Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam literatury związanej z techniką światłowodową oraz CATV

bassior 24 Aug 2011 23:53 2384 12
Texa Poland
    bassior
    Level 13  
    Witam

Tak jak w temacie, poszukuję jakiejś literatury z dziedzin takich jak technika światłowodowa (od podstaw do zaawansowanych rozwiązań)

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł polecić jakieś ciekawe książki bądź zasoby w internecie [ nie musi być koniecznie w j.Polskim, językiem Ang. posługuję się dosyć sprawnie :) ]

Dodatkowo interesują mnie informacje na temat techniki CATV [ zarówno analog jak i DTV ] - ogólne zasady działania ATV , DTV, HFC, kontroli dostępu DTV, aspekty prawne itp.

Za wszelaką pomoc bardzo dziękuję.
  • Texa Poland
    kreslarz
    Level 35  
    Na początek proponuję PN-EN 50083 w całości. Tu jest wszystko z punktu widzenia techniki i norm stosowanych. Następnie Prawo Budowlane w części mówiącej o wyposażeniu technicznym budynków. Proponuję również poszukiwania na własną rękę z użyciem wyszukiwarek - działają całkiem sprawnie. Nieocenione są również zasoby Biblioteki Dipola. Wszystko zależy od Twojego aktualnego poziomu wiedzy. Łatwiej odpowiedzieć na konkrety, niż ogólniki.
    bassior
    Level 13  
    Dzięki za odpowiedz.

Oczywiście z wyszukiwarek korzystam chętnie jednak czasem nie jestem w stanie znaleźć pewnych informacji jeżeli chodzi o szczegółowe dane zebrane w jednym miejscu.

Co do biblioteki Dipola to oczywiście znalazłem tam wiele ciekawych informacji.

Z dziedziny CATV mam pojęcie że tak powiem z zakresu podstaw, wciąż jednak nie znalazłem odpowiedzi na wiele pytań m. in. wiem że do przesyłania sygnału audio/video potrzebna jest odpowiednia stacja czołowa jednak nie wiem czy np. przy korzystaniu z urządzenia STB z kanałem zwrotnym konieczne jest użycie CMTS i jak to wszystko połączyć w jedną całość.

Kolejną kwestią jak zrealizowany jest dostęp warunkowy w cyfrowej sieci HFC?
    kreslarz
    Level 35  
    W podstawowych rozwiązaniach STB służy jedynie do jednokierunkowej transmisji sygnału telewizyjnego w postaci cyfrowej. Karta w urządzeniu warunkuje dostęp do odpowiednich zasobów. Dwukierunkowe ( z konieczności) są modemy internetowe.
    Może już poczytałeś, może nie, kilka linków związanych z tematem i pytaniami:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Cable_Modem_Termination_System
    http://www.vector.com.pl/search.htm?qt=CMTS&lang=pl
    http://net.itl.waw.pl/technologie/pdf/techniki_hfc.pdf
    http://www.kts.vector.com.pl/files/vod.pdf
    http://telekabel.pl/index.php?site=aktualnosci&id=33
    http://www.data.proidea.org.pl/plnog/6edycja/materialy/prezentacje/Radoslaw_Ziemba.pdf
    http://sound.eti.pg.gda.pl/student/multimedia/prezentacje/sieci.pdf
    http://itpedia.pl/index.php/CATV
    Tu pytanie: chcesz uruchomić sieć triple TVK?
  • Texa Poland
    bassior
    Level 13  
    kreslarz wrote:
    W podstawowych rozwiązaniach STB służy jedynie do jednokierunkowej transmisji sygnału telewizyjnego w postaci cyfrowej. Karta w urządzeniu warunkuje dostęp do odpowiednich zasobów. Dwukierunkowe ( z konieczności) są modemy internetowe.

Tak jest o tym wiem, jednak wciąż nie wiem w jaki sposób jest to rozwiązywane po stronie operatora, przypuszczam że na stacji czołowej instaluje się dodatkowe urządzenie szyfrujące sygnał które następnie jest odszyfrowywane przez STB przy użyciu klucza zapisanego na karcie CA, jeżeli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błędu :)

Druga sprawa to STB z wbudowanym modemem, co wymusza uruchomienie kanału zwrotnego UPSTREAM, i tu moje pytanie czy jest to nadal obsługiwane przez stację czołową czy wymagane jest już użycie CMTS?

kreslarz wrote:

Większość tych linków już odwiedziłem a za te których nie znalazłem bardzo dziękuje :)

kreslarz wrote:
    Tu pytanie: chcesz uruchomić sieć triple TVK?

Chciałbym, jednak najpierw chcę się "przeszkolić" w temacie żeby mieć mniej więcej pojęcie na co się porywam :)
    Dlatego też pytam tutaj i wdzięczny jestem za wszelką pomoc :)

Zresztą na sam początek to raczej ATV, potem może postawię następne kroki.

kreslarz wrote:
    Na początek proponuję PN-EN 50083 w całości.

130.10 zł w formie elektronicznej? Drogi trochę taki dokument, czy może jest on gdzieś dostępny za free lub w jakiejś bardziej przystępnej cenie??
    kreslarz
    Level 35  
    Telewizji kablowej nie nauczysz się z książek. To dziedzina dość słabo opisana w literaturze, ponadto rozwija się bardzo szybko. Warto na pewno porozglądać się po dystrybutorach sprzętu, a także zaglądnąć na stronę Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (www.pike.org.pl) i brać udział w organizowanych przez nich kursach, szkoleniach i spotkaniach. Jest to najlepszy sposób na nawiązanie znajomości z ludźmi z branży, wymianę poglądów, zapoznanie się ze sprzętem i nowymi trendami w interesującej Cię dziedzinie. Temat trzeba trochę "czuć", szczególnie podczas projektowania sieci światłowodowej czy koncentrycznej. Dłuższy staż u poważnego operatora na pewno pomógłby w rozwiązaniu problemów powstających podczas uruchamiania sieci.
    Chcąc zrealizować Twój pomysł trzeba zdać sobie sprawę z kosztów i czasu zwrotu inwestycji. Operatorzy niszowi (2-5 tys abonentów) już zastanawiają się nad sensem swojej obecności. W obliczu rewolucji w telewizji naziemnej nie bardzo widzą się jako usługodawcy. W większości obszaru Polski wkrótce wystartuje, lub już jest naziemna telewizja cyfrowa. Kosztem 100 - 150 zł za STB, lub bez wydatków dla posiadaczy nowoczesnych odbiorników abonent otrzyma kilkanaście darmowych programów z eteru. Będzie ich w sumie prawie dwadzieścia. Dla pewnej grupy odbiorców będzie to oferta wystarczająca i namówienie ich do wydatkowania jakiejś sumy za telewizję kablową będzie bardzo trudne. Ponadto oferty satelitarnych platform cyfrowych są na tyle różnorodne, że prawie każdy znajdzie tam zestaw dla siebie za kilkadziesiąt złotych.
    Zbudowanie stacji czołowej, sieci, uzyskanie dostępu do kanalizacji kablowej, i inne wydatki to na starcie kilkaset tysięcy złotych, plus comiesięczne opłaty na rzecz organizacji praw autorskich, itd. Inwestycja naprawdę ryzykowna w sensie stopy zwrotu w przewidywalnym czasie. Zbudowanie biznes planu byłoby bardzo trudne ze względu na zbyt wielką liczbę niewiadomych.
    Kwestia norm - Polski Komitet Normalizacyjny bardzo się ceni i pilnuje, dlatego "wyciek" kompletnych norm do Sieci rzadko się zdarza. Nie szukałem szczegółowo, ale nie wydaje mi się, żeby ją gdzieś znaleźć za free. Niestety biorąc się nawet za wstępny projekt sieci trzeba ją mieć, bo założenia muszą być na tej właśnie normie oparte.
    bassior
    Level 13  
    kreslarz wrote:
    Temat trzeba trochę "czuć", szczególnie podczas projektowania sieci światłowodowej czy koncentrycznej. Dłuższy staż u poważnego operatora na pewno pomógłby w rozwiązaniu problemów powstających podczas uruchamiania sieci.

Tak się szczęśliwie składa że pracuję dla jednego z czołowych operatorów triple play, więc na bieżąco zdobywam wiedzę i doświadczenie, mam też częściowy dostęp do stacji czołowej ale na zasadzie "możesz wejść i popatrzeć :P"
    Zresztą temat bardzo mnie interesuje i ciekawi :)

kreslarz wrote:
    Chcąc zrealizować Twój pomysł trzeba zdać sobie sprawę z kosztów i czasu zwrotu inwestycji. Operatorzy niszowi (2-5 tys abonentów) już zastanawiają się nad sensem swojej obecności. W obliczu rewolucji w telewizji naziemnej nie bardzo widzą się jako usługodawcy. W większości obszaru Polski wkrótce wystartuje, lub już jest naziemna telewizja cyfrowa. Kosztem 100 - 150 zł za STB, lub bez wydatków dla posiadaczy nowoczesnych odbiorników abonent otrzyma kilkanaście darmowych programów z eteru. Będzie ich w sumie prawie dwadzieścia. Dla pewnej grupy odbiorców będzie to oferta wystarczająca i namówienie ich do wydatkowania jakiejś sumy za telewizję kablową będzie bardzo trudne. Ponadto oferty satelitarnych platform cyfrowych są na tyle różnorodne, że prawie każdy znajdzie tam zestaw dla siebie za kilkadziesiąt złotych.
    Zbudowanie stacji czołowej, sieci, uzyskanie dostępu do kanalizacji kablowej, i inne wydatki to na starcie kilkaset tysięcy złotych, plus comiesięczne opłaty na rzecz organizacji praw autorskich, itd. Inwestycja naprawdę ryzykowna w sensie stopy zwrotu w przewidywalnym czasie. Zbudowanie biznes planu byłoby bardzo trudne ze względu na zbyt wielką liczbę niewiadomych.

To jest najważniejsza kwestia, czy opłaca się w to ładować? Tam gdzie chciałbym rozpocząć działalność nie ma jako tako konkurencji [ w sumie 1 ISP i na tym koniec] , zastanawiałem się czy warto na sam początek wrzucić samą ATV z odpowiednio dobraną ofertą programową [ w sumie rejon gdzie chciałbym to zrobić jest nieco "do tyłu" jeżeli chodzi o postęp techniczny]. więc myślę że jest szansa na powodzenie, z czasem oczywiśćie wprowadzenie usług cyfrowych.[/quote]

kreslarz wrote:
    Kwestia norm - Polski Komitet Normalizacyjny bardzo się ceni i pilnuje, dlatego "wyciek" kompletnych norm do Sieci rzadko się zdarza. Nie szukałem szczegółowo, ale nie wydaje mi się, żeby ją gdzieś znaleźć za free. Niestety biorąc się nawet za wstępny projekt sieci trzeba ją mieć, bo założenia muszą być na tej właśnie normie oparte.

Ok, rozumiem, link zapisuje, i w stosownym czasie zaopatrzę się w te dokumenty.

Tak przy okazji takie pytanie: skąd mogę brać sygnał danego programu? Wiem że muszę zawrzeć stosowną umowę, opłaty itd ale czy chcąc np. transmitować sygnał przykładowo tvp1 muszę skorzystać z jakiegoś specjalnego źródła i sprzętu czy mogę sobie załatwić sygnał we własnym zakresie?? Wiem że większość kanałów jest w kablówkę ładowana z satelity, ale czy są jakieś wymogi co do tego??
    kreslarz
    Level 35  
    Wymogi to podpisanie umowy o retransmisję sygnału. Niektórzy właściciele sieci TV dystrybuują specjalne karty (czasem wraz z dekoderami) dla operatorów TVK. W zasadzie całość jest pobierana z satelity, ale źródło nie odgrywa tu większej roli. Jak dobrze pamiętam, to programy TVP są bezpłatne, jedynie wymagają zgłoszenia do KRRiT. Operator TVK ma obowiązek umieścić w swojej ofercie programy Telewizji Polskiej i programy Polskiego Radia. Pozostałe na zasadzie dobrowolnego wyboru.
    Przy budowaniu biznes planu trzeba sobie założyć ilość potencjalnych abonentów. Z dostępnych i opłacalnych do okablowania zasobów mieszkaniowych zazwyczaj na początek wchodzi do sieci 10%. Z czasem ta liczba rośnie, ale są to dywagacje o czasie przeszłym. Tak było. Na samym początku współczynnik pozyskania klienta przekraczał 70%! Były to czasy 3 programów TV i braku innych możliwości. Operator TVK był osobą pożądaną i mile widzianą.
    Aktualnie są problemy z konkurencją, o czym pisałem wyżej, a także społeczeństwem o stosunkowo małych dochodach i dużym bezrobociu. Musisz przewidzieć, czy Twoich potencjalnych klientów będzie stać na proponowaną przez Ciebie ofertę programową. Jeżeli transmisja w sieci będzie cyfrowa, to STB musisz wydzierżawić klientowi za free i ponosić wszystkie koszty serwisu w przypadku uszkodzenia.
    Jeszcze uwaga co do zasobów mieszkaniowych:
    nikt (z tego co wiem) nie kablował osiedli domków jednorodzinnych, bo koszt pozyskania abonenta jest niewspółmierny do opłat jakie się od niego uzyska. To nie tylko koszty instalacji, ale także utrzymania infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym, uzupełnianie braków spowodowanych działalnością amatorów cudzego mienia i wiele innych.
    bassior
    Level 13  
    kreslarz wrote:
    Wymogi to podpisanie umowy o retransmisję sygnału. Niektórzy właściciele sieci TV dystrybuują specjalne karty (czasem wraz z dekoderami) dla operatorów TVK. W zasadzie całość jest pobierana z satelity, ale źródło nie odgrywa tu większej roli. Jak dobrze pamiętam, to programy TVP są bezpłatne, jedynie wymagają zgłoszenia do KRRiT. Operator TVK ma obowiązek umieścić w swojej ofercie programy Telewizji Polskiej i programy Polskiego Radia. Pozostałe na zasadzie dobrowolnego wyboru.

Dziękuje za wyjaśnienie :)

kreslarz wrote:
    Przy budowaniu biznes planu trzeba sobie założyć ilość potencjalnych abonentów. Z dostępnych i opłacalnych do okablowania zasobów mieszkaniowych zazwyczaj na początek wchodzi do sieci 10%. Z czasem ta liczba rośnie, ale są to dywagacje o czasie przeszłym. Tak było. Na samym początku współczynnik pozyskania klienta przekraczał 70%! Były to czasy 3 programów TV i braku innych możliwości. Operator TVK był osobą pożądaną i mile widzianą.
    Aktualnie są problemy z konkurencją, o czym pisałem wyżej, a także społeczeństwem o stosunkowo małych dochodach i dużym bezrobociu. Musisz przewidzieć, czy Twoich potencjalnych klientów będzie stać na proponowaną przez Ciebie ofertę programową. Jeżeli transmisja w sieci będzie cyfrowa, to STB musisz wydzierżawić klientowi za free i ponosić wszystkie koszty serwisu w przypadku uszkodzenia.

Tak też zakładałem, że z liczby potencjalnych klientów na początek skorzysta tylko niewielki procent. Myślę że przed podjęciem jakichkolwiek działań warto było by odwiedzić takich kl. zadając kilka pytań odnośnie takich usług, coś jak ankieta czy bardziej fachowo badanie rynku :) Myślę że dałoby to lepszy obraz tego czy rozpoczęcie takiej działalności jest w ogóle opłacalne.

kreslarz wrote:
    Jeszcze uwaga co do zasobów mieszkaniowych:
    nikt (z tego co wiem) nie kablował osiedli domków jednorodzinnych, bo koszt pozyskania abonenta jest niewspółmierny do opłat jakie się od niego uzyska. To nie tylko koszty instalacji, ale także utrzymania infrastruktury w odpowiednim stanie technicznym, uzupełnianie braków spowodowanych działalnością amatorów cudzego mienia i wiele innych.

To fakt, na podłączanie pojedynczych posesji jest raczej nieopłacalne i raczej dostępne dla największych operatorów, dodatkowo ryzyko dewastacji takiej instalacji nie zachęca do dostarczania takich usług do domków jednorodzinnych.
    Zresztą tacy abonenci zazwyczaj korzystają z satelity.

Zastanawiałem się też nad potencjałem IPTV na samodzielnie zbudowanej sieci opartej o multicast, takie łącza również pozwalają na świadczenie usług triple play, a niektóre STB z odpowiednio przygotowanym middleware pozwalają na dużą interaktywność co może się spotkać z większym zainteresowaniem.
    kreslarz
    Level 35  
    bassior wrote:

Zastanawiałem się też nad potencjałem IPTV na samodzielnie zbudowanej sieci opartej o multicast, takie łącza również pozwalają na świadczenie usług triple play, a niektóre STB z odpowiednio przygotowanym middleware pozwalają na dużą interaktywność co może się spotkać z większym zainteresowaniem.

Jeżeli jakaś szansa, to właśnie tu.
    Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Stała przepływność bitowa musi być minimum 8Mbit/s dla transmisji SD i chyba 20 Mbit/s dla HD. To wymaga sieci światłowodowej, routerów o dużej przepustowości i w ogóle bardzo porządnie zbudowanej infrastruktury. Skrętka piątej kategorii tylko na niewielkich odcinkach, ale nie jako szkielet. Jest ogólnie parcie na internet w dobrym gatunku, czyli minimum 8 Mbit/s, więc zacząć od sieci internetowej, a potem dodawać usługi. To ma szanse powodzenia.
    bassior
    Level 13  
    kreslarz wrote:
    bassior wrote:

Jeżeli jakaś szansa, to właśnie tu.
    Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Stała przepływność bitowa musi być minimum 8Mbit/s dla transmisji SD i chyba 20 Mbit/s dla HD. To wymaga sieci światłowodowej, routerów o dużej przepustowości i w ogóle bardzo porządnie zbudowanej infrastruktury. Skrętka piątej kategorii tylko na niewielkich odcinkach, ale nie jako szkielet. Jest ogólnie parcie na internet w dobrym gatunku, czyli minimum 8 Mbit/s, więc zacząć od sieci internetowej, a potem dodawać usługi. To ma szanse powodzenia.

Jako szkielet oczywiście światłowód, innej drogi nie ma, niestety spawarka oraz reflektometr to na dzień dobry spory wydatek, sam sprzęt z wsparciem IGMP z dobrymi parametrami też tani nie jest, tym bardziej jeżeli chodzi o tzw. "last mile", a przerzucanie części kosztów na abonenta w postaci "opłaty aktywacyjnej" też nie jest już dobrym rozwiązaniem. Cóż pozostaje tylko zebranie tej całej wiedzy i podjęcie odpowiedniej decyzji. Szkoda że największym ograniczeniem są właśnie fundusze, trudno zacząć od zera, jednak jak napisano powyżej dobrym startem jest chyba rozpoczęcie świadczenia usługi dostępu do internetu.

Ze swojej strony składam serdeczne podziękowania użytkowniku kreslarz, za udzielone informacje i pomoc w temacie, wciąż mam mnóstwo pytań i wątpliwości ale twoje sugestie s a bardzo pomocne. Dzięki ;)
    kreslarz
    Level 35  
    Istnieje program pomocowy Unii Europejskiej - program 8.4. dla obszarów wykluczonych cyfrowo. Chodzi tu o dostarczanie internetu. Wymaganie podstawowe, niezbędne do spełnienia, to zapewnienie transmisji dowstream co najmniej 2Mbit/s. Dotyczy to oczywiście "last mile", czyli abonent do serwera brzegowego. Mając dobry biznes plan można zgarnąć niezłą kwotę i to byłby zastrzyk na start.
    Linki do tematu:
    Link 1
    Link 2
    Link 3
    Link 4
    bassior
    Level 13  
    Wielkie dzięki za ten ostatni post, to może być coś :) Teraz pozostaje tylko usiąść i ogarnąć tą wiedzę.

Jeszcze raz bardzo dziękuje za udzieloną pomoc.