Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Inteligentny dom na Sterbox czy PLC2011A0

25 Aug 2011 08:25 66992 98
  • Level 16  
    czesc
    buduje dom i chcialbym trochę go zautomatyzowac.
    początkowo chciałem zrobić sterowanie roletami, swiatlami, ogrzewaniem i podlewaniem ogrodu na zwykłym PLC - jakiś Fatec, albo siemens.. ale to sa drogie rozwiązania ;/
    znalazłem coś ciekawego
    steronik programowalny PLC2011A0 za 997 zł, co wygląda niezle.
    niestety możliwości mniejsze, ale powiedzmy że mi to odpowiada - kompromis między ceną a możliwościami.

Wczoraj trafiłem też na Sterbox ! http://www.sterbox.com.pl/
    podobne możliwości - chyba troche bardziej skomplikowany, ale cena którą przesłał mi sprzedawca powala .. 300 zl za sztuke, można rozbudować o więcej we/wy

czy ktoś miał z tymi rzeczami do czynienia i może mi je odradzić lub polecić

z gory dzieki
    Wojtek
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 11  
    jak chcesz to mam na sprzedaz sterowniki firmy trend IQ 2xx ,tylko jest problem zeby zdobyc program do pisania strategi '' SET '' :/
  • Level 16  
    a co myslicie o hall2007 ?
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 11  
    Witam nie wiem co kombinujesz ale ja tez wlasnie buduje dom ( rolet nie montuje tak wiec nie jestem w stanie pomoc ) ,co do oswietlenia to zastosowalem kontroler Lutron ale tylko na parterze otwarty plan z kuchnia 50m2 i 4 strefy oswietlenia LED ( dziala naprawde fajnie ) ,co do ogrzewania to na calym domu ogrzewanie podlogowe ( piec kondensacyjny viesman i zasobnik wody 100l ,ciepla woda z obiegiem ) na dole 6 stref ogrzewania podlogowego na gorze 5 stref , Pompa w mieszaczu energooszczedna z wbudowanym inwerterem.
    Na kazdym zaworze zamontowany elektroniczny termozawor lacznie 15 + jeden glowny ograniczajacy .

Czujnik zewnetrzny temperatury firmy trend( ktory steruje temperatura wody w calym systemie ogrzewania ( tzw ogranicza temperature wody ) )+ czujniki Trend w kazdym pokoju ktore steruja zaworami .

Wszystko jak narazie podlaczone do dwoch konrolerow TREND

http://www.energycontrolsonline.co.uk/shop/CD/pdf/en-ta103498-uk0yr0406.pdf

Jak narazie walcze jak napisac dokladnie strategie do tego systemu (problem ze zdobyciem oprogramowania )
  • Level 17  
    student_Wojtek wrote:
    steronik programowalny PLC2011A0 za 997 zł, co wygląda niezle.
    niestety możliwości mniejsze, ale powiedzmy że mi to odpowiada - kompromis między ceną a możliwościami.

Ja kupiłem PLC2011A0 i PLC2011B0 i chyba jeszcze dokupię jeden A0 i to wszystko.
    Wybrałem go ze względu na oprogramowanie na PC i Androida i ze względu na bezpieczeństwo, bo otwieram sobie nim drzwi wejściowe i bramy oraz steruję alarmem.

Np z komórki można rozsyłać jednym klawiszem polecenia do wielu PLC jakby takie makrokomendy i można zdefiniować sobie wychodzę czy wracam.
    To są jedyne koszty jakie trzeba ponieść. Wszystko jest wbudowane, włącznie z zasilaczem buforowym. Potrzeba tylko akumulatorek żelowy i wtyczkę RJ45. Typ wejść czy 230VAC czy 12-24AC/DC zmieniasz sobie samemu po otwarciu ubudowy. Trzeba nasadzić jumperki. Oba tryby są optoizolowane.

Pooglądaj filmy http://www.youtube.com/watch?v=gz4AQiIf2lo
    Jest ich ze 40. Albo skontaktuj się ze sprzedawcą z Allegro to ci da hasło i IP jakiegoś przekaźnika to się nim pobawisz. W sumie bez różnicy gdzie stoi, bo program na PC zachowuje się jak symulator w czasie rzeczywistym.

Dodano po 7 [minuty]:

gravess wrote:
    Czujnik zewnetrzny temperatury firmy trend( ktory steruje temperatura wody w calym systemie ogrzewania ( tzw ogranicza temperature wody ) )+ czujniki Trend w kazdym pokoju ktore steruja zaworami .

Wszystko jak narazie podlaczone do dwoch konrolerow TREND

Jak narazie walcze jak napisac dokladnie strategie do tego systemu (problem ze zdobyciem oprogramowania )

Tylko sterowanie temperaturą w pokojach poprzez przykręcanie stref to najgorsza rzecz jaką można zrobić. To czyste marnowanie energii. Podłogówki powinny być zbalansowane żeby było równo ciepło, a zawory otwarte na max. To sterownik pogodowy pieca czy pompy ciepła ma decydować o reszcie, a nie zawory strefowe czy na kaloryferach.
  • Level 16  
    Dzieki, czyli poczytam więcej o PLC2011A0 i B0

Powiedz mi, czy można np edytować oprogramowanie ? chciałbym je napisać w troche lepszej wersji graficznej.

ps. jaki masz czujnik w drzwiach wejsciowych ze sprawdzasz stan ich zamknięcia ?
    stykowy w futrynie?
  • Level 16  
    po rozmowie ze sprzedawcą PLC211A0 juz wszystko wiem.
    rozmawiałem też ze sprzedawcą Sterboxa. Wydaje się, że ma większe możliwości, no i koszt o połowe mniejszy.tylko że uruchomienie troche bardziej skomplikowanie.

Czy na prawde nikt nie uruchamiał Sterboxa ?
  • Level 10  
    Zakupiłem urzadzenie Sterbox na allegro i go uruchomiłem. Bardzo funkcjonalne.
    tak naprawde to jego możliwości można obejrzeć na youtub pod hasłem STERBOX.
    Firma która sprzedaje, nie pamietam nazwy ale na filmie się pokazuje sporo mi doradziła i ma ciekawe rozwiazania na rolety. To jest: poork.pl sprawdziłem .
    poza tym fajne jest wysyłanie e-mail-i z informacją o wykonanych zadaniach.
    A mozna też wysyłać do niego e-maile.
  • Level 16  
    a samo uruchomienie było trudne ? czy dokumentacja dostarczona razem z urządzeniem byłą wystarczająca żeby wszytko pouruchamiać ?
  • Level 10  
    Generalnie podstawowe uruchomienie sterboxa to żaden problem.
    Standardowo jest on skonfigurowany i po właczeniu od razu mozna wykonywać podstawowe czynnosci typu włacz wyłacz przez internet /przegladarkę.
    Po podłazceniu do LAN wystarczy wpisać jego podstawowy defaultowy adres IP i juz pojawia się strona do logowania a potem sterowanie lub ustawienia.
    Reszta to juz kwestia zapoznania sie ze sterownikiem.
    Instrukcja była dołaczona na płycie CD.
    Ale jest też na stronie tej firmy poork. Mozesz sobie pobrać i zobaczyć.
  • Level 2  
    Wybór sterownika to zawsze kwestia gustu lub finansów ,albo czy miało się z tym do czynienia czy nie ,u nie akurat padło na Sterboxa i nie narzekam .Potrzebowałem sterownika do sterowania oświetleniem ogrodowym ,podlewaniem i załączaniem elektrycznego bojlera ciepłej wody, jeśli chodzi o oświetlenie to zaleta jest taka że można podłączyć równolegle dowolna ilość włączników typu dzwonkowego co pozwala na włączanie praktycznie z dowolnego miejsca nie licząc oczywiście przeglądarki www . Udało mi się zrealizować oświetlenie tak jak chciałem a mianowicie ,naciskam zapala się światło drugi raz naciskam gaśnie światło ,ale mimo tego jeśli nie zgaszę światła to po określonym czasie automatycznie zgaśnie .
    Jeśli chodzi o sterowanie bojlerem to do tej pory był wykorzystywany tani sterownik z Allegro ,w pewien sposób spełniał swoja funkcję ale zawsze jest to "ale" ustawiany był aby włączał się rano o określonej godzinie (jeszcze na nocnej taryfie) i tu nie można było mieć zastrzeżeń ale to "ale" pojawiało się po południu gdzie godziny załączania były różne i często trudne do przewidzenia.Udało się problem rozwiązać poprzez sterowanie poprzez maila ,wysyłasz maila a wcześniej ustawionej treści i bojler się załącza ,przyjeżdżasz do domu i woda ciepła ,a wysłanie maila z telefonu komórkowego to akurat żaden problem i dostępny w dowolnej chwili i miejscu ,a przy okazji każde załączenie może być potwierdzane mailowo. A i załączanie bojlera w domu to duże ułatwienie skoro wcześniej musiałeś schodzić do piwnicy aby go włączyć a teraz można zrobić sobie włącznik albo włączać przez www . Jeszcze tylko w wolnej chwili będę musiał go tak ustawić aby po włączeniu działał określony czas w razie "ktoś" zapomni go wyłączyć.
    Z podlewaniem ogrodu można zrobić podobnie ,ale to już chyba kwestia na przyszły sezon .
    Ogólnie jestem zadowolony ,daje duże możliwości ,jeszcze parę zastosowań chodzi mi po głowie ale to kwestia sprawdzenia pobawienia się i przetestowania w długie jesienne wieczory .
  • Level 10  
    W tym Sterboxie jest taka funkcja wyswietlania wcześniej wpisanych wiadomosci tekstowych na ekranie podstawowym. Udało mi się go tak zprogramować, że jak właczam lub wyłaczam urzadzenie to pojawia mi sie napis typu światło salon zapalone i światło salon zgaszone. To fajnie działa. A czy testowałeś moze podłączeie czujnkia temperatury do tych wejść analogowych 0-3V i np wyświetlenie temperatury wody w bolierze a jak przekroczy jakąś wartosc to wyśle e-maila i wyłączy boiler.?
    A moje drugie pytanie to czy łaczyłeś dwa sterboxy ze sobą?
  • Level 12  
    Za to PLC2011A0 i B0 mają system kryptograficzny do zabezpieczania transmisji danych oparty na akceleratorze szyfrowania. Przez zwykłą przeglądarkę tylko czekać aż ktoś się włamie do domu.
    Jeżeli miałbym mieć sterowanie instalacjami odpowiedzialnymi za ochronę mienia czyli rolety, bramy, zamki w drzwiach, alarmy to tylko PLC2011
    Tak sobie czytam dokumentację i wynika z niej, że ma on wejścia gotowe na 230V AC bez dodatkowych obwodów i do tego izolowane. Więc przeliczając sterboxa na PLC2011 po ilości wejść wyjść i gotowości do sterowania obwodami to wychodzi na to samo finansowo.
    Zależy co i komu potrzeba. PLC1011 ma wersję A0 i B0. B0 to pomiarowo alarmowy.
  • Level 10  
    Rzeczywiście sterownik PLC2011A0 ma szyfrowanie. Ja bym się jednak z Tobą niezgodził co do kwestii zabezpieczenia Sterboxa. Nie dlatego, że go sam używam, ale dlatego, że sposobów zabezpieczania sieci lokalnej bo w takiej powinien pracować jest sporo.Napewno takie szyfrowanie dodatkowo zabezpiecza.
    Generalnie sterownik PLC2011A0 to też ciekawe urządzenie nawet na poczatku brałem go pod uwagę. Potem weszła kwestia finansowa i sposób wykorzystania ale skoro Sterbox spełnił całkowicie moje oczekiwania to pare groszy zostało w kieszeni.:D . Generalnie można by o każdym urządzeniu coś napisać, ale ostateczny wybór i tak należy do użytkownika a nasze opisy na forum maja nam pomagać.Tak jak napisałeś zależy co komu potrzebne.
  • Level 11  
    Uruchomił już ktoś z was czujnik temperatury na tym Sterbox-ie?
  • Level 2  
    Dinkss wrote:
    Uruchomił już ktoś z was czujnik temperatury na tym Sterbox-ie?

Podłączyłem czujnik temperatury na LM35 i działa.Koszt LM35 parę złotych ,można zasilić z 12V ,trzy przewody,podłączenie nie stwarza jakiś wielkich problemów i nie wymaga dodatkowych elementów .Wykorzystany jest w serwerowni gdzie mierzy temperaturę , po przekroczeniu określonej temperatury załącza wentylator a przy okazji wysyła maila o zaistniałym zdarzeniu.
  • Level 9  
    czy ktoś z kolegów stawiał system IB np. na sterboxie czy innym w/w wymienionym? pytam bo sam przymierzam się do któregoś rozwiązania, ale jak to początkujący - mam parę pytań

PS gdyby ktoś chciał poczytać/pomoć w moim projekcie to można tu
  • Level 12  
    Ja mam PLC2011A0 i PLC2011B0 i sobie chwalę. Praktycznie w tym sterowniku jest wszystko i nic nie potrzeba kupować. tylko akumulatorki żelowe jakieś małe. Zasilacz buforowy wraz z ładowaniem jest w środku. Szczególnie ten B0 jest fajny, a razem oba i nie ma potrzeby kupowania czegoś droższego.
    http://www.elkom.com.tw/relay_b/PLC2011B0_Instrukcja_polska_036.pdf
  • Level 13  
    palacz997 wrote:
    Ja mam PLC2011A0 i PLC2011B0 i sobie chwalę. Praktycznie w tym sterowniku jest wszystko i nic nie potrzeba kupować. tylko akumulatorki żelowe jakieś małe. Zasilacz buforowy wraz z ładowaniem jest w środku. Szczególnie ten B0 jest fajny, a razem oba i nie ma potrzeby kupowania czegoś droższego.
    http://www.elkom.com.tw/relay_b/PLC2011B0_Instrukcja_polska_036.pdf

Czy możesz podesłać jak podłączyłeś sterowanie roletami oraz brama garażową?
    Interesuje mnie opcja otwarcie/zamknięcie wszystkich rolet oraz otwarcie /zamkniecie rolety balkonowej.
    Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia, co się stanie w przypadku uszkodzenia sterownika. Jak otwierać rolety oraz włączać oświetlenie itd.
    Wiem że sterownik PLC2011A0 ma możliwość pracy ja wyłącznik schodowy a instalację budujemy tak jak dla instalacji schodowej tylko ostatnim elementem jest przekaźnik sterownika.
  • Level 10  
    Też prosił bym o schemat podłączenia sterownika z roletami i bramą. Chciałbym móc sterować każdą roletą z osobna za pomocą przełączników oraz sterownika a także aby jeden przełącznik zamykał mi wszystkie rolety. Chciałbym także sterować oświetleniem i bramą wjazdową. jak by ktoś mógł przesłać mi jakiś schemat tak abym wiedział jak mam to u siebie podłączyć oraz ile sterowników sobie kupić byłbym bardzo wdzięczny.
  • Level 13  
    Ligi wrote:
    Też prosił bym o schemat podłączenia sterownika z roletami i bramą. Chciałbym móc sterować każdą roletą z osobna za pomocą przełączników oraz sterownika a także aby jeden przełącznik zamykał mi wszystkie rolety. Chciałbym także sterować oświetleniem i bramą wjazdową. jak by ktoś mógł przesłać mi jakiś schemat tak abym wiedział jak mam to u siebie podłączyć oraz ile sterowników sobie kupić byłbym bardzo wdzięczny.

Też szukałem takiego rozwiązania i po rozmowach z Panem Piotrem Modrzejewskim z POORK zostały zamieszczone na stronie http://www.sterbox.eu/instrukcje/Rolety_silnik.pdf schematy z rożnym podłączeniem rolet. Podobnie będzie w przypadku bram, itp. urządzeń.

Mnie interesuje trochę inne wariant podłączenia, a mianowicie takie podłączenie rolet oraz oświetlenia, aby w przypadku awarii sterownika była możliwość ręcznego sterowania przyciskami. W celu zrealizowania tego pomysłu w przypadku oświetlenia puściłem wszystko przez przekaźniki bistabilne a przekaźnik sterownika działa jako jeden z wyłączników.
    Inteligentny dom na Sterbox czy PLC2011A0.
    Taki układ umożliwia mi załączanie oświetlenia z przyciski lub zdalnie, np. telefonem.
    Problem, jaki muszę rozwiązać to przesłanie informacji do sterownika, że światło zostało załączone przez przycisk i się świeci. Podobnie z rozłączeniem. Myślałem o podaniu sygnału na wejście, ale to muszę jeszcze rozgryźć. Jeśli ktoś ma inny pomysł, to będę wdzięczny za sugestie.

W przypadku rolet zależało mi na sterowaniu lokalnym przyciskami i sterowaniu centralnym za pomocą przycisku oraz zdalnie telefonem, itp. Koncepcja już powstała, tylko muszę narysować.
  • User removed account  
  • Level 10  
    Inteligentny dom na Sterbox czy PLC2011A0

Witam

Jestem posiadaczem Sterbox-a w wersji z RS485 i używam go raczej jako zabawki.
    Moim skromnym zdaniem to ma wiele braków i mankamentów:
    -nie obsługuje magistrali 1Wire
    -brak sterowania PWM
    -wejścia analogowe tylko 0-3V zamiast 0-10V które dodatkowo "żyją własnym życiem" czyli pływają wartości, a same wejścia do których nic nie jest podłączone już pokazują jakąś wartość, jak tani miernik uniwersalny
    -programowanie polega na przechodzeniu przez wiele okien przeglądarki internetowej i używaniu operatorów logicznych
    Kontaktowałem się z przedstawicielem odnośnie wprowadzenia obsługi 1Wire i PWM, niestety mają inne priorytety.
    Tak samo mieli poprawić w nowej wersji softu obsługę wejść analogowych, ja nie zauważyłem żadnej różnicy w obsłudze czujnika temp. LM335.
    W czasie zabawy wykryłem wiele niedoróbek, począwszy od literówek poprzez dziwne działanie po użyciu kilku funkcji

Może w wersji softu 3.x.x poprawią to o czym napisałem powyżej.

Pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 10  
    Na ich kanale Youtube również zadałem te pytania, na część z nich są tam odpowiedzi.
    Link
    Korespondencji mailowej nie będę cytował, sporo tego jest.
  • Level 13  
    Ja założyłem w sumie dwa zestawy sterbox-ów które sterują oświetleniem, gniazdami, roletami oraz podlewaniem ogródka (tego jeszcze nie ustawiłem) w sumie 24 przekaźniki i nie narzekam. Co do konfiguracji to dla laika faktycznie jest problemem. Producent jest bardzo otwarty i pomaga rozwiązać każdy problem.
    Obecnie będę kupował dwa dodatkowe do sterowania ogrzewaniem. Miałem problem z konfiguracją, Pan Piotr szybko podesłał co i jak ustawić.
  • Level 17  
    student_Wojtek wrote:
    Dzieki, czyli poczytam więcej o PLC2011A0 i B0
    Powiedz mi, czy można np edytować oprogramowanie ? chciałbym je napisać w troche lepszej wersji graficznej.

Przecież są biblioteki DLL do kilku języków programowania. Możesz sobie zrobić interfejs użytkownika jaki chcesz i wysłać mu komendę z programu. Piszę właśnie w C#. To jest banalnie proste:

Najpierw jednokrotnie przetwarzamy hasło, robiąc konkatenację stringów hasła i saltu i wywołując jedną funkcję:

Code:

EL_process_password(textBox1.Text + textBox2.Text); // This executes the key expamsion and all SHA256 stuff

A następnie przykładowo wysyłamy stany do wejść i wyjść odpowiednim kodem 0x01, 0x02, 0x05 itd zależy co chcemy zrobić:

Code:

EL_send_a
    (
      (byte)'A',                               // Device type we send the command to
      0,                                       // Delay command by 0 to 255 seconds (delay is inside the PLC)
      textBox3.Text.Trim(),                    // String IP Address of the relay ex: "10.0.5.100"
      Convert.ToInt32(textBox4.Text.Trim()),   // Int UDP port of the relay ex: 27136
      1000,                                    // Transmit timeout over the network in miliseconds
      "Central European Standard Time",        // The name of the standard timezone where the relay is located
      0x01, 0x01, 0x01, 0x01, 0x01, 0x01,      // byte: INPUT1, INPUT2...INPUT6
      0x01, 0x01, 0x01, 0x01, 0x01, 0x01, 0x01 // byte: RELAY1, RELAY2...RELAY7
    );

I poszło do urządzenia. DLL zajmuje się obsługą sieci, szyfrowaniem i całym wysyłaniem i odbieraniem. A to co powyżej to jedyna nasza ingerencja w hardware.
    Ja akurat uczę się pisać w C# ale są też DLL-ki pod Delphi i C++.
    O zmienne z hasłem i kluczami nie muszę się martwić, bo tym zajmuje się DLL.
    Właściwie robię sobie głównie własną grafikę. Jestem z tego bardzo zadowolony.
  • Level 12  
    mariusz.lubicz wrote:

Przecież są biblioteki DLL do kilku języków programowania. Możesz sobie zrobić interfejs użytkownika jaki chcesz i wysłać mu komendę z programu. Piszę właśnie w C#. To jest banalnie proste:

W czym to się programuje? Ile kosztują programy do programowania tego? Czy mógłbyś napisać coś więcej o programowaniu? Skąd są te przykłady które podajesz?
  • Level 13  
    Czy ktoś używa PLC2011A0 lub PLC2011B0 to sterowania ogrzewaniem i możecie napisać jak mu to działa?

Ja na swoich Sterbox w tym temacie poległem, może załączać piec itp urządzenia ale nie mogę np. zaprogramować kilku różnych temperatur w ciągu dnia, brak jest płynnej możliwości zmiany temperatury, ograniczenie tylko do trzech czujników analogowych :(.

Szukam innego rozwiązania dla następujących założeń:
    Ogrzewanie kotłem gazowym.
    W parterze jak i na pietrze są rozdzielnie c.o. z zamontowanymi elektrozaworami na każdym obiegu (po 5 obiegów). Każde pomieszczeni posiada czujnik temperatury.
    Szukam sterownika, w sumie dwóch które będą załączały lub wyłączały elektrozawory w funkcji zadanej temperatury w danym pomieszczeniu oraz umożliwiał ustawienie kilku temperatur w ciągu dnia np.
    06:00-08:00 - temp. 21°C
    08:00-15:00 - temp. 18°C
    15:00-22:00 - temp. 21°C
    22:00-06:00 - temp. 18°C
  • Level 12  
    Zibiland wrote:
    Czy ktoś używa PLC2011A0 lub PLC2011B0 to sterowania ogrzewaniem i możecie napisać jak mu to działa?

Ja właśnie przełączyłem instalację. Właśnie jestem w trakcie przebudowy i kotłowni i automatyki. Zrobiłem już tak, że używa, 2 termostatów z PLC2011B0. Mogę powiedzieć tyle, że da sie ustawić temperaturę normalną i temperaturę obniżoną, tak zwane obniżenie nocne. można też wykluczyć jeszcze dodatkowo 3 przedziały czasowe z ogrzewania normalnego na obniżone. Tam wszystko idzie zaprogramować. Najfajniejsza jest integracja z internetem.

A tutaj jest schemat jak należy budować i łączyć elektrykę oświetlenia aby w razie padnięcia elektroniki mieć dalej światło. Ciekawy schemat, polecam się zapoznać:

http://www.elkom.com.tw/m/PLC2011A0_PLC2011B0_PLC2011C0_circuits.pdf