razem z nawiniętą cewką. Na filmie działało całkiem fajnie. Nie mogę go teraz znaleźć. Również będę wdzięczy za pomoć.
    andrzejlisek
    Level 28  
    Co do anteny ramowej na zdjęciu w pierwszym poście, to nie wiem, czy taka jest sprzedawana osobno, ale w praktyce jest to po prostu cewka, kilka zwojów po obwodzie ramy i przewód dwużyłowy doprowadzony do odbiornika. Antena ferrytowa jest już lepszym rozwiązaniem, jak chodzi o odbiór. Antena ferrytowa jest odmianą anteny magnetycznej (nie mylić z anteną z podstawą magnesową). Taka antena ma od jeden (jeden zwój w tej antenie to też cewka) do wielu zwojów i kondensnator równolegle do cewki tak dobrany, że cewka i kondensator tworzą obwód rezonansowy o częstotliwości, którą chcesz odbierać z pewną tolerancją.

Jest jeszcze antena ramowa, która też jest odmianą anteny magnetycznej. projektów i konstrukcji anten magnetycznych (w tym ferrytowych i ramowych) jest bardzo dużo, różnią się między innymi gabarytami i zakresem częstotliwości pracy, w wielu przypadkach można zmienić parametry anteny w celu dostosowania jej do pożądanego zakresu odbioru.