Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIORA AS-946A (mod) spadki napięcia, przygasają żarówki

23 Sie 2011 22:29 1047 2
 • Poziom 31  
  Witam!
  Posiadam ten wspaniały jak dla mnie tuner, w wersji teoretycznej A lecz przerobiłem go na pełnowymiarowy 946 (2 banki pamięci) plus przestroiłem własnoręcznie, dołożyłem wyświetlacz, odbiera bardzo dobrze, pełne pokrycie pasma + odbiór czysty z 2-metrowego przewodu głośnikowego w pokoju (na większości stacji sygnał 3-4-5, autoszukanie działa w pełni i ogólnie - wszystko trzyma, nic się nie rozłazi (mały problem ćwierkania głowicy czasami się pojawia ale to inna sprawa) lecz: moje pytanie do użytkowników: dzisiaj gmerałem w nim (czyszczenie plus wymiana bateryjki podtrzymującej) i przy zdjętym panelu czołowym wyraźnie zauważyłem różnicę w jasności świecenia żarówek w zależności od odbieranego pasma. Na UKF świecą wyraźnie ciemniej niż na Dł / Śr przy czym w trakcie automatycznego wyszukiwania na Śr można zauważyć delikatne różnice w jasności (przygasanie i rozjaśnianie żarówek) w miarę jak tuner przeszukuje pasmo. Czy ten model tak już ma (żarówki wg schematu są zasilane bezpośrednio z transformatora, przed stabilizacją) czy powinienem szukać usterki (wyschnięte kondensatory, zimne luty itp.) ?

  EDIT: interpunkcja
 • Poziom 35  
  Raczej wątpię by było to coś w stylu "zimnych lutów" "wyschniętych kondensatorów", pomierz spadki napięć przy włączanych funkcjach, niestety ten typ tunera ma włącznik zasilania na uzwojeniu wtórnym, jeżeli współpracuje ze wzmacniaczem, który ma odłączalne gniazdo sieciowe to jego żywotność jest dłuższa. (np. ws 442, 442x).
  Nie ma co polemizować i po mału rozglądać się za transformatorem TS 10/21, koszt niewielki. Innej przyczyny moim zdaniem nie warto szukać, jednak jak wspominałem wszystko będzie uzależnione od spadków napięć, jakie wyjdą podczas pomiaru.
 • Poziom 31  
  Napięcie między bezpiecznikami B3 a B4 (AC): Długie - około 8,28 Średnie - około 8,21, UKF około 8,09. Podczas przeszukiwania pasma napięcie waha się o około +/- 0,15V.

  Na B1 względem masy w zależności od pasma i funkcji 46,6 - 46,9, napięcie za mostkiem środkowego uzwojenia mierzone na R237 "chodzi" w granicach 21,7 - 21,18.

  Transformator ciągnie z sieci (pomiar Voltcraftem 4000) odpowiednio 11,6 - 12,7 W (13,3 - 14,3 VA).

  P.S. Tuner jest podłączony do gniazda odłączanego w WS-442 z tym, że ponieważ jestem fanem radiowej Trójki ma na swoim koncie wiele godzin pracy, często tygodniami po 24h (lubię spać przy radiu, często nagrywam nocne audycje). Chyba muszę przywyknąć do tych "migań" bo o ile mi wiadomo to transformatory się nie "zużywają", widocznie wcześniej, przy założonej ściance przedniej nie zwróciłem na to uwagi, wyszło dopiero przy odsłoniętych żarówkach.