Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ automatycznego wyciszenia radia podczas komunikatu z nawigacji

nwonknu 24 Sie 2011 15:02 1812 5
  • #1 24 Sie 2011 15:02
    nwonknu
    Poziom 12  

Witam.

W moim odtwarzaczu samochodowym jest kabelek, który po zwarciu do masy powoduje wyciszenie muzyki do poziomu umożliwiającego np. prowadzenie rozmowy przez telefon.
    Za pomocą gniazda "mały jack" wpinam wyjście słuchawkowe nawigacji do wzmacniacza samochodowego.
    Jak to połączyć, żeby podczas komunikatu o manewrze w nawigacji tenże wspomniany kabelek "dostawał masę" i wyciszał głośną muzykę aby komunikat był słyszalny?
    Zapewne na "mini jack'u" z nawigacji podczas odtwarzania komunikatu pojawia się jakieś wyższe napięcie albo zmienia się opór. Chciałbym to usprawnienie zastosować również do innych urządzeń wejściowych, jak np. krótkofalówka.

Proszę o pomoc w zaprojektowaniu układu, który podczas pojawienia się sygnału poda masę na przewód "mute".

Z góry dziękuję i pozdrawiam życząc pogody w te "wakacyjne ostatki".

0 5
  • #3 24 Sie 2011 21:23
    nwonknu
    Poziom 12  

Dziękuję za odpowiedź.
    Zaproponowany układ jest detektorem przesterowania, czyli załącza się, kiedy sygnał jest "zbyt głośny". Jak przerobić go aby załączał się przy minimalnym sygnale?

Dodano po 32 [minuty]:

Z nudów zobrazowałem o co mi chodzi, ukazując przy okazji moje zdolności rysunkowe w paincie :D

Układ automatycznego wyciszenia radia podczas komunikatu z nawigacji

0
  • #4 07 Wrz 2011 08:58
    nwonknu
    Poziom 12  

Naprawdę nikt nie ma pomysłu jak to wykonać? :(

0
  • #5 09 Wrz 2011 17:27
    Jerzy Majkut
    Poziom 24  

Witam! Myślę, że taki układ będzie ciężko wykonać, ponieważ komunikaty w nawigacji są krótkie i nie ma na początku jakiegoś specjalnego sygnału, który by wyzwalał jakiś układ elektroniczny, który z kolei sterował by radioodtwarzaczem- reasumując pierwsze słowo lub słowa byłyby obcinane ze względu na czas zadziałania elektroniki. Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów