Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak rozszerzyć karte z fpga o moduł gps?

24 Sie 2011 10:55 2195 7
  • Poziom 8  
    Hej,

Pewnie odeślecie mnie na drzewo ale mam następujące pytanie
    jak wam się wydaje albo może wiecie napewno bo np. ktoś z was już próbował
    jak można połączyć moduł GPS Bee do karty z fpga?
    czy do IGLOO nano Starter Kit możnaby to podłączyć do test pinów poprzez np. takie kabelki?
    a jak taki moduł podłączyć do karty SP605 Xilinxa?
    da sie przez karte FMC XM105?

ma ktoś z was doświadczenie w rozbudowywaniu kart o dodatkowe moduły?
    może coś podpowiecie to będę dalej pytał na forach producentów kart.

pozdro,
    cm
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    A czego by nie można podłączyć. Sprawdź tylko poziomy napięć i tyle. TU musisz sobie tylko postawić kilka pytań.
    Czym chcesz sterować tym modułem. Maszyną stanów czy soft procesorem. Jak soft procesorem to przejrzyj co możesz zaimplementować tam. Jakie rdzenie są do tego dedykowane. Z Xilinxem o tyle prosto że masz albo MicroBlaze albo PicoBlaze a z alterą NIOS albo coś własnego zrobionego bo dużo rzeczy cię denerwuje ;). Ja jak bym miła coś kupić w granicy 100$ i myślisz o Alcatelu to poważnie pomyśl o tym SmartFusion.
    http://www.actel.com/products/hardware/devkits_boards/smartfusion_eval.aspx
    JEst to taki produkt że głowa mała normalny rdzeń Cortex-m3, do tego wykorzystać zasoby cyfrowe za pomocą HDL-a ale co mnie powaliło w tej konstrukcji to matryce analogowe tez programowalne. Jest to unikat wyprzedzający o lata świetlne inne konstrukcję na rynku i do tego za tak niską cenę. Ja ogólnie nie widzę problemu tylko musisz przejrzeć co proponują producenci i co ty sam chcesz. Przedstaw założenie projektu a dalej coś tam doradzimy.
  • PCBway
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź Iss

>A czego by nie można podłączyć. Sprawdź tylko poziomy napięć i tyle.

Jakby to powiedzieć..., jestem genetykiem&programistą nie elektronikiem = nie bardzo wiem jak to sprawdzić.

Ale coś tam kumam i wydaje się że z tym będzie problem.
    Gniazdo FMC na płycie SP605 jest na stałe ustawione 2,5V a ten moduł gps potrzebuje chyba 3.0V tutaj link do tabelki
    nie jestem wstanie zrobić swojego układu - musze znaleźć gotowy i próbować go podłączyć do płytki z fpga.

w tych płytkach actela (smart fusion i igloo nano) można zworkami przesterować zasilanie płytki ale czy to coś wnosi do rozwiązania mojego problemu? nie wiem.

>TU musisz sobie tylko postawić kilka pytań.
    >Czym chcesz sterować tym modułem. Maszyną stanów czy soft procesorem.
    >Jak soft procesorem to przejrzyj co możesz zaimplementować tam. Jakie rdzenie są do tego dedykowane.
    >Z Xilinxem o tyle prosto że masz albo MicroBlaze albo PicoBlaze a z alterą NIOS albo coś własnego
    >zrobionego bo dużo rzeczy cię denerwuje ;).

myśle że chciałbym przećwiczyć i to i to.

>Ja jak bym miła coś kupić w granicy 100$ i myślisz o Alcatelu to poważnie pomyśl o tym SmartFusion.
    >http://www.actel.com/products/hardware/devkits_boards/smartfusion_eval.aspx
    >JEst to taki produkt że głowa mała normalny rdzeń Cortex-m3, do tego wykorzystać zasoby cyfrowe za pomocą HDL-a

fajna zabawka ale gdzie ten moduł GPS podmontować? do pinów "Mixed-signal header for daughter card support"? Ale one są dedykowane chyba dla karty Mixed Signal Power Manager (MPM) Daughter Card Kit

>ale co mnie powaliło w tej konstrukcji to matryce analogowe tez programowalne.
    >Jest to unikat wyprzedzający o lata świetlne inne konstrukcję na rynku i do tego
    >za tak niską cenę.

fajne,

>Ja ogólnie nie widzę problemu tylko musisz przejrzeć co proponują producenci i co ty sam chcesz. Przedstaw założenie projektu a
    >dalej coś tam doradzimy.

Skracając do minimum. Zdecydowałem się na zakup jakiejś płytki. Ponieważ nie jest to tania sprawa nie chciałbym żeby w czymś mnie ta płytka póżniej ograniczała. Chciałbym móc jak najwięcej na niej przećwiczyć. Po wielogodzinnych poszukiwaniach/porównywaniach mam swój typ - SP605 Xilinx'a. (Dałem sobie kilka tygodni na utwierdzenie się że jest to właściwy wybór)

Ale teraz znalazłem igloo Actela które chyba jako jedyne umożliwia budowanie małych zgrabnych użądzeń przenośnych z fpga. Dlatego się zainteresowałem Actel'em. Ale zkolei układy Actela nie mają wsparcia dla PCIexpress co też mi jest potrzebne :-). Kontaktowałem się z nimi - najwcześniej w 2015 bedą mieli jakieś rozwiązania z PCIe (może będzie wcześniej bo pewnie nakłamali).

Jednym słowem chciałbym 'wydusić" jak najwięcej z zainwestowanych pieniędzy i na zapas się martwię czy uda się podłączyć/przetestować to czy tamto.

pozdro,

tj
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Ja jak bym miła coś kupić w granicy 100$ i myślisz o Alcatelu to poważnie pomyśl o tym SmartFusion.

Przepraszam za mały offtop. Czy zna kolega cenę jakiegoś przykładowego modelu w obudowie PQ208? Na stronie avnetu niestety nie ma cen podanych.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    To bazujmy na SP605 Xilinx'a.
    Cytat:
    GPS PIN
    1 Vcc Power suppl, 2.7-3.6VDC
    2 TX Serial Port 1
    3 RX Serial Port 2
    4 NC Reserved
    5 EX Reserved
    6 NC Reserved
    7 NC Reserved
    8 NC Reserved
    9 NC Reserved
    10 GND Ground
    11 NC Reserved
    12 NC Reserved
    13 NC Reserved
    14 NC Reserved
    15 TP Configurable Pulse output (default 1Hz, max 4Hz)
    16 NC Reserved
    17 NC Reserved
    18 NC Reserved
    19 SCL I2C clock pin (configuration only)
    20 SDA I2C data pin (configuration only)

Na płycie znajdziesz zasilanie 3.3 V bez problemu przeczytasz o tym w rozdziale 19. Power Management w tym dokumencie ug526 To piny VCC GND mamy z głowy.
    2 i 3 port to UART więc 12. USB-to-UART Bridge w tym samym dokumencie
    15 port obsłużysz przez User SIP Header.
    19 i 20 to I2C (IIC) wszystko masz w 14. IIC Bus.
    Tak na szybko przejrzałem tą dokumentacje jedną i drugą jak coś niech ktoś mnie poprawi śmiało ;) bo mogłem babola gdzieś strzelić.
    Pzdr.
    PS. Chciałbym abyś blisko mnie mieszkał z taką płytką, i takim chęciami do pracy z FPGA. Keep going ;)
    EDIT1:
    Przystawkę śmiało kup bardzo ci się to przyda przy jej użyciu masz "normalne albo ludzkie piny" przy użyciu przewodów które zaprezentowałeś wcześniej połączysz moduł z płytą.
    EDIT2:
    Co do gniazda
    caveman_pl napisał:
    Gniazdo FMC na płycie SP605 jest na stałe ustawione 2,5V

W tym samym dokumencie 18. VITA 57.1 FMC LPC Connector "Table 1-29: Power Supply Voltages for LPC Connector" i tam występuje 3.3 V a dokładnie gdzie możesz zobaczyć to tu VITA 57.1 FMC LPC Connector Pinout
    EDIT3:
    Wracając do ceny SmartFusion jedynie w mouser'ze coś znalazłem zobacz sam Link. Ceny są naprawdę przyzwoite a nawet kuszące. Na razie przemawia przeze mnie fascynacja więc przepraszam i mogę nie być obiektywny.
    A co do podłączenia twoje modułu do SmartFousion to możesz spokojnie sobie zajrzeć do tego dokumentu A2F_EVAL_KIT_UG tabela Table 5 • Pinout.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    caveman_pl napisał:
    ma ktoś z was doświadczenie w rozbudowywaniu kart o dodatkowe moduły?
    może coś podpowiecie to będę dalej pytał na forach producentów kart.

To złącze ochrzczone jako "standard Vital", to złącze Samtec, specjalizują się w connector'ach board-to-board. Dokładnie: ASP_134603_01, możesz zamówić sample (mi przysłali 5 sztuk). Do własnej płytki jest ci ten potrzebny ASP-134604-01. To tylko 160 I/O, gdzie duża część to GND. Z 400 pinowego wyprowadziłem "prawie" wszystkie na 4 warstwach (3/4 milse). Wyjdzie Ci dużo taniej niż kupienie i sprowadzenie tej daughter-board. A chcesz dać tylko goldpiny, więc to nie sztuka, tylko będą się marnować Multi-Gigabit Transceivers'y :D Z tutejszych możesz dać do Techno-Service'u (TSk'i) albo wysłać do Chin.

Actel to taka firma trzymająca się na uboczy "masówki", ale trzepie duża kasę i naprawdę ma fajne patenty. SmartFusion jest jednym z nich. Ten eval za 99$ ma JTAG do konfiguracji FPGA i osobne wyprowadzone do debugowania rdzenia Cortex-M3. Avnet ostatnio zawodzi z dostępnością, zostaje albo Mouser (paczka z Niemiec), albo Future Electronics.
  • Poziom 8  
    Do Iss,

czytam czytam czytam, jak naczytam to pociągnę dalej wątek.
    (na razie ugrzęzłem na 'TP Configurable Pulse output', co to robi i jak działa - raz mi się wydaje że jest to input raz ze output, nie czaję do czego moduł gps to potrzebuje - no nic poczytam jeszcze o pwm o tym i o tamtym i może zakleszczę...)

Do tymon_x,
    dzięki za podrzucenie pomysłu - sample już zamówione.
    zawsze zastanawiałem się jaki projekt byłby idealny na starcie nauki projektowania płytek pcb, a tu proszę ;-)

pozdro,

cm
  • Poziom 21  
    Co do TP Configurable Pulse output TP to skrót od Time Pulse i sama nazwa powinna nam powiedzieć że jest to puls konfiguracyjny, czy synchronizujący dodatkowo jest to port wyjściowy... ale powoli zaraz to sprawdzimy. Dobrze jest zajrzeć do dokumentacji bardziej adekwatnej czyli do dokumentacji modułu jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest konkretnie TP. Na tej stronie jest odnośnik do scalaka na którym oparty jest moduł. Jest on na u-blox 5 dokumentacja do niego znajdziesz pod tym linkiem warto też zajrzeć także do schematu modułu. W dokumentacji co odesłałem powyżej jest napisane że jest to po prostu puls od synchronizacji i powinieneś się spodziewać 1 pulse per second, synchronized at rising edge, pulse length 100ms przy założeniu że twoja pozycja będzie odświeżana z częstotliwością 1Hz. Dodatkowa sprawa TP jest faktycznie od synchronizacji ale czego innego niż podejrzewałem. Znajdziesz to tutaj pod hasłem PPS . Czytaj, czytaj, najlepsze jest to ze jeszcze będziesz czytał i czytał... Na tym to polega :D.
    EDIT:
    W tym dokumencie znajdziesz jak potaje TP, zrozumiesz to z rysunku.
    Tu następny link ciekawy wręcz bardzo silnie związany z twoim pomysłem. Jedyna różnica że ten projekt oparty o CPLD.
    Next link