Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana karty graficznej, zawieszanie komputera.

23 Sie 2011 21:27 1612 18
  • Poziom 8  
    Obecna konfiguracja komputera:
    MOBO: ASUS M4N68T-M
    CPU: athlon 3 rdzeniowy (chyba 445)
    GPU: Radeon R6790
    Dysk twardy: stary 40GB na ATA
    Zasilacz: 400W Chieftec
    System: Win 7

Problem jest z częstymi zwisami komputera. Zaraz po zainstalowaniu sterowników do karty komputer zawiesił się na pulpicie, przez chwilę mogłem jeszcze ruszać kursorem, po chwili jednak i on zamarł. Zaktualizowałem sterowniki na najnowsze i teraz co około minutę mam przerwę z chwilowym ściemnieniem obrazu i po ustabilizowaniu występuje komunikat: Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność. Razem ze zwisem następuje skok temperatury o 10 stopni oraz wentylator jest słyszalny. Proszę o pomoc.

Dodam że wiesza się głównie podczas przeglądania plików lub internetu. W dość wymagającej grze pracuje bez przerwy w spokoju. Potraktowałem komputer programem Video Card stability test. Od 20 min. chodzi bez crasha Wzrosła temperatura do 78 stopni, 99% zużycia GPU. Wygląda na to że podczas pracy działa a w spoczynku ,,gupieje"
  • Poziom 27  
    Jakie oznaczenie ma ten Chieftec? Jeżeli to jakaś starsza konstrukcja, to może być on za słaby do tego zestawu.
    Karta wymaga dodatkowej 6-cio pinowej wtyczki, podłączyłeś ją poprawnie?
    Można się też pokusić o zmierzenie napięć zasilacza miernikiem.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź.
    Model tego demona: GPS-400AA-101 A, pisano (nawet na tym forum) że jest wystarczający.
    Ten zasilacz ma tylko jedną 6 pinową wtyczkę. Drugą stworzyłem z dołączonej przejściówki. Co do pomiarów to nie mam niczego do mierzenia.
  • Poziom 27  
    Jeżeli masz możliwość to zrób zdjęcie jego tabliczki znamionowej (dla pewności), albo spisz z niej dane.
    Wg. jego parametrów, które znalazłem na necie:
    Cytat:
    Obciążenie linii +3.3V/+5V/+12V - 390W, +5Vsb - 12.5W, -12V - 6W, +3.3V/+5V - 140W

Wychodzi na to, że on ma tylko 250W obciążalności na 12V. Twój zestaw bierze na oko ~200W podczas maksymalnego stresu, więc zasilacz powinien wystarczyć. Chociaż nie wiadomo jak wygląda sprawa z jego napięciami, dlatego poleciłem ewentualne pomiary miernikiem. Żeby wykluczyć winę zasilacza należałoby sprawdzić sprzęt na innym również markowym zasilaczu lub zrobić pomiary napięć w spoczynku / stresie przy aktualnym.

Komunikat "Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność" lub podobny może występować przy braku mocy ze strony zasilacza dla karty graficznej. Nie zauważyłeś może jakichś spadków w wydajności albo nie masz wrażenia, że karta nie daje z siebie wszystkiego?
  • Poziom 8  
    Chyba zgadza się z tym co napisałeś. Spróbuję załatwić jakiś miernik ale to potrwa. Przetestuję kartę u kolegi, może to jej wina. Co do wrażeń... wcześniej bawiłem się na zintegrowanej, w porównaniu z tym jest olbrzymi skok, Gothic 3 na full detalach gra i tańczy. Dodam że podczas tego obciążenia nie ma tych błędów, są nieco większe obroty i temperatury, ale tylko to. Komputer nieco wolniej się włącza (niedużo jakieś 4-5 sec.).

Zauważyłem też że gdy się kartę trochę wymęczy to potem działa już sprawnie.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jednak obciążalność linii 12V jest większa niż się spodziewałem (błędnie to obliczyłem), nie znałem dokładnych parametrów zasilacza, bo w necie trudno jest znaleźć wszystkie informacje na raz nt. tego zasilacza. Ale teoretycznie wszystko powinno być w porządku, nawet jakby obciążalność linii 12V była na poziomie 250W.
    Póki co, wiesz co robić. Jeżeli wykluczymy winę zasilacza, wtedy będziemy sprawdzać dalej.
  • Poziom 27  
    Może przyłącze się do tematu.
    Komputer był kupiony jakieś 0,5 roku temu w zestawie Radeon i W7.
    Po przewertowaniu tematów w sieci, okazało się że nikt nie jest w stanie pomóc mi z aktualizacją sterowników do tej karty.
    Gdy tylko chcę zainstalować nowsze drivery ,system przestaje działać lub w ogóle się nie uruchamia. Dodam że pomoc techniczna też nie poradziła sobie z tematem.
    Od kilku lat stosowałem tylko karty NV i nigdy nie było z tym problemów.
    Kupiłem Radeona i się zaczęło.
    Ma ktoś jakiś pomysł na poradzenie sobie z tematem?.
    Dodam jeszcze że brat też kupił Radeona i chodzi tylko na sterach dostarczonych z kartą.
    Dodam jeszcze że mój komputer to Laptop a brata zwykły PC.
    W jednym i drugim nie można aktualizować driverów.
    Czyżby demony prędkości okazały się kaszanką, czy to ja nie mam szczęścia? :D
  • Poziom 8  
    Wymieniłem zasilacz i efekt jest ten sam, dodatkowo pogarsza się stopniowo. Zasilacz który dałem na zmianę to nowy OCZ 500W.
  • Poziom 8  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Crystal disk nie wykazał niczego (swoją drogą to dziwne, dysk ma 10 lat).
    Statystyki nie powalają:P Załączam screen'a

Aha, z miesiąc temu może, testowałem dysk HD Tune, było wszystko w pożądku.
  • Poziom 43  
    Ten zasilacz był naprawdę w porządku, teoretycznie 340w na liniach 12v. GPS to legendarna seria Chiefteca.
  • Poziom 8  
    adamadi33: cóż, instalowałem wszystkie sterowniki z płyty głównej, możliwe że jest ale nie wiem jak sprawdzić
    fiend_ - dzięki, pare lat temu to wydawał się bardzo dobry zakup, teraz działa właściwie tak samo jak ocz, czyli kasa nie poszła w błoto (swoją drogą, zastąpił kochanego przez rzesze ludzi Codegena 300W)
  • Poziom 43  
    Teraz jednak Chieftec się popsuł, i dobre modele kosztują srogo, czasami drożej niż zasilacze lepszych marek o podobnej mocy.
    Taki GPS 400 ma potencjał na podkręconego quada i kartę pokroju 6850. Wiem, bo sam miałem jednostkę 500w (niewiele mocniejsza linia 12v) i sprzedałem (teraz nie widzę sensu w tej sprzedaży, bo ciężko wykorzystać te 750w Corsaira...)
  • Poziom 43  
    Jeżeli masz sterowniki zainstalowane EPU to odinstaluj z systemu i zrestartuj komputer.Panel Sterowania-Odinstaluj Programy.
  • Poziom 8  
    Nie, sprawdziłem, nie mam ani nie miałem EPU.
  • Poziom 43  
    No to jak nie sprawdziłeś czy nie masz?
  • Poziom 8  
    Skoro to sterownik to musiałby być on w menadżerze urządzeń..., zresztą przed zmianą grafiki formatowałem komputer. Jest minimum sterowników. (40GB bardzo łatwo się formatuje, jedna z zalet małego dysku:))
  • Poziom 8  
    Cóż, poddałem się i poszedłem wymienić kartę (była na gwarancji). Po założeniu nowej problem nie pojawił się przez 10 min. na razie, jeszcze przetestuje ale wszystko wygląda dobrze. Mały plus dla proline'u. W serwisie tylko spojrzeli na nią i wymienili po wyjaśnieniu sytuacji. Ale co było przyczyną i czemu przy obciążeniu wszystko grało już się chyba nie dowiem. Dzięki wam za pomoc.