Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM ThinkPad R51 wyłączył się i już się nie włącza.

elektro94 25 Aug 2011 13:20 2653 8
 • #1
  elektro94
  Level 21  
  Witam. Któregoś dnia zgasła matryca (nie podświetlenie), laptop nie reagował na nic. Wyłączyłem go i po którejś próbie udało się go uruchomić. Po paru minutach się wyłączył i już się nie włącza. Objawy: Przy podłączonym zasilaczu dioda ładowania baterii miga (ułamek sekundy) przy każdym wciśnięciu przycisku power (migają oba kolory - ładowanie i naładowana) coś w okolicach procesor-mostek-chipset grafiki piszczy, po wciśnięciu przycisku power piszczenie słabnie i po chwili znowu piszczy. Na samej baterii objawy z diodą takie same z wyjątkiem tego, że dioda miga raz na każde włożenie baterii niezależnie od tego ile razu wcisnę przycisk power, nic nie piszczy. Objawy na baterii i zasilaczu takie same jak na samym zasilaczu. Co może być nie tak?
 • #2
  ksiezyc11
  Level 25  
  Hej
  Wygląda na to, że z jakiegoś powodu przetwornica nie startuje. Na początek proponował bym sprawdzenie mosfetów i profilaktyczne przelutowanie cewek.
 • #3
  elektro94
  Level 21  
  Ok, co do sprawdzania mosfetów to wystarczy sprawdzić, czy jest za nimi napięcie? Masz może dostęp do schematu?
 • #4
  ksiezyc11
  Level 25  
  Mosfety na początek miernikiem czy nie ma zwarcia D-S takowe może być spowodowane uszkodzonym samym mosfetem bądź kondensatorem. Co do schematu seria T jest bardzo zbliżona do r51 (jest na elektrodzie ) powinna być pomocna, wieczorem sprawdzę w domu bo konkretnie r51 możliwe że mam.
 • #5
  elektro94
  Level 21  
  Mosfety koło procesora (tpc8016hr) mają przejście D-S i S-D mierzyłem testerem diod, pokazuje wartości od 3 do 5 w zależności od mosfeta. Mam drugą płytę z R50e, objawy takie same, tylko dioda miga tylko raz dopóki zasilania nie odłączę i z powrotem nie podłączę i tak w kółko. Tam też są takie same mosfety, z tym, że widać na nich jakby ślad przegrzania (ciemna plamka).
 • #6
  ksiezyc11
  Level 25  
  Te plamki są normalne, zapomniałem dodać żeby przed pomiarami wymontować wszystko z płyty (procesor, ram itp. ) żeby nie fałszowały wyników, ale prawdopodobnie te o których piszesz są uszkodzone lub jakiś kondensator koło nich, najlepiej by było je wylutować i sprawdzić to da pewność co do nich.
 • #7
  elektro94
  Level 21  
  Tak na wszelki wypadek: jakie można dać tam zamienniki? Bo tych jakoś nie ma w sprzedaży.
  Płyta z R50e odpaliła, wygięty był pin procesora (teraz zostało tylko hasło) - co wskazuje na fakt, że odczyt z tych mosfetów jest prawidłowy.
 • #8
  ksiezyc11
  Level 25  
  Ja zawsze stosowałem z wylutu, cała uszkodzona płyta jest tańsza od kilku tych tranzystorów.
 • #9
  elektro94
  Level 21  
  Odpuściłem sobie, pierwsze użycie hotaira i kilka elementów zdmuchniętych. Dzięki za pomoc.