Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie paramertów falownika danfos vlt 2800.

24 Sie 2011 00:39 8732 18
  • Poziom 19  
    Witam Jakiś czas temu kupiłem falownik danfos vlt 2800 który napięcie we ma 230v a wyjściowe trójfazowe o mocy 1,1kw podłączam go do silnika 0,55kw połączonego w gwiazdę. Nie mam karty katalogowej do tego silnika.
    Podłączyłem silnik do falownika tak jak jest podane w instrukcji tak jak na zdjęciu
    1-faza (230V), 2-(230V) 3-zero(silnik obudowa ) 4,5,6-do silnika
    Tylko nie podłączyłem zacisku PE.
    Zacząłem ustawić parametry i pojawił się problem pewnie dal tego że trochę mało wiem o działaniu silnika trójfazowego i mechanizmach jego sterowania ( wiem muszę sporo doczytać ) wracając do tematu czyli najpierw zresetowałem falownik do ustawień fabrycznych. Ustawiałem parametry po kolei parametr 102 chciałem ustawić na 0,55kw ale najmniejsza moc była 0,75kw.
    103 ustawiłem na 400v
    Duży problem pojawił się w 107 czyli automatyczne dopasowanie silnika dlaczego użyłem tej funkcji a no dlatego że w parametrze 108 trzeba podać rezystancje stojan nie znam jej, a w parametrze reaktancje stojana też nie wiem jak jest.

Podczas użycia tej funkcji wyrzuciło mi błąd 50 czy muszę zmierzyć rezystancje i reaktancje czy może zrobiłem coś źle

Proszę o porady
    Z góry dziękuje za pomoc.

• Poziom 43  
    Co tu jest narobione ????? Falownik jednofazowy 220V i silnik w gwiazdę i 400V ?? Jeszcze do tego obudowa do czegoś podłączona ?? Poproś kogoś by ci prawidłowo skonfigurował połączenia i ustawienia falownika, bo to co wyrabiasz, może skończyć się dla ciebie smiertelnym porażeniem !! Echhhh...

Silnik w trójkąt (falowniki nie podnoszą napięcia) Zacisk PE falownika do obudowy silnika i do PE w gniazdku, zasilanie falownika L1 i N , ustawić parametr autodetekcja silnika (nie pamiętam, który to numer parametru w Danfossach, poszukaj w instrukcji) Pamiętaj, że falownik ma również wy/we DC po prostowniku na kondensatorach, a tam żartów nie ma !!
    Jeżeli załączasz foty, to rób to tak, by coś widać było - tabliczka zaciskowa falownika i silnika, bo na tej nie widać nic. Nie pchaj rąk do połączń wcześniej, niż po jednej minucie od odłączenia falownika od sieci, kondensatory muszą się rozładować !
  • Poziom 19  
    hvelektronik napisał:
    2-(230V) 3-zero(silnik obudowa ) Tylko nie podłączyłem zacisku PE.

Kolego, powinieneś najpierw trochę poczytać o sieciach niskiego napięcia.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Co tu jest narobione ????? Falownik jednofazowy 220V i silnik w gwiazdę i 400V ?

Nic nie jest narobione. Są takie falowniki, które są zasilane jedną fazą, a na wyjściu mają trzy fazy. Z tym, że raczej są to małe moce.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Kol. arkdom Pan Kamieński miał racje.Jest nakombinowane i to mocno. Owszem sa falowniki zasilane 1 faza a na wysciu maja 3 fazy ale jest to 3X230 a nie 400V. Po drugie pisanie ze silnik w trojkąt tez nie do końca musi byc zgodne z prawda gdyz moze sie okazac(chociaz rzadko spotykane) ze silnik ma uzwojenie na 380(400)V i wtedy wogole nie pojdzie gdyz bedzie mial na uzwojeniu max 230 z jednofazowego falownika

Ale do rzeczy:
    Uwaga przede wszytskim musisz zrobic zworke miedzy wejsciem 12 a 27
    Nie musisz mierzyc reaktacji stojana. Do uruchomienia potrzebne jest :
    nacisnąć Quick Menu i ustawic parametry silnika od 102 do 106
    pozniej faktycznie mozna wykonac AMT- automatic motor tuning z tym że po uprzednio dobrze wprowadzonych parametrach 102 - 106.
    po AMT powinno sie pojawic 0 w parametrze 107. Pozniej wypadaloby ustawic parametry 204 i 205 czyli zakres min i max no i ewentualnie rampa rozruchu i wybiegu parametry 207 i 208 w sekundach. Na koniec parametr 002=1 aby sterowanie bylo local. Zadana wartosc czestotliwosci wpisujesz pod parametr 003.
    To wszytsko wystarczy do uruchomienia danfossa 2800
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Co tu jest narobione ????? Falownik jednofazowy 220V i silnik w gwiazdę i 400V ??

Mogę podpiąć go w trójkąt natomiast kierowałem się tym co jest w instrukcji falownika (zdjęcie poniżej)

Tabliczka znamionowa silnika i układ połączeń
    na zdjęciu poniżej wypiął się jeden kabel ale był podłączony
    Cytat:
    Jeszcze do tego obudowa do czegoś podłączona ??

Jak widać na fotografii obudowa silnika jest podłączona do przewodu neutralnego.

Cytat:
    Poproś kogoś by ci prawidłowo skonfigurował połączenia i ustawienia falownika, bo to co wyrabiasz, może skończyć się dla ciebie śmiertelnym porażeniem !! Echhhh...
    Myślę że nie ma potrzeby, jakiś czas temu podłączałem falownik Lenze i zaprogramowałem pracował bardzo długo ale tam instrukcja był dobrze napisana. A Tu mam problem bo jest masę parametrów do ustawienia i trochę się pogubiłem a co do zacisku PE to uznałem że do prób nie trzeba go podłączać

Cytat:
    Silnik w trójkąt (falowniki nie podnoszą napięcia) Zacisk PE falownika do obudowy silnika i do PE w gniazdku, zasilanie falownika L1 i N , ustawić parametr autodetekcja silnika (nie pamiętam, który to numer parametru w Danfossach, poszukaj w instrukcji) Pamiętaj, że falownik ma również wy/we DC po prostowniku na kondensatorach, a tam żartów nie ma !!
    Jeżeli załączasz foty, to rób to tak, by coś widać było - tabliczka zaciskowa falownika i silnika, bo na tej nie widać nic. Nie pchaj rąk do połączań wcześniej, niż po jednej minucie od odłączenia falownika od sieci, kondensatory muszą się rozładować !
    o tym że w falowniku są kondensatory o dużych pojemnościach to wiem.

Cytat:

Ale do rzeczy:
    Uwaga przede wszystkim musisz zrobić zworkę miedzy wejściem 12 a 27
    Nie musisz mierzyć reaktancji stojana. Do uruchomienia potrzebne jest :
    nacisnąć Quick Menu i ustawic parametry silnika od 102 do 106
    później faktycznie można wykonac AMT- automatic motor tuning z tym że po uprzednio dobrze wprowadzonych parametrach 102 - 106.
    po AMT powinno się pojawić 0 w parametrze 107. Później wypadałoby ostawić parametry 204 i 205 czyli zakres min i max no i ewentualnie rampa rozruchu i wybiegu parametry 207 i 208 w sekundach. Na koniec parametr 002=1 aby sterowanie było local. Zadana wartość częstotliwości wpisujesz pod parametr 003.
    To wszystko wystarczy do uruchomienia danfossa 2800

Czyli sobie łącze silnik w Trójkąta parametr 103 ustawiam na 230.
    i łącze PE falownika z obudową silnika.

Tu dziękuje za informacje bo oto mi chodziło prosto i na temat serdeczne dzięki
  • Poziom 19  
    hvelektronik napisał:
    Jak widać na fotografii obudowa silnika jest podłączona do przewodu neutralnego.

Ręce opadają.
  • Poziom 19  
    Kolego arkdom. Tematyka przewodów N, PE i PEN jest mi znana. Dziękuję za troskę o moje bezpieczeństwo ale zajmijmy się powyższym tematem.
  • Poziom 19  
    hvelektronik napisał:
    Tematyka przewodów N, PE i PEN jest mi znana

Gdyby była Ci znana, to nie napisałbyś, że obudowa jest przyłączona do przewodu neutralnego.
  • Poziom 43  
    Na marginesie, ten silnik na fotografi dalej połączony w gwiazdę, a jak napisałem powyżej falownik to nie transformator. Ten silnik to z USA rodem :D ? O polączeniu obudowy gdzieś tam to już szkoda gadać :cry:
  • Poziom 19  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Na marginesie, ten silnik na fotografi dalej połączony w gwiazdę, a jak napisałem powyżej falownik to nie transformator. Ten silnik to z USA rodem :D ? O połączeniu obudowy gdzieś tam to już szkoda gadać :cry:

Dalej jest podłączony w gwiazdę bo jak kolega zauważył to zdjęcia były dołączone w ramach odpowiedzi na pytania, szczerze to brak mi czasu na prawidłowe podłączenie i uruchomienie silnika.

Cytat:
    Gdyby była Ci znana, to nie napisałbyś, że obudowa jest przyłączona do przewodu neutralnego.
    Jak kolega woli to do przewodu PEN.
    W takim razie proszę mi wyjaśnić jak mam podłączyć silnik gdy nie mam w domu PE czyli przewodu ochronnego tylko PEN? Co się stanie gdy podłącze PE z falownika do obudowy silnika ,przewodu neutralnego nie podłączam czy jest jakaś różnica gdy podłącze do sinika przewód PE z falownika i do tego wepnę jeszcze przewód neutralny zakładając że w sieci do której podłączam falownik jest faza, neutralny i PEN?
  • Poziom 19  
    hoktaur napisał:
    Po pierwsze sprawdzałeś gdzieś ten silnik na sieci 3-fazowej

Przyznaje nie sprawdzałem mój błąd a powinienem bo kupiłem go urzynanego .
  • Poziom 43  
    To skoro kupiłeś go ,,urzynany" to teraz do roboty i pomierzyć to-to, nawet zwykłym multimetrem. Po przełączeniu silnika w trójkąt, czyli te trzy mostki równolegle do siebie, rezystancja uzwojeń powinna wynosic 4-10 Ω i być we wszystkich fazach równa. Dalej, można orientacyjnie sprawdzic izolacje multimetrem, da ci to informacje, czy izolacja nie jest spalona. Między którąś faze silnika a obudowe multimetr na zakresie MΩ - powinien pokazać ∞. dopiero po tym podłączać go do falownika !

Przestań, tu Chłopie, tworzyć nowo-twory, bo ten post już jednym rogiem w koszu.
  • Poziom 19  
    Witam Ponownie Znalazłem trochę czasu i sprawdziłem silnik wszystko jest w porządku wymieniłem tylko łożyska. Połączyłem go w trójkąt i do falownika zresetowałem go do ustawień fabrycznych zgodnie z radami kolegi Zgoodie poustawiałem parametry od 102 do 106 z tym że przy parametrze 102 nie mogę ustawić mocy na 0,55kw bo mogę ustawić moc w zakresie 0,75k do 1,5kw czy coś jeszcze pokręciłem ?
    Parametr 002 ustawiony na [1]

Z góry dziękuje za rady.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    parametr 002 = 1 poprawnie. moc mozesz wpisac pierwszą większą chociaż to "nie ma w sumie znaczenia"(znaczy sie ma ale na potrzeby twojego testu przyjmijmy ze nie ma) mozesz wpisac rownie dobrze 1,5kW. Teraz pod 003 podajesz z jaka czestotliwoscia wystartowac. I po nacisnieciu przycisku start na falowniku - powinien silnik zaczac sie krecic.

gdybyś z jakis powodów nie mogl wpisac czestotliwosci zadanej w parametrze 003 - to zmien parametr 013 na 1 [013=1] (defaultowo jest chyba 4)...no już musi ruszyć:)
  • Poziom 19  
    Dziękuje za pomoc falownik działa jak trzeba, będzie on założony do tokarki ous-1 i myślę zrobić panel sterowania potencjometrem do regulacji obrotów i przyciskami prawo/lewo dlatego proszę o nie zamykanie jeszcze tematu.
  • Poziom 19  
    Witam Chciał bym wznowić temat jeśli jest to możliwe jeśli nie to zamykam temat.

Falownik założony do tokarki i teraz podłączyłem przyciski do sterowania zewnętrznego i chce zapytać o pewną rzecz.

Korzystałem z schematu żeby zrobić start i stop na przyciskach.

Poustawiałem wszystko i działa tak że jak przytrzyma przycisk start to działa silnik to samo jak nacisnę przycisk stop więc coś jeszcze jest nie tak z parametrami albo będę musiał zrobić mini sterownik do tego falownika czy muszę.
    próbowałem innych konfiguracji i wpinana przycisków i nic.

parametry
    002-praca zdalna
    0013-sterowanie zdalne otwarta pętla
    100 otwarta pętla

302 start [7]
    304 stop odwrócony [2]
    303- [0]
    305- [0]
    307- [0]

Myślę też o zmianie kierunków obrotów.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 19  
    Problem rozwiązany trzeba użyć opcji strat impulsowy i szybki stop oraz schematu poniżej
    302 start impulsowy [8]
    303 szybki stop odwrócony [4]
    304 [0]

Temat do zamknięcia.